EBA Giriş Nasıl Yapılır?- Eğitim Bilişim Ağı


EBA GİRİŞ

Eba nedir?

Eğitim Bilişim Ağı (EBA), Türkiye’de kullanılan bir e-öğrenme platformudur. Öğrenciler ve öğretmenler tarafından kullanılan EBA, ders materyallerinin, ödevlerin ve sınavların yanı sıra online etkileşimli öğrenme aktiviteleri sunmaktadır.

Eğitim Bilişim Ağı

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) nasıl kullanılır?

Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanımı, öncelikle EBA hesabınızın oluşturulması gerekir. Bu hesabı, öğrenci iseniz okulunuzun EBA yöneticisi tarafından veya öğretmen iseniz e-öğrenme platformunun yöneticisi tarafından verilen bilgilerle oluşturabilirsiniz. Daha sonra, platforma giriş yaparak derslere kayıt olabilirsiniz ve ders materyallerine, ödevlere, sınavlara ve online etkileşimli öğrenme aktivitelerine erişebilirsiniz. Ayrıca, öğrenciler ödevlerini yapabilir ve öğretmenler öğrencilerin çalışmalarını değerlendirebilir ve puan verebilir. EBA, internet bağlantısı olan her yerden kolayca kullanılabilir.

Öğrenci olarak EBA’ya nasıl giriş yapabilirim?

EBA ÖĞRENCİ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ: https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/Giris?uygulamaKodu=EBA&login=student

“EBA Giriş” ekranında Öğrenci → EBA yolunu izle. “EBA Giriş” ekranına yönlendirileceksin. Açık Öğretim öğrencisiysen Öğrenci → Açık Öğretim yolunu izle.

Eba Edevlet girişi için tıklayınız:

Üniversite öğrencisi olarak EBA’ya nasıl giriş yapabilirim?

İlahiyat ve Eğitim Bilimleri Fakültelerinde okuyan bir öğrenciysen EBA’ya e-Devlet bilgilerinle giriş yapabilirsin.

EBA ÖĞRENMEN GİRİŞİ İÇİN TIKLAYIN : https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/Giris?uygulamaKodu=EBA&login=teacher

Öğretmen olarak öğrencilerim için EBA şifresi nasıl oluştururum?

Bu işlem, iki adımdan oluşmaktadır.

İlk adım, öğrencinize tek kullanımlık şifre oluşturmaktır.

İkinci adım ise bu tek kullanımlık şifreyi kullanarak öğrencinin kendi EBA şifresini belirlemesidir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

 1. EBA’ya giriş yaptıktan sonra profil resminizin altında yer alan menüden “Öğrenci Şifresi Oluştur” seçeneğine tıklayınız.
 2. Tek kullanımlık şifre vereceğiniz öğrencinizin TC Kimlik Numarasını giriniz.
 3. Öğrencinin ya da velisinin e-posta adresini giriniz.
 4. Öğrencinin ya da velisinin cep telefonu numarasını giriniz.
 5. “Şifre Oluştur” butonuna tıklayınız.
 6. Sistemin belirlediği tek kullanımlık şifreyi öğrencinize veriniz.
 7. Öğrencinizden bu tek kullanımlık şifreyi kullanarak ve “Öğrenci Olarak EBA Şifremi Nasıl Oluştururum?” bölümünden yardım alarak kendi EBA şifresini oluşturmasını isteyiniz.

  Akademisyen olarak EBA’ya nasıl giriş yapabilirim?

  İlahiyat ve Eğitim Bilimleri fakültelerinde görev yapan bir akademisyenseniz EBA’ya, e-Devlet bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.

EBA VELİ GİRİŞİ İÇİN TIKLAYINIZ: https://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS/EdevletLogin

EBA Giriş şifremi nasıl oluştururum?

Eba Giriş şifresini İki farklı şekilde oluşturabilişlersiniz.

 1. a) “EBA Hesabı Oluştur” butonu ile:

Bir defaya mahsus olmak üzere “EBA Hesabı Oluştur” butonuyla veline ya da öğretmenlerine başvurmadan EBA şifreni belirleyebilirsin. Bunun için:

 1. “EