Özgür Bilgi Kanalı

edevlet kapısı giriş

SSK Rapor Parası Sorgulama

Sizler için ele aldığımız bu yazımızdarapor parası sorgulama, sgk rapor parası sorgulama, ziraat bankası rapor parası sorgulamagibi arama motorlarında arananrapor parasıile ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Bu bilgilerden önce açıklanması gereken kavram ise rapor parası kavramının ne olduğudur.

Rapor Parası

Sosyal Güvenlik Kurumunda sigorta sicil numarası olan ve bu kapsamda sigortalı çalışan vatandaşların iş başında iken herhangi bir sebepten kaza geçirmesi durumunda, meslek hastalığı adı verilen ve bu hastalıkların neler olduğu yazılı olarak yer alan hastalıklardan herhangi birine yakalanan, bunun sonucunda çalışamaz duruma gelen, bu çalışamaz halin doktor raporu ile tasdiklenmiş olması durumunda söz konusu birey geçici olarak istirahate ayrılır. Bireyin istirahat süresince çalışamadığı günler için bireye destek ödemesi yapılır. Bu maddi desteği vatandaşın çalıştığı iş yeri vermeyip; sosyal güvenlik kurumu vermektedir. Bu ödeneği almak isteyen vatandaş ister şahsen kuruma başvurarak veya internet ortamından online başvuruda bulunarak yasalarla kendisine tanınmış bu hakkı rahatlıkla kullanabilir. Bireyin bu ödemeyi almasına olanak sağlayan banka iseZiraat Bankasıolmaktadır.

Ssk rapor parası sorgulamaişlemi sonrasında ücretin alınacağı bir diğer kurum ise PTT şubeleridir. Fakat bu kurumlardan önce bireyin rapor parası için kuruma şahsen veya internet ortamından; ilgili evrakları tamamlamış olmak şartıyla başvuruda bulunması gerekmektedir. Kuruma ulaşan bu başvurular ilgili memurlar tarafından değerlendirilip, desteği alması noktasında herhangi bir engelin görünmemesi durumunda bahsettiğimiz gibi yukarıda yer alan kurumlara yatırılacaktır. Bu kurumlara giderek Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimlik kartınızla rahatlıkla temin edebilirsiniz.

ssk rapor parası sorgulamaişlemi yapmak isteyen vatandaşların önünde oldukça kolay bir seçenek bulunmaktadır. e-devlet üzerinden yapılabilen ve hiç bir şekilde vaktinizi almayacak bu sorgulama ile kısa süre içinde rapor parası alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı rahat bir şekilde yapmak isteye kişiler için ise öncelikle e-devlet şifrelerini edinmeleri gerekmektedir. Bunun için ise herhangi bir PTT şubelerinin yolunu tutmaları ve şubede çalışan görevli memurlardan e-devlet şifresi talep etmeleri gerekiyor. Bunun ardından görevli memura hizmet bedeli olarak TL gibi bir hizmet bedeli ödemesi yapmak gerekiyor. Bu ödeme sonucunda e-devlet şifresi sizlere bir zarf içerisinde verilecek olup, zarf içerisinde yazan e-devlet şifresi ile yapılan ilk girişten sonra şifrenizin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yine kişisel bilgilerinizin güvenliği için belirleyeceğiniz yeni şifrenin doğum tarihiniz, cep telefonu gibi kolayca deşifre edilecek şifreler olmaması tavsiye edilmektedir.

ssk rapor parası sorgulama kapsamında PTT şubelerinde aldığınız e-devlet şifresi ile birlikte; https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme yazmanız yeterli olacaktır. Bu adresi girip, enter tuşuna bastıktan sonra sistem sizi otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu4A/4B İşgörmezlik Ödemesi Görmeekranına yönlendirecektir. Karşınıza gelecek pencerede ”Henüz kimliğinizi doğrulamadınız.” yazan bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu yazının altında ise ”bu hizmetten faydalanabilmek için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Bu yöntemler ise:

 1. E-devlet şifresi
 2. Mobil imza
 3. Elektronik imza
 4. T.C. kimlik kartı
 5. Banka

Bu yöntemlerden size uygun olanı seçtikten sonra kimliğimi doğrula seçeneğine tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Emekli Maaş Sorgulama

E devlet sayesinde bildiğimiz üzere bir çok işlemi rahatlıkla yapabiliyoruz. Bunların başında emekli maaşı sorgulama, bağkur hizmet dökümü sorgulama gibi birçok işlemi rahatlıkla yapabiliyoruz. E Devlet üzerinden bilgi sorgulayabilmek için, e devlet şifresine gerek vardır. E devlet şifresini, PTT şubelerinden alabiliyoruz. PTT şubelerine giderek, kimliğiniz ile e devlet şifresini alabilirsiniz. E devlet şifrenizi aldıktan sonrae devlet emekli maaş sorgulamaişlemini yapabiliriz.

Alacağınız e devlet şifresini mutlaka unutmayacağınız bir şifre ile değiştirin. Peki ben bunu nasıl yapacağım diyorsanız bu işlem oldukça basit. İlk defa e-devlete giriş yapıyorsanız sistem sizi direk şifre değiştirme sayfasına yönlendirecektir. Burada unutmayacağınız ve zorluğu yüksek bir şifre ile değiştirin. Daha sonra şifrenizi unutmamak için bu işlem oldukça önemlidir. Bunun yanında sisteme telefon numaranızı ve mail adresinizi eklerseniz daha sonra şifrenizi unuttuğunuz zaman şifrenizi geri alabilirsiniz.

Emekli maaş sorgulamasını yalnızca e devlet üzerinden yapabilirsiniz. Şimdi hep birlikte e-devlet maaş sorgulama işlemini yapalım. E-devlet maaş sorgulama işlemi için gerekli olan TC kimlik numaranız ilee devletşifrenizi hazırlayın.

SSK Emekli Maaş Sorgulama

e-devlet emekli maaş sorgulamaiçin öncelikle yandaki linke gidiyoruz. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi Daha sonra ise kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklıyoruz. Açılan pencere de TC kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi giriş yapıyorsunuz. Altta bulunan sisteme giriş yap butonuna tıklayıp sisteme giriş yapıyorsunuz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra gelecek ekranda tüm bilgileriniz yer alıyor. Ödeme alınan bankadan kişisel bilgilerinize kadar birçok bilgi yer ediniyor.

Bağkur Emekli Maaş Sorgulama

Bağkur emekli maaş sorgulama işlemi içinhttps://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi adrese giriyoruz. Daha sonra ise kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklıyoruz. Buradan ilgili verileri giriş yaptıktan sonra sisteme giriş yapıyoruz. Aynı şekilde tüm bilgileriniz ekrana gelecektir. İsterseniz bu bilgilerin çıktısını alabilirsiniz.

Emekli Sandığı Maaş Sorgulama

Emekli sandığı maaş sorgulama işleminde gideceğimiz adres https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi Bu linkte karşınıza çıkacak ekranda kimliğimi şimdi doğrula diyoruz. Daha sonra ise TC kimlik numaranız ile e devlet şifrenizi yazıp sisteme giriş yapıyorsunuz. Ekrana gelecek olan pencerede gerekli tüm bilgiler olacaktır.

Yukardaki işlemler ile maaş sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Maaş sorgulama işleminizi yapabilmeniz için e devlet şifresi ile TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. Maaş sorgulaması için kurumlara gitmenize gerek yoktur. Bilgisayar başında veya mobilden sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Tek olması gereken internet bağlantısı yeterlidir. E devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız mevcut linkler üzerinden giriş yaparak maaşınız hakkındaki bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

E devlet ile istirahat rapor parası sorgulama

E devlet ile istirahat rapor parası sorgulamaişlemi ile ilgili pek çok vatandaş soru sormaktadır. Bu konu ile ilgili araştırma yapan vatandaşlar daha çok sağlık veya doğum nedeni le rapor alan bireylerden oluşmaktadır.SGK rapor parasıile herhangi bir işte çalışan vatandaşların kaza, hastalık veya doğum izni nedeni ile rapor almaları ve bunun sonucunda raporlu oldukları gün sayısı kadar ödemenin kendilerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesi işlemlerini kapsamaktadır. Bahsi geçen bu rapor parasını bireyin çalıştığı iş yeri değil de kurum vermektedir. Bu güzel uygulama ile bireyin çalışamadığı zamanlarda yaşayacağı gelir kaybını önlemek maksadı ile uygulamaya konulmuştur.

E devlet ile istirahat rapor parası sorgulamaile ilgili olarak kimlerin bu desteği alabileceği noktasında açıklama yapacak olursak;

1.Herhangi bir hastalık, kadın çalışanlar için hamile olma durumu

2.Sosyal Güvenlik Kurumundan rapor parası veya istirahat parası alabilmek için bir şart aranmaktadır. Bu şarta göre vatandaşın rapor parası almadan önceki üç ay prim tutarını yatırmış olması gerekmektedir. Aksi durumda bu destekten faydalanamayacaktır.

SGK’nın sizlere tanıdığı bu hak ile çalışma esnasında veya dışında geçirdiğiniz veya yaşadığınız herhangi bir hastalık nedeni ile çalışamayacak duruma gelmeniz ve bu durumunuzu rapor etmeniz durumunda, doktorun raporda yazdığı gün sayısı kadar istirahat edebilirsiniz.Bu istirahat süresi boyunca maaş alamayacak olup, SGK tarafından rapor parası alacaksınız.

E devlet ile istirahat rapor parası sorgulamaile ilgili yardım almak isteyen vatandaşlar için gerekli olan şartları detaylandıracak olursak;

1.Çeşitli sebeplerden doktora giden ve iş göremezlik raporu alan bir vatandaşın rapor parası alabilmesi için aldığı tarihten bir yıl önceki tarih içinde en az 90 gün ssk prim gün sayısını yatırmış olması gerekmektedir. Bu sizden istenilen ilk şartı teşkil etmektedir.

 1. Doktorun muayene sonrasında verdiği rapor 1 veya 2 gün kadar bir süreyi kapsıyorsa Sosyal Güvenli Kurumundan herhangi bir rapor parası alınamamaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi rapor süresinin 2 günden fazla olması gerekmektedir.

3.Doktora başvurduğunuzda yapılan gerekli muayeneler sonrasında yazdığı raporda herhangi bir teşhisin konmuş olması gerekmektedir. Aksi bir durum söz konusu ise herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

4.Hastaneden aldığınız iş göremezlik raporunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da alınacak raporun bildirileceği kuruma göre bildirimin yapılması gerekmektedir.

 1. Hastanelerden veya doktordan aldığınız iş göremezlik raporunun bitiş tarihinin üzerinden bir ay gibi bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu geçen bir ay sürenin sonunda rapor parası ödemesi yapılacaktır. Rapor parasını raporu alır almaz temin etme gibi bir durum söz konusu değildir.

6.Bir önceki madde de belirttiğimiz gibi gerekli süre geçtikten sonra iş göremezlik ödeneği adı verilen rapor parasını almaya hak kazanmış olursunuz. Bu ödeneği almak isteyen bir vatandaşın ödemeyi alacağı banka Ziraat Bankasıdır.

7.E devlet ile istirahat rapor parası sorgulama için alacağınız rapor parası miktarı raporlu olduğunuz gün sayısına göre değişiklik göstermektedir.

SGK tarafından ödenen bu yardım ile hastalık veya rahatsızlık nedeni ile çalışamayan vatandaşların çalışmadığı günlerde de maaş almasını sağlamak ve herhangi bir maddi kayıba maruz kalmasını engellemektir.

E devlet Bağkur Hizmet Dökümü Sorgulama

E devlet bağkur hizmet dökümü sorgulamasıile bağkur hizmet dökümünüzü alabilirsiniz. Bu dökümü isterseniz rahatlıkla tek bir tık ile çıktısını alabilirsiniz. Bağkur hizmet dökümü ile kurumdaki bilgileri rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

E devlet bağkur hizmet dökümü sorgulamasıile öğrenebileceğiniz bilgiler ise şu şekildedir: bağkur başlangıç tarihinizi, toplam hizmet sürenizi ve bağkur numaranızı öğrenebilirsiniz. Edevlet sayesinde bugün birçok kurum bilgilerimize rahatlıkla ulaşabiliyoruz. e-devlet üzerinden sorgulama yapabilmeniz içinse bir edevlet şifresine ihtiyacınız bulunmaktadır. E devlet şifresini PTT şubelerinden 2 TL gibi küçük bir ücret karşılığında edinebilirsiniz. Bu şifreyi size bir zarf içerisinde vereceklerdir. Bu şifreyi aldıktan sonra ilk giriş yaptığınız zaman yapacağınız ilk işlem bu şifreyi unutmayacağınız bir şifre yapın. Daha sonra bir daha e devlet şifresi almak için gittiğiniz zaman bu ücret artacaktır.

Bağkur dökümünüzü alırken şifrenizi ve TC kimlik numaranızı kullanacaksınız. Bu yüzden bu bilgilere her zaman ulaşabilmek için şifrenizi unutmayacağınız bir şifre yapın. Bunun yanında bu şifreyi zor bir şifre yapın. İçerisinde karakterler ve rakamlar olursa şifre daha zor ve hacklenmesi daha zorlaşacaktır. Özellikle doğum tarihinizi, basit ardışık sayılar ve tuttuğunuz takım gibi tahmin edilebilecek şifreleri kullanmayın. Şifrenizi de asla başkaları ile paylaşmayın.

Bağkur hizmet dökümüsorgulaması işlemi oldukça basittir. Bağkur dökümü sorgulaması için öncelikle e devlet sistemine giriş yapıyoruz. Burada yapacağımız ilk işlem TC kimlik numaramız ile e devlet şifremizi girmek olacaktır. Burada girdiğimiz bilgilerden sonra ise direk karşınıza bağkur hizmet dökümünüz gelecektir. Buradaki bilgileri dediğimiz gibi çıktı olarak alabilir veya istediğiniz her an girip güncel bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Adım adım bağkur sorgulama işlemini anlatarak işlemi daha da basit bir hale indirgeyelim. Önceliklehttps://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi adresine gidiyoruz. Karşınıza kimlik doğrulama sistemi başlangıç sayfası çıkacaktır. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayın devam ediyoruz.

Daha sonra karşınıza sizden e-devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı isteyen bir ekran gelecektir. Bu ekranda size ait olan TC kimlik numaranız ile e devlet şifrenizi girin. Bilgilerinizi girdikten sonra alt tarafta iki adet bulunmaktadır. Birincisi iptal et butonu, ikincisi ise sisteme giriş yap butonudur. Sisteme giriş yap butonuna tıkladıktan sonra hizmet dökümü ekranı direk karşınıza geliyor.

Bağkur hizmet bilgisi sayesinde SGK kuyruklarında beklemenize gerek yok. Tek bir tıkla bu işlemi yukarda anlattığımız gibi yapabilirsiniz. Bu gibi birçok sorgulamayı rahatlıkla e devlet üzerinden yapabilirsiniz

E Devlet SSK

E-Devletsistemi bundan 7 yıl kadar önce hayatımıza girdi; ilk tanıtımı CEBİT Eurosia Bilişim Fuarında yapıldı. Sistemin açılışı ise fuar bitiminin hemen sonrasında oldu. Sistemin büyükten küçüğe olmak üzere her bir bireye faydası oldu. İlk etapta sınırlı sayıda hizmet için kullanılan bu sistem deneme aşamasından sonra değerlendirmeye alındı. Pilot uygulamadan istenilen verim alındıktan ve vatandaşların memnuniyeti oldukça fazla olunca, sistem alt yapısı daha da sağlamlaştırıldı. Her geçen gün yeni hizmetler ve yeni kurumlar sisteme dahil olarak buradan hizmet sunmaya başladılar. Sistemin vatandaşa sağladığı en büyük fayda zaman tasarrufu noktasında oldu. Çünkü öncesinde kurumlara giderek sıra beklemek zorunda kalan, bazen işlerini halledemeyen ve buna bağlı olarak öfkelenen vatandaşların bu sıkıntısı sona ermiş oldu.

2016 yılında gelinen noktaya baktığımız zaman 25 milyon kullanıcı sayısına ulaşan e-devlet portalı, verdiği hizmet sayısını da 1393’e çıkardı. Bu hizmet sayısına paralel olarak da sisteme katılan kurum sayısı da artış göstererek 211’e ulaştı. Diğer yazılarımızda da değindiğimiz gibi sistemin geliştirilmesi ve işletilmesi Türksat A.Ş. tarafından yapılmakta olup, e-devlet kapısı’nın kurulması ve yönetilmesi ilk aşamada Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülmekteydi. Tamamen vatandaşların sisteme entegrasyonu ve adaptasyonunu kolaylaştırmak için telefon destek hattı olan alo e-devlet 160 vatandaşların hizmetine sunuldu. Vatandaşlar bu destek hattı sayesinde sistem hakkında bilgi alabiliyor ve aklına takılan sorulara rahatlıkla cevap verebiliyor.

E-Devlet portalının dikkat çekici bir sloganı da bulunuyor: ”kamu kurumlarının sunduğu hizmetlere tek bir noktadan hızlı ve güvenli erişim…”

Sistemde dikkat çeken bir diğer nokta da hizmet önderi anketi menüsünün yer almasıdır. Bu ankete katılabilmek veya anket sonuçlarını görebilmek için öncelikle e-devlet şifresi, t.c. kimlik no ile veya mobil imza, mobil anahtar, elektronik imza gibi yöntemler ile giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra grafikler ile gösterilen anket sonuçları karşınıza gelecektir. Eğer herhangi bir anket açılmış ise buradan anketi doldurabilirsiniz.

e-devlet sskdur durak bilmeyen büyümesine devam ediyor. Şimdiden milyonlarca vatandaşın vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Bu sistemde yerini almak isteyen bir kişi öncelikle herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi almak durumundadır. Bu şifreyi edindikten sonra sisteme giriş yapması ve hangi hizmeti veya kurumu kullanacak ise ana sayfada yer alıyorsa ana sayfadan, burada yer almıyorsa arama motoruna yazarak bulmalı ve ardından açılan sayfada kendisine en uygun olanı seçmelidir. Ardından açılan pencerede kimliğini doğrula seçeneği ve sonrasında kişisel bilgilerini girerek bilgi veya evrak çıktısı alabilir.

E Devlet 4A Hizmet Dökümü

İlk kez 2007 yılında CEBİT Euro Bilişim Fuarında görücüye çıkan e-devlet portalı pek çok kişi tarafından büyük bir beğeni kazandı. Sistemin detaylarının anlatıldığı ve geniş kapsamlı tanıtıldığı bu fuardan sonra sistem Türk Milleti’nin kullanımına sunuldu. Uzun bir süre boyunca kurumlara giderek hizmet alan vatandaşların bu sisteme alışması biraz zaman aldı. Pek çok medya ortamından yapılan sistem tanıtımı ve reklamlar neticesinde sisteme üye olan vatandaş sayısı her geçen gün artmaya başladı.e-devlet 4a hizmet dökümübaşta olmak üzere akla gelebilecek her türlü kamu kurum ve kuruluşu gerekli altyapı çalışmaları ve bilgileri personelleri aracılığı ile sanal ortama taşıdı. Tüm altyapı çalışmaları ve sistemde yer alan eksikler tamamlandıktan sonra kurumlar e-devlet üzerinden hizmet vermeye başladı. Geçen bunca zaman içinde hem hizmet veren kurum sayısı artış gösterirken, hem de sisteme üye olan vatandaşların sayısında hızlı bir artış sağlandı. Böylece içinde olduğumuz 2016 yılında 25 milyon 919 bin 734 kişi sisteme üye olmuş, sistem üzerinden verilen hizmet sayısı 1391’e çıkmış ve hizmet veren kurum sayısı 211 olarak açıklanmıştır.

E-Devlet sisteminin kurulması başta olmak üzere yönetilmesi, altyapısının geliştirilmesi gibi görevi Başbakanlık adına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na verilmiştir. 2007 yılından bu yana da ilgili bakanlık tarafından yürütülmektedir.

Bu derece büyük ve kapsamlı bir portalın işletilmesi ve geliştirilmesinin zor olması sebebi ile Türksat A.Ş’de görevlendirilmiştir. Sistemin güvenliği oldukça sağlam bir şekilde sağlanmaktadır. Bu konu ile ilgili çalışan çok sayıda mühendis bulunmaktadır. Yine vatandaşların sistem hakkında bilgi almaları veya varsa sorularına cevap bulmaları için 160 numaralı telefon hizmeti devreye sokulmuştur. İsteyen vatandaşlar bu yol ile de hizmetler veya e-devlet hakkında detaylı bilgi alabilirler.

E-Devlet 4a hizmet dökümüsistemde en çok kullanılan menülerden bir tanesidir. Bunun sebebi ise ülkemizde 20 milyona yakın çalışan vatandaşın olması ve bu vatandaşların düzenli olarak prim yatırmaları ve bunun sonucunda Sosyal Güvenlik Kurumundan hizmet almalarıdır. Bu kişiler özellikle; özel kurumlarda çalışan vatandaşlar işveren tarafından yatırılan primlerini kontrol etmek veya emeklilik yaşlarını hesaplamak için çok sık başvurmaktadırlar. Bu vatandaşlar hizmet alabilmek için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmeleri gerekiyor.Sayfaya giren vatandaşları kolay ve anlaşılır bir arayüz karşılıyor. Buradan çok sık kullanılan hizmetler yazan pencerede ilk sırada kolaylıklae-devlet 4a hizmet dökümünügörebilir ve bu linke tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Ardından daha önce edinmiş olduğunuz e-devlet şifresi ve tc kimlik numaranız ile sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SSK Rapor Parası Sorgulama

Sizler için ele aldığımız bu yazımızdarapor parası sorgulama, sgk rapor parası sorgulama, ziraat bankası rapor parası sorgulamagibi arama motorlarında arananrapor parasıile ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Bu bilgilerden önce açıklanması gereken kavram ise rapor parası kavramının ne olduğudur.

Rapor Parası

Sosyal Güvenlik Kurumunda sigorta sicil numarası olan ve bu kapsamda sigortalı çalışan vatandaşların iş başında iken herhangi bir sebepten kaza geçirmesi durumunda, meslek hastalığı adı verilen ve bu hastalıkların neler olduğu yazılı olarak yer alan hastalıklardan herhangi birine yakalanan, bunun sonucunda çalışamaz duruma gelen, bu çalışamaz halin doktor raporu ile tasdiklenmiş olması durumunda söz konusu birey geçici olarak istirahate ayrılır. Bireyin istirahat süresince çalışamadığı günler için bireye destek ödemesi yapılır. Bu maddi desteği vatandaşın çalıştığı iş yeri vermeyip; sosyal güvenlik kurumu vermektedir. Bu ödeneği almak isteyen vatandaş ister şahsen kuruma başvurarak veya internet ortamından online başvuruda bulunarak yasalarla kendisine tanınmış bu hakkı rahatlıkla kullanabilir. Bireyin bu ödemeyi almasına olanak sağlayan banka iseZiraat Bankasıolmaktadır.ssk rapor parası sorgulamaişlemi sonrasında ücretin alınacağı bir diğer kurum ise PTT şubeleridir. Fakat bu kurumlardan önce bireyin rapor parası için kuruma şahsen veya internet ortamından; ilgili evrakları tamamlamış olmak şartıyla başvuruda bulunması gerekmektedir. Kuruma ulaşan bu başvurular ilgili memurlar tarafından değerlendirilip, desteği alması noktasında herhangi bir engelin görünmemesi durumunda bahsettiğimiz gibi yukarıda yer alan kurumlara yatırılacaktır. Bu kurumlara giderek Türkiye Cumhuriyeti Devleti kimlik kartınızla rahatlıkla temin edebilirsiniz.

