Özgür Bilgi Kanalı

Kripto Sözlük – Dijital Para Piyasası Sözlüğü

Kripto Sözlük

Kripto SözlükKripto Sözlüğü

En önemli blok zinciri ve kripto para terimlerini ve jargonunu buradan öğrenin.

#

Merkezi Olmayan API (dAPI)

Blockchain teknolojisiyle özünde birlikte çalışabilir API hizmetleri, merkezi olmayan uygulama programlama arabirimleri (dAPI’ler) olarak bilinir. Bu, API3 protokolünün bir buluşudur.

Korumalı İşlem

Korumalı bir işlem, esasen iki korumalı adres arasındaki bir işlemdir.

0x Protokolü

0x, kripto para birimleri alışverişi için Ethereum tabanlı açık kaynaklı bir platformdur. Merkezi olmayan bir borsada (DEX), bir cüzdanda veya bir pazaryerinde özelliklerin oluşturulmasına izin verir.

1 saat

Son 1 saatin verilerini ifade eder.

24 saat

Son 24 saatin verilerini ifade eder.

30d

Son 30 güne ait verileri temsil eder.

%51 Saldırı

Bir ağdaki bilgisayar gücünün veya madencilik karma hızının yarısından fazlası tek bir kişi veya tek bir grup insan tarafından çalıştırılıyorsa, %51 saldırısı işliyor demektir.

7 gün

Son 7 güne ait verileri temsil eder.

A

Soyut

Soyut, düşüncede fikir olarak var olan bir şeydir.

Hesap

Bir hesap, esasen amacı belirli bir varlığın finansal faaliyetlerini izlemek olan bir hesaptır.

muhasebe jetonu

Muhasebe belirteçleri, tıpkı herhangi bir elektronik tablo tabanlı muhasebe sistemi gibi, esasen belirtilmiş kredi veya borç girişleridir (IOU/UOM).

Birikim/Dağılım Göstergesi

Birikim/dağıtım göstergesi, belirli bir dönemin kapanış fiyatını hacimle çarparak bir hisse senedi/varlık/kripto para biriminin arz ve talep seviyesini belirler.

Adam Geri

Adam Back, Birleşik Krallık’tan dünyaca ünlü bir İngiliz kriptograf, cypherpunk ve kripto endüstrisi figürüdür.

Uyarlanabilir Durum Parçalama

Elrond tarafından kullanılan Adaptive State Sharding, iletişimi ve performansı iyileştirmek için tüm parçalama türlerini tek bir parçada birleştiren bir yaklaşımdır.

Adres

Bir dizi harf ve sayı şeklinde kripto para biriminin gönderilebileceği bir yer.

Benimseme Eğrisi

Benimseme eğrisi, yeni bir teknolojinin insanlar tarafından benimsenme hızını gösterir. Pazarın istekliliğini anlamak için hedef kitlenin ayrılmasını da içerebilir.

Aeternity Blok Zinciri

Hibrit bir fikir birliği yaklaşımı üzerinde çalışan bir blok zinciri ağı; hem Proof of Work hem de Proof of Stake.

Hava boşluğu

Verilere erişilemiyorsa, virüs bulaşamaz veya bozulamaz – bu bir hava boşluğu kavramıdır.

havadan yardım

Belirli bir kripto para birimini veya belirteci bir hedef kitleye dağıtan bir pazarlama kampanyası.

hava düğümü

Airnode, API3 blok zinciri protokolüne katılmak ve veri akışlarını zincire koymak isteyen API sağlayıcıları tarafından kolayca dağıtılan bir oracle düğümü ve API blok zinciri ağ geçididir.

Algo-Ticaret (Algoritmik Ticaret)

Algo-ticaret, alış ve satış emirlerinin bir bilgisayar programı veya algoritma kurallarına göre verildiği otomatik bir ticaret sistemidir.

algoritma

Genellikle bir bilgisayar tarafından problem çözme veya hesaplama işlemlerinde izlenecek bir süreç veya kurallar dizisi.

Algoritmik Piyasa İşlemleri (AMO’lar)

Algoritmik Piyasa İşlemleri (AMO’lar), ölçeklenebilirliği, ademi merkeziyetçiliği ve şeffaflığı geliştirirken algoritmik stabilcoinlerin arzını otomatik olarak kontrol eder.

Algoritmik Stabilcoin

Algoritmik bir stabilcoin, aslında altında bir algoritma kullanır; bu, fiyatı arttığında daha fazla jeton çıkarabilen ve fiyat düştüğünde onları piyasadan satın alabilen bir algoritmadır.

Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi (ATH)

Bir kripto para biriminin tarihteki en yüksek noktası (fiyatta, piyasa değerinde). *bkz. Tüm Zamanların En Düşük (ATL).

Tüm Zamanların En Düşük (ATL)

Bir kripto para biriminin tarihteki en düşük noktası (fiyat, piyasa değeri). *bkz. Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi (ATH).

Tahsis

Tahsis, belirli bir ekip, grup, yatırımcı, kurum veya başka bir benzer kuruluş için kazanılabilecek, satın alınabilecek veya rezerve edilebilecek öz sermaye veya jetonların tahsisidir.

Alfa Sürümü

Alfa sürümü, genellikle yazılımın kullanılabilirliğini ve arayüzünü test etmek için yayınlanan bir ön sürümüdür.

alfanümerik

Alfanümerik ifadeler hem harflerden hem de rakamlardan veya karakterlerden oluşur.

altcoin

Bitcoin dünyanın hayal gücünü ele geçiren ilk kripto para birimi olduğundan, diğer tüm madeni paralar daha sonra “alternatif madeni paralarda” olduğu gibi “altcoin” olarak adlandırıldı.

Altcoin Tüccarı

Bitcoin’e alternatif kripto para ticareti yapan kişi.

Amazon S3

Amazon Simple Storage Service (S3), verileri her zaman ve her yerde depolamak ve almak için ölçeklenebilir, yüksek hızlı ve ucuz bir web tabanlı bulut depolama hizmetidir.

AMLD5

Avrupa Birliği’nin 5. Kara Para Aklamayı Önleme Yönergesi (AMDL5), birliğin Kara Para Aklamayı Önleme (AML) çerçevesine yönelik bir güncellemedir.

anarko-kapitalizm

Başlangıçta Amerikalı ekonomist Murray Rothbard tarafından tasarlanan ve şu anda kripto topluluğunun birçok üyesi tarafından benimsenen bir siyaset felsefesi.

melek yatırımcı

Yeni bir iş girişimini veya girişimi finansal olarak destekleyen kişi.

Yıllık Yüzde Oranı (APR)

Borçlunun her yıl ödemesi gereken faiz miktarı, yıllık yüzde oranı (APR) olarak bilinir. Yıllık yüzde oranı (APR), dönemsel faiz oranının, bir yıldaki dönemsel faiz oranının kullanıldığı dönem sayısı ile çarpılmasıyla belirlenir.

Yıllık Yüzde Getiri (APY)

Yıllık yüzde verim (APY), belirli bir yatırımda bir yıl boyunca elde edilen getiri oranıdır. Düzenli olarak hesaplanan ve tutara uygulanan bileşik faiz, APY’ye dahil edilir.

Anonim

Anonimlik, bir şeyin bilinmediği veya adlandırılmadığı zamandır.

Anti-damping/Anti-Damping Politikası

Blok zinciri dünyasında, anti-damping politikası, yatırımcıları bir yatırımcı (balina) tarafından jetonun değerini artırmak ve daha sonra çok daha yüksek bir fiyata damping yapıldı ve bu da varlığı daha sonra satın alan yatırımcıların zarar görmesine neden oldu.

Kırılganlık Önleyici

Bir varlığa eklenmiş, oynaklık ve şoklara maruz kaldığında daha iyi performans gösterdiği anlamına gelen bir kalite.

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma, bilgisayarlardan ve elektronik cihazlardan kötü amaçlı yazılımları önleyen, algılayan ve kaldıran bir tür uygulama yazılımıdır.

Kara Para Aklamayı Önleme (AML)

Suç örgütlerini veya kripto para birimleri aracılığıyla para aklayan bireyleri gerçek dünya parasına dönüştürmek için çıkarılan bir dizi uluslararası yasa.

antivirüs

Kötü amaçlı yazılımlara ve genel olarak siber saldırılara karşı koruma sağlamak için tasarlanmış bir yazılım parçası.

maymun

Apeing, bir kripto para tüccarının, token projesinin başlamasından kısa bir süre sonra kapsamlı bir araştırma yapmadan bir token satın almasıdır.

API

API, Uygulama Programlama Arayüzü anlamına gelir. Yazılım uygulamaları oluşturmak için bir dizi rutin, protokol ve araçtır. API’ler, hangi verilerin kullanılacağı ve hangi işlemlerin yapılması gerektiği gibi yazılım bileşenlerinin nasıl etkileşimde bulunması gerektiğini belirtir.

Uygulama katmanı

Yedi katmanlı bir OSI modelinin en üst katmanı.

AR Simgesi (Arweave)

AR, Arweave’in yerel simgesidir.

Arbitraj

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanmak için aynı varlığın farklı piyasalarda hızlı bir şekilde alınıp satılması uygulamasıdır.

Aroon Göstergesi

Aroon Göstergesi, varlığı, değişiklikleri ve düzeltici düzeltmeleri belirlemek ve finansal piyasalarda devam eden bir eğilimin gücünü ölçmek için kullanılır.

Ashdraked

Bir tüccarın toplam yatırım sermayesinin, özellikle Bitcoin’in kısa devre yaptırılmasının bir sonucu olarak tamamen kaybı.

ASIC

Uygulamaya özel entegre devrenin kısaltması — yalnızca kripto para madenciliği amacıyla tasarlanmış bir cihaz.

ASIC-Dayanıklı

Bu terim genellikle, ASIC’lere tüketici sınıfı donanıma göre hiçbir fayda sağlamak üzere tasarlanmış blok zincirleri ve madencilik algoritmaları için geçerlidir.

Fiyatını sor

Bir satıcının bir varlık için kabul etmeye hazır olduğu minimum fiyat. Satış fiyatına bazen teklif fiyatı da denir.

Varlığa Dayalı Jetonlar

Varlığa dayalı belirteçler, fiziksel bir varlık üzerindeki dijital hak talepleridir ve bu varlık tarafından desteklenir.

Yönetim Altındaki Varlıklar (AUM)

Yönetim altındaki varlıklar, müşterileri adına bir kişi veya finansal kuruluş tarafından kontrol edilen tüm fonların toplam piyasa değerlerini ölçer.

halı saha

Pazarlama kampanyalarını veya sponsorlu mesajları gerçek topluluk üyelerinin istem dışı görüşleri olarak gizleme pratiği.

asenkron

Aynı anda veya aynı hızda meydana gelmeyen olaylara asenkron denir.

atom takası

Bir borsa veya başka bir aracı kullanmadan kripto para biriminin bir taraftan diğerine transferi.

AtomikDEX

AtomicDEX, birden fazla platform için kullanılabilen tek bir uygulamada bir kripto para cüzdanı ve DEX sunar.

tasdik defteri

Onay defteri, bireysel işlemlerin kanıtını sağlamak için tasarlanmış bir hesap defteridir. Genellikle bir finansal işlemin gerçekleştiğini “tasdik etmek” veya işlemlerin veya ürünlerin gerçekliğini kanıtlamak için kullanılır.

Açık arttırma

Açık artırma, bir varlığın en yüksek teklifi verene satıldığı bir ihale süreci aracılığıyla yapılan halka açık satıştır.

Denetim

Denetim, geliştiricilerin sistemleri ve uygulamaları oluşturan temel kodu ve/veya algoritmayı inceledikleri bir süreçtir.

Artırılmış Gerçeklik (AR)

Artırılmış Gerçeklik (AR), ses, dokunma, koku ve görme gibi çeşitli duyusal modaliteler aracılığıyla gönderilen bilgisayar tarafından oluşturulan sezgisel bilgileri kullanarak gerçek dünya öğelerinin değerini ve kullanımını iyileştiren sürükleyici bir deneyimdir.

kimlik doğrulama

Kimlik doğrulama, hassas ve/veya kişisel bilgilere erişim izni vermeden önce bir kullanıcının kimliğini şifreler, SMS kodları, parmak izleri ve diğer mülkiyet kanıtları kullanarak doğrulayan bir süreçtir.

Otomatik Piyasa Yapıcı (AMM) [Güncellendi]

Otomatik piyasa yapıcı (AMM), otomatik ticaret yoluyla faaliyet gösterdiği borsaya likidite sağlayan bir sistemdir.

Otonom Ekonomik Ajan (AEA)

Fetch.ai ve IOTA vakfı tarafından, sahibinin ekonomik yararı için kendi zekasını kullanarak harici girdi olmadan işlem yapabilen bir çözüm (yazılım varlığı).

Ortalama Yön İndeksi (ADX)

Ortalama yön endeksi (ADX), fiyat hareketli ortalamaları kullanarak bir piyasa eğiliminin ne kadar güçlü olduğunu ölçen ve daha büyük bir değerin daha güçlü bir eğilim gösterdiği 1 ile 100 arasında değişen rakamlarla temsil edilen teknik bir göstergedir.

B

Sırt çantası

Büyük miktarda belirli bir kripto para birimi için kripto argosu. Alternatif olarak (ancak daha az sıklıkla) bir kişinin kripto portföyünün içeriğine atıfta bulunmak için kullanılır.

Torba sahibi

Performansından bağımsız olarak, belirli bir madeni parayı veya jetonu büyük miktarlarda elinde tutmaya devam eden bir yatırımcı.

fırıncılar

Pişirme, Tezos’un blok zincirine yeni işlem blokları eklemek için kullandığı süreçtir.

pişirme

Pişirme, Tezos tarafından blok zincirine yeni işlem blokları eklemek için kullanılan bir süreçtir.

Bant genişliği

Bir ağdaki işlem etkinliği için mevcut olan veri kapasitesi miktarı, bant genişliği olarak bilinir.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS)

BIS, küresel parasal istikrarı destekleyen uluslararası bir finans kurumudur.

Hizmet Olarak Bankacılık (BaaS)

BaaS platformları, bankaların yeni hizmetler geliştirmek için API’lerini üçüncü taraflara açmasına izin vererek daha yüksek düzeyde finansal şeffaflık seçenekleri sunar.

Bankacılık Gizliliği Yasası (BSA)

Banka Gizliliği Yasası (BSA), suçluların yasadışı kazançlarını gizlemelerini veya aklamalarını önlemek için 1970 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulandı.

sepet

Bir sepet, kripto para birimi alanında kullanıldığında, tek bir varlık olarak yönetilen bir dijital para birimi koleksiyonunu ifade eder.

Toplu Açık Artırmalar

Toplu müzayedeler, bireysel siparişlerin birlikte gruplandırıldığı ve aynı anda yürütüldüğü bir ticaret mekanizmasıdır.

İşaret Zinciri

Ethereum 2.0 gibi bir PoS kripto para biriminde parça zincirlerini koordine eden, stake etmeyi ve doğrulayıcıların kaydını yöneten bir blok zinciri.

Dayanmak

Belirli bir pazardaki fiyatların uzun bir süre boyunca düşeceğine inanan biri. Böyle bir kişiye “düşüş” denilebilir.

Fiyatların düştüğü piyasa

Bir piyasadaki varlıkların fiyatları son zamanlardaki en yüksek seviyelere göre %20 veya daha fazla düştüğünde buna ayı piyasası denir. Sonuç olarak, yatırımcı güveni düşük, ekonomi ve piyasa kötümser.

Ayı tuzağı

Bir grup tüccarın koordineli faaliyetlerine dayalı olarak belirli bir kripto para biriminin fiyatının manipüle edilmeye çalışılması.

ayı balina

Ayı balinası, çok sayıda kripto para birimine sahip olan ve devasa hesabını fiyatı aşağı çekmek ve bundan kâr elde etmek için kullanan kişidir.

Kalite testi

Kıyaslama, artan performans göstergeleriyle kapatılabilecek bir boşluk olup olmadığını görmek için varlığınızın veya yatırım portföyünüzün performansını benzer varlıkların performansıyla karşılaştırma yöntemidir.

Karşılaştırma Endeksi

Bir kıyaslama endeksi, daha geniş pazarın ilerlemesinin izlenebileceği bir ölçü veya kıyaslama olarak kullanılan popüler bir endeks güvenliğidir.

BEP-2 (Binance Zinciri Tokenizasyon Standardı)

Binance Chain’deki tokenler için teknik bir standart.

BEP-20

BEP-20, ERC-20’yi genişletmek amacıyla oluşturulmuş bir Binance Smart Chain token standardıdır.

BEP-721

BEP-721, karşılıksız tokenlerin (NFT’ler) üretilmesini sağlayan bir Binance Akıllı Zincir (BSC) token standardıdır. En popüler NFT standartlarından biri olan ERC-721’in bir uzantısı olarak kabul edilir.

BEP-95 (Bruno Sert Çatal Yükseltmesi)

Binance Evolution Protocol (BEP-95), BNB token yazma sürecini hızlandırmayı amaçlayan bir Bruno hard fork yükseltmesidir.

Beta (Sürüm)

Gerçek dünya ayarları altında test edilmesi için belirli sayıda kullanıcıya ve üçüncü taraf yazılım testçilerine erişiminin sunulduğu bir yazılım yayın öncesi aşaması.

Teklif fiyatı

Birinin bir menkul kıymet, varlık, emtia, hizmet veya sözleşme için ödemeye hazır olduğu maliyete teklif fiyatı denir.

Teklif Talep Yayılımı

Alış-satış farkı, alıcının bir varlık için ödemeye razı olduğu en yüksek fiyat ile satıcının kabul etmeye razı olduğu en düşük fiyat arasındaki farktır.

Büyük Teknoloji

Başta Facebook, Apple, Google ve Amazon olmak üzere en büyük dört veya beş teknoloji şirketi, kendi sektörlerinde en büyük paya sahip oldukları için “Big Tech” olarak anılıyor.

Binance Laboratuvarları

Binance Labs, blok zinciri ve kripto para birimi işletmelerini, girişimlerini ve topluluklarını ve ayrıca bir sosyal etki fonunu beslemek, bunlara yatırım yapmak ve geliştirmek için bir projedir.

Binance Launchpad

Binance Launchpad, kripto girişimlerine sermaye artırmak ve projelerini Binance ekosistemindeki milyonlarca kripto yatırımcısına pazarlamak için bir platform sunuyor.

İkili kod

İkili kod, metni, bilgisayar işlemci komutlarını veya diğer herhangi bir veri türünü temsil etmek için “0” ve “1” sayılarına dayanan iki sembollü bir sistemdir.

Biraz

Bit, bilgi işlemde temel bir bilgi birimidir.

Bitcoin ATM’si (BTM)

Kullanıcının Bitcoin alıp satmasına izin veren otomatik bir vezne makinesi (ATM veya nakit noktası).

Bitcoin Hakimiyeti (BTCD)

Bitcoin Hakimiyeti, toplam kripto pazar payının ne kadarının Bitcoin’e ait olduğunu belirleyen bir ölçümdür.

Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP)

Bitcoin’de değişiklik öneren belgeler için standart biçim.

Bitcoin Pizzası

Bitcoin Pizza, Laszlo Hanyecz adlı bir adamın iki pizza için 10.000 Bitcoin ödediği ve onu gerçek dünyada Bitcoin’in ilk ticari işlemi yapan rezil işlemi ifade eder.

Bitcoinci

Bitcoin’de boğa olan bir kişi.

Bitcointalk

Bitcointalk, Bitcoin, kripto para birimi ve blok zinciri teknolojisine adanmış en popüler çevrimiçi forumdur.

BitLicense

New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenlenen, düzenlenmiş sanal para birimi faaliyetlerine izin veren bir işletme lisansı.

BitPay

BitPay, bir Bitcoin ödeme hizmeti sağlayıcısıdır.

bitler

Tek bir Bitcoin’in yaygın olarak kullanılan birimi veya alt bölümü.

veri akışı

Bir FPGA’ya yüklenen konfigürasyon verilerine Bitstream denir.

Siyah Şapkalı Hacker

Siyah şapka korsanları, verileri çalmak için bilgisayarlı ağlara ve sistemlere sızmak için genellikle kötü amaçlı yazılım kullanır.

Siyah Kuğu Etkinliği

Siyah kuğu olayları olarak da bilinen siyah kuğu olayı, önemli bir etkisi olan beklenmedik bir olay için bir metafordur.

Blake-256

Decred’de kullanılan Blake-256, Jean-Philippe Aumasson, Luca Henzen, Willi Meier ve Raphael C.-W tarafından tasarlanmış bir karma algoritmadır. Fan.

Engellemek

Belirli bir zaman diliminde tamamlanan işlemlerle ilgili bilgileri içeren bir dosya. Bloklar, bir blok zincirinin kurucu parçalarıdır.

Gezgini Engelle

Kullanıcının belirli bir blok zincirindeki blokların ayrıntılarını görüntülemesini sağlayan bir uygulama. Blockchain tarayıcısı olarak da bilinir.

Blok Başlığı

Bir blok başlığı, madencilik teşvikleri için iş kanıtı sağlamak için sürekli olarak karma hale getirilen bir blok zincirindeki bir blok için benzersiz bir tanımlayıcıdır.

Blok Yüksekliği

Blok zincirinde belirli bir bloktan önceki blok sayısını tanımlayan bir değer.

Blok Yapımcısı

Bir blok üreticisi (BP), bir bloğun işlemlerini doğrulamak ve çoğu Proof-of-Stake (PoS) blok zincirinde bir sonraki bloğa başlamak için donanımı seçilen bir kişi veya gruptur.

Blok Ödülü

Belirli bir blok zincirinde yeni bir blok oluşturmak için gereken kriptografik sorunu çözmek için bir madenciye veya madenci grubuna verilen paralar.

Blok boyutu

Blok zinciri teknolojisinde blok boyutu, zincirdeki tek bir bloğun taşıyabileceği işlemlerle ilgili veri miktarını ifade eder.

Blok zamanı

Blok süresi, blok zinciri tabanlı bir sistemin yeni bir blok üretmesi için geçen yaklaşık süreyi ifade eder.

Blok Ticareti

Blok ticareti, açık bir pazarın dışında gerçekleşen büyük ölçekli bir menkul kıymet alımı veya satımıdır. Yatırımcılara risk yönetimi konusunda yardımcı olmak için finansal aracı olarak blokajı kullanır.

blok zinciri

Dağıtılmış bir defter sistemi. Bir kamu veritabanında ardışık olarak depolanan bir dizi blok veya dijital bilgi birimi. Kripto para birimlerinin temeli.

Blok Zinciri 1.0

Blockchain 1.0, kripto para birimi ve ademi merkeziyetçiliğe odaklanan ilk nesil blockchain teknolojisidir.

Blok zinciri 2.0

Blockchain 2.0, akıllı sözleşmeler ve gelişmiş güvenlik ve şeffaflık yoluyla iş ve pazarların ademi merkeziyetçiliği kavramını tanıttığı için blockchain 1.0’ın bir uzantısıdır.

Blok Zinciri 3.0

Blockchain 3.0, küresel, kurumsal ve kurumsal benimsemeyi öngören blockchain teknolojisinin son gelişim aşamasıdır.

Blockchain Gezgini

Bir blok zinciri gezgini, basitçe, kullanıcıların blok zinciri kayıtlarına göz atmasına izin veren bir arama motorudur.

Blockchain İletim Protokolü (BTP)

Blok Zinciri İletim Protokolü (BTP), evrensel bir protokol kullanarak işlemleri güvenli bir şekilde sabitleyerek izole blok zincirlerinin tamamen merkezi olmayan bir yerleşim katmanı olarak çalışmasını sağlar.

Blockchain Üçlemesi

Blok zinciri üçlüsü, blok zincirlerini rahatsız eden üç konu kümesidir: ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik.

Blockchain Etkin Akıllı Kilitler

Blok zinciri etkin akıllı kilitler birçok güvenlik sorununu çözer ve akıllı sözleşmeye gömülü bir değişkenin durumuna göre kilitlenebilir veya kilidi açılabilir.

Bollinger Bandı

Fiyatlarda sistemik örüntü tanımanın tanınmasına yardımcı olmak için Bollinger tarafından geliştirilen bir araç; basit hareketli ortalamadan veya bazı durumlarda üstel hareketli ortalamadan iki standart sapma uzakta çizilen bir banttır.

Yapıştırma Eğrisi

Bağlanma eğrisi, belirli bir varlığın fiyatı ile arzı arasındaki ilişkiyi tanımlayan matematiksel bir eğridir.

Botlar

Kripto para ticareti gibi görevleri yerine getirebilen otomatik yazılım.

Ödül

Kripto para ödülü, kullanıcıların belirli bir blok zinciri veya proje tarafından atanan görevleri yerine getirme karşılığında aldıkları bir ödüldür.

Cesur Tarayıcı

Cesur Tarayıcı

Son Dakika

Kripto para birimleri dünyasında, kripto varlıkların ileriye dönük uyumluluğunun kırılması, bir kripto para biriminin sert çatallarında görülür.

Brian Armstrong

Brian Armstrong, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’in kurucusudur.

Köprüler

Bir blok zinciri köprüsü, iki farklı blok zinciri projesi arasında veri veya belirteçlerin sorunsuz aktarımına izin verir.

Tarayıcı Uzantısı

Tarayıcı uzantısı, ek özellikler ekleyen bir internet tarayıcısı eklentisidir.

Kaba Kuvvet Saldırısı (BFA)

Otomatik deneme yanılma yoluyla bir parolayı veya anahtarı kırma girişimi.

kabarcık

Bir varlık, o varlığın gerçek değerini aşan bir fiyatla alınıp satıldığında.

Hata Ödülü

Yazılımdaki güvenlik açıklarının belirlenmesi için sunulan bir ödül.

Hata İstismarı

Hatadan yararlanma, bir sistemin güvenlik açıklarından yararlanan bir saldırıdır.

Boğa

İyimser ve piyasa fiyatlarının artacağından emin olan bir kişi, bu kişinin piyasa veya fiyat konusunda “boğa” olduğu da bilinmektedir.

Boğa Piyasası

Kripto ve borsalardaki boğa piyasası, varlık fiyatlarının çarpıcı biçimde arttığı bir zamanı ifade eder. Bu piyasalar hem yatırımcılar hem de alıcılar için bir motivasyon kaynağı görevi görür. Bu kalıcı bir durum değildir, ancak aylarca hatta yıllarca oyalanabilir.

Boğa koşusu

Boğa koşusu (aynı zamanda boğa trendi olarak da bilinir), finansal piyasada belirli varlıkların değerlerinin sürekli arttığı bir dönemdir.

boğa tuzağı

Bir boğa tuzağı, istikrarlı bir şekilde azalan bir varlık tersine dönüyor ve yukarı çıkıyor gibi göründüğünde ortaya çıkar, ancak kısa süre sonra düşüş eğilimini sürdürür.

Yanmış/Yanmış

Kripto para jetonları veya madeni paraları, kasten ve kalıcı olarak dolaşımdan kaldırıldıklarında “yakılmış” olarak kabul edilir.

(F****) Dip’i (BTD/BTFD) Satın Alın

Fiyatlar düşük bir noktadayken satın almak için bir kripto para biriminin destekçileri tarafından coşkulu bir ünlem.

Duvar Satın Al

Satın alma duvarı, bir kripto para birimi borsasında verilen orantısız olarak büyük bir satın alma limiti emridir.

Byron Fazı

Byron Phase, Eylül 2017’de piyasaya sürülen Cardano’nun ilk aşamasıdır.

Bizans Hata Toleransı (BFT)

Bizans Hata Toleransı (BFT), bazı bileşenlerinin başarısızlığından bağımsız olarak fikir birliğine varmasına izin veren bir bilgisayar sisteminin özelliğidir.

Bizans Generallerinin Sorunu

Bir grup veya parti içindeki tüm üyelerden tek bir strateji üzerinde fikir birliği gerektiren iletişime güvenilemeyeceği veya doğrulanamayacağı bir durum.

Bizans Çatalı

Bizans sert çatalı, Ethereum’un akıllı sözleşmelerini ticari alanda kullanıma uygun hale getirmeye ve blok zincirindeki güvenliği artırarak işlemlerin hızını artırmaya yönelikti.

C

C++

C++, platformlar arası geliştirmelere ve yeteneklere izin veren C programlama dilinin bir uzantısıdır.

Arama seçenekleri

Alım opsiyonları, opsiyon alıcısına belirli bir fiyattan bir hisse senedi, tahvil, emtia veya başka bir varlığı satın alma zorunluluğu getirmeyen ancak hakkı veren finansal sözleşmelerdir.

şamdanlar

Bir mum grafiği, zaman içinde fiyattaki değişiklikleri göstermek için kullanılan bir grafik tekniğidir. Her mum açılış fiyatı, kapanış fiyatı, yüksek ve düşük olmak üzere 4 bilgi puanı sağlar. Kısaca “mum” olarak da bilinir.

Başkent

Sermaye en yaygın olarak yatırım yapmak için kullanacağınız büyük miktarda para olarak tanımlanır.

Sermaye Verimliliği

Sermaye verimliliği, bir şirketin harcamalarını artan gelirleri ile kar karşılığında ne kadar aldıklarını karşılaştıran orandır.

Sermaye Fonları

Sermaye finansmanı, bir şirketi işletmek için borç veya öz sermaye şeklinde sağlanan paradır.

kapitülasyon

Kapitülasyon, fiyatların artacağına dair umudunuzu veya inancınızı kaybettiğiniz için varlıkları veya kripto para birimlerini önemli bir kayıpla satma sürecidir.

Casascius Madeni Para

Pirinç, gümüş veya altın kaplama madeni paralar şeklinde gelen fiziksel bir Bitcoin birimi.

Peşin

Nakit, paranın en likit şeklidir: terimin en dar anlamıyla fiziksel madeni paralar ve banknotlar.

Casper (Ethereum)

Casper, PoS’u Ethereum ağına uygulamak için tasarlanmış bir projedir.

Cathie Ahşap

Cathie Wood, en iyi hisse senedi yatırımcılarından biridir ve kendi kendini süren araçlar ve genomik dahil olmak üzere en son teknolojilere yatırım yapan 60 milyar dolarlık (varlık) bir şirket olan ARK Invest’in kurucusudur.

CeDeFi

CeDeFi veya merkezi merkezi olmayan finans, geleneksel merkezi finansal hizmetleri merkezi olmayan uygulamalarla birleştirerek geleneksel düzenleyici politikaları modern finansal ürünler ve altyapı ile birleştirir.

Sansür

Sansür, kamuya zararlı olduğu düşünülen konuşma veya yazıları değiştirme, bastırma veya yasaklama eylemidir.

Sansür Direnci

Sansür direnci, hiçbir partinin kimsenin belirli bir platforma veya ağa katılmasını engelleyemediği fikrini ifade eder.

Merkez Bankası

Çağdaş ekonomilerde merkez bankası, para politikasının oluşturulmasından ve iletilmesinden ve ayrıca üye bankaların düzenlenmesinden sorumludur.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi

CBDC’ler, yasal ihale statüsü hükümet düzenlemelerine veya yasalarına bağlı olan bir merkez bankası tarafından verilen dijital para birimleridir.

Merkezi Defter

Merkezi defter, işlemleri merkezi bir şekilde kaydetmek için kullanılan fiziksel bir kitap veya bilgisayar dosyasıdır.

Merkezi İşlem Birimi (CPU)

Merkezi işlem birimi (CPU), bir bilgisayarın programları yorumlamaktan ve yürütmekten ve diğer tüm bileşenlerin çalışmalarını koordine etmekten sorumlu olan parçasıdır.

merkezileştirilmiş

Merkezi bir organizasyon yapısı, tek bir düğümün veya az sayıdaki bir düğümün tüm ağın kontrolünde olduğu bir yapıdır.

Merkezi Exchange (CEX)

Merkezi borsalar (CEX’ler), sahibi olan bir şirket tarafından merkezi bir şekilde işletilen bir tür kripto para borsasıdır.

Merkez (Konsorsiyum)

Coinbase ve Circle tarafından USD Coin’i (USDC) yönetmek için üye tabanlı bir konsorsiyum.

Mevduat Sertifikası (CD)

Mevduat sertifikası (CD), müşterilerin mevduat yaptıktan sonra faiz oranı primi kazanmalarını sağlayan bir finansal üründür.

Zincir Yeniden Yapılanma

Zincir yeniden düzenleme, blok zinciri teknolojisinde, düğüm operatörlerinin yeni, daha uzun veri zincirleri oluşturmak için blokları değiştirmesine ve yenilerini benimsemesine izin veren bir süreçtir.

Zincir Bölünmüş

Zincir bölünmeleri, kripto para birimi çatallarını tanımlamak için kullanılan başka bir terimdir – tek bir orijinal madeni paranın bağımsız olarak yönetilen birkaç projeye ayrılması.

Değişiklik

UTXO modelini kullanan kripto para birimleriyle ilgili bir kavram olan değişim, bir işlemi başlatmak için harcanmamış çıktılarını kullanan bir kullanıcıya geri gönderilen madeni paraların sayısıdır.

Adres değiştir

Kripto para birimlerinde değişiklik adresi, bir işlemdeki değişikliğin gönderici cüzdanına iade edilmeden önce geçici olarak saklandığı yerdir.

Changpeng Zhao (ÇZ)

Changpeng Zhao (CZ), kripto borsası Binance’in kurucusudur.

Geri çekme

Ters ibraz, en yaygın olarak kredi veya banka kartıyla yapılan belirli bir işlemin ödeyen kişiye para iadesidir.

Chicago Ticaret Borsası (CME)

Chicago Ticaret Borsası (CME), Amerika Birleşik Devletleri’nde vadeli işlem ve opsiyon ticareti yapan en büyük borsalardan biridir.

Parça (YAKIN)

Chunk, NEAR protokolünde parçalamanın bir sonucu olarak üretilen her bloğun bir kısmıdır.

şifre

Şifre, bilgileri şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılabilen herhangi bir algoritmadır.

şifreli metin

Şifreli metin, bir algoritma kullanılarak düz metin üzerinde gerçekleştirilen şifrelemenin bir sonucudur.

Daire

Circle, USDC’nin arkasındaki Fintech firmasıdır.

Dolaşan Tedarik

Piyasada ve genel halkın elinde dolaşan madeni para sayısının en iyi tahmini.

Müşteri

İstemci, yerel bir bilgisayardaki blok zinciri işlemlerine erişebilen ve bunları işleyebilen bir yazılımdır. Bunun yaygın bir uygulaması, bir kripto para birimi yazılım cüzdanıdır.

Kapat

Kapanış fiyatını ifade eder; hisse senedi ticaretinde kullanılan aynı terime benzer.

Bulut

Bulut sunucuları genellikle dünyanın her yerindeki farklı veri merkezlerinde bulunur.

Bulut Madenciliği

Şirketlerden kiralanan uzaktan işlem gücü ile kripto para madenciliği.

Ortak İmza Sahibi

Bir kripto para cüzdanı üzerinde kısmi kontrole ve erişime sahip bir kişi veya kuruluş.

kod

Kodlama eylemi, bir program için programlama ifadeleri yazmaktır.

Madeni para

Bir madeni para, bağımsız olarak çalışabilen bir kripto para birimini veya bu tür bir kripto para biriminin tek bir birimini ifade edebilir.

madeni para karıştırıcı

Madeni para karıştırıcıları, kullanıcıların farklı kripto para adresleri arasındaki işlemleri karıştırmasına izin verir, böylece bunlar izlenemez hale gelir ve varlıkların ilk göndericisine veya alıcısına kadar takip edilemez.

madeni para tabanı

Madeni para birimlerinde, madeni para tabanı, sıfırdan üretilen ve her yeni bloğun madenciliği için madencilere verilen madeni paraların sayısıdır.

Coinbase İşlemi

Yeni bir bloktaki ilk işlem, madencinin Bitcoin ve madencilik ücretlerini aldığı bir madeni para birimi işlemidir.

Soğuk depo

Kripto para birimlerinin çevrimdışı depolanması, genellikle saklama amaçlı olmayan donanım cüzdanları, USB’ler, çevrimdışı bilgisayarlar veya kağıt cüzdanlar içerir.

Soğuk Cüzdan

Soğuk depoda bulunan, yani internete bağlı olmayan bir kripto para cüzdanı.

teminat

Teminat, borç alanın bir borcu geri ödemesini sağlamak için bir borç verenin bir teminat biçimi olarak kabul ettiği herhangi bir varlıktır.

Teminat Jetonları

Kripto para biriminde, teminat jetonları, diğer kripto jeton türlerini ödünç alırken bir risk azaltma varlığı olarak kullanılır.

teminatlandırma

Teminatlandırma, bir varlığın farklı bir varlığa kredi sağlamak için sigorta olarak kullanılması sürecidir.

Teminatlı borç yükümlülüğü

Teminatlı borç yükümlülüğü (CDO), çok fazla sermayeye sahip büyük yatırım firmalarına sunulan kredilerin ve varlıkların bir karışımını temsil eder.

Teminatlı Borç Pozisyonu (CDP)

Kararlı paralar oluşturmak için akıllı sözleşmelerde teminat kilitlenerek teminatlandırılmış bir borç pozisyonu tutulur.

Teminatlı İpotek Yükümlülüğü (CMO)

Teminatlı ipotek yükümlülüğü (CMO), esas olarak bir pakette birleştirilmiş ve yatırımcılara satılan çok sayıda ipotek paketidir.

Teminatlı Stabilcoin

“Teminatlandırılmış stablecoin”, tamamen veya neredeyse tamamen bir rezervde tutulan teminatla desteklenen bir stablecoin’dir.

karışma

Fonların birleştirilmesi, faydaları en üst düzeye çıkarmak için farklı yatırımcılardan gelen tüm fonları tek bir yatırımda birleştirme yöntemidir.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC)

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), ABD türev piyasasının düzenlenmesinden sorumlu bağımsız bir federal düzenleyici kurumdur.

COMP Simgesi

Bileşik protokolünün yerel varlığı.

Birleştirilebilir DeFi

Birleştirilebilir DeFi, farklı DeFi protokolleri arasındaki birlikte çalışabilirliği ifade eder. Çok sayıda DeFi uygulamasının birlikte çalışmasına ve çok çeşitli yeni kullanım durumları ve finansal ürünler oluşturmasına olanak tanır.

Birleştirilebilir Simge

Oluşturulabilir bir belirteç, bir ERC-998 belirtecidir, herhangi bir değiştirilemez belirteç için standart bir uzantıdır ve değiştirilemez belirteçlerin diğer değiştirilemez (ERC-721) ve değiştirilebilir (ERC-20) belirteçlere sahip olma yeteneğini ekler.

Onayla

Kripto para biriminde onay, bir blok zincirine bir işlem eklendiğinden beri gerçekte kaç blok geçtiğinin bir ölçüsüdür.

Onaylar

Bir kripto para birimi işlemi, blok zincirindeki bir bloğa dahil edildiğinde onaylanmış olarak kabul edilir. İlk bloktan sonraki her yeni blok, o işlem için ek bir onaydır.

Uzlaşma

Ağın tüm katılımcıları blok zincirindeki blokların sırası ve içeriği üzerinde anlaştıklarında fikir birliği sağlanır.

Konsensüs Mekanizması

Konsensüs mekanizması, tüm blok zinciri teknolojisinin temel işlevlerinin altında yatan ve onları tüm kripto para birimlerinin temel bir işletim özelliği yapan temel bir teknolojidir.

ConsenSys

ConsenSys, kurumsal çözümlerin yanı sıra geliştirici araçları da sunan bir blok zinciri teknolojisi şirketidir.

Konsorsiyum Blockchain

Bir konsorsiyumun, blok zincirinin değişmez ve şeffaf özelliklerine güvenirken, kamuya açık olmayan bilgileri paylaştığı özel sektöre ait ve işletilen bir blok zinciri.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)

Tüketici Fiyat Endeksi (veya TÜFE), pazar segmentleri hakkında bilgi edinmek için bir mal ve hizmet sepetinin fiyatlarının izlendiği bir endeks türüdür.

Sözleşme

Geleneksel finansta, sözleşme iki taraf arasında bağlayıcı bir anlaşmadır. Kripto para birimlerinde akıllı sözleşmeler, blok zincirindeki işlevleri yerine getirir.

Sözleşme Hesabı

Sözleşme hesabı, kripto bakiyesi ve ilişkili kodu olan bir hesaptır.

Fark Sözleşmesi (CFD)

Fark sözleşmesi (CFD), bir alıcının bir varlığın değişen değerlemesinden dolayı meydana gelebilecek herhangi bir fiyat farkını ödeme yükümlülüğünü ana hatlarıyla belirtir.

koordinatör

Blok zinciri teknolojisinde bir koordinatör, düğümlerin belirli işlemlere karşı defter kopyalarının geçerliliğini doğrulamasını sağlayan özel bir müşteridir.

Çekirdek Cüzdan

Bir çekirdek kripto cüzdanı, yalnızca bir blok zinciri parçası yerine tüm blok zincirini içerebilir.

Kurumsal Hazine

Bir şirketin likiditesini, riskini, fonlarını, sermaye rezervlerini ve diğer kaynaklarını kısa ve uzun vadeli stratejilerine uygun olarak yönetmek ve kontrol etmek için bir kurumsal hazine oluşturulur.

Düzeltme

Düzeltme, aşırı değerlemeye uyum sağlamak için bir varlığın fiyatının en az %10 oranında geri çekilmesidir.

CPU Madenci

Madencilik, bilgi işlem gücü gerektirdiğinden, bir merkezi işlem birimi (CPU) kullanarak kripto para birimi üretme veya madenciliği yapma işlemine CPU madenciliği (veya merkezi işlem birimi madenciliği) denir.

craig wright

Craig Wright, Bitcoin SV ile ilişkili Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisidir.

craig wright

Craig Wright, Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olduğunu açıkça iddia eden Avustralyalı bir bilgisayar bilimcisidir.

Kredi notu

Kredi notu, bankaların ve kredi veren kurumların borcunuzu ne kadar geri ödeyebileceğinizi tahmin etmelerini sağlayan bir ölçüdür.

Kredi riski

Kret riski, bir bankanın veya kredi kuruluşunun borçlunun kredisini geri ödeyememesi nedeniyle para kaybetme olasılığını temsil eden sayıdır.

Sınır Ötesi Ticaret

Finansal piyasalarda ve ticaret finansmanında sınır ötesi ticaret, yerel bir para birimi kullanarak küresel ticaret yapma fırsatını temsil eder.

Çapraz Zincir

Çapraz zincir, bilgi ve değer alışverişine izin vererek blok zincir ağları arasındaki ara bağlantıyı geliştiren bir teknolojidir.

Zincirler Arası İletişim

Blok zincirler arasındaki zincirler arası iletişim, farklı protokollerin, merkezi bir üçüncü taraf hizmetinin müdahalesi olmadan verileri ve işlemleri doğrulamasını sağlar.

kitle fonlaması

Kitle fonlaması, bağış toplayıcıların çeşitli farklı platformlar aracılığıyla çok sayıda insandan para toplamasını sağlar.

kitle kredisi

Kusama veya Polkadot ağındaki slotlar için DOT veya KSM jetonları aracılığıyla fon toplamak için yeni projelerin uygulanması.

Kripto Banka Kartı

Kripto banka kartı, sahibinin kripto para birimleri kullanarak mal ve hizmetler için ödeme yapmasını sağlayan bir banka kartı türüdür.

Kripto Faturalama

Kripto faturalandırma, kripto para birimlerinde ödenmesi gereken mal ve hizmetler için fatura oluşturma işlemidir.

kripto varlık

Kripto varlık, işleyişini bir para birimi veya merkezi olmayan uygulama olarak sürdürmek için şifreleme teknolojilerini kullanan herhangi bir dijital varlıktır.

Kripto para

Kripto para birimleri, işlemlerini güvence altına almak için kriptografik teknolojileri kullanan dijital para birimleridir.

Kripto Para Kara Para Aklama

Kripto para kara para aklama, suçluların fiat para birimini dijital para birimine çevirerek ve ardından birçok yoldan yönlendirerek fonları meşrulaştırmak ve saklamak için kullandıkları bir yöntemdir. Paranın izini sürebilecek herhangi bir yetkiliyi kaybetme girişimidir.

kripto para çiftleri

Borsalar, farklı jetonlar arasındaki ticareti kolaylaştırmak için kripto para birimi çiftlerini kullanır.

Kriptografik Hash Fonksiyonu

Kriptografik özet işlevleri, değişken boyutlu bir işlem girdisinden sabit boyutlu bir özet değeri üretir.

kriptografi

Bilgi güvenliğini sağlamak, üçüncü şahısların kendilerine ait olmayan bilgileri okumasını engellemek için bir çalışma ve uygulama alanı.

kripto hırsızlığı

Başka bir tarafın bilgisayarının rızası olmadan kripto para madenciliği yapmak için kullanılması.

kriptoloji

Kriptoloji, kriptografinin yanı sıra kriptanalizin bilimsel çalışmasıdır.

KriptoPunklar

Ethereum tabanlı, değiştirilemez token koleksiyonu.

Para birimi

Para birimi, değeri tanımlayan bir değişim aracıdır.

döviz krizi

Bir para krizi, bir ülkenin fiat para biriminin değer kaybettiği ve yatırımcıların o ülkenin varlıklarını elinde tutmak/yatırım yapmak konusunda temkinli hale geldiği bir finansal acil durum olarak adlandırılır.

AMO eğrileri

Curve, sabit paralara (diğer varlıkları taklit etmek üzere programlanmış kripto para birimleri) odaklanan otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) hizmetini çalıştırmak için birden fazla kripto para birimi kullanan bir yazılımdır.

gözaltı

Saklamalı kripto para birimi işletmeleri, hizmetlerinin kullanım süresi boyunca müşterilerinin fonlarına sahip olanlardır.

bakıcı

Bir emanetçi, çeşitli amaçlar için bir kurum veya birey için varlıkları güvenli bir şekilde tutmaktan sorumludur.

velayet

Saklama, bir finansal kuruluşun, varlık hırsızlığı veya kaybını önlemek için müşterileri için finansal varlıkları tutma ve muhafaza etme konusundaki yasal kapasitesidir.

Cypherpunk

Cypherpunk hareketi, sosyal ve politik ilerlemeyi ilerletmek için kriptografi ve diğer mahremiyet odaklı teknolojilerin kullanımını teşvik eder.

