ÇOCUK FELCİ (POLİMYELİT)


ÇOCUK FELCİ (POLİMYELİT)

Hayattaki en kıymetli varlıklarımızdan olan çocuklarımızın sağlığına mümkün mertebe dikkat etmeliyiz. Çünkü yapılan en küçük bir ihmalin faturası bazen çok ağır olabilir. Bu sebeple, bu yazımızda çocuklarda görülen çocuk felcini işlemeye çalışacağız.

Özellikle omurilikteki kasların kasılmasını başlatan, sinir hücrelerine zarar veren bir virüsün ( PoliaVirus ) yol açtığı, bulaşıcı bir enfeksiyon olan çocuk felci ( Polimyelit ); ağız yoluyla vücuda girer, boğazda ve bağırsakta çoğalır ve vücudun diğer bölgelerine yayılır.

Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir?

40 C’ı bulan yüksek ateş
Şiddetli baş ağrıları
Bulantılar
Sırt ağrıları
Halsizlik
Kusma
Boyunda sertlik
Kol ve bacaklarda ağrı

Bunların ardından hastalık etkeni olan virüs omuriliğe geçer, orada kasların hareketini sağlayan sinir hücrelerini tahrip eder. Sinir hücrelerin yerini yeni hücreler alamadığı zaman, etkilenen kaslar artık çalışmaz. Bazı kaslar bütünüyle normale dönerken bazı kaslar ise ömür boyu kalıcı felce dönüşür.

Çocuk Felci Hastalığının Tedavisi Var Mıdır?

Çocuk felci hastalığının tedavisi yoktur. Ancak, çocuk felci virüsü enfekte edilirse birçok çocukta hastalık hafif seyreder, nezle ve benzeri bulgular verir. Ancak felçlerin ortaya çıktığı çocuklarda bu felçler tedavi ile düzelmez ve maalesef hayat boyu devam eder.

Bu hastalık bir kereden fazla da geçirilir. Enfeksiyon sonucunda, hastalık etkeni virüs ile hastalığa neden olan üç farklı tipteki virüsten sadece bir tanesi yani hastalığa sebep olan virüse karşı bağışıklık gelişir. Bu 3 virüs arasında çapraz bağışıklık yoktur. Her üçüne karşı bağışıklık sadece aşı ile sağlanır.

Hastalıktan Korunma Yolları Nelerdir?

Tüm çocuklar yaşamlarının ilk yılında çocuk felci hastalığına karşı, rutin aşılama hizmetleri ile aşılanmalıdır. Bağışıklığın sağlanması için, ülkemizde 5 doz aşı uygulanmaktadır. (Çocuk 2. ayını doldurduğunda başlar ve birer ay ara ile toplam 3 doz olacak şekilde tamamlar. Daha sonra hatırlatma dozu adı verilen aşılar, çocuk 1,5 yaşında iken ve 1. sınıfta iken yapılır.) Bahsedilen bu aşı; çok güvenli ve etkilidir. Çocukların ağzına damlatılarak uygulanır ve her 3 virüse karşı da belli bir bağışıklık sağlar.