ssk rapor parası sorgulamaişlemi yapmak isteyen vatandaşların önünde oldukça kolay bir seçenek bulunmaktadır. e-devlet üzerinden yapılabilen ve hiç bir şekilde vaktinizi almayacak bu sorgulama ile kısa süre içinde rapor parası alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı rahat bir şekilde yapmak isteye kişiler için ise öncelikle e-devlet şifrelerini edinmeleri gerekmektedir. Bunun için ise herhangi bir PTT şubelerinin yolunu tutmaları ve şubede çalışan görevli memurlardan e-devlet şifresi talep etmeleri gerekiyor. Bunun ardından görevli memura hizmet bedeli olarak TL gibi bir hizmet bedeli ödemesi yapmak gerekiyor. Bu ödeme sonucunda e-devlet şifresi sizlere bir zarf içerisinde verilecek olup, zarf içerisinde yazan e-devlet şifresi ile yapılan ilk girişten sonra şifrenizin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Yine kişisel bilgilerinizin güvenliği için belirleyeceğiniz yeni şifrenin doğum tarihiniz, cep telefonu gibi kolayca deşifre edilecek şifreler olmaması tavsiye edilmektedir.

ssk rapor parası sorgulama kapsamında PTT şubelerinde aldığınız e-devlet şifresi ile birlikte; www.turkiye.gov.tr/ab-işgormezlik-ödemesi-gorme yazmanız yeterli olacaktır. Bu adresi girip, enter tuşuna bastıktan sonra sistem sizi otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu4A/4B İşgörmezlik Ödemesi Görmeekranına yönlendirecektir. Karşınıza gelecek pencerede ”Henüz kimliğinizi doğrulamadınız.” yazan bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu yazının altında ise ”bu hizmetten faydalanabilmek için, aşağıdaki kimlik doğrulama yöntemlerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Bu yöntemler ise:

 1. E-devlet şifresi
 2. Mobil imza
 3. Elektronik imza
 4. T.C. kimlik kartı
 5. Banka

Bu yöntemlerden size uygun olanı seçtikten sonra kimliğimi doğrula seçeneğine tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Emekli Maaş Sorgulama

E devlet sayesinde bildiğimiz üzere bir çok işlemi rahatlıkla yapabiliyoruz. Bunların başında emekli maaşı sorgulama, bağkur hizmet dökümü sorgulama gibi birçok işlemi rahatlıkla yapabiliyoruz. E Devlet üzerinden bilgi sorgulayabilmek için, e devlet şifresine gerek vardır. E devlet şifresini, PTT şubelerinden alabiliyoruz. PTT şubelerine giderek, kimliğiniz ile e devlet şifresini alabilirsiniz. E devlet şifrenizi aldıktan sonrae devlet emekli maaş sorgulamaişlemini yapabiliriz. Alacağınız e devlet şifresini mutlaka unutmayacağınız bir şifre ile değiştirin. Peki ben bunu nasıl yapacağım diyorsanız bu işlem oldukça basit. İlk defa e-devlete giriş yapıyorsanız sistem sizi direk şifre değiştirme sayfasına yönlendirecektir. Burada unutmayacağınız ve zorluğu yüksek bir şifre ile değiştirin. Daha sonra şifrenizi unutmamak için bu işlem oldukça önemlidir. Bunun yanında sisteme telefon numaranızı ve mail adresinizi eklerseniz daha sonra şifrenizi unuttuğunuz zaman şifrenizi geri alabilirsiniz.

Emekli maaş sorgulamasını yalnızca e devlet üzerinden yapabilirsiniz. Şimdi hep birlikte e-devlet maaş sorgulama işlemini yapalım. E-devlet maaş sorgulama işlemi için gerekli olan TC kimlik numaranız ilee devletşifrenizi hazırlayın.

SSK Emekli Maaş Sorgulama

e-devlet emekli maaş sorgulamaiçin öncelikle yandaki linke gidiyoruz. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi Daha sonra ise kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklıyoruz. Açılan pencere de TC kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi giriş yapıyorsunuz. Altta bulunan sisteme giriş yap butonuna tıklayıp sisteme giriş yapıyorsunuz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra gelecek ekranda tüm bilgileriniz yer alıyor. Ödeme alınan bankadan kişisel bilgilerinize kadar birçok bilgi yer ediniyor.

Bağkur Emekli Maaş Sorgulama

Bağkur emekli maaş sorgulama işlemi içinhttps://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi adrese giriyoruz. Daha sonra ise kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklıyoruz. Buradan ilgili verileri giriş yaptıktan sonra sisteme giriş yapıyoruz. Aynı şekilde tüm bilgileriniz ekrana gelecektir. İsterseniz bu bilgilerin çıktısını alabilirsiniz.

Emekli Sandığı Maaş Sorgulama

Emekli sandığı maaş sorgulama işleminde gideceğimiz adreshttps://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisiBu linkte karşınıza çıkacak ekranda kimliğimi şimdi doğrula diyoruz. Daha sonra ise TC kimlik numaranız ile e devlet şifrenizi yazıp sisteme giriş yapıyorsunuz. Ekrana gelecek olan pencerede gerekli tüm bilgiler olacaktır.