D

Daedalus Cüzdanı

Daedalus Wallet, tek bir tohumdan sonsuz sayıda anahtar oluşturmanıza olanak tanıyan çok platformlu, açık kaynaklı, hiyerarşik-deterministik bir cüzdandır.

DAO Çağırma

DAO çağırma, bir DAO oluşturma veya oluşturma eylemidir. Terim tipik olarak yeni bir Moloch DAO oluşturma bağlamında kullanılır, ancak herhangi bir yeni DAO’nun oluşumuna da atıfta bulunabilir.

karanlık ağ

İnternetin, arama motorları tarafından indekslenmeyen, yalnızca belirli yazılımlar, konfigürasyonlar veya yetkiler ile erişilebilen karanlık ağlarda bulunan bir kısmı.

karanlık düğümler

RenVM, merkezi olmayan bir bilgisayar ağı olan Darknodes tarafından yönetilir. Tazminat karşılığında, bilgisayar güçlerini ve depolama alanlarını belirli koşullarla herkese sunarlar.

Veri gizliliği

Veri gizliliği, hassas verilerin işlenmesinden sorumlu olan veri koruma ve güvenlik alanını ifade eder.

Veri Kazıma

Veri kazıma veya web kazıma, bir web sitesinden bilgileri bir elektronik tabloya veya bilgisayarınızdaki veya veritabanınızdaki yerel bir dosyaya çıkarma işlemidir.

Lansman Tarihi

ICO’ların jetonlarını ne zaman satışa çıkaracağı için kullanılan bir terim.

Günlük Ticaret

Gün içi ticaret, fiyatlarındaki gün içi değişikliklerden kar elde etmek için varlıkları sık sık alıp satma uygulamasıdır.

Ölü Kedi Sıçraması

Uzun süreli bir düşüşün ardından fiyatlarda geçici bir toparlanma.

ölü para

Artık var olmayan bir kripto para birimi.

Ölüm Haçı

Ölüm çaprazı, 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğünde ortaya çıkan ve büyük bir satışı gösteren düşüş eğilimi gösteren bir teknik ticaret göstergesidir.

ademi merkeziyetçilik Maksimalizm

Ademi merkeziyetçilik maksimalizmi, ademi merkeziyetçiliğin en iyi yaklaşım olduğu inancını ve herhangi bir düzenleme biçiminin var olması gerekmeyecek derecede yaşam tarzını ifade eder.

Yerelleşme Oranı

Merkeziyetsizlik Oranı (DR), merkezi olmayan teminat değerinin, bu varlıklar için desteklenen toplam stablecoin arzına oranıdır.

merkezi olmayan

Ademi merkeziyetçilik, düğümlerin veya aktörlerin ortak bir hedefe ulaşmak için dağıtılmış bir şekilde uyum içinde çalıştığı bir sistemin özelliğini ifade eder.

Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp’ler)

Merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve tek bir hata noktasından kaçınan bir uygulama türü.

Merkezi Olmayan Otonom İlk Para Teklifleri (DAICO)

ICO sürecinde bir tür yönetişim tanıtan, belirli koşulların yerine getirilmesi durumunda destekçilerin fonlarının geri dönüşü için oy kullanmalarına izin veren, projelerin merkezi olmayan finansmanı için bir yöntem.

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar (DAO)

Merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO), bir dizi bilgisayar tanımlı kural ve blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmeler üzerine kurulur ve yönetilir.

Merkezi Olmayan Para Birimi

Merkezi olmayan para birimi, üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan başka herhangi bir malın zenginliğini veya mülkiyetini bankasız transfer etme yöntemlerini ifade eder.

Merkezi Olmayan Veritabanı

Merkezi olmayan bir veritabanı, verileri ve dosyaları birden fazla düğümde rasgele depolamak için merkezi olmayan teknolojileri en son bilgi işlemle birleştiren, yüksek güvenlik ve benzersiz kullanılabilirlik sağlarken sansüre karşı tamamen dayanıklı olan modern bir depolama çözümüdür.

Merkezi Olmayan Değişim (DEX)

Kullanıcıların bir aracıya ihtiyaç duymadan kripto para birimi ticareti yapmasına izin veren bir eşler arası değişim.

Merkezi Olmayan Yönetim

Merkezi olmayan yönetişim, blockchain ağları ve dApp’ler için bir platformun aracısız, adil yönetiminin gerçekleştirildiği prosedürleri ifade eder.

Merkezi Olmayan Tanımlayıcı (DID)

Merkezi olmayan bir tanımlayıcı veya DID, dijital kimliğin sahipliğinin bir kanıtı olarak işlev gören özerk, bağımsız ve merkezi olmayan bir platform tarafından verilebilen bir kimliği ifade eder.

Merkezi Olmayan Pazar Yeri

Blockchain teknolojisi üzerine kurulu merkezi olmayan bir pazar yeri, tüccarların veya yatırımcıların aracıları ortadan kaldırırken birbirleriyle ticaret yapmalarına olanak tanır. Küresel olarak mevcutturlar ve alım satımları mümkün kılmak için herhangi bir aracı gerektirmezler.

Merkezi Olmayan Ağ

Merkezi olmayan bir ağ, merkezi bir güce veya sunucuya ihtiyaç duymadan birbiriyle etkileşime giren birbirine bağlı ancak farklı öğeler topluluğudur.

Merkezi Olmayan Ödeme Ağı

Merkezi olmayan bir ödeme ağı, kullanıcıların, müşterilerin ve satıcıların, ağı güvenli ve çalışır durumda tutmak için herhangi bir üçüncü tarafa güvenmek zorunda kalmadan para alışverişinde bulunabilecekleri bir sistemi ifade eder.

Merkezi Olmayan Sosyal Medya

Merkezi olmayan sosyal medya, blok zincirine dayalı bir sosyal medya platformudur.

Merkezi Olmayan Stablecoin

Merkezi olmayan stablecoin’ler tamamen şeffaftır, üçüncü taraf kontrolü olmaksızın veya kısmen gözetim altında tutulamaz.

şifre çözme

Şifrelenmiş verileri bir kullanıcı veya makine tarafından okunabilecek bir biçime dönüştürme işlemi.

Derin internet

“Derin ağ”, internetin normal arama motorlarından gizlenen kısmıdır.

DeFi

Geleneksel, merkezileştirilmiş finansal hizmet biçimlerine alternatifleri teşvik eden bir hareket.

DeFi Toplayıcı

Bir DeFi toplayıcı, çeşitli DeFi platformlarındaki işlemleri tek bir yerde bir araya getirir.

DeFi Degens

DeFi dejenere olur. Pompalama ve boşaltma planlarıyla bilinen, merkezi olmayan finansın itibarsız bir köşesiyle ilişkili bir alt kültür.

Deflasyon

Bir ekonomide mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesindeki düşüş.

Temsil Edilen Hisse Kanıtı (dPOS)

Proof-of-Stake ve Proof-of-Work konsensüs algoritmalarına bir alternatif.

listeden çıkarma

Bir ticaret borsasından bir varlığın/hisse senedinin/kripto para biriminin çıkarılması işlemine listeden çıkarma denir.

Hizmet Reddi (DoS) Saldırısı

Hizmet reddi saldırısı, bir bilgisayar veya ağ hizmetini geçici olarak hedeflenen kullanıcılar için kullanılamaz hale getirmeyi amaçlar.

Derinlik çizelgesi

Limit emirlerine dayalı olarak satın alma (teklif) ve satış (istek) isteklerini bir grafik üzerinde gösteren bir grafik. Grafik, piyasanın bir işlemi kabul etme olasılığının en yüksek olduğu noktayı gösterir.

Türev

Değerini dayanak varlığın değerinden elde eden bir finansal araç.

Türev Piyasası

Diğer kripto para varlık türlerinden türetilen türevler, vadeli işlem sözleşmeleri veya opsiyonlar gibi araçlar için halka açık bir pazar.

Masaüstü Cüzdanı

Masaüstü cüzdanı, genellikle gözaltında olmayan bir tür yazılım cüzdanıdır.

Deterministik Cüzdan

Anahtarların ve adreslerin tek bir tohumdan oluşturulduğu bir tür kripto para cüzdanı.

Dex Toplayıcı

DEX toplayıcıları, kripto para birimi tüccarlarının tek bir arayüzde çok çeşitli finansal araçlardan yararlanmasına olanak tanıyan ve genellikle farklı kripto çiftlerinde daha iyi likidite ve fiyatlar sağlayan, nispeten yeni bir blok zinciri tabanlı hizmet türüdür.

Dharma Protokolü

Ethereum’da borç piyasaları oluşturmak için açık kaynaklı bir yığın.

elmas eller

Elmas Eller, sosyal medya platformlarında popüler bir terimdir. Portföylerinin değeri %20’den fazla düşse bile madeni paralarını elinde tutan kişileri ifade eder.

Zorluk

Bir blok zincirindeki yeni bir bloğu doğrulamanın ne kadar zor olduğunun bir ölçüsü.

Dijital

Dijital teknolojiler, veri üretme, depolama ve hatta işleme yeteneğine sahip bu elektronik araçlardır.

Dijital sanat

Dijital sanat, dijital teknoloji kullanılarak yapılan sanat ve medyadır.

Dijital Varlık

Dijital varlık, değerli bir şeyin dijital temsilini ifade eder.

Dijital Varlık Sorumlusu

Bir dijital varlık sorumlusu, bir yatırımcı veya müşteri adına dijital varlıklara bakmaktan sorumludur.

Dijital Varlık Ekosistemi

Dijital varlık ekosistemi, kripto alanında yer alan her şeyi tanımlayan bir terimdir. NFT’lerden vadeli işlemlere kadar bu terim, sunulan tüm olanakları ve kripto evreniyle ilişkili unsurları özetler.

Dijital Takas Ekonomisi

Geleneksel takas ekonomisinin doğal zayıflıklarını ortadan kaldıran dijital takas ekonomisi, dünyanın herhangi bir yerinde hem fiziksel hem de sanal öğelerin ticaretini kolaylaştırır.

dijital emtia

“Meatspace”de değil, dijital olarak var olan bir meta.

Dijital Para Birimi

Geleneksel fiziksel para birimlerinin aksine yalnızca dijital biçimde var olan bir para birimi.

dijital dolar

“Dijital dolar” terimi, ABD merkez bankası (CBDC) tarafından çıkarılan olası bir dijital para birimini ifade eder.

Dijital Kimlik

Bir kişi veya kuruluş tarafından kendilerini bir bilgisayara veya ağa tanıtmak için kullanılan bilgiler.

Elektronik imza

Dijital bir iletişimin gerçekliğini kanıtlamak için bir yöntem.

Dijital İmza Algoritması (DSA)

Dijital İmza Algoritması (DSA), bir şifreleme algoritması değil, bir imza algoritmasıdır ve dijital imzalar oluşturmak için ortak anahtar şifrelemesini kullanır.

Yapay penis

Hayır bu değil. Grafiklerde kripto para piyasası verilerini gösteren kırmızı veya yeşil “mumlar” veya dikey çizgiler.

daldırma

Düşüş, piyasaların kısa veya uzun süreli bir gerileme yaşadığı zamandır.

Yönlendirilmiş Asiklik Grafik (DAG)

Genellikle veri modelleme için kullanılan ve giderek kripto para birimlerinde bir fikir birliği aracı olarak kullanılan verileri yapılandırmanın bir yolu.

anlaşmazlık

Discord, öncelikle oyuncular arasında iletişimi sağlamak için oluşturulmuş web tabanlı bir iletişim aracı veya uygulamasıdır.

Dağıtılmış Konsensüs

Bir ağdaki düğümler arasında ulaşılan toplu anlaşma.

Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) Saldırısı

Kötü bir aktör tarafından bir uygulamanın, sunucunun veya ağın çalışmasını trafikle doldurarak bozma girişimi.

Dağıtılmış Defter

Dağıtılmış defterler, verilerin merkezi olmayan düğümler ağında depolandığı defterlerdir. Dağıtılmış bir defter, mutlaka bir kripto para birimi içermez ve izinli ve özel olabilir.

Dağıtılmış Defter Teknolojisi (DLT)

Birden çok yerde birden çok katılımcı tarafından paylaşılan bir veritabanı. Blok zincirlerinin temeli.

Dağıtılmış Ağ

Verilerin ve uygulamaların tek bir konuma değil, birden çok kaynağa bağlı olduğu bir ağ.

çeşitlendirme

Çeşitlendirme, bir portföy içinde çok çeşitli yatırımları karıştıran bir risk yönetimi stratejisidir.

belgeler

Belgeleme, bir varlığın tüm ayrıntılarını blok zincirinde saklayan belirteç ekonomilerinin bir parçasıdır.

Yunus

Orta düzeyde kripto para birimi tutan biri.

hakimiyet

Daha büyük kripto para piyasası bağlamında Bitcoin’in değerinin bir ölçüsü.

Dorian Nakamoto

Dorian Nakamoto, bazılarının Satoshi Nakamoto olduğuna inanan Japon-Amerikalı bir fizikçidir.

DotSama

DotSama, Kusama ve Polkadot ekosistemlerini tek bir kelimeyle tanımlamak için kullanılan yeni bir kripto argo parçasıdır.

Çift Harcama Saldırısı

Çift harcama saldırısı, bir kullanıcının aynı kripto para birimini birden fazla kez harcama yeteneği kazandığı dijital para birimleri dünyasında bir uygulamadır.

Çift Harcama

Dijital para biriminin iki kez harcanma potansiyeli.

düşüş

Belirli bir süre içinde meydana gelen bir yatırım veya fonun en yüksek değerinden değerindeki maksimum azalma.

Dual-Token Ekonomi/Model (İki-Token Ekonomi)

Blok zinciri dünyasında, çift jetonlu bir ekonomi veya model, biri ağ içinde fayda sağlamak için, diğeri ise kripto projesi için fon toplamak için güvenlik olarak kullanılan iki jetonlu bir proje anlamına gelir.

Çöplük

Dijital varlıkların ani bir şekilde satılması.

Damping

Belirli bir kripto para biriminin büyük miktarlarda kısa bir süre içinde satılmasıyla ortaya çıkan toplu pazar satışı.

Toz İşlemleri

Bir cüzdandaki çok küçük miktarlarda Bitcoin – bir işlem ücretinin maliyetinden daha ağır basacak bir değere sahip.

Tozlanma Saldırısı

Bir cüzdan sahibinin kimliğini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir saldırı, daha sonra kimlik avı dolandırıcılıklarında kullanılabilecek bilgiler.

DYCO (Dinamik Para Teklifi)

DYCO (dinamik madeni para teklifi), DAO Maker tarafından geliştirilen ve USD tarafından desteklenen fayda belirteçlerini kullanan yeni bir kitle fonlaması modelidir.

DYOR

Do Your Own Research’ün kısaltması – yatırımcıları yatırım yapmadan önce bir proje için gerekli özeni göstermeye teşvik etmek.

VE

E-İmza

Elektronik imza veya e-imza, bir belgenin veya sözleşmenin imzalanmasında fiziksel imza sarayında kullanılan herhangi bir elektronik işarettir (işaret, ses, sembol vb.).

Ekonomik Fayda

Ekonomik fayda, bir kişinin bir mal veya hizmeti tüketmekten elde edebileceği toplam memnuniyeti ifade eden bir ekonomi terimidir.

Kenar Düğümleri

Bilgisayar biliminde, uç düğüm, diğer düğümlerle bağlantı oluşturmak için son kullanıcı ağ geçidi görevi gören bir bilgisayardır.

Etkili Proof-of-Stake

Efektif Proof-of-Stake, Harmony’nin hem güvenliği hem de ademi merkeziyetçiliği hedefleyen Proof-of-Stake konsensüs mekanizmasının versiyonudur.

Electrum Cüzdanı

Basit bir arayüze sahip Windows, Mac ve Linux için bir Bitcoin cüzdanı.

ELI5

“Beş yaşındaymışım gibi açıkla”nın kısaltması – kripto kavramları açıklanırken basitlik için bir savunma.

Elliott Dalgaları

Elliott Dalga Teorisi, birçok hisse senedi ve kripto piyasası tüccarı için önemli bir araçtır.

EMA (Üssel Hareketli Ortalama)

Üstel hareketli ortalama (EMA), eski grafik gözlemlerini sağlam tutarken bir varlığın/hisse senedinin/kripto para biriminin son fiyat değişikliklerini ve veri noktalarını vurgulayan teknik bir göstergedir.

E-posta Sahtekarlığı

E-posta sahtekarlığı, kullanıcıları bir mesajın gerçekten farklı bir kişiden geldiğini düşünmeleri için kandırmak için kullanılan bir tekniktir.

Emisyon

Yeni madeni paraların üretilme ve piyasaya sürülme hızı.

şifreleme

Şifreleme, bilgilerin koda dönüştürülebildiği bir yöntemdir.

Kurumsal Blok Zinciri

Kurumsal blok zinciri, spekülatif olmayan ticari amaçlar için dağıtılmış defter teknolojisinin kullanılmasıdır. İşletmelerin ihtiyaçlarına göre hazırlanmış bu zincirler, özel veya kamuya açık olabilir.

Kurumsal Ethereum İttifakı (EEA)

Ethereum ağını daha da geliştirmek için birlikte çalışan bir grup kuruluş ve şirket.

çağ

Algoritma yoluyla eğitim veri kümesinin bir bütün çalışması, makine öğreniminde bir dönem olarak adlandırılır.

Eşitlik

Öz sermaye, şirketin tüm varlıklarının feshedilmesi ve tasfiye durumunda tüm borçlarının ödenmesi durumunda şirketin hissedarlarına iade edilecek fonlardır.

Silme Kodlaması

Silme kodlaması, segmentasyon, genişletme ve fazlalık bilgilerle kodlamayı yaptıktan sonra verileri birden çok yerde depolama yöntemidir.

ERC-1155

ERC-1155 dijital belirteç standardı Enjin tarafından oluşturulmuştur ve eski belirteç standartlarına kıyasla daha fazla güvenlik sunar. Ethereum ağında hem takas edilebilir hem de takas edilemez varlıklar oluşturmak için kullanılabilir.

ERC-20

Yalnızca Ethereum platformunda tasarlanan ve kullanılan jetonlar.

ERC-223

ERC-223, kullanıcıların belirteçleri dijital bir cüzdana güvenli bir şekilde aktarmalarını sağlayan akıllı sözleşmelerle desteklenen bir Ethereum belirteç standardıdır.

ERC-721

Değiştirilemez Ethereum belirteçleri için bir belirteç standardı.

ERC-777

ERC-777, geriye dönük uyumluluğu korurken bir belirteç sözleşmesiyle etkileşim kurmanın yeni bir yolunu sağlamak için ERC-20’den türetilen, takas edilebilir bir belirteç standardıdır.

ERC-827

ERC-827, özellikle aktarımlarda ve onaylarda çağrıların uygulanması söz konusu olduğunda, ERC 20’nin mevcut sınırlamalarını ele alan bir ETH belirteç standardıdır.

ERC-884

ERC-884, her biri bir Delaware şirketi tarafından verilen sayısız hisseyi simgeleyen, ticareti yapılabilen ERC-20 jetonlarının oluşturulmasını kolaylaştırır.

ERC-948

ERC-948, abonelik işletmelerini müşterilerle bağlamak için tasarlanmış ve abonelik tabanlı işlemlere izin veren yeni bir Ethereum belirteç protokolüdür.

Alıkoyma

Bir alıcı ve bir satıcı bir anlaşmayı tamamlarken varlıkların veya nakdin üçüncü bir tarafça tutulduğu bir finansal araç.

e-spor

Genellikle e-spor olarak bilinen elektronik sporlar, oyuncuların genellikle kazananlara büyük parasal ödüller sunan bir yarışma veya etkinlikte bireysel veya takım tabanlı bir biçimde birbirleriyle savaştığı dijital oyun yarışması için kullanılan bir terimdir. Bazı e-spor oyunları tek oyunculu modda da mevcuttur.

etash

Ethash, Ethereum ve ETH tabanlı kripto para birimlerinin iş madenciliği kanıtı için kullanılan algoritmadır.

Eter

Dağıtım uygulama platformunun işleyişinde kullanılan ödeme şekli Ethereum.

Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP)

Ethereum İyileştirme Önerileri (EIP’ler), temel protokol spesifikasyonları, istemci API’leri ve sözleşme standartları dahil olmak üzere Ethereum platformu için standartları tanımlar.

Ethereum Yorum Talebi (ERC)

Ethereum Yorum İsteği (ERC), geliştiriciler tarafından ağa yeni iyileştirmeler getiren protokoldür.

Ethereum İşlemi

Ethereum işlemi, Ethereum ağının durumunu güncellemek için bir işlem başlatmak için kriptografik olarak imzalanmış talimatlardır.

Ethereum Sanal Makinesi (EVM)

Kodun tam olarak amaçlandığı gibi yürütülmesini sağlayan Turing-complete bir sanal makine; her akıllı sözleşme için çalışma zamanı ortamıdır. Her Ethereum düğümü, blok zinciri boyunca fikir birliğini korumak için EVM üzerinde çalışır.

Olay Tetikleyicileri

Bir işlem madenciliği yapıldığında, akıllı sözleşmeler olayları yayabilir ve ön ucun daha sonra işleyebileceği blok zincirine günlükler yazabilir.

Takas

Müşterilerin fiat para veya diğer kripto para birimleri için kripto para ticareti yapmasına izin veren işletmeler.

Borsa Yatırım Fonu (ETF)

Hisse senetleri, tahviller ve kripto para birimleri gibi bir varlık sepetini izleyen ancak tek bir hisse senedi gibi alınıp satılabilen bir menkul kıymet.

Dolandırıcılıktan Çık

Çıkış dolandırıcılığı, yatırımcıların parasını biriktirdikten sonra projelerin kaybolduğu (veya kapatıldığı) bir hiledir. Diğer endüstrilerde bu olay, bir işletme yenileri için ödeme alıyor olsa bile siparişleri göndermeyi bıraktığında meydana gelir.

F

düşen bıçak

Düşen bir bıçak, bir varlığın fiyat dalışını ifade eder ve finansal piyasanın aşağı yönlü momentumunu gösterir.

düşen kama

Alçalan takozlar olarak da bilinen düşen takozlar, belirgin bir aşağı eğime ve belirgin bir eğimi ve eğimi olmayan simetrik üçgenlere kıyasla yükseliş eğilimine sahiptir.

Taraftar Jetonu

Taraftar jetonu, belirli bir spor takımı tarafından verilen bir kripto para birimidir ve sahiplerinin yönetim faaliyetlerine katılmalarına ve özel ödüller ve indirimler elde etmelerine olanak tanır.

FATF Seyahat Kuralı

FATF Seyahat Kuralı, sanal varlık hizmet sağlayıcılarının belirli büyük işlemler için bilgi paylaşımını düzenlemesini gerektirir.

Musluk

Genellikle bir web sitesinde veya uygulamada bulunan ve kullanıcıları belirli görevleri tamamlamaları için ödüllendiren bir kripto para ödül sistemi.

Ücret Katmanları

Ücret katmanları, yatırımcılar para yatırırken veya çekerken ve bir kripto borsasında işlem yaparken tahsil edilecek tutarı belirleyen ücret yapısını ifade eder.

Fiat

Fiat para birimi, Federal Rezerv gibi merkezi bir hükümet tarafından ve kısmi rezerv bankacılığı gibi kendi bankacılık sistemiyle desteklenen “yasal ihale”dir. Fiziksel nakit şeklinde olabilir veya banka kredisi gibi elektronik olarak temsil edilebilir.

Fiat Rampası

Fiat-on rampası, fiat veya normal paradan kripto para birimi almanın bir yoludur.

Fiat-Sabitlenmiş Kripto Para Birimi

Bir hükümet veya banka tarafından verilen para birimine bağlı bir blok zincirinde yayınlanan bir madeni para, jeton veya varlık.

Fibonacci Geri Çekilme Seviyesi

Fibonacci düzeltme yöntemi, bir varlığın/stok/kripto para biriminin destek ve direnç seviyelerini belirlemek için Fibonacci oranları adı verilen bir dizi anahtar sayı kullanır.

Alan Programlanabilir Kapı Dizisi

Sahada Programlanabilir Kapı Dizisi, müşterilerin veya tasarımcıların üretim sürecinden sonra gereksinime göre yeniden yapılandırmalarına olanak tanıyan entegre bir devredir.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF)

FATF, kara para aklama ve terörün finansmanı (AML/CFT) ile mücadele için küresel standartları belirleyen küresel bir kuruluştur.

Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN)

Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi’nin federal bir düzenleyici bürosudur.

Mali İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi (FINTRAC)

Kanada Mali İşlemler ve Raporlar Analiz Merkezi (FINTRAC), ülkenin mali istihbarat teşkilatıdır.

İlk giren ilk çıkar

İlk Giren İlk Çıkar (FIFO), vergilerinizi hesaplarken maliyet esasınızı belirlemek için kullanılan bir envanter yöntemidir.

İlk Taşıyan Avantajı (FMA)

İlk hamle avantajı, bir şirkete marka sadakati yaratarak ve gelecekteki rakiplerinden önce pazarlara girerek bir başlangıç ​​sağlayan yenilikçi bir ürün veya hizmetin piyasaya sürülmesi anlamına gelir.

Balık

Küçük bir kripto yatırımı olan biri.

Flaş Çökme

Ani çöküş, bir varlığın fiyatının çok kısa bir zaman aralığında çok hızlı düştüğü bir piyasa durumudur.

Flaş Kredi

Flash kredi, belirli bir miktarda likiditenin ödünç alındığı ve aynı işlem veya blokta geri ödendiği bir işlemdir.

Ani Kredi Saldırısı

Flaş kredi saldırıları, kötü niyetli aktörlerin akıllı bir sözleşmeden yararlanmasıdır.

Flaş Krediler

Flaş krediler, merkezi olmayan finansta (DeFi) kullanılan bir tür teminatsız kredidir.

çevirme

Ethereum’un piyasa değerinin Bitcoin’i geçtiği varsayımsal bir senaryo.

çevirme

Daha sonra, genellikle kısa bir süre içinde, kâr amacıyla yeniden satmak amacıyla bir şey satın aldığınız bir yatırım stratejisi.

FOMO

“Kaybolma Korkusu” anlamına gelen bir kısaltma.

Çatal (Blockchain)

Çatallar veya zincir bölünmeler, iki blok zincirinin aynı anda çalışmasına izin vererek blok zincirinin alternatif bir sürümünü oluşturur.

Çatal (Yazılım)

Açık kaynaklı bir yazılımdan alınan kaynak koddan tamamen yeni bir program geliştirildiğinde.

Fraksiyonel Stabilcoinler

Kesirli bir stabilcoin, iki şekilde desteklenen bir paradır: teminatlı ve algoritmik olarak değiştirilmiş.

Dolandırıcılık Kanıtı

Dolandırıcılık kanıtı, dApp’lerin bir blok zinciri platformunda karşılaşabileceği maliyetleri ve gecikmeyi azaltmayı amaçlayan yan zincirler olan İyimser Toplamaları (OR’ler) kullanan, merkezi olmayan bir ortamda bir bağ işlevi gören teknolojik bir yöntemdir.

Ön koşu

Ön çalıştırma, gelecekteki bir işlem hakkında bilgi sahibi olduğunuzda bir işlemi kuyruğa aldığınız zamandır.

FUD [2021]

“Korku, Belirsizlik ve Şüphe” anlamına gelen bir kısaltma. Olumsuz, yanıltıcı veya yanlış bilgi yayarak belirli kripto para birimlerinin veya genel olarak kripto para piyasasının algısını etkilemek için bir stratejidir. *bkz. FUDster.

FUD’ci

FUD yayan biri.

Tam Düğüm

Kurallarını gözlemlemek ve uygulamak için bir blok zincirinin tüm geçmişini indiren düğümler.

Tamamen Seyreltilmiş Değer (FDV)

FDV, tüm token arzı dolaşımdaysa, bir kripto para biriminin toplam değeri veya piyasa değeridir.

Tam Homomorfik Şifreleme

Tam homomorfik şifreleme, şifrelenmiş veriler üzerinde rastgele hesaplamalar yapılabilen ve düz metin üzerinde bu hesaplamalar yapılırken elde edilen sonuçların aynısını üreten bir şema türüdür.

Temel Analiz (FA)

Teknolojiye, ekibe, büyüme beklentilerine ve diğer göstergelere bakarak bir varlığın altında yatan değeri araştırdığınız bir yöntem. Bazı insanlar, “değer yatırımı” adı verilen bir yatırım stratejisinin parçası olarak temel analiz gerçekleştirir.

Finansman Ödemeleri

Finansman ödemeleri, tüccarlar arasındaki periyodik ödemelerdir. Bunlar, sürekli piyasa fiyatı ile spot piyasa fiyatı arasındaki farkı azaltmak için tasarlanmıştır.

değiştirilebilir

Kripto para biriminde değiştirilebilirlik, bir madeni para veya jetonun başka herhangi bir aynı jeton veya jeton ile değiştirilebilmesidir.

vadeli işlemler

Bir vadeli işlem sözleşmesi, gelecekte belirli bir zamanda belirli bir mal veya varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan almak veya satmak için standartlaştırılmış bir yasal anlaşmadır.

G

kazançlar

Kazançlar, değerdeki veya kârdaki bir artışı ifade eder.

Oyun Kanalları

Oyun kanalları, blok onayları için bekleme süresini ortadan kaldırarak hızlı oyun oynamayı mümkün kıldıkları için blok zinciri oyun dünyasındaki en yeni teknolojik gelişmedir. Oyun kanalları ile oyunlar ve dApp’ler zincir dışı güvenli, ayrı ayrı ve neredeyse gerçek zamanlı olarak çalışabilir.

Oyun Teorisi

Oyun teorisi, araştırmacıların insanların ve varlıkların belirli eylemlere nasıl tepki vereceğini modellemesine olanak tanıyan basitleştirilmiş bir etkileşimli ortam (bir ‘oyun’) yaratmanın bir yoludur.

OyunFi

Daha çok kazan-kazan (P2E) oyunları olarak bilinen GameFi, hem oyun hem de kripto para endüstrileri alanında oldukça yeni bir terimdir. Blockchain ve kripto para birimlerinin ekonomik ve finansal yönleriyle tasarlanmış oyunlara atıfta bulunur ve oyuncuların oyun içi varlıkları üzerinde tam kontrol sağlayarak gelir elde etmelerini sağlar.

Gaz

İşlemleri veya akıllı sözleşmeleri yürütmek veya Ethereum ağında DApp’leri başlatmak için hesaplama çabasını ölçen bir birimi ifade eden Ethereum platformunda kullanılan bir terim. Ethereum ağının “yakıtı” dır. *Bakınız Gaz Limiti ve Gaz Fiyatı.

Gaz Sınırı

Ethereum platformunda kullanılan ve kullanıcının bir işlem için harcamak istediği maksimum gaz miktarını ifade eden bir terim.

Gaz Fiyatı

Ethereum platformunda kullanılan ve bir işlem için ödemeye hazır olduğunuz fiyatı ifade eden bir terim.

Benzin İstasyonu Ağları (GSN)

Benzin İstasyonu Ağları (GSN), işlemler için ödeme sağlayan merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler) oluşturmanıza olanak tanır, böylece kullanıcıların gaz için ödeme yapmak için Ether veya ETH tutmasına gerek kalmaz, işe alım sürecini kolaylaştırır ve kullanıcı kazanımını ve deneyimini geliştirir.

Gavin Wood

Gavin Wood, Parity Technologies’in kurucu ortağı ve Ethereum’un kurucularından biridir.

Mücevherler

Mücevher, muazzam bir potansiyele sahip olan veya büyük ölçüde düşük değerli olan, nispeten bilinmeyen düşük değerli madeni paralar için kullanılan bir terimdir.

Genesis Blok

Genellikle blok 0 veya blok 1 olarak adlandırılan yeni bir blok zinciri oluşturmak için işlenen ve doğrulanan ilk veri bloğu.

Coğrafi etiketli NFT

Coğrafi etiketli, değiştirilemez belirteçler (NFT), ilgili coğrafi konumun yanı sıra sokak sanatının 3D versiyonlarını içerir. Sanat meraklılarının, orijinal olarak boyandıkları gerçek altyapıyı kaldırmaya gerek kalmadan hem sanal hem de fiziksel sanat eserine sahip olmalarını sağlar.

Geth

Go Ethereum’un kısaltması olan Geth, geliştiricilerin tam Ethereum düğümlerini çalıştırmalarına, kripto para madenciliği yapmalarına ve akıllı sözleşmeler yürütmelerine olanak tanıyan bir komut satırı arabirimidir.

GitHub

GitHub, geliştiricilerin çeşitli projelerde işbirliği yapmasına olanak tanıyan en popüler kod barındırma platformlarından biridir.

Altın Destekli Kripto Para Birimi

Altın değerini temsil eden bir madeni para veya jeton; örneğin, bir fiziksel gram altın bir madeni paraya eşittir.

Altın haç

Golden cross, 50 günlük hareketli ortalama 200 günlük hareketli ortalamayı geçtiğinde ortaya çıkan ve varlığın/hisse senedinin/kripto para biriminin yakın bir fiyat artışına işaret eden yükseliş teknik bir ticaret göstergesidir.

Google Kimlik Doğrulayıcı

Google Authenticator, cep telefonunuza göre zamana dayalı benzersiz tek seferlik kodlar oluşturan yazılım tabanlı bir doğrulama sistemidir.

Yönetim

Kripto para birimleri dünyasında yönetişim, projeyle ilgili karar verme yetkisine sahip kişi veya kuruluşlar olarak tanımlanır.

Yönetim Simgesi

Bir yönetişim belirteci, bir ekosistemi etkileyen kararları oylamak için kullanılabilecek bir belirteçtir.

Grafik İşlem Birimi (GPU)

Daha yaygın olarak grafik kartı olarak bilinen, bilgisayarlarda 3D görüntüler oluşturan, ancak kripto para madenciliği için verimli olduğu ortaya çıkan bir bilgisayar çipidir.

Büyük Aptal Teorisi

Daha büyük aptal teorisi ilk kez profesör Burton Malkiel tarafından tartışıldı. Her zaman aşırı değerli bir varlığı satabileceğiniz “daha büyük bir aptal” olduğunu gösterir.

yeşil mum

Yeşil mum, kapanış fiyatının açılış fiyatından daha yüksek olduğunun bir göstergesidir. Yeşil mum, işlem sırasında piyasanın genel duyarlılığının yükseliş veya pozitif olduğunun bir göstergesidir. Üstte küçük bir kuyruk bulunan geniş bir gövde, piyasada güçlü bir yükseliş hareketini gösterir.

Grup Madenciliği

Solo madenciliğin aksine, grup madenciliği, birden fazla kişinin birlikte madencilik yapmasıdır.

Örgü örmek

Ether içeren işlemlerde gaz maliyetinin tanımlanmasında kullanılan değer.

H

Hacklemek

Hacking, başka bir bilgisayarı veya bilgisayar sistemini yetkisiz bir şekilde manipüle etmek için bir bilgisayarı kullanma sürecidir.

Hal Finney

Hal Finney, Bitcoin’in gelişimine öncülük eden ve Satoshi Nakamoto ile çalışan bir kriptograf ve programcıydı.

yarıya indirmek

Onaylanmış blok yarıları başına toplam ödüllerin yarıya indiği bir etkinlik.

Sert Kapak

Sert kapak, bir dijital varlığın mutlak maksimum arzıdır.

Sert Çatal (Blockchain)

Önceden geçersiz olan tüm işlemleri doğrulayan ve önceden geçerli olan tüm işlemleri geçersiz kılan bir tür protokol değişikliği.

Sert Çatal Birleştirici

Hard fork birleştirici (ilk olarak IOHK tarafından tasarlanmıştır), bir hard fork meydana geldikten sonra özellikle Cardano blok zincirindeki protokolleri birleştirmek için bir araçtır.

sert vida

Sabit sabit, bir para biriminin başka bir para birimine karşı sabit bir oranda ayarlandığı bir döviz kuru politikasıdır.

Donanım Güvenlik Modülü

Donanım güvenlik modülü, dijital anahtarları koruyan ve verileri şifreleyen bir tür bilgi işlem aygıtıdır.

Donanım Cüzdanı

Donanım cüzdanı, genellikle bir USB çubuğuna benzeyen kripto para birimleri için bir cüzdandır.

Doğramak

Karma, belirli bir rastgele veri seçimini şifrelemek ve güvenceye almak için benzersiz, sabit uzunluklu bir dize oluşturan bir karma algoritmasının çıktı sonucudur.

Özet fonksiyonu

Rastgele boyuttaki verileri sabit boyuttaki verilerle eşleştirmek için kullanılan herhangi bir işlev. *bkz. Kriptografik Hash Fonksiyonu.

Hash Gücü / Hash Oranı

Sürekli çalışmak için ağ tarafından tüketilen bilgi işlem gücü miktarı için bir ölçü birimi.

Hedge Sözleşmesi

Riskten korunma sözleşmesi, yatırımcıların finansal kayıp riskine karşı korunmak için kullandıkları bir sigorta şeklidir. Tipik olarak, bir hedge, piyasadaki fiyat dalgalanmalarına karşı koruma sağlamak için tasarlanmıştır.

Gizli Kapak

Gizli tavan, bir ekibin ilk madeni para teklifinde (ICO) yatırımcılardan almayı seçtiği para miktarına ilişkin bilinmeyen bir sınırdır. Gizli bir üst sınırın amacı, büyük yatırımcıların toplam üst sınır hakkında doğru bir anlayış oluşturmadan ve sonuç olarak yatırımlarını ayarlamadan, daha küçük yatırımcıların para koymasına izin vererek oyun alanını eşitlemektir.

Hiyerarşik Deterministik Cüzdan (HD Cüzdan)

12 anımsatıcı ifade kullanarak tek bir ana tohumdan kripto cüzdanların oluşturulmasını desteklemek için Hiyerarşik Deterministik (HD) protokolünü kullanan bir cüzdan. *bkz. Deterministik Cüzdan.

HODL

Fiyat veya piyasalardaki herhangi bir değişiklikten bağımsız olarak uzun süre bir yatırımı elinde tuttuğunuz bir tür pasif yatırım stratejisi. Terim ilk olarak bir Bitcoin forumunda yapılan bir yazım hatası nedeniyle ünlendi ve bu terim artık yaygın olarak “Bekle Sevgili Hayat” anlamına gelecek şekilde genişletildi.

bal madenci

Honeyminer, birden fazla cihaza indirilebilen bir kripto para madenciliği uygulamasıdır.

Rehine Bayt Saldırısı

Rehine Bayt Saldırısı, verilerini kötü niyetli bir depolama düğümünde depolayan ve verilerini almak için fidye ödemesi istenen bir kullanıcıya karşı dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) saldırısıdır.

Barındırılan Cüzdan

Üçüncü taraf bir hizmet tarafından yönetilen bir cüzdan.

Sıcak Depolama

Kripto para birimlerine daha hızlı erişim sağlayan özel anahtarların çevrimiçi depolanması. *bkz. Soğuk Hava Deposu.

Sıcak Cüzdan

Soğuk depolamalı çevrimdışı, soğuk cüzdanın aksine, kripto varlıkların sıcak depolanması için internete bağlı bir kripto para cüzdanı. *Soğuk Cüzdan’a bakın.

Howey Testi

Bir varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir test.

Huobi BTC (HBTC)

Huobi tarafından başlatılan Huobi BTC veya HBTC, 1:1 oranında BTC’ye sabitlenmiş standart bir ERC-20 jetonudur.

Hibrit PoW/PoS

Hibrit bir PoW/PoS, ağ üzerinde fikir birliği dağıtım algoritmaları olarak hem hisse kanıtı hem de iş kanıtı sağlar. Bu yaklaşım, PoW konsensüsünün güvenliğini ve PoS’un yönetişimi ve enerji verimliliğini bir araya getirmeyi amaçlar.

hiperenflasyon

Hiperenflasyon, bir ekonomide mal ve hizmet fiyatlarındaki sınırsız büyüme olarak tanımlanır. Gaz veya gıda gibi kaynaklar sınırlı olduğunda ve talep arzı aştığında fiyatlar yükseldiğinde olur.

Hyperledger (Hyperledger Vakfı)

Hyperledger, blok zinciri tabanlı dağıtılmış defterlerin işbirlikçi gelişimini desteklemek için 2015 yılında Linux Vakfı tarafından başlatılan açık kaynaklı blok zincirleri ve blok zinciri ile ilgili araçlardan oluşan bir şemsiye projedir.

İ

değişmez

Özellikle zaman içinde değiştirilememeyi tanımlayan bir özellik.

kalıcı kayıp

Kalıcı kayıp, bir likidite sağlayıcısının bir ticaret çiftindeki oynaklık nedeniyle geçici bir fon kaybı yaşamasıdır.

Parada / Parada

Parada ve parada olmayan, yatırımcıların piyasada çalışmak için ek araçlardan yararlanmalarını sağlayan opsiyon ticareti mekanizmalarıdır.

Sonsuz Onay

Platformun jetonlarınızın herhangi bir miktarını harcamasını sağlamak için akıllı sözleşmeleri önceden onaylayın.

Sonsuz Nane Saldırısı

İstenmeyen bir varlık veya bilgisayar korsanı bir protokol içinde saçma (“sonsuz”) miktarda jeton bastığında sonsuz bir nane saldırısı meydana gelir.

Şişirme

Fiyatlarda genel bir artış ve paranın satın alma değerindeki düşüş.

İlk Ödül Teklifi (IBO)

Para yerine bir platforma beceriler kazandıran insanlara odaklanan bir proje başlatmanın yeni bir yolu.

İlk Para Teklifi (ICO)

İlk Para Teklifi’nin kısaltması olan ICO, erken aşamadaki şirketler için sermaye artırma aracı olarak kripto para birimlerini kullanan bir tür kitle fonlaması veya kitle satışıdır.

İlk Dex Teklifi (IDO)

İlk dex teklifi (IDX), ilk madeni para teklifine (ICO) bir alternatiftir.

İlk Değişim Teklifi

Kripto girişimlerinin bir borsa aracılığıyla listeleyerek sermaye ürettiği bir tür kitle fonlaması.

İlk Çiftlik Teklifi (IFO)

İlk Çiftlik Teklifi (IFO), merkezi olmayan borsalar tarafından sunulan çiftçilik özelliği aracılığıyla DeFi projelerinin sermaye artırmasına yardımcı olur.

İlk Oyun Teklifi (IGO)

İlk oyun teklifleri (IGO’lar), bireylere, piyasaya sürüldükten sonra büyük getiriler sunma potansiyeline sahip oyun projelerine erken bir aşamada yatırım yapma fırsatı sunar.

İlk NFT Teklifi (INO)

Projelerin bir başlatma paneli aracılığıyla bir dizi NFT’yi listeleyerek fon toplayabileceği bir kripto kitle fonlaması çözümü.

İlk Halka Arz (IPO)

İlk halka arz (IPO), bir şirketin hisse senetlerini borsada ilk kez satın alma işlemidir.

İlk Bahis Havuzu Teklifi (ISPO)

İlk Hisse Havuzu Teklifi (ISPO), Cardano ekosistemine özel, nispeten yeni bir kripto para toplama yöntemidir. Mevcut bağış toplama modellerinin aksine, ISPO’lar daha kapsayıcı, merkezi olmayan, adil ve güvenlidir.

İlk Jeton Teklifi (ITO)

ITO’lar, ilk madeni para tekliflerine benzer – ancak daha çok, yazılım veya bir ekosistemde kullanım şeklinde içsel faydaya sahip jetonlar sunmaya odaklanır.

Hong Kong Giriş-Çıkış (IOHK)

Input-Output Global, Input-Output Hong Kong (IOHK), 2015 yılında Charles Hoskinson tarafından araştırma ve mühendislik şirketlerine bir blok zinciri altyapısı sağlamak için başlatıldı.

İçeriden Bilgi Ticareti

İçeriden öğrenenlerin ticareti, birisi hisse senetleri hakkında özel, maddi bilgilere sahipken hisse senedi satın aldığında veya sattığında gerçekleşir.

Instamin

Bir madeni paranın toplam arzının büyük bir kısmı piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra yatırımcılara dağıtıldığında.

Anında Uzlaştırma Ağı Katmanı

Anında ödeme ağı, katılımcıların dünyanın herhangi bir yerinden gerçek zamanlı olarak dijital varlık alışverişinde bulunmalarına olanak tanır.

Kurumsal yatırımcı

Kurumsal Yatırımcı, perakende yatırımcı olabilecek müşterileri adına piyasada işlem yapan bir kuruluş veya tüzel kişiliktir.

Sigorta Fonu

Kaldıraçlı ticaretten kaynaklanan beklenmeyen kayıpları karşılamak için bir değişim sigorta fonu kullanılır. Bu fon, tasfiye durumunda tüccarların iflas etmesini önlemek için kullanılır.

Entegre Geliştirme Ortamı (IDE)

Entegre geliştirme ortamı (IDE), birçok geliştirme aracını tek bir grafik kullanıcı arabiriminde (GUI) birleştirerek uygulamalar geliştirmenize yardımcı olan bir yazılım türüdür.

Fikri Mülkiyet (IP)

Fikri mülkiyet (IP), kopyalanmaya veya satılmaya karşı yasal olarak korunabilen bir mülkiyet türüdür – kitap, şarkı, tasarım, iş yöntemi veya yazılım gibi insan düşüncesinden kaynaklanan maddi olmayan yaratımları içerir.

Kıtalararası Değişim (ICE)

Kıtalararası Borsa (ICE), küresel borsaları ve takas odalarını satın almak ve işletmek için 2000 yılında kurulmuş bir Amerikan şirketidir.

Faiz oranları

Yatırılan, ödünç alınan veya ödünç verilen para miktarıyla orantılı olarak yapılan, zamana bağlı bir ücret veya iade.

Aracı/Aracı

Anlaşmalar yapmak veya direktifleri yerine getirmek için farklı taraflar arasında aracı olarak hareket eden bir kişi veya kuruluş.

Dahili İşlem

“Mesaj” olarak da bilinen dahili bir işlem, Ether’in aktarılmasıyla sonuçlanan bir sözleşme adresiyle EOA etkileşiminin bir yan ürünüdür.

İnternet Katmanı

İnternet katmanı, TCP/IP modelindeki üçüncü katmandır ve ağ paketlerinin taşınmasından sorumludur.

İnternet Memleri

Mem, internet kullanıcıları tarafından hızla kopyalanan ve yayılan bir resim, video veya metin parçasıdır. Genellikle esprilidirler ama aynı zamanda eleştirel de olabilirler.

Nesnelerin interneti

Nesnelerin İnterneti (IoT), İnternet üzerinden gerçek zamanlı olarak birbirleriyle veri toplayıp değiş tokuş edebilen, birbirine bağlı cihazlar, sensörler ve yazılımlardan oluşan küresel bir ağdır.

İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS)

İnternet Servis Sağlayıcıları (ISS’ler), son kullanıcılara internet erişimi sağlayan ticari kuruluşlardır.

birlikte çalışabilirlik

Blok zinciri birlikte çalışabilirliği veya zincirler arası birlikte çalışabilirlik, birden fazla blok zincirinde bilgileri görme ve paylaşma yeteneğidir.

Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS)

InterPlatery Dosya Sistemi, konum yerine içerik adreslemeye dayanan web sitelerinin ve uygulamaların yanı sıra dosyaları depolamak ve bunlara erişmek için eşler arası, dağıtılmış bir sistemdir.

İç Değer

Bir varlığın gerçek değeri, mevcut fiyatından ziyade karmaşık bir finansal hesaplamaya dayalı olarak varlığın gerçek değerini gösterir.

Yatırım

Yatırım, kazanç sağlamak amacıyla bir finansal plana para yatırdığınız zamandır.

Yatırım Araçları (Kripto-bağlı)

Yatırım araçları, yatırımcıların gelecekte portföylerinin değerini artırma umuduyla paralarını koydukları varlıklardır (sınıflardır).

borç senedi

“Sana borçluyum”un kısaltması olan IOU, bir tarafın diğerine borcu olduğunu belirten bir belgedir.

IP adresi

IP adresleri, internete veya yerel bir ağa bağlı cihazlara atanan benzersiz sayısal adreslerdir.

J

jager

Binance Coin’in (BNB) en küçük birimine Jager denir.

Java

Java, genel amaçlı, sınıf tabanlı ve nesne yönelimli bir programlama dilidir.

JavaScript

JavaScript güçlü, dinamik, hafif ve gelişmiş bir programlama dilidir. Daha çok web tabanlı uygulamalarda kullanılır.

JOMO

JOMO’nun zıt durumu “Eksikliğin Sevinci” anlamına gelir.

K

tuş kaydedici

Bir tuş kaydedici veya tuş vuruşu günlüğü yazılımı, kullanıcılar tarafından yapılan tuş vuruşlarını kaydetmek için bilgisayar korsanları tarafından sıklıkla kullanılan bir casusluk aracıdır.

Kimchi Premium

Kimchi primi, Güney Kore kripto borsalarında meydana gelen ve değerlemelerin diğer uluslararası borsalardan daha yüksek görünmesini sağlayan bir olgudur.

Klinger Osilatörü

Klinger hacim osilatörü, finansal piyasalardaki tahmini fiyat tersine çevirmek için hacmi fiyatla karşılaştıran, hacme dayalı bir teknik göstergedir.

Müşterinizi Tanıyın (KYC)

Müşterinizi Tanıyın’ın kısaltması olan bunlar, kripto borsalarının ve ticaret platformlarının müşterilerinin kimliğini doğrulamak için tamamlaması gereken kontrollerdir.

L

Lachesis

Fantom blok zincirinin fikir birliği mekanizması.

Lambo

Pek çok kripto meraklısının dijital varlıkları “ay” olduğunda veya değeri önemli ölçüde arttığında satın almak istediği araba türü için argo.

Geniş kapak

Piyasa değeri 10 milyar ABD Doları veya üzerinde olan köklü projelere ve kuruluşlara büyük sermayeli veya büyük sermayeli projeler/kuruluşlar denir.

Lazer Gözler

Lazer gözler, BTC fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarmaya çalışan Bitcoin kullanıcıları tarafından kullanılan viral bir Twitter memesidir. Şubat 2021’de #LaserRayUntil100 hashtag’inden kaynaklandı.

Hızlanan Getiriler Yasası

Hızlanan Getiriler Yasası, Ray Kurzweil’in, teknolojilerin (veya herhangi bir evrimsel sistemin) üstel bir biçimde ilerleme eğiliminde olduğu gözlemlerine dayanan bir hipotezidir.

Katman 0

Katman 0, blok zincirinin altında çalışan bir ağ çerçevesidir. Protokoller, bağlantılar, donanım, madenciler ve blok zinciri ekosisteminin temelini oluşturan diğer her şeyden oluşur.

2. katman

Katman 2, üzerine kurulduğu temel blok zincirinin güvenliğini tamamen devralırken yüksek işlem hacmi sağlayan bir ölçeklendirme çözümüne verilen addır.

Katman-1 Blok Zinciri

Katman-1 blok zinciri, temel protokolün kendisini geliştiren bir dizi çözümdür.

defter

Değiştirilemeyen, yalnızca yeni işlemlerle eklenen mali işlemlerin kaydı.

Kaldıraç

Bir tüccarın bir aracı kurumdan ödünç aldığı ve sermayelerinin izin verdiğinden çok daha fazla bir pozisyona maruz kalmalarını sağlayan para.

Kaldıraçlı Jetonlar

Kripto para birimleri dünyasında, kaldıraçlı jetonlar, ticarette size kaldıraçlı bir konum sağlar, yani kazançlarınız ve kayıplarınız katlanarak artar.

libp2p

Libp2p, merkezi olmayan eşler arası ağ iletişimi için açık bir ağ protokolüdür.

Işık Düğümü

Hafif düğümler tipik olarak indirilen cüzdanlardır ve blok zincirinde depolanan bilgileri daha fazla doğrulamak için tam düğümlere bağlanır.

Yıldırım Ağı

İşlemlerin daha hızlı işlenmesini sağlayarak Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için tasarlanmış ikinci katman protokolü.

Limit Emri

Limit emri, bir menkul kıymeti belirli bir fiyattan veya daha iyi bir fiyattan satın almak veya satmak için verilen bir emir türüdür.

Limitli Emir/Limitli Alış/Limitli Satış

Tüccarların belirli bir fiyat hedefine ulaşıldığında bir ticaret platformunda otomatik olarak kripto para satın almalarını veya satmalarını sağlayan araçlar.

BAĞLANTI (Zincir Bağlantısı)

LINK, Chainlink düğüm operatörlerine ödeme yapmak için kullanılan Ethereum tabanlı bir belirteçtir.

Likit Piyasa

Bir likit piyasada çok sayıda alıcı ve satıcı bulunur. Tüm işlemlerin kolaylıkla ve düşük maliyetle gerçekleştirildiği bir platformdur.

Sıvı Staking (Fantom)

Fantom blok zincirinin, jetonları daha uzun süre stake ederek getiri elde etmenizi sağlayan bir stake mekanizması.

Tasfiye

Tasfiye, bir varlığın veya kripto para biriminin itibari para veya eşdeğerlerine dönüştürülmesi anlamına gelir.

Likidite

Genel piyasa fiyatını etkilemeden bir kripto para biriminin ne kadar kolay alınıp satılabileceği.

Likidite Önyükleme Havuzu (LBP)

Bir likidite önyükleme havuzu, esas olarak, bir borsada kullanılacak belirteçleri içeren bir çekirdek havuzu yöneten bir sözleşmedir.

Likidite Madenciliği

Likidite madenciliği, katılımcıların likidite havuzlarına kripto para sağladığı ve toplam havuz likiditesindeki paylarına göre ücretler ve jetonlarla ödüllendirildiği bir mekanizma veya süreçtir.

Likidite Havuzu

Likidite havuzları, merkezi olmayan borsalarda işlem çiftlerinin ticaretini kolaylaştırmak için tutulan kripto varlıklarıdır.

Likidite Sağlayıcı

Likidite sağlayıcıları, sahip oldukları tokenlerle bir likidite havuzunu finanse eden merkezi olmayan borsa kullanıcılarıdır.

Likidite Sağlayıcı Jetonları (LP Jetonları)

Likidite sağlayıcı jetonları veya LP jetonları, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı (AMM) protokolünde çalışan merkezi olmayan bir borsada (DEX) likidite sağlayıcılarına verilen jetonlardır.

canlılık

Bir sistemin veri sağlamaya devam edeceğinin ve hiçbir merkezi otoritenin hizmetlerini kapatamayacağının garantisi.

Konum Değiştirme

Konum takası, diğer nitelikler üzerinde hiçbir etkisi olmaksızın bir belirteç şeklinde gösterilen varlıklar üzerindeki hak talebinin değiştirilmesine izin verir.

Uzun

Daha sonra kâr için daha yüksek bir fiyata satma beklentisiyle bir kripto para birimi satın aldığınız bir durum.

Özlem (Uzun Pozisyon)

Uzun pozisyon (özlem), bir yatırımcının daha sonra fiyat yükseldiğinde satmak için bir kripto para birimi veya başka bir finansal araç satın aldığı durumu ifade eder.

aşk bağı

ADA’nın en küçük birimine Lovelace denir.

M

ana ağ

Kendi teknolojisi ve protokolü ile kendi ağını çalıştıran bağımsız bir blok zinciri.

Ana Ağ Değişimi

Ana ağ takası, bir kripto para projesinin bir blok zinciri ağından diğerine (çoğu durumda kendi yerel blok zinciri ağıdır) geçişini ifade eder.

Yapıcı Protokolü (MakerDAO)

Maker Protocol, kullanıcıların DAI ile ödüllendirilmek için Maker yönetimi tarafından onaylanan teminat olarak varlıklarını kullanmalarına olanak tanır.

kötü amaçlı yazılım

Kötü amaçlı yazılım veya kötü amaçlı yazılım, kötü niyetli kişiler tarafından bir bilgisayara, ağa veya sunucuya yasa dışı olarak erişmek ve/veya bunların güvenliğini sağlamak için kullanılan zararlı programları ifade eder.

Ortadaki Adam Saldırısı (MITM)

ortadaki adam saldırısı (MITM) saldırısı, bir failin iki taraf arasındaki bir konuşmaya gizlice kulak misafiri olduğu bir siber saldırı için genel bir terimdir.

Marj çağrısı

Bir yatırımcının hesap değeri, marj koruma tutarının altına düştüğünde.

Marj ticareti

Bir tüccarın, bir kripto para birimi ticareti yapmak için bir komisyoncudan ödünç alınan fonları kullandığı bir uygulama.

Market

Ticari ilişkilerin yürütüldüğü çevrimiçi veya çevrimdışı bir alan veya arena.

Piyasa Dengeleri

Piyasa bakiyeleri, merkezi olmayan bir borsada (DEX) bir ticaret yapıldıktan sonra ödenmemiş jeton veya madeni para miktarını ifade eder.

Piyasa Değeri/Piyasa Değeri/MCAP

Bir kripto para biriminin fiyatının toplam kapitalizasyonu. Bir kripto para biriminin göreceli boyutunu sıralamanın yollarından biridir. *bkz. Dolaşımdaki Arz.

Piyasa Yapıcı, Piyasa Yapıcı

Yapıcı bir emir verir (karşılıklı bir fiyattan alış veya satış yapmak için), alıcı bu emri kabul eder (kot fiyatından alım veya satım yapmak için)

Piyasa Emri/Piyasa Alış/Piyasa Satışı

Bir borsada mevcut en iyi fiyattan bir kripto para biriminin satın alınması veya satılması.

Piyasa Sinyali

Sinyalizasyon yoluyla, piyasa katılımcıları esasen yatırımcılara fırsatları göstermeye yardımcı olabilecek değişken bir piyasa yaratıyorlar.

Marlowe

Input Output Hong Kong (IOHK) tarafından geliştirilen Marlowe, programlama uzmanlığı veya bilgisi olmayan uzmanlar için kullanımı kolay bir programlama dilidir ve finansal ürünler için akıllı sözleşmeler yazmalarını sağlar.

ana düğümler

Masternode’lar, sahibi tarafından yönetilen, tam düğümler gibi, ancak işlemleri anonimleştirme, işlemleri temizleme ve yönetişime ve oylamaya katılma gibi ek işlevlere sahip bir sunucudur. Başlangıçta Dash tarafından bu sunucuların sahiplerini blok zinciri için bir hizmet sürdürdüğü için ödüllendirmek için popüler hale getirildi.

Maksimum Arz

Kripto para biriminin ömrü boyunca var olacak maksimum madeni para miktarının en iyi tahmini. *bkz. Dolaşımdaki Arz ve Toplam Arz.

Değişim Aracı

Mübadele aracı, taraflar arasında mal satışını, alımını ve hatta ticaretini kolaylaştırmak için kullanılan bir aracı araç veya sistem olarak görülebilir.

Saniye Başına Megahash

Saniyede megahash (MH/s), saniyede bir milyon hash’e eşit bir ölçüm birimidir.

Ekonomi

Meme Ekonomisi, memlerin, değişen fiyatlara sahip metalar veya sermaye varlıkları gibi finansal dilde ele alındığı hicivli bir çevrimiçi alt kültürdür.

memcoin

Memecoin’ler, bir şaka veya meme olarak oluşturulan ve sahiplerine büyük kazançlar sunduğunu iddia eden kripto jetonlarıdır.

Mutabakat Zaptı (MoU)

Mutabakat Zaptı (MoU), iki veya daha fazla taraf arasında yasal olarak bağlayıcı olmayan yazılı bir anlaşma olarak tanımlanır.

not havuzu

Bir mempool, düğümün gördüğü tüm onaylanmamış işlemlerin koleksiyonudur.

paralı asker sermayesi

Paralı sermaye, bireysel kazanç için bir platform tarafından yürütülen kısa vadeli teşvik programlarından yararlanmak isteyen yatırımcılar tarafından sağlanan fırsatçı sermayeyi ifade eder.

Merkle Ağacı

Her yaprak düğümün bir veri bloğunun özeti ile etiketlendiği ve her yaprak olmayan düğümün alt düğümlerinin etiketlerinin kriptografik özeti ile etiketlendiği kriptografide bir ağaç yapısı. Hash ağaçları, her bir değişiklik yukarı doğru yayıldığı için blok zincirlerinin içeriğinin verimli ve güvenli bir şekilde doğrulanmasına izin verir, böylece doğrulama sadece en üstteki karmaya bakarak yapılabilir.

metamaske

Normal bir tarayıcının uzantısı olarak çalışan, kullanıcıların Ethereum’u yönetmesine, transfer etmesine ve almasına izin veren çevrimiçi bir dijital cüzdan.

metatransaction

Bir metatransaction, orijinal imzalayan adına başka bir tarafça imzalanan bir işlemi yürütür ve bu orijinal işlemi, kişinin kendisi yapmak zorunda kalmadan, genel blok zincirine aktarır.

meta evren

Metaverse, gerçek zamanlı etkileşimler ve ekonomiler gibi gerçek dünyanın tüm yönlerini içeren dijital bir evrendir. Son kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunar.

Hizmet Olarak Metaverse (MaaS)

Hizmet olarak Metaverse (MaaS), herkesin kendi metaverse’lerini oluşturmak için kullanabileceği yeni bir teknolojik çözümdür. Servis sağlayıcı, hem geliştiricilerin hem de teknik bilgisi olmayan kullanıcıların oyun içi belirteçler, NFT’ler, oyna-kazan modelleri ve çok daha fazlası gibi ek özelliklerin yanı sıra sürükleyici sanal deneyimler oluşturmalarını sağlamak için gerekli altyapıyı sunar.

Metcalfe Yasası

Metcalfe Yasası, ağların kullanımını tanımlamanın bir yoludur ve bir ağın ne kadar çok kullanıcısı varsa, her bir kullanıcı için o kadar değerli olduğunu vurgular.

Mikro Kapak

Çok küçük bir piyasa değeri olan bir dijital varlığa, finans sektöründe mikro-kap hisse senedi/varlık/kripto para birimi denir.

MikroBitcoin (uBTC)

Bir bitcoinin milyonda biri veya bir bitcoinin 0.000001’i. Genellikle bir Bitcoin çatalı olarak karıştırılır.

mikro ödeme

Mikro ödeme, esasen çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ve bir sentin bir kısmı kadar küçük olabilen küçük bir işlemdir.

mikroişlem

Bir e-kitabın sayfaları veya bir oyundaki öğeler gibi yaygın dijital mal ve hizmetler karşılığında çok küçük ödemelerin yapılabildiği bir iş modeli.

Orta kap

Orta kapak, piyasa değeri 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında değişen bir kripto para biriminin piyasa değerini belirleyen matematiksel bir hesaplamadan elde edilen bir ölçüdür.

MilliBitcoin

μBTC olarak da bilinen MilliBitcoin, dünyanın en ünlü ve değerli kripto para birimi olan BTC’nin binde birine eşdeğer olan bir Bitcoin alt birimidir.

mimetik teorisi

Mimetik teori, insan davranışını ve kültürünü açıklar ve ekonomide bağlamsal olarak anlaşıldığında, şeylerin bireyler için nasıl arzu edilir hale geldiğiyle ilgilenir.

mayınlı

Bazı kripto para birimlerinde, madencilerin hash güçlerine katkıda bulunarak blok oluşturmaları için yeni oluşturulan kripto para birimleri ile ödüllendirilebileceği bir sistem bulunur. Onay süreci yoluyla yeni kripto para birimleri oluşturma yeteneğine sahip kripto para birimlerinin madenciliği yapılabilir olduğu söyleniyor. * Mineable Değil Bazı kripto para birimleri, yalnızca staking yoluyla yıllık enflasyon gibi diğer mekanizmalar aracılığıyla üretilir. Bu kripto para birimlerinin madenciliği olmadığı söyleniyor.

Minecraft

Minecraft, oyuncuların temelde üç boyutlu bir dünyada farklı türde bloklar oluşturup parçalayabildikleri bir video oyunudur.

Madenci Çıkarılabilir Değeri (MEV)

Madenci çıkarılabilir değeri (MEV), bir madencinin ürettikleri bloklar içindeki işlemleri keyfi olarak dahil etme, hariç tutma veya yeniden sipariş etme yetenekleri aracılığıyla elde edebileceği kârın bir ölçüsüdür.

madenciler

Madencilik sürecinde yer alan bir blok zincirine katkıda bulunanlar. Profesyonel madenciler veya büyük ölçekli operasyonları olan kuruluşlar veya evde veya ofiste madencilik teçhizatı kuran hobiler olabilirler.

Asgari Teminat Oranı (MCR)

Asgari Teminat Oranı (MCR), belirli bir krediye karşı rehin verilmesi gereken en düşük teminat tutarıdır.

Minimum Uygulanabilir Ürün (MVP)

Minimum uygulanabilir ürün (MVP), erken benimseyen müşterileri çekmek ve bir ürün fikrini doğrulamak için yeterli özelliklere sahip bir üründür.

madencilik

Blokların bir blok zincirine eklendiği, işlemleri doğrulayan bir süreç. Aynı zamanda, yeni bitcoin veya bazı altcoinlerin yaratıldığı süreçtir.

Maden Algoritması

Blok zincirinin ayrılmaz bir bileşeni olan madencilik algoritması, bir bilgisayarın geçerli bir blok oluşturmak için izlediği kurallar veya talimatlar kümesidir.

Hizmet Olarak Madencilik (MaaS)

Bulut madenciliği veya hizmet olarak madencilik, kullanıcıların şirketlerdeki donanımın madencilik kapasitesini kiralamasına olanak tanır.

Maden Sözleşmesi

Kullanıcıların çevrimiçi olarak madencilik kapasitesi kiralayabileceği veya yatırım yapabileceği bulut madenciliği için başka bir terim.

Madencilik Zorluğu

Bir kripto para biriminin madencilik zorluğu, bir sonraki blok için doğru hash’i bulmanın ne kadar zor olduğudur.

Maden Çiftliği

Madencilik çiftliği, bir grup madencinin enerji kullanımı gibi çeşitli avantajlı nedenlerle birlikte madencilik yapmasıdır.

Maden Havuzu

Bir dizi madencinin bir sonraki bloğu bulma şanslarını artırmak için kaynaklarını bir araya getirdiği bir düzenleme.

Madencilik Ödülü

Madencilerin bir bloğu bulup onayladıktan sonra elde ettikleri gelir.

Madencilik Ödülleri

Madencilik ödülleri, kripto madencilerinin blok zincirinde yeni bir blok madenciliği yaptıkları için aldıkları ödüllerdir.

madencilik teçhizatı

Kripto para madenciliği için kullanılan ekipman.

minnow

Küçük bir kripto yatırımı olan birini tanımlayan Fish’e alternatif bir terim.

Darphane

Darphane, hisse ispatı mekanizmasını kullanarak yeni madeni paralar üretme ve bunları işlem görecek dolaşıma ekleme sürecidir.

anımsatıcı ifade

Kripto varlıklarınıza erişmek veya bunları geri yüklemek için sırayla kullanılan kelimelerin listesi.

anımsatıcılar

Anımsatıcılar, hatırlamaya yardımcı olan harfler veya çağrışımlar gibi bir sistemle birlikte bellek yardımcılarıdır. * Anımsatıcı İfadeye bakın.

Mobil Cüzdan

Mobil cüzdan, bir mobil cihaza yüklenmiş bir kripto cüzdanıdır.

Moloch DAO

Moloch DAO, DAO çerçevesine, çerçeveyi kullanan bir DAO’nun tanımına veya orijinal olarak çerçeveyi oluşturan Ethereum hibe veren DAO’nun adına atıfta bulunabilir.

Singapur Para Otoritesi (MAS)

Singapur Para Otoritesi, para arzını yöneten ve faiz oranlarını, enflasyon oranını ve Singapur para biriminin değerini düzenleyen merkez bankasıdır.

Para politikası

Para politikası, bir ülkenin merkez bankasının para arzını kontrol etmek için yaptığı bir dizi kural olarak tanımlanabilir.

Para

Para, yaygın olarak kullanılan bir değişim aracıdır. Ticareti kolaylaştırır ve insanlara servet depolamak için bir yol sunar.

Para Akış Endeksi (MFI)

Para Akışı Endeksi (MFI), bir varlığın alım veya satım baskısını fiyat ve hacim yoluyla ölçen teknik bir göstergedir.

Kara para aklama

Kara para aklama, yasadışı işletmelerin paralarını yetkililerden gizlemek için kullandıkları bir tekniktir.

Para piyasası

Kısa vadeli borç verme veya borçlanmanın gerçekleştiği bir finans piyasası.

Para Transferi Lisansı

Para gönderen işletmelerin yasal olarak faaliyet gösterebilmeleri için MTL veya Para Gönderici Lisansı almaları gerekmektedir.

para verici

Para transferi hizmetleri veya ödeme araçları sağlayan bir işletme.

Ay

Bir kripto para biriminin fiyatında sürekli bir yukarı hareketin olduğu bir durum. Topluluklarda genellikle kripto para biriminin böyle bir fenomeni ne zaman yaşayacağını sorgulamak için “Ne zaman ay?” Diyerek kullanılır. Genellikle “Ne zaman Lambo?” ile birleştirilir.

Moore Yasası

Moore Yasası, bilgisayarların hızının ve kapasitesinin, maliyet düşse bile her yıl artacağını belirtir.

Motoko Programlama Dili (DFINITY)

İnternet Bilgisayar blok zincirinde çalışacak projeler geliştirmek için programlama dili.

Hareketli Ortalama (MA)

Hareketli Ortalama (MA), finansal piyasaların trendlerine tepki veren ve piyasa uzmanları tarafından bir varlığın trendinin yönünü tahmin etmek için kullanılan teknik bir göstergedir.