Yukardaki işlemler ile maaş sorgulama işleminizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Maaş sorgulama işleminizi yapabilmeniz için e devlet şifresi ile TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. Maaş sorgulaması için kurumlara gitmenize gerek yoktur. Bilgisayar başında veya mobilden sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Tek olması gereken internet bağlantısı yeterlidir. E devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız mevcut linkler üzerinden giriş yaparak maaşınız hakkındaki bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Tc ile sgk sorgulama

Devletin pek çok alanda üstlendiği rollerinin yanında birde sağlık hizmetleri ve sosyal güvenlik alanında üstlendiği rolleri bulunmaktadır. Bu rollerin bir gereği olarak bireylerin göz önüne alındığı; bireyler için iyi bir sağlık seviyesinin oluşturulması, oluşturulan bu düzeyin sürekliliği için korunması gerekliliği söz konusudur. Devletin üstlenmek zorunda olduğu bu görevin vatandaşlara veya bireylere yansıması ise; talep edilen miktarı ve hizmetin aynı kalitede, eşit ve adaletli bir şekilde elde edilmesi olarak açıklanabilir.

Devletin sahip olduğu kıt kaynakları verimli bir şekilde kullanması gerekliliği söz konusu olmaktadır. Bu kıt kaynaklardan sağlık sektörüne aktarılan miktarının çok iyi bir şekilde kullanılması temel amaçlar arasında yer almaktadır. Çünkü hizmet almak isteyen bireylerin sağlık alanındaki ihtiyaçlarının bir sınırı yoktur. Bu sebepten dolayı devletin bu bitmek, tükenmek bilmeyen ihtiyaçları arasında bir öncelik sıralaması yapması gerekmektedir. Bu sıralamanın yapılması halinde istenilen düzeyde sağlık hizmeti verilebilmektedir. Devletin bu görevinin yanında önem arz eden bir görevi daha bulunmaktadır. Bu da sağlık piyasasının kontrolü ve rekabet ortamının oluşturulmasını sağlamaktır. Bu nedenle sağlık piyasasında üstlendiği belli başlı görevler bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak;

-Temel sağlık, koruyucu sağlık, tedavi edici ve rehabilitasyon hizmetleri gibi tam veya yarı kamusal ürün veya hizmetleri üretmek ilk amaçtır.

-Sağlık hizmeti almak isteyen fakat alamayan bireylerin sağlık hizmeti alabilmesi için üretim veya gerekli düzenlemelerin yapılmasıdır. Bu düzenlemeler içinde neler olduğu noktasına değinecek olursak: gönüllü aşı çalışmaları, sosyal hizmetler, temiz içme suyunun sağlanması, temiz çevre koşullarının sağlanması, hizmet veya ürünlerin üst ve alt limit fiyatlarının belirlenmesi gibi düzenlemelerin yapılmasını kapsamaktadır.

-Bu hizmetlerin üretilebilmesi için aktarılan kaynakların verimli bir şekilde kullanılması fa görevler arasında yer almaktadır.

-Sağlık göstergeleri olarak ifade edilen; ortalama yaşam, doğumda ölüm oranı gibi göstergeleri göz önüne alarak toplumun ekonomik, sosyal ve sağlık gibi gösterge düzeylerini belirlemek ve bunların takibini yapmak, geliştirmek gibi büyük sorumlulukları bulunmaktadır.

Bireylerin refahı göz önüne alınarak hizmet vermek ile yükümlü olan sağlık kurumu Sosyal Güvenlik Kurumudur. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) bireylerin daha rahat hizmet alabilmesi için elinden geleni yapmaktadır. Bu kapsamda çok sayıda hizmet geliştirmiş ve geliştirmeye devam etmektedir. Bunlardan bir tanesi de e-devlet sistemidir. E-Devlet sistemi üzerinden verilen çok sayıda hizmet bulunmaktadır. Bu hizmetlerden en önemlisi detc ile sgk sorgulamaişlemidir.

Tc ile sgk sorgulamayapmak oldukça kolaydır. Gerekli olan tek bilgi tc kimlik numarasıdır. Bu bilginin bilinmesi halinde rahatlıkla sorgulama yapılabilmektedir. Bunun için arama motorunatc ile sgk sorgulamayazmanız yeterli olacaktır.

Şifresiz SGK Hizmet Dökümü

2007 yılında hayatımıza giren e-devlet kavramı büyük değişimlere zemin hazırladı. Bu tarihe kadar kamu kurum ve kuruluşlarına giderek yapmak zorunda olduğumuz işlemler, bir bir e-devlet sistemine taşındı. Geçen bu zaman sonucunda aklımıza gelebilecek her türlü işlemi e-devlet portalı üzerinden yapabilir hale geldik. Sistemin ilk açıldığı andan şu ana kadar verilen hizmetlerde, kurum sayısında ve üye vatandaş sayısında büyük bir artış sağlandı. Sistemin bu kadar hızlı büyümesi kuşkusuz 7 gün 24 saat hizmet vermesi ve işlemlerin çok rahat bir şekilde yapılabilmesi oldu. E-Devlet sistemi üzerinden en çok sorgulamaya başvurulan hizmet Sosyal Güvenlik Kurumunun vermiş olduğusgk hizmet dökümüsorgulamalarıdır.