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı (MACD)

Teknik bir analiz yöntemi.

Mt. gox

Büyük bir hack saldırısının ardından 2014 yılında kapanan Bitcoin alıp satmak için bir kripto borsası.

Çoklu Para Cüzdanı

Çok zincirli cüzdan olarak da bilinen çok jetonlu bir cüzdan, kullanıcıların birden fazla blok zinciri ağına ait birden fazla kripto varlığı tutmasına olanak tanır.

Çoklu seviye pazarlama

Çok seviyeli pazarlama, maaşsız ve hiyerarşik satış ekipleri tarafından bir şirket adına ürün satmayı, satışlarına ve işe alma çabalarına göre komisyon kazanmayı içeren bir iş modelidir.

Çok Partili Hesaplama

Çok taraflı hesaplama (MPC), hesaplama işlemlerini tek bir varlığın diğer tarafların verilerini göremediği birkaç taraf arasında dağıtan bir kriptografik mekanizmadır.

Hizmet Olarak Çok Taraflı Hesaplama

Hizmet olarak çok taraflı hesaplama (MPC), tüketicilerin (şirketler ve bireyler) MPC düğümlerini doğrudan satın almak veya sıfırdan oluşturmak yerine bir MPC hizmet sağlayıcısından kiralayabildiği bir iş modelidir.

Çoklu İmza (Çoklu İmza)

Bir işlemi yetkilendirmek için birden fazla anahtar gerektirerek ek bir güvenlik katmanı.

çoklu imza

Çoklu imza kripto cüzdanları, bir işlemi imzalamak için tek bir imzadan fazlasını gerektirir.

Benim Hikayem (VeChain)

DNV ve VeChain tarafından bir blok zinciri üzerine kurulmuş bir dijital güvence sistemi.

N

Negatif Hacim Endeksi (NVI)

Negatif hacim endeksi (NVI), fiyatın düşük hacimli zaman dilimlerinden nasıl etkilendiğini gösteren güçlü bir teknik göstergedir.

Bir ağ, herhangi bir zamanda bir blok zincirinin işleyişindeki tüm düğümleri ifade eder.

Ağ gecikmesi

Ağ gecikmesi, bir ağdaki bir bilgisayarın başka bir ağdaki bilgisayarla iletişim kurması için geçen süreyi ifade eder.

Ağla Geliştirilmiş Sanal Makine (NEVM)

Ağla Geliştirilmiş Sanal Makine (NEVM), Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) ağlarının en iyi özelliklerini bir araya getirerek akıllı sözleşmelerin, geniş kitlesel benimsemeyi desteklemek için benzeri görülmemiş düzeyde birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlikten yararlanmasını sağlar.

yeni

Newb, belirli bir sektörde yeni olan kişidir.

Nick Szabo

Nick Szabo, Bit Gold’un mucidi ve akıllı sözleşmelerin kullanımıdır.

şık ağ geçidi

Nifty Gateway, Winklevoss ikizlerine ait bir NFT platformudur.

Parasız

Kripto para kullanmayan kişi, yatırım portföyünde kripto para birimi olmayan ve kripto paranın genel olarak başarısız olacağına kesin olarak inanan kişidir.

düğüm

Verileri depolayan blockchain altyapısının en temel birimi.

Node.js

Node.js, hem sunucular hem de masaüstü uygulamaları için kullanılabilen, platformlar arası bir JavaScript çalışma zamanı ortamıdır.

aday gösterenler

Aday gösterenler, aday gösterilen hisse kanıtı (NPoS) konsensüs algoritmasını kullanan bir blok zinciri ağına dahil olan iki ana aktörden biridir.

Gözaltı Dışı

Genellikle cüzdanlar veya takaslarla ilgili olarak anahtarların saklanmasına atıfta bulunarak, gözetimsiz bir kurulum, özel anahtarların doğrudan kullanıcı tarafından tutulduğu bir kurulumdur.

Karşılıksız Varlıklar

“Finansmanı mümkün olmayan varlıklar” terimi, tek bir tarafça ihraç edilen benzer varlıkların bir koleksiyonunda geri ödenemezliği tanımlar.

Takas Edilemez Token (NFT)

Değiştirilemez tokenler (NFT’ler), değiştirilebilirlik özelliğine sahip olmayan kripto para birimleridir.

Nonce

Bir işlem bir madenci tarafından hash edildiğinde, nonce adı verilen, yalnızca bir kez kullanılması amaçlanan rastgele bir sayı üretilir.

Blockchain’de Noter tasdiki

Blok zinciri üzerindeki noter onayı, herkesin zaman damgalı bir eser yaratmasına izin vermek için blok zinciri teknolojisinin içsel doğasını ve avantajlarını kullanır. Bu eserin yazarlığı ve kimliği herhangi bir noktada kolayca ve güvenli bir şekilde tanımlanabilir.

bu

macera

Odysee, LBRY protokolünün üzerine kurulmuş, sunucusuz bir video barındırma ve dağıtım platformudur.

Zincirsiz

Artan hız ve düşük maliyetle blok zinciri ağı dışında işlenen bir işlem.

Zincir Dışı Yönetim

Zincir dışı yönetişim, kararların blok zincirinin birincil kod tabanından uzakta gayri resmi olarak alındığı bir tür blok zinciri yönetimidir.

Zincir Dışı İşlem

Zincir dışı bir işlem, işlemlerin bir ağ üzerinde gerçekleştiği ve değeri blok zincirinin dışına taşıdığı ikinci katman protokolü olarak tanımlanır.

Defter Dışı Para Birimi

Belirtilen blok zinciri defterinin dışında oluşturulan (basılan) ancak kabul edilen veya kullanılan bir para birimi.

Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC)

Denetçi Ofisi (OCC), tüm ulusal bankaları, federal tasarruf birliklerini, federal şubeleri ve yabancı banka ajanslarını düzenleyen bir ABD Hazine şubesidir.

Çevrimdışı Depolama

Kripto para birimlerinin internete bağlı olmayan cihazlarda veya sistemlerde saklanması eylemi.

Offshore hesabı

Bir offshore hesabı, menşe ülkeniz veya ikamet ettiğiniz ülke dışında belirlenen varlıkları ve yatırımları olan bir yabancı banka hesabı olarak tanımlanır.

OHM Çatal

OlympusDAO veya Ohm Çatalları, OlympusDAO’nun çeşitli çatallı ürünleri doğuran kod tabanında yapılan yükseltmeleri temsil eder.

Bakiye Hacmi (OBV)

Bakiye hacmi (OBV), bir varlığın fiyat hareketlerini hacim akışına göre tahmin eden teknik bir ticaret göstergesidir.

Zincirli

Blok zincirinin kendisine kaydedilen ve tüm katılımcılarla paylaşılan işlemler zincir üzerinde yapılır.

Zincir Üzerinde Yönetim

Zincir içi yönetişim, güncellemeleri/iyileştirmeleri blok zinciri ağlarına organize etmek ve entegre etmek için kullanılan merkezi olmayan bir çerçevedir.

Defterde Bulunan Para Birimi

Hem blok zinciri defterinde basılan hem de Bitcoin gibi blok zinciri defterinde kullanılan bir para birimi.

Biri Diğer Siparişi İptal Eder (OCO)

Kripto para birimi için iki emrin aynı anda verildiği ve birinin kabul edilmesi durumunda diğerinin iptal edilmesini sağlayan bir kural uygulandığı bir durum.

Çevrimiçi Depolama

Kripto para birimlerinin internete bağlı cihazlarda veya sistemlerde saklanması eylemi.

Ontorand Konsensüs Motoru (Ontoloji)

Ontorand Consensus Engine, Ontology blok zincirindeki VBFT fikir birliği mekanizmasıdır.

Açık kaynak

Açık kaynak, katılımcıların daha büyük bir ortak fayda arayışında bilginin özgür ve açık paylaşımına inandığı bir felsefedir.

Aç kapa

Bir kripto para biriminin belirli bir zaman diliminde açıldığı fiyat veya genişletilebilir yazılım parçalarının programlama ilkesi.

Açık Deniz [2021]

OpenSea, NFT’ler için merkezi olmayan bir P2P platformudur.

Opera Ana Ağı (Fantom)

Opera (Fantom), herkesin stake etme ve yönetişim yoluyla ağa katılmasını sağlayan izinsiz, açık kaynaklı bir çerçevedir.

İşletim Sistemi (OS)

İşletim sistemi (OS), donanım ile kullanıcı arasında oturan bir yazılım ve kaynak yöneticisidir.

İyimser Oracle

İyimser bir kahin, veri doğruluğunu sağlamak için bir anlaşmazlık/tahkim süreci kullanır. Bu, zincir üzerinde tutarlı fiyat beslemesi verileri sağlamak için düğümlere dayanan bir fiyat beslemeli kehanetle karşılaştırılır.

İyimser Toplama

İyimser bir toplama, katman 2’de gerçekleşen işlemleri güvenilir bir şekilde kaydetmek için zincir dışı hesaplamaya dayanan bir tür katman 2 ölçeklendirme çözümüdür.

Seçenek

Alıcıya bir dayanak varlık veya enstrümanı belirli bir kullanım fiyatından alma veya satma zorunluluğu getirmeyen ancak hakkı veren bir sözleşme.

Opsiyon Piyasası

Alıcıya belirli bir tarihte veya öncesinde belirli bir kullanım fiyatından bir kripto para birimi satın alma veya satma seçeneği sunan, opsiyonlar için halka açık bir piyasa.

Oracle Manipülasyonu

Oracle manipülasyonu, bir Oracle akıllı sözleşmesinin bilgisayar korsanları tarafından manipüle edilmesidir.

Oracle’lar

Bilgileri bulan ve doğrulayan, söz konusu sözleşmelerin belirli koşullar altında yürütülmesi için akıllı sözleşmelere veri sağlayarak gerçek dünya ile blok zinciri arasında köprü kuran bir aracı.

Sipariş defteri

Bir emir defteri, bir varlığa ilişkin farklı temel bilgileri içerir.

Yetim

Ana zincirin bir parçası olmayan blok zincirinde geçerli bir blok.

Yetim Blok

Artık blok, ana bloğun bulunmadığı veya bilinmediği bir bloktur.

Ouroboros Praos

Ouroboros Praos, IOHK tarafından geliştirilen bir hisse kanıtı konsensüs mekanizmasıdır ve Ouroboros Classic’in güncellenmiş bir versiyonudur.

Aşırı Teminatlandırma

Aşırı teminatlandırma (OC), temerrüt durumlarında potansiyel zararları karşılamak için fazlasıyla yeterli olan teminat sağlanmasıdır.

Tezgah Üstü (OTC)

Tezgah üstü, bir borsa dışında, genellikle özel işlemler yoluyla eşler arası yapılan bir işlem olarak tanımlanır.

Tezgah Üstü (OTC) Ticaret

Tezgah üstü, menkul kıymetlerin merkezi bir borsa yerine bir komisyoncu-bayi ağı aracılığıyla nasıl alınıp satıldığı sürecini ifade eder.

aşırı alım

Bir kripto para birimi zamanla daha fazla yatırımcı tarafından satın alındığında ve fiyatı uzun bir süre boyunca arttığında.

aşırı satım

Bir kripto para birimi zamanla daha fazla yatırımcı tarafından satıldığında ve fiyatı uzun bir süre boyunca düştüğünde.

P

Çift

Bir kripto para birimi ile diğeri arasında ticaret yapın, örneğin BTC/ETH ticaret çifti.

Kağıt Ticareti

Kağıt ticareti veya simüle edilmiş ticaret, gerçek sermaye kullanmadan ticareti simüle etmek için sanal bir işlem ortamı kullanma uygulamasıdır.

Kağıt Cüzdan

Özel anahtarınızı veya tohum cümlenizi içeren fiziksel bir belge.

parazincir

Parachainler, Polkadot içinde birbirine paralel olarak çalışan uygulamaya özel veri yapılarıdır.

Katılım Düğümü

Algorand platformunda, Pure Proof of Stake (PPoS) konsensüs sürecinin yürütülmesine yardımcı olmak için katılım düğümleri bulunur.

Pasif gelir

Pasif gelir, kazananın aktif olarak dahil olmasını gerektirmeyen yatırımlardan elde edilen paradır.

Şifre Yöneticisi

Parola yöneticisi, çevrimiçi uygulamalar ve hizmetler için gereken her türlü parolayı depolayan bir araç veya yazılımdır.

Paul LeRoux

Paul Le Roux, birçoğunun Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto olabileceğine inandığı bir suçlu kraldır.

Alacaklı

Alacaklı, mal ve hatta hizmet alışverişinde ödeme alabilen bir taraftır.

Eşler Arası (P2P)

Dağıtılmış bir ağdaki taraflar arasındaki merkezi olmayan etkileşimler, eşler arasında görevlerin veya iş yüklerinin bölünmesi.

Eşler Arası (P2P) Borç Verme

Kripto P2P kredisi, bir aracının katılımı olmadan varlıkları ödünç verme uygulamasını ifade eder. Bu tür krediler, başlangıçta borçluların sahip olduğu teminat materyallerine dayanır.

mandal

Bir “sabit”, iki varlık arasındaki döviz kuru için belirlenmiş bir fiyattır.

Sabit Para Birimi

Stabilcoin, değeri itibari para birimi gibi gerçek dünyadaki bir varlığa sabitlenmiş bir para birimidir.

İzin Verilen Defter

Yalnızca erişime ihtiyaç duyan kişi veya kuruluşların buna erişim iznine sahip olacağı şekilde kısıtlamalarla tasarlanmış bir defter.

izinsiz

Genellikle blok zincirlerini tanımlamak için kullanılan bir sistemin, onu kimin kullanabileceğini ve nasıl kullanılabileceğini düzenleyebilecek hiçbir varlık olmadığında izinsiz olduğu söylenir.

Kalıcı Sözleşmeler

Kalıcı bir sözleşme, bir vadeli işlem sözleşmesine benzer, ancak bir son kullanma tarihi olmayan bir türevdir.

E-dolandırıcılık

Bir dolandırıcının, insanları Sosyal Güvenlik numaraları, şifreler, banka bilgileri vb. gibi hassas bilgileri genellikle meşru gibi görünen bir kötü amaçlı yazılım bağlantısı aracılığıyla ifşa etmeleri için kandırmak için güvenilir bir kurum veya kişi gibi davranması.

Telefon Kimlik Avı

Telefon dolandırıcılığı veya kimlik avı (sesli kimlik avı) olarak da bilinen telefonla kimlik avı, kurbanlardan para veya hassas bilgileri zorla almak için sahte ve kötü niyetli telefon aramaları kullanma uygulamasını ifade eder.

Fiziksel Bitcoinler

Fiziksel bir Bitcoin, genellikle karmaşık bir tasarımın yanı sıra bir genel anahtar ve özel anahtara sahip olan fiziksel bir simgedir.

platformu

CoinMarketCap’te platform, belirteçlerin ana blok zincirini ifade eder. Ayrıca kripto para ticareti yapabileceğiniz bir kripto para birimi değişimine de atıfta bulunabilir.

Oyna-Kazan (Play2Earn)

Oynayarak kazanılan iş modeli, açık ekonomi kavramını destekler ve meta veri tabanına değer katan oyunculara finansal ödüller verir.

Play2Earn (Oynat-to-Earn)

Oynayarak kazanılan iş modeli, açık ekonomi kavramını destekler ve meta veri tabanına değer katan oyunculara finansal ödüller verir.

Oyuncu Ödemesi

Oyuncu ödemeleri, turnuva sona erdikten hemen sonra çevrimiçi oyun katılımcılarına otomatik olarak ödeme yapmanın yeni bir yoludur.

Plütus (Kardano)

Akıllı sözleşme geliştirme için Cardano blok zincirinde kullanılan komut dosyası dili.

Politeia (Karar verildi)

Decred paydaşlarının yeni fikirlerin öneri ve uygulanmasına yönelik teklifleri sunmasına, izlemesine ve tartışmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir yönetişim platformu.

Ponzi şeması

Yeni yatırımcıların katkıda bulunduğu fonlardan mevcut yatırımcılara sözde getirilerin ödenmesini içeren hileli bir yatırım.

portföy

Bir yatırım şirketi, riskten korunma fonu, finans kurumu veya şahıs tarafından tutulan kripto para birimleri veya kripto varlık koleksiyonu.

Maden Sonrası

Halka açık madencilik mümkün olmadan önce, bir kripto para biriminin piyasaya sürülmesinin ardından geriye dönük olarak yeni paraların oluşturulması.

önceden gitmiş

Pre-IDO, gerçek ilk DEX teklifi (IDO) gerçekleşmeden önce belirteç tekliflerini ifade eder.

Ön Maden

Bir madeni paranın ilk arzının bir kısmı veya tamamı, halka açık lansman sırasında veya öncesinde oluşturulduğunda.

Ön Satış

Bir kripto para biriminin halka açılmadan önce belirli yatırımcılara satışı.

Tahmin Piyasası

Tahmin Piyasaları, olayların gelecekteki sonuçlarının alınıp satıldığı, borsada işlem gören piyasalardır. Kalabalığın gelecekteki belirli bir olaya olan güvenini gösterir.

Fiyat Etkisi

Ticaret büyüklüğü nedeniyle piyasa fiyatı ile tahmini fiyat arasındaki fark.

Özel Blok Zinciri

Özel bir blok zinciri, yalnızca tek bir kuruluşun ağ üzerinde yetkiye sahip olduğu bir blok zinciri türüdür.

Özel Anahtar/Gizli Anahtar

Asimetrik anahtar şifreleme işleminde oluşturulan, açık anahtarla eşleştirilmiş, ortak anahtarla karma bilgilerin şifresinin çözülmesinde kullanılacak bir kod parçası.

Prosedürel Programlama

Prosedürel programlama, bir bilgisayara görevi başarmak için adım adım ne yapması gerektiğini bildiren bir dizi talimatı ifade eder.

Kar ve Zarar (K&Z) Tablosu

Kar ve zarar (P&L) tablosu, belirli bir süre boyunca ortaya çıkan kazançları, maliyetleri ve harcamaları özetleyen bir finansal belgedir.

programlanabilirlik

Programlanabilirlik, bir şeyin talimatları takip edebildiğini ima eder.

Katılım Kanıtı Protokolü

Katılım Kanıtı Protokolü (POAP), bireylere yalnızca kişinin erişebileceği benzersiz, değiştirilemez blok zinciri tabanlı bir tanımlayıcı atamak için Ethereum üzerinde ERC-721 NFT protokolünü kullanmaya yönelik bir iş teklifini ifade eder.

Yetki Kanıtı (PoA)

Kimliği pay olarak kullanarak nispeten hızlı işlemler sağlayan bir blok zinciri konsensüs mekanizması.

Yanma Kanıtı

Proof-of-burn, bir blok zincirindeki hileli işlemleri önleyebilecek ve ayrıca blok zincirinin genel verimliliğini ve işleyişini iyileştirebilecek bir sistem yaratma girişimidir.

Yanma Kanıtı (PoB)

Bir madeni paranın harcanamaz bir adrese gönderilerek “yakılmasının” bir maliyeti olduğunu doğrulayarak, artan enerji verimliliği ile bir blok zincirini diğerine önyüklemeyi amaçlayan bir blok zinciri konsensüs mekanizması.

Geliştirici Kanıtı (PoD)

Anonim bir geliştiricinin, çalışan bir model sunmadan toplanan fonları ortadan kaldırmasını önlemek için, kripto para birimi oluşturan gerçek, yaşayan bir yazılım geliştiricisinin kanıtını sağlayan herhangi bir doğrulama.

Bağış Kanıtı

Bağış kanıtı, hayırsever bağışların bir blok zincirinin işlevselliğine entegrasyonunu ifade eder.

Geçmiş Kanıtı (PoH)

Geçmiş Kanıtı (PoH) düğümleri, olayları ve zamanı doğrulayan dahili saatlere sahiptir. Gelen olaylar, bir blok zincirinin hızını ve ölçeklenebilirliğini artıran, VDF olarak da bilinen doğrulanabilir bir gecikme işlevi kullanılarak hash edilir.

Değişmezlik Kanıtı (PoIM)

Değişmezlik Kanıtı (PoIM), dağıtılmış bir ağda veri gizliliğini korumak için tasarlanmış yeni bir blok zinciri mimarisidir. PoIM, blok zincirinin verileri düğümler arasında dağıtmak zorunda kalmadan merkezi olmayan ve kanıtlanabilir bir şekilde değişmez bir şekilde sürdürmesini sağlar.

Replikasyon Kanıtı

Replikasyon kanıtı (PoRep), bir depolama madencisinin bir veri parçasının tamamen benzersiz bir kopyasını depoladıklarını ağa kanıtlama yöntemidir.

Uzay Kanıtı

En basit ifadeyle, PoSt, birinin artık depolama için belirli bir miktar alan harcadığını garanti edebileceği anlamına gelir.

Hisse Kanıtı (PoS)

Proof-of-Work’e ek olarak blok zincirinin bütünlüğünü koruyan bir blok zinciri konsensüs mekanizması.

Doğrulama Kanıtı

Doğrulama kanıtı (PoV), paylaştırılmış doğrulayıcı düğümler aracılığıyla fikir birliğine ulaşmak için çalışan benzersiz bir hisse kanıtı (PoS) fikir birliği mekanizmasıdır.

İş Kanıtı (PoW)

İşlemleri doğrulamak ve yeni bloklar oluşturmak için hesaplama açısından yoğun bulmacaların çözülmesini içeren bir blok zinciri konsensüs mekanizması. *bkz. Proof-of-Stake (PoS).

Protokol

Bir ağdaki etkileşimleri tanımlayan, genellikle bir blok zincirinde fikir birliği, işlem doğrulama ve ağ katılımını içeren kurallar dizisi.

Protokol Katmanı

Blok zincirinin bir protokol katmanı, ağın nasıl çalışacağını yöneten kurallar ve süreçler olarak tanımlanır. Burada fikir birliğine nasıl ulaşılacağını ve kimin yeni bloklar oluşturacağını belirleyen farklı algoritmaları bulabiliriz.

takma ad

“Satoshi Nakamoto” gibi sahte bir adla yazmak.

Açık adres

Genel adres, bir genel anahtarın kriptografik karması olup, kullanıcının ödeme talep etmek için bir adres olarak kullanmasına izin verir.

Genel Blockchain

Herkesin erişebileceği bir blok zinciri.

Genel anahtar

Açık anahtar, düz metin mesajlarını şifreli metne şifrelemek için kullanılan bir dizi alfasayısal karaktere atıfta bulunur.

Halk indirimi

Halka açık satış, bir şirketin belirteci kripto para birimi borsalarında listelenmeden önce önemli bir indirimle halka sunduğu bir ICO’nun son aşamasıdır.

Açık Anahtarlı Şifreleme

Açık anahtarlı şifreleme, gizli verileri karıştırmak ve rastgele görünmesini sağlamak için kullanılan algoritma tabanlı şifreleme prosedürleri koleksiyonudur.

Açık Anahtar Altyapısı

Ortak anahtar altyapısı (PKI), dijital sertifikaların oluşturulması, yönetilmesi, dağıtılması, kullanılması, depolanması ve iptal edilmesinin yanı sıra ortak anahtar şifrelemesinin yönetilmesine yönelik roller, kurallar, donanım, yazılım ve süreçlerin bir koleksiyonudur.

Pompa ve Boşaltma (P&D) Şeması

Yanlış ve yanıltıcı olumlu ifadelerle bir kripto para biriminin fiyatının yapay olarak şişirilmesini içeren bir dolandırıcılık biçimi.

Pure Proof of Stake (PPoS)

Pure Proof of Stake (PPoS), Algorand’ın paylarının tutarlılığına göre rastgele doğrulayıcı seçimine izin veren fikir birliği mekanizmasıdır.

Put Seçeneği

Satım opsiyonu sözleşmesi, sahibine belirli bir zaman çerçevesinde belirli bir fiyattan temel bir menkul kıymeti satın alma zorunluluğu değil, fırsat sunar.

Piramit planı

Bir piramit şeması, hiyerarşik bir yukarıdan aşağıya yapıya sahip bir aldatmacadır.

Q

QR kod

Grafiksel siyah beyaz bir desene kodlanmış bilgileri gösteren, makine tarafından okunabilen bir etiket.

Quant Zone (FTX Değişimi)

FTX borsasında alım satım stratejileri oluşturmak ve paylaşmak için bir araç.

Kuantum Biti (Qubit)

Kuantum bilgisindeki bit sayısı için bir ölçü birimidir ve aynı zamanda “qubit” olarak da adlandırılır.

Kuantum hesaplama

Eski, klasik bilgisayar teknolojilerinin yapabileceğinden çok daha verimli hesaplamalar yapmak için kuantum mekaniğinden gelen fenomenleri kullanan bir bilgisayar.

Quasar Akıllı Sözleşme (OMG Vakfı)

OMG Network tarafından katman-2 blok zinciri sorunlarını çözmek için akıllı bir sözleşme.

Nisap (Yönetim

Nisap, toplantı tutanaklarının geçerli olması için herhangi bir toplantıda hazır bulunması gereken bir meclis veya grubun asgari üye sayısıdır.

R

Radyo Frekansı Tanımlama (RFID)

Radyo Frekansı Tanımlama (RFID), etiketlenmiş bir öğeyi veya kişiyi pasif olarak tanımlamak için radyo dalgalarını kullanan bir teknoloji türüdür.

öfke-bırak

Rage-quit, bir DAO üyesinin hisselerinin bir kısmından veya tamamından ayrıldığı, DAO hazinesindeki varlıkların orantılı bir payı ile ayrıldığı ve katılımından ayrıldığı süreçtir.

Raiden Ağı

Bitcoin’in önerdiği Lightning Network’e benzer şekilde, Ethereum blok zincirinde neredeyse anında, düşük ücretli ve ölçeklenebilir ödemeleri etkinleştirmeyi amaçlayan zincir dışı bir ölçeklendirme çözümü.

Rütbe

Piyasa değerine göre bir kripto para biriminin göreli konumu.

Fidye yazılımı

Fidye yazılımı, bilgisayar korsanları tarafından, dosya şifresinin çözülmesi veya geri yüklenmesi karşılığında fidye karşılığında kurbanlarının dosyalarını çalmak veya şifrelemek için kullanılan bir kötü amaçlı yazılım türüdür.

yeniden dengeleme

Yeniden dengeleme, hedeflenen bir varlık tahsisi ve risk seviyesini sürdürmek için periyodik olarak varlık alım satımını içeren bir varlık portföyünün ağırlığını yeniden düzenleme sürecidir.

yeniden temellendir

Dolaşımdaki arzın fiyat dalgalanmalarına göre otomatik olarak ayarlanması için tasarlanmış bir jeton.

Kurtarma Tohumu

Kurtarma çekirdeği, tipik olarak 12 ile 14 arasında değişen rastgele sözcüklerden oluşan bir listeden oluşan, kriptografik olarak türetilmiş bir güvenlik kodudur.

artıklık

Terim, normal çalışma için gerekenden daha fazla olan bir şeyi ifade eder.

Bölgesel/Yerel/Topluluk Para Birimleri

Yerel para birimi, belirli bir coğrafi konumda harcanan para birimidir. Bölgesel para birimi, daha geniş bir alanda kullanılan yerel para birimini ifade eder ve topluluk para birimi genellikle belirli bir toplulukta bir değişim aracı olarak kullanılır.

düzenlenmiş

Düzenleme, bir şeyin belirli bir kurallar dizisi tarafından kontrol edilmesidir.

Mevzuata uygunluk

Mevzuata uygunluk, işyerinde hesap verebilirliği izlemek için her şirketin veya endüstrinin uyması gereken bir dizi talimattır.

yeniden varsayım

Yeniden varsayım, bankaların ve hatta aracıların kendilerinin, müşterileri tarafından teminat olarak gönderilen varlıkları kendi amaçları için kullandıkları bir uygulamadır.

yeniden varsayım

Yeniden varsayım, aracıların müşteriler tarafından teminat altına alınan varlıkları kendi çıkarları için kullandığı bir süreçtir.

REKT

Bir ticarette kötü bir kaybı tanımlayan “harap” için kısa bir argo.

Göreceli Güç Endeksi (RSI)

Fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen, momentum osilatörü olarak hizmet eden bir teknik analiz biçimi.

Röle Zinciri

Röle Zinciri, Polkadot ağı tarafından kullanılan merkezi zincirdir.

Röle Düğümleri

Röle düğümleri, bir veya daha fazla röle saldırıya uğrasa bile, çekirdek düğümlerin ve blok zincirinin orijinalliğinin korunmasını garanti ederek blok üreten düğümlerin iletişim kurmasına yardımcı olur.

Yenilenebilir enerji

Yenilenebilir enerji, düzenli olarak yenilenen güneş, rüzgar ve diğer ‘belirsiz’ kaynaklardan veya işlemlerden elde edilir.

Onarım Madencileri

Onarım madencileri, Filecoin ağı içinde önerilen bir madencilik düğümü türüdür.

Tekrar Saldırı

Yeniden oynatma saldırıları, bir gönderici ve alıcı arasındaki iletişimin ele geçirildiği ağ güvenliği saldırılarıdır.

Çoğaltılmış Defter

Bir ağdaki dağıtılmış defterin bir kopyası, bir kripto para birimi ağındaki tüm katılımcılara dağıtılır.

Direnç (Hat/Seviye)

Belirli bir dönemde bir varlığın en yüksek fiyat seviyesi.

yeniden hedefleme

Zorluk ayarlama algoritması olarak da adlandırılan bir yeniden hedefleme algoritması, Bitcoin gibi iş kanıtı blok zincirlerinde kullanılır.

Gelir Katılım Jetonları

Gelir katılım jetonları, bir katılım jetonu ve bir ödeme jetonu kullanan iki jetonlu bir sistemdir.

Ters Gösterge

Kripto para birimlerinin fiyat hareketlerini tahmin etmede her zaman yanıldıkları için alım veya satım emirlerinin nasıl verilmeyeceğine dair bir gösterge olarak kullanabileceğiniz bir kişi.

Ring CT (Gizli İşlemler)

RingCT, işlem tutarlarının Monero’da nasıl gizlendiğidir.

yüzük madencileri

Halka madencileri, sipariş halkalarını yöneten ve ilgili tüm taraflar için işlemlerin tamamlanmasını sağlayan Loopring protokolündeki ağ katılımcılarıdır.

Yüzük İmzası

Bir işlemdeki iki tarafın kimliklerini gizleyen kriptografik bir dijital imza.

Yol Haritası

Yol haritası, belirli bir ürünün vizyonunun yanı sıra yönünü de belirlemeye yardımcı olan üst düzey bir görsel özettir.

Roger Ver

Bitcoin Jesus olarak da bilinen Roger Ver, Bitcoin ve Bitcoin Cash’in uzun vadeli bir savunucusu olmuştur.

yatırım getirisi

“Yatırım Getirisi”nin kısaltması, net kâr ile yatırım maliyeti arasındaki oran.

Roth IRA

Emeklilikte vergilerinizin şimdi olduğundan daha yüksek olacağını düşündüğünüzde, Roth IRA’lar genellikle en iyi yatırım seçeneğidir.

halı çekme

Halı çekme, geliştiricilerin bir projeyi terk ettiği ve yatırımcılarının parasını aldığı bir tür dolandırıcılıktır.

Pas

Rust, C++’a benzer çok paradigmalı bir programlama dilidir.

Ryuk Fidye Yazılımı

Ryuk fidye yazılımı, ilk olarak Ağustos 2018’de keşfedilen bir fidye yazılımı saldırısıdır.

S

S&P 500 (Standard ve Poor’s 500)

S&P 500 olarak da bilinen Standard and Poor’s 500, ABD’de yerleşik 500 halka açık şirketin listesini ve piyasadaki performanslarını temsil eden bir borsa endeksidir.

Satoshi (SATS)

0.00000001 BTC değerine sahip en küçük bitcoin birimi.

Satoshi Nakamoto

Bitcoin’i yaratan birey veya bireyler grubu.

Ölçekleme Sorunu

Ölçeklendirme sorunu, bir blok zincirinin işleminin baştan sona sınırlamaları ve hızlı ve düşük döküm işlemlerine sahip olma yeteneğidir.

Ölçeklendirme Çözümü

Ölçeklendirme çözümü, bir sistemin genişlemesini sağlayan bir yöntemdir.

Sahtekarlık

İnsanları nakitten veya kriptodan kandırmak için tasarlanmış bir plan.

dolandırıcılık

Geliştiricileri tarafından “hızlı zengin olma şemaları” olarak oluşturulan paralara scamcoin denir.

dolandırıcı

Dolandırıcı, bir dolandırıcılık planına katılan kişidir.

Burs / Burs

Bir burs, Axie Infinity evreninde yöneticilerin ücretsiz Eksenlerini yeni oyunculara (alimlere) ödünç verdiği ve savaş ödüllerinden pasif olarak kazandığı popüler bir uygulamadır.

Senaryo

Bilgisayar komut dosyası, belirli bir program veya komut dosyası dili tarafından yürütülen komutların bir listesidir.

şifre

Bitcoin madenciliğinde kullanılan SHA-256’ya alternatif bir çalışma kanıtı (PoW) algoritması. Scrypt madenciliği, ASIC’lerin sahip olduğu avantajı azaltmayı ve dolayısıyla ağ katılımını ve enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan saf CPU gücünden daha fazla belleğe dayanır.

İkinci Katman Çözümleri

Özellikle mikro işlemler veya eylemler için ölçeklenebilirliğini ve verimliliğini artırmak için halka açık bir blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir dizi çözüm. Örnekler Plasma, TrueBit, Lightning Network ve daha fazlasını içerir.

İkincil Pazar

İkincil piyasa, yatırımcıların veya tüccarların sahip oldukları farklı türdeki varlıkları veya menkul kıymetleri başkalarıyla birlikte alıp satabilecekleri bir yerdir.

Güvenli Öğe

Güvenli öğe, belirli sayıda uygulamayı çalıştıran bir tür donanım yongasıdır.

Güvenli Çok Taraflı Hesaplama (sMPC)

SMPC, tarafların girdileri gizli tutarken bir işlevi hesaplamasına izin veren bir şifreleme alt alanıdır.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)

Birleşik Devletler federal hükümetinin, federal menkul kıymetler yasalarını uygulamaktan, menkul kıymetler kuralları önermekten ve menkul kıymetler endüstrisini, ülkenin hisse senedi ve opsiyon borsalarını ve diğer ilgili faaliyet ve organizasyonları düzenlemekten sorumlu bağımsız bir kurumu.

Güvenlik

Menkul kıymetler terimi, bir tür parasal değer taşıyan, takas edilebilir ve ticarete konu olan bir finansal araca atıfta bulunur.

Güvenlik Simgesi

Bir güvenlik belirteci, esasen geleneksel menkul kıymetlerin dijital bir biçimidir.

Güvenlik Simgesi Teklifi

Bir menkul kıymet token teklifi (STO), tokenize edilmiş dijital menkul kıymetlerin satıldığı bir halka arzdır.

tohum cümlesi

Belirleyici bir cüzdan için anahtar türetirken tek bir başlangıç ​​noktası.

Ayrılmış Tanık (SegWit)

Bitcoin üzerinde işlem esnekliğini düzeltmeyi amaçlayan bir Bitcoin İyileştirme Önerisi (BIP).

bencil madencilik

Bir madencinin yeni bir blok madenciliği yaptığı ancak bu yeni bloğu diğer madencilere yayınlamadığı bir durum.

duvar satmak

Bir kripto para birimi belirli bir değere ulaştığında satmak için büyük bir limit emrinin verildiği bir durum.

Anlamsal ağ

Semantik Web’in amacı, bilgisayarların bizim adımıza bilgileri manipüle etmesini sağlamaktır.

Yerleşme

Takas, bir kullanıcının emir defteri tabanlı bir DEX’te limit veya piyasa emirlerini gerçekleştirdiği süreci ifade eder.

Yerleşim Katmanı

Yerleşim katmanı, esas olarak tüm ekosistem için bir çapa sağlayan bir katmandır.

SHA-256

Bitcoin iş kanıtı (PoW)’da kullanılan, bir metin için 256 bit imza oluşturan bir kriptografik karma işlevi.

kırık

Esasen, bir parça, kendi verilerine sahip birden fazla parçaya bölünmüş bir blok zinciri ağının bir parçasıdır.

Parça Zinciri

Kripto para birimleri dünyasında, parçalama, ağ tıkanıklığını azaltabilir ve yeni zincirler oluşturarak saniyedeki işlemleri artırabilir.

parçalama

Parçalama, her parçanın paralel olarak işlenebilmesi için blok zinciri durumlarının durumları ve işlem geçmişini içeren bölümlere ayrılmasını sağlayan bir ölçeklendirme yaklaşımıdır.

Shelley Fazı

Cardano – Shelley Aşamasının ikinci dönemi, bir İngiliz Şair olan Percy Shelley’nin adını almıştır.

Korumalı Adres

Korumalı bir işlem için, ilgili bilgileri gizli tutarak blok zinciri ağı kullanılarak bir ödemenin yapıldığı korumalı bir adres oluşturulur.

Şilin

Bir kripto para birimini veya ICO projesini coşkuyla teşvik etme eylemi.

bok parası

Belirgin bir potansiyel değeri veya kullanımı olmayan bir madeni para.

SHO (Güçlü Tutucu Teklifi)

Güçlü bir sahip teklifi (SHO), uygun yatırımcıların zincir içi faaliyetlerine ve diğer tescilli veri setlerine göre seçildiği bir fon yaratma mekanizmasıdır.

Kısa boylu

Bir tüccarın, fiyatın düşmeye devam edeceği beklentisiyle bir varlığı satmak için ödünç aldığı bir ticaret tekniği. Fiyatın düşmesi durumunda, açığa satış yapan kişi, varlığı borç verene iade etmek için varlığı bu düşük fiyattan satın alacak ve aradaki fark kârda olacaktır.

Yan zincir

Birincil zincir ve yan zincir arasında iki yönlü bir bağlantının olduğu birincil blok zincirine paralel olarak çalışan bir blok zinciri defteri.

Yan Kanal Saldırısı

Bir yan kanal saldırısı, bir bilgisayarın doğasında bulunan ve istemeden de olsa bilgi aktaran “söylemelerinden” yararlanan bir bilgisayar korsanlığı yöntemidir.

sinyal

Sinyaller, bir varlığı satın almak veya satmak için harekete geçirici mesajlardır.

İpek yolu

Dark web’de var olan çevrimiçi bir karaborsa, şimdi FBI tarafından kapatıldı.

SIM Değiştirme

İki faktörlü kimlik doğrulama önlemlerinden yararlanan bir tür dolandırıcılık.

Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulaması (SPV)

Blockchain işlemlerini doğrulamak için hafif bir istemci.

Skynet

Merkezi olmayan içerik depolama için Sia blok zinciri üzerine kurulmuş bir platform.

kayma

Kayma, tüccarların bir fiyat hareketi nedeniyle başlangıçta talep ettiklerinden farklı bir fiyata razı olmaları gerektiğinde meydana gelir.

Yuva (Kardano)

Cardano blok zincirindeki en küçük zaman dilimi.

Akıllı Sözleşme

Akıllı sözleşme, üçüncü taraflar olmaksızın blok zincirindeki bir sözleşmeyi kolaylaştırmayı, doğrulamayı veya yürürlüğe koymayı amaçlayan bir bilgisayar protokolüdür.

Akıllı Sözleşme Denetimi

Akıllı sözleşme denetimi, akıllı bir sözleşmenin arkasındaki zincir üstü kodun hata veya güvenlik açıklarından yoksun olmasını sağlamak amacıyla siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan bir güvenlik denetimidir.

Akıllı ev

Akıllı ev, ışıklar, kapılar, termostatlar, güvenlik alarmları ve diğer bağlı ekipmanlar gibi ev sistemlerini uzaktan yönetmeye ve otomatikleştirmeye izin veren bir teknolojidir.

Akıllı Jeton

Akıllı belirteçler, yalnızca içerdikleri değeri değil aynı zamanda bir işlemi aynı anda yürütmek için gereken tüm bilgileri ileten normal belirteçlerdir.

Enstantane fotoğraf

Blok zinciri dünyasında bir anlık görüntü, belirli bir blok yüksekliğinde bir blok zincirinin durumunu belgeleme eylemidir.

Sosyal mühendislik

Sosyal mühendislik, insanları bir eylemi gerçekleştirmeye veya gizli bilgilerini vermeye yönlendirmek için aldatmanın kullanılmasıdır.

Yumuşak Kapak

İlk jeton teklifinin (ICO) yükseltmek istediği minimum miktar.

Yumuşak Çatal (Blockchain)

Çoğu yumuşak çatalın madencilerin madencilik yazılımlarını yükseltmesini gerektirdiği, yalnızca önceden geçerli işlemlerin geçersiz kılındığı bir protokol yükseltmesi.

yumuşak dübel

Finansta, yumuşak bir sabitleme, bir döviz kuru rejimi kullanarak bir para biriminin değerini bir rezerv para birimine karşı belirli bir aralıkta tutma yöntemidir.

Yazılım Kitaplığı

Yazılım kitaplığı, diğer yürütülebilir programlar geliştirilirken başvurulabilecek bir kod koleksiyonudur.

Yazılım yığını

Yazılım yığını, belirli bir işlevi sağlamak için birlikte çalışan bir dizi yazılım ürünü veya bileşenini ifade eder.

Yazılım Cüzdanı

Cüzdan uygulaması olarak da bilinen bir yazılım cüzdanı, kullanıcıların kripto para birimlerini HODL yapmasına, göndermesine ve almasına izin veren bir uygulamadır.

sağlamlık

Ethereum tarafından akıllı sözleşmeler geliştirmek için kullanılan programlama dili.

Kaynak kodu

Üst düzey bir dilde yazılmış satırlar veya bilgisayar tarafından yürütülebilir komutlar koleksiyonuna kaynak kodu denir.

SPAC

Geleneksel halka arz sürecinin getirdiği sıkıntıları yaşamadan bir kuruluşu halka açık olarak listelemek için yatırımcılar tarafından özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) oluşturulur.

Yemleme kancası

Hedefli kimlik avı, ilginizi bir e-postadaki kötü amaçlı bir bağlantıya tıklamanız için kandırmak için kullanan kişiselleştirilmiş, hedefli bir siber saldırıdır.

Spekülatif Yatırım

Spekülatif yatırım, yatırımcının önemli bir kayıp riski ile yüksek bir getiri beklediği bir yatırımdır.

Kaşık (Blockchain)

Sert kaşık, bir blok zincirinin üzerinde bulunan bir meta protokoldür.

Yer

Piyasadaki kripto para biriminin hemen ödenmesi veya ödenmesi ve teslimi için bir kripto para birimi satın alan veya satan bir sözleşme veya işlem.

Spot Piyasa

Anında ödeme için kripto para birimlerinin alınıp satıldığı bir kamu piyasası. Ödemenin daha sonraki bir tarihte yapılması gereken bir vadeli işlem piyasası ile çelişir.

Spot Ticaret

Spot ticaret, bir finansal aracın cari fiyattan anında değiştirilmesini içerir.

casus yazılım

Casus yazılım, bir elektronik cihazdaki tüm etkinlikleri kaydeden bir kötü amaçlı yazılımdır.

Stabil paralar

Son derece düşük oynaklığa sahip, bazen portföy çeşitlendirme aracı olarak kullanılan bir kripto para birimi. Örnekler arasında altın destekli kripto para birimi veya fiat sabitli kripto para birimi sayılabilir.

esnetme

Blok zinciri için bir doğrulayıcı olarak hizmet etmek ve ödüller almak için jetonlarınızı koymak için bir hisse kanıtı (PoS) sistemine katılım.

Bahis Havuzu

Stake Havuzları, kullanıcıların ödül kazanma şanslarını artırmak için kaynaklarını birleştirmelerine olanak tanır. Bu mekanizma, yeni blokları doğrulamak ve doğrulamak için ağa daha fazla staking gücü sunar.

bayat blok

Başarıyla çıkarılan ancak genellikle zincire önce aynı yükseklikte başka bir blok eklendiği için mevcut en uzun blok zincirine dahil edilmeyen bir blok.

Devlet Kanalı

Gerekli toplam zincir içi işlemleri azaltan, işlemleri zincir dışına taşıyan ve birden fazla zincir dışı işlemden sonra katılımcıların ana zincirde oturum açmasına izin veren ikinci katman ölçeklendirme çözümü.

Stokastik Osilatör

Stokastik bir osilatör, belirli bir fiyat aralığında dalgalanma eğilimi gösterdiğinden, bir varlığın fiyat geçmişine dayanan aşırı alım ve aşırı satım hisse senedi/varlık/kripto para birimi seviyelerini belirlemek için kullanılan popüler bir teknik göstergedir.

Zarar Durdurma Emri

Ticarette bir stop-loss emri, yatırımcıların bir varlığı satmak istedikleri en düşük fiyatı belirlemelerine ve bu fiyata ne zaman ve ne zaman ulaşılırsa otomatik satış emrini tetiklemelerine olanak tanır.

Depolama (Merkezi Olmayan)

Merkezi olmayan depolama, dosyaları şifreli parçalara bölerek ve bu parçaları dağıtılmış bir ağdaki, örneğin bir blok zinciri gibi birden çok düğüme devrederek çevrimiçi depolama konseptini ifade eder.

Depolama Madencileri

Depolama madencileri, düğümlerin fikir birliğine varması ve işlemleri doğrulaması için yeterli depolama alanı sunmaya güvenen kripto para madencileridir.

Değer deposu

Değer deposu, gelecekte herhangi bir değer kaybetmeden kaydedilebilen, geri alınabilen ve değiştirilebilen bir varlık, emtia veya para birimidir.

Alt Yazı Manifestosu

Alt grafiğin veri kaynakları, şablonları ve daha fazlasıyla ilgili bilgileri içeren bir Alt Grafik bileşeni.

substrat

Substrate, Parity Technologies tarafından geliştirilen bir web uygulaması geliştirme çerçevesidir.

Süper bilgisayar

Bir süper bilgisayar, önemli ölçüde artırılmış kapasite ve işlem gücüne sahip, genel amaçlı bir bilgisayarın üstün bir sürümüdür.

Arz ve talep

Arz ve talep, bir ekonomide, piyasanın sırasıyla varlık veya hizmet satın alma veya satma isteğini belirleyen seviyelerdir.

Tedarik zinciri

Tedarik zinciri, bir ürün veya hizmetin nihai müşteriye ulaşmadan önce geçmesi gereken adımların toplamıdır.

Tedarik Zinciri Saldırısı

Tedarik zinciri saldırısı, bilgisayar korsanları tarafından değerli bilgiler elde etmek için büyük şirketlere, hükümetlere ve kuruluşlara üçüncü taraf tedarikçileri tehlikeye atmak için kullanılan bir taktiktir.

sürü

Sürü, aynı torrenti paylaşan bir grup akrandır.

Salınım Arıza Modeli (SFP)

Salınım hatası paterni (SFP), mevcut trenddeki bir zayıflığı keşfetmek ve erken geri dönüş işaretlerini belirlemek için kullanılabilen bir trend tersine çevirme göstergesidir.

salıncak ticareti

Swing ticareti, hisse senetleri, emtialar ve/veya para birimlerindeki kısa ve orta vadeli fiyat değişikliklerinden günler veya haftalar boyunca kâr etmeyi amaçlayan bir piyasa ticaret tekniğidir.

Sibil Saldırısı

Sybil saldırıları, güç dengesini bozmak için birçok kimlik, hesap veya düğüm oluşturarak çevrimiçi bir ağı baltalar.

sembol

Bir kripto para biriminin kaydı; örneğin, Bitcoin’in sembolü BTC’dir.

Sentetik Varlık

Bazen sentez olarak adlandırılan sentetik varlıklar, kripto para birimlerinin ve geleneksel türev varlıkların bir kombinasyonudur. Başka bir deyişle, sentezler tokenize edilmiş türevlerdir.

T

leke

Bir hesaptaki başka bir hesaba kadar izlenebilen kripto para birimi yüzdesi.

Kurcalamaya Karşı Korumalı Defter

Kurcalamaya karşı korumalı bir defter, esasen bir blok zinciri dağıtılmış defterin temel özelliklerine sahip herhangi bir kayıt sistemidir.

arapsaçı

Tangle, IOTA tarafından geliştirilen, yalnızca tek bir yönde ve asla tekrarlanmayacak şekilde oluşturulan yönlendirilmiş asiklik grafikler kullanan ve kuantum hesaplamaya dirençli bir blok zinciri alternatifidir.

Kazık kök

Taproot, hem gizliliği iyileştirmeyi hem de daha karmaşık işlemlere bağlı diğer yönleri iyileştirmeyi amaçlayan Bitcoin için bir yumuşak çatalın somutlaştırılmasıdır.

Teknik Analiz/Trend Analizi (TA)

Fiyat ve hacim gibi piyasa faaliyetinin istatistiksel analizlerini içeren bir değerlendirme yöntemi. Grafikler ve diğer araçlar, yatırım kararlarını desteklemek ve yönlendirmek için kalıpları belirlemek için kullanılır.

Teknik Göstergeler

Teknik gösterge, bir menkul kıymetin veya sözleşmenin tarihsel fiyatına, hacmine ve/veya açık pozisyonuna dayalı istatistiksel bir algoritma veya kalıba dayalı göstergedir.

Saniyede Terahashes

Saniyede terahashes (Th/s), bir bilgisayarın veya madencilik makinesinin gücünü gösteren bir birim olan saniyede 1 trilyon (1.000.000.000.000) karmaya eşdeğerdir.

test ağı

Geliştiriciler tarafından test için kullanılan alternatif bir blok zinciri.

Cantillon Etkisi

Richard Cantillon tarafından geliştirilen Cantillon Etkisi, para arzındaki bir değişiklikten kaynaklanan nispi fiyatlardaki bir değişikliktir.

DAO

DAO, Nisan 2016’da bir grup geliştirici tarafından oluşturulan ilk merkezi olmayan özerk organizasyondur.

Uzun Vadeli Düşünün (TLT)

Aylar ve yıllar arasında daha uzun vadeli bir yatırım ufkuna sahip olduğunuz bir zihniyet.

Bu Beyler

Başlangıçta “İşte bu, beyler” ifadesinin tamamını yazarken bir hata. Şimdi iyi haberler için bir giriş olarak kullanılıyor.

verim

Verim, belirli bir zaman diliminde kaç eylemin tamamlanabileceğidir.

hisse senedi

Kripto para birimlerini benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılan bir kısaltma. *bkz. Sembol.

Ticker Sembolü

Borsa sembolü, borsalarda ve diğer ticaret uygulamalarında onları ayırt edilebilir kılan, hisse senetlerine veya kripto para birimlerine atanan harflerin benzersiz birleşimidir.

Zaman Ağırlıklı Otomatik Piyasa Yapıcı (TWAMM)

Zaman Ağırlıklı Otomatik Piyasa Yapıcı (TWAMM), tüccarların, fiyatı olumsuz etkilemeden minimum kayma ve düşük gaz ücretleri ile büyük siparişleri gerçekleştirmelerine yardımcı olmayı amaçlar.

Zaman Ağırlıklı Ortalama Fiyat (TWAP)

Zaman ağırlıklı ortalama fiyat (TWAP), bir varlığın belirli veya belirli bir zaman diliminde yükselip alçaldıkça ortalama fiyatını gösteren, ağırlıklı ortalama fiyata dayalı bir ticaret göstergesidir.

Zaman Kilidi/Kilit Zamanı

Bir işlemin yalnızca belirli bir zamanda veya blok zincirinde işlenmesi için bir koşul.

zaman damgası

Belirli bir işlemin ne zaman gerçekleştiğine ilişkin bir kimlik biçimi.

uç takımı

Tipset, bir blok zinciri oluşturan bir blok zincirinden ziyade bir blok kümesidir.

Jeton

Daha büyük bir kripto ekonomik sistemine erişim ve kullanım sağlayan, fayda düşünülerek tasarlanmış dijital bir birim.

Jeton Ekonomisi

Blockchain teknolojisinin yardımıyla aracılar ve üçüncü şahıslar olmadan çalışabilen bir mal ve hizmet ekonomisi.

Jeton Oluşturma Etkinliği (TGE)

Bir jetonun verildiği saat.

Token Verilmesi

Belirteç düzenleme, yeni belirteçler oluşturma ve bunları bir kripto para biriminin toplam belirteç arzına ekleme sürecidir.

Jeton Kilitleme

Token kilitlenmesi, kripto para tokenlerinin değiş tokuş edilemediği veya alınıp satılamadığı bir süreyi ifade eder.

Jeton Taşıma

Token geçişi, blok zincirindeki bir değişikliğin bir sonucu olarak jetonları bir blok zincirinden diğerine taşıma sürecini ifade eder.

Jeton Satışı

Belirteç satışı, bir kripto para birimi belirtecinin resmi olarak piyasaya sürülmeden önce özel bir yatırımcı havuzuna ilk teklifini ifade eder.

Jeton Standardı

Bugün en yaygın belirteç standardı, Ethereum Yorum İsteği veya ERC’dir.

Token Takas

Belirteç takasları iki şeyden birine atıfta bulunabilir: 1. Özel bir değişim hizmeti tarafından kolaylaştırılan kullanıcılar arasında belirli bir miktarda bir kripto para birimi belirtecinin bir diğeri ile doğrudan değişimi. 2. Bir blok zinciri platformunun üzerine inşa edilmiş bir kripto para birimi jetonunun farklı bir blok zincirine taşınması.

Tokenize etmek

Gerçek dünya varlıklarının token adı verilen dijital değere dönüştürüldüğü süreç, genellikle daha sonra bu varlığın parçalarının sahipliğini farklı sahiplere sunabilir.

Tokenize Menkul Kıymetler

Tokenize edilmiş menkul kıymetler, bir menkul kıymetin sahipliğinin bir token verilmesi yoluyla gerçekleştiği zamandır.

Tokenize Hisse Senedi

Tokenize Hisse Senetleri, blockchain teknolojisi kullanılarak borsalarda işlem gören dijital varlıklardır.

tokenomik

Tokenomik, bir kripto para biriminin ihraç ve arzını yöneten bir dizi kuraldan oluşan token ekonomisi bilimidir.

TokenSets (Protokol Ayarla)

TokenSets, kripto portföy yönetimi için Set Protokolü tabanlı merkezi olmayan bir platformdur.

geçiş ücreti köprüsü

Geçiş ücreti köprüsü, geçiş ücreti adı verilen parasal bir değerin ekstra işlevlere erişimin kilidini açtığı akıllı bir sözleşmeyle desteklenen bir köprüdür.

Tor

Tor, kullanıcıların web trafiğini şifreleyerek ve nihai hedefine ulaşmadan önce bir dizi röle aracılığıyla yönlendirerek anonimleştiren merkezi olmayan bir ağdır.

Toplam Döviz Hacmi

Toplam döviz hacmi, bir borsada işlem gören toplam değerin bir ölçüsüdür.

Toplam Arz

Şu anda var olan toplam madeni para miktarı, eksi doğrulanabilir şekilde yakılan madeni paralar. *bkz. Dolaşımdaki Arz ve Maks Arz.

Toplam Değer Kilitli (TVL)

Kilitli toplam değer, belirli bir protokolde şu anda stake edilen varlıkların sayısını temsil eder.

Ticaret Hacmi

Son 24 saat içinde işlem gören kripto para birimi miktarı.

Ticaret Botu

Bir kripto ticaret botu, esasen tüccar adına kripto para birimi varlık ticaretini otomatikleştirmek için tasarlanmış bir programdır.

Ticaret Turnuvası

Alım satım turnuvaları, kripto para borsaları tarafından düzenlenen ve kullanıcıları jetonlar, donanım cüzdanları ve daha fazlası gibi teşvikler kazanmak için daha fazla alım satım yapmaya teşvik eden benzersiz kripto alım satım kampanyalarıdır.

Işlem hacmi

İşlem hacmi, belirli bir günün işlem saatlerinde belirli bir varlığın alıcıları ve satıcıları arasında takas edilen toplam hisse (veya jeton/coin) sayısını ifade eder.

Ticaret Görünümü

TradingView, yatırımcılara ve tüccarlara, grafikler ve teknik göstergeler kullanarak finansal piyasaları analiz etmek için kullanıcı dostu bir arayüz sağlayan çevrimiçi bir web tabanlı platformdur.

İşlem (TX)

Bir blok zincirinde kripto para alışverişi yapma eylemi.

İşlem ücreti

İşlem yapmak için blok zincirini kullanmak için bir ödeme.

İşlem Tetikleyicileri

Tetikleyiciler, belirlenen koşullar karşılandığında yürütülmek üzere çeşitli işlemleri bir arada gruplandıran bir blok zincirinde kurulabilir.

Saniye Başına İşlemler

Saniyedeki işlem sayısı (TPS), bir bilgisayar sisteminin (veya ağın) işlem veya hesaplamaları bir saniyede gerçekleştirme kapasitesinin bir ölçüsüdür.

TRC-10 (TRON)

TRC10, TRON Sanal Makinesi gerektirmeyen ve TRON blok zinciri ağı (TVM) tarafından desteklenen bir teknolojik belirteç standardıdır.

TRC-20 Jetonu

TRC-20 jeton standardı, jetonların TRON ağında oluşturulmasına izin verir.

Hazine Bonosu (T-Bono)

Hazine bonoları (T-Bonoları) kısa vadeli ABD devlet borç yükümlülükleridir.

Hazine Bonosu (T-Tahvil)

Hazine bonosu, ABD Hazine Bakanlığı’nın “tam inanç ve kredisi” ile desteklenen, Birleşik Devletler hükümeti tarafından çıkarılan bir borç menkul kıymetidir.

Truva atı

Truva atı, genellikle meşru yazılım olarak gizlenen bir tür kötü amaçlı yazılımdır.

yer mantarı

EVM kullanan blok zincirleri için trüf, bir geliştirme ortamı ve blok zinciri uygulama geliştirme için yaygın olarak kullanılan bir araç olan bir test çerçevesi görevi görür.

Güven

Güven, güvenen olarak bilinen bir tarafın başka bir tarafa, mütevelli heyetine, üçüncü bir tarafın, lehtarın yararına mülk veya varlıklara sahip olma hakkını verdiği bir güven ilişkisidir.

güvenilmez

Merkezi bir otoritenin olmadığı bir ortam.

bardak

Kripto para birimi fonlarını ve işlemlerini daha anonim hale getirmeye yardımcı olan bir karıştırma hizmeti.

Turing-Tamamlandı

Prensipte herhangi bir hesaplama problemini çözebilecek bir sistem.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA)

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), iki farklı kimlik doğrulama biçimi gerektiren erişim yöntemidir.

Tip Kontrolü

Programlama dillerinde, programdaki her işlemin dilin tür bildirim kurallarına uygun olup olmadığını doğrulamak için bir işlem.

TypeScript Programlama Dili

TypeScript programlama dili, JavaScript’in daha fazla işlevsellik içeren daha gelişmiş bir sürümüdür.

tipoquatting

Typosquatting, insanları sahte bir web sitesine girmeleri ve özel bilgilerini tehlikeye atmaları için kandırmak için dolandırıcılar tarafından kullanılan aldatıcı bir uygulamadır.

İÇİNDE

bankasız

Bankasız, bankacılık hizmetlerine erişemeyen veya erişmemeyi seçenleri ifade eder.

onaylanmadı

Bir işlemin blok zincirine eklenmediği bir durum.

UNI Jetonu

Yazma sırasındaki en büyük merkezi olmayan değişim olan Uniswap’ın yerel bir yönetim simgesi.

Birleşik Devletler Mali Hizmetler Meclisi Komitesi

ABD Mali Hizmetler Meclisi Komitesi, ABD’nin mali ve konut hizmetlerinin tüm bileşenlerini denetleyen Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi’nin bir komitesidir.

İzinsiz Defter

Tek bir sahip tarafından kontrol edilmeden herkese açık olan bir halka açık defter.

Gerçekleşmemiş Kar ve Zarar

Gerçekleşmemiş kâr ve zarar, değer kazanmış veya değer kaybetmiş bir menkul kıymette açık bir pozisyonunuz olduğunda meydana gelir.

Düzenlenmemiş

Merkezi bir otorite veya yöneten bir sezgi tarafından kontrol edilmeyen bir şey.

Harcanmamış İşlem Çıktısı (UTXO)

Bir satın alma işleminden sonra kalan değişikliğe benzer şekilde, tamamlandıktan sonra harcanmayan bir işlem.

Durdurulamaz Etki Alanları

Durdurulamaz Alan Adları, kullanıcılara blok zinciri tabanlı alan adları sağlayan San Francisco merkezli bir şirketin adıdır.

ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC)

ABD Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), ABD Hazine Bakanlığı’nın bir mali istihbarat ve icra dairesidir.

Kullanım Örneği

Kullanım durumu, bir aktör (insan veya sistem) ile bir olaya yol açan bir sistem arasındaki etkileşimlerin bir açıklamasıdır.

Kullanıcı arayüzü

Kullanıcı arayüzü, kullanıcının dijital bir cihaz kullanarak bir web sitesi veya uygulama ile etkileşimidir.

UTC Saati

Eşgüdümlü Evrensel Zaman.

Yardımcı Jeton

İnsanların bir şeyi kullanmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış jetonlar.

İÇİNDE

doğrulayıcı

Ödüller için blokları doğrulamaya dahil olan, hisse kanıtı (PoS) blok zincirindeki bir katılımcı.

Özel Adres

Genellikle sahibi tarafından seçilen, özel harf ve rakamlardan oluşan bir kripto para birimi genel adresi.

Buharlı yazılım

Asla geliştirilmeyen bir kripto para birimi projesi.

Girişim Sermayesi

Yüksek büyüme potansiyeline sahip olduğu düşünülen küçük, erken aşamadaki firmaları finanse etmek için sağlanan bir tür özel sermaye.

Doğrulama kodu

Doğrulama kodu, internet botlarının çeşitli çevrimiçi hizmetleri kötüye kullanmasını ve hatta spam göndermesini önlemek için kullanılan bir güvenlik koruma yöntemidir.

Hakediş Dönemi

Belirli bir süre için bir jetonun satışını kısıtlama eylemi.

Bakire Bitcoin

Hiç harcanmamış bir bitcoin.

Sanal Otomatik Piyasa Yapıcılar (vAMM’ler)

Sanal Otomatik Piyasa Yapıcı (vAMM), sentetik (veya sanal) likidite sağlayan ve tüccarların türevleri tamamen blok zincirinde alıp satmasına izin veren bir sistemdir.

Sanal Özel Ağ (VPN)

Sanal özel ağ (VPN), genel bir internet bağlantısından güvenli ve şifreli bir ağ oluşturan ve size anonimlik ve gizlilik sağlayan bir teknolojidir.

Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi, gerçekliği taklit edebilen veya aşabilen sürükleyici bir yapay dünyayı simüle etmek için kullanılır. V

Virüs

Bir kullanıcı bilmeden indirilen bir dosya aracılığıyla yüklediğinde, bilgisayarlara genellikle bir virüs bulaşır.

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin, Bitcoin’den sonra ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’un yaratıcılarından biridir.

oynaklık

Aynı menkul kıymet veya piyasa endeksinden elde edilen getiriler arasındaki standart sapma veya varyans kullanılarak ölçülen, getiri dağılımının istatistiksel ölçüsü.

Ses

Son 24 saat gibi belirli bir süre içinde ne kadar kripto para ticareti yapıldı.

İçinde

Cüzdan

Kripto para kullanıcılarının dijital varlıkları depolayabileceği, gönderebileceği ve alabileceği bir yer.

Wallstreetbets (WSB)

/r/wallstreetbets veya WSB olarak da bilinen Wallstreetbets, katılımcıların hisse senedi ve opsiyon ticaretini tartışmaları için bir alt dizindir.

WannaCry Fidye Yazılımı

WannaCry, bir dizi bilgisayar ağına hızla bulaşabilen ve yayılabilen bir fidye yazılımı parçasıdır.

Yıkama Ticareti

Yatırımcıların aynı kripto para birimlerini aynı anda satıp satın alarak piyasada yapay aktivite yarattığı bir piyasa manipülasyonu şeklidir.

Bekçi Organizasyonu

Kamu adına hükümetlerin veya diğer kuruluşların faaliyetlerini eleştirel olarak izleyen kar amacı gütmeyen kuruluşlar.

İzlenecekler listesi

İzleme listesi, kullanıcıların takip etmek için kendi kripto para birimleri listelerini oluşturabilecekleri web sitesinin bir özelliğidir. Alternatif tanım İzleme listesi, kullanıcının değişiklikleri izlemek için seçtiği bir dizi sayfadır.

zayıf eller

Bir fiyat düşüşünün ilk işaretinde panik satışına eğilimli bir yatırımcı.

ağ 1.0

Web 1.0, genellikle internetin ilk sürümünü tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Web 2.0

Web 2.0, öncülü Web 1.0’dan daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği ve ön uç kullanıcılar için kararlılığı destekleyen web’in mevcut durumunu tanımlar.

Web 3.0

Web 3.0, internetin gelecek neslidir.

Web3 Vakfı

Web3 Vakfı, merkezi olmayan web yazılım protokolleri alanında yeni teknolojileri ve uygulamaları teşvik etmek için oluşturuldu.

WebSocket

WebSocket, bir istemci (örneğin bir web tarayıcısı) ve bir sunucu (bir HTTP sunucusu veya başka bir WebSocket sunucusu olabilir) arasında iki yönlü iletişime olanak tanır.

Wei

Her biri 10000000000000000000 Wei’ye kadar olan bir Eter’in en küçük kısmı.

Balina

Özellikle piyasayı manipüle etmek için yeterli fonu olan, alışılmadık derecede büyük miktarda kriptoya sahip yatırımcıları tanımlamak için kullanılan bir terim.

Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) Nedir?

Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), mali suçları önlemek için mali işlemleri analiz eden bir ABD bürosudur.

Lambo ne zaman

Kripto para sahiplerinin ne zaman bir Lamborghini satın alacak kadar zengin olacaklarına atıfta bulunan bir ifade.

Ay ne zaman

Kripto para birimlerinin fiyatının ne zaman patlayacağını sormak için kullanılan bir ifade.

beyaz şapkalı bilgisayar korsanı

Beyaz şapka korsanları, kötü niyetli bilgisayar korsanları (siyah şapka korsanları olarak bilinir) onları tespit edip istismar etmeden önce güvenlik açıklarını açığa çıkararak becerilerini geliştirmek için kullanırlar.

Beyaz etiket

Beyaz Etiketleme, bir şirketin bu ürünü kendi ürünü olarak yeniden markalamak ve yeniden satmak için mevcut bir ürün çerçevesini özelleştirmesine olanak tanır.

beyaz liste

Bir satışta yer alma veya satın alma niyetini kaydeden, ilk madeni para teklifinde ilgilenen katılımcıların listesi.

Beyaz kağıt

Yatırımcılara konsepti hakkında teknik bilgi ve nasıl büyümeyi ve başarılı olmayı planladığına dair bir yol haritası veren bir kripto projesi tarafından yayınlanan bir belge.

Aşağı Sarma

Kapatma, belirteçleri DeFi’deki orijinal biçimlerine geri döndürme işlemidir.

sarma

Merkezi olmayan finansta (DeFi), tasfiye esasen en iyi verimi bulmak için kripto tokenlerini çeşitli projeler aracılığıyla sarmak anlamına gelir.

X

x86 Sanal Makine (Qtum)

X86 Virtual Machine, Qtum geliştiricilerinin kendi seçtikleri bir dilde akıllı sözleşmeler yazmasına olanak tanır.

Y

Verim eğrisi

Getiri eğrisi, sabit getirili menkul kıymetlerin getirileri ile vadeleri arasındaki ilişkiyi gösteren bir çizgidir.

Verim Tarımı

Verim çiftçiliği, merkezi olmayan finans piyasalarına kripto yatırımı yaparak faiz kazanmayı içerir.

Verim Hassasiyeti

Getiri duyarlılığı veya faiz oranı duyarlılığı, faiz oranlarındaki dalgalanma nedeniyle sabit getirili bir varlığın fiyatının ne kadar değiştiğinin bir ölçüsüdür.

Yılbaşından bu yana

Yıldan Bugüne Kadardır.

İTİBAREN

Sıfır Onay İşlemi

Onaylanmamış bir işlem için alternatif ifade.

Sıfır Onay/Onaylanmamış İşlem

Sıfır onay veya onaylanmamış işlem, blok zincirinde henüz kaydedilmemiş veya doğrulanmamış bir değişim olarak tanımlanır.

Sıfır Bilgi Kanıtı

Belirli bilgi veya verilerin, ifşa edilmeden doğru olduğunun kanıtlanması.

Sıfır Bilgi Toplama

Sıfır bilgi toplaması, sıfır bilgi şifrelemesine dayanan bir tür 2. katman ölçeklendirme çözümüdür.

Sıfır Bilgi Toplamaları

Sıfır bilgi toplaması, fonlar akıllı bir sözleşmede tutulurken hesaplamaları ve zincir dışı depolamayı gerçekleştiren bir Katman 2 blok zinciri çözümüdür.

Sıfır Bilgi Kanıtı

Kriptografide sıfır bilgi ispatı, bir tarafın bir işlem veya olayın özel ayrıntılarını ifşa etmeden bir işlem veya olayın gerçekleştiğine dair kanıt sağlamasına olanak tanır.

Zk-SNARK’lar

Bir tarafın belirli bilgilere sahip olduğunu, ifşa etmeden kanıtlamasına izin veren bir kanıt.