E-Devlet sisteminin bu kadar çok tercih edilmesinin en büyük sebebi de buradan aldığınız evrakların veya belgelerin resmi kurumlarda kullanılabiliyor olmasıdır. Belge üzerinde herhangi bir mühür olmasına gerek yoktur.

Bir süre önce vatandaşlar sgk hizmet dökümlerine internet ortamından ulaşabilmek için, postanelerden T.C. Kimlik Numaraları ile aldıkları e-devlet şifreleri ile sisteme girebiliyorlardı. Ancak, yoğun talep ve şikâyet üzerine uygulamada yeniden eskiye dönüş oldu. Artık, sak hizmet dökümünü sorgulatmak isteyen vatandaşlardan e-devlet şifre isteme zorunluluğu ortadan kaldırıldı.

Siz de çalıştığınız işyerinin sigorta günlerinizi tam gösterip göstermediğini ya da sigortanızın aldığınız maaş üzerinden gösterilip gösterilmediğini öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem artık oldukça kolay. SGK Müdürlüklerine gidip saatlerinizi ayırmadan ya da postaneye gidip e-devlet şifrenizi alma zorunluluğu olmadansgk hizmet dökümübir tıkla alınabilir.

Yeni girdiğiniz işyeri sigortanızı başlattı mı ya da hâlihazırda çalışmakta olduğunuz işyeri sigortanız ile ilgili bilginiz dışında herhangi bir giriş çıkış işlemi yaptı mı? Şimdiye kadar ki sigorta günleriniz ne kadar? Emeklilik için gerekli sigorta gününüzü tamamlayabildiniz mi ya da tamamlayabilmeniz için ne kadar daha çalışmanız gerek? Tüm bu sorularınızın cevaplarına tek bir tıkla ulaşmanız mümkün.

E devlet şifresi nasıl alınır?

Şifresiz sgk hizmet dökümüsorgulama için önceliklehttps://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu adresine girmeniz gerekmektedir. Açılan pencere de e devlet şifresi ile girişi seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra açılan sayfada T.C. Kimlik numaranızı ve e devlet şifresini girerek Bilgileri Sorgula butonunu seçmeniz yeterlidir.

GELİR VERGİSİ HESAPLAMA

Gelir İdaresi Başkanlığı sitesinden alınan bilgilere dayanarakgelir vergisi hesaplamanın nasıl olduğunu açıklayalım. Gelir Vergisi Kanunu’nun 103. maddesine göre, 2014 yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınan tutarlar şu şekilde belirlenmiştir:

Gelir vergisine tabi olan gelirler:

11.000 TL ye kadar %15

27.000 TL’nin 11.000 i için 1.650 TL, fazlası %20

60.000 TL’nin 27.000 TL’si için 4.850 TL, (ücret gelirlerinde 97.000 TL’nin 27.000 TL’si için 4.850 TL), fazlası % 27

60.000 TL’den fazlasının 60.000 TL’si için 13.760 TL, (ücret gelirlerinde 97.000 TL’den fazlasının 97.000 TL’si için 23.750 TL), fazlası %35 oranında vergilendirilir.

(285 Seri No. Tebliğle değişmeden önceki şekli) (284 Seri No. Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2013 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınmak üzere aşağıdaki tutarlar belirlenmiştir.) Gelir vergisine tabi gelirler;

10.700 TL’ye kadar % 15

26.000 TL’nin 10.700 TL’si için 1.605 TL, fazlası % 20

60.000 TL’nin 26.000 TL’si için 4.665 TL (ücret gelirlerinde 94.000 TL’nin 26.000 TL’si için 4.665 TL), fazlası % 27

60.000 TL’den fazlasının 60.000 TL’si için 13.845 TL (ücret gelirlerinde 94.000 TL’den fazlasının 94.000 TL’si için 23.025 TL), fazlası % 35

(284 Seri No. Tebliğle değişmeden önceki şekli) (280 Seri No. Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2012 takvim yılı gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınmak üzere aşağıdaki tutarlar belirlenmiştir.) Gelir vergisine tabi gelirler;

10.000 TL’ye kadar % 15

25.000 TL’nin 10.000 TL’si için 1.500 TL, fazlası % 20

58.000 TL’nin 25.000 TL’si için 4.500 TL (ücret gelirlerinde 88.000 TL’nin 25.000 TL’si için 4.500 TL), fazlası % 27

58.000 TL’den fazlasının 58.000 TL’si için 13.410 TL (ücret gelirlerinde 88.000 TL’den fazlasının 88.000 TL’si için 21.510 TL), fazlası % 35…Bu oranlar hakkında daha fazla bilgi almak için verilerin alındığı gib.gov.tr adresine başvurabilirsiniz. Edevlet giriş tıklayınız https://www.turkiye.gov.tr/


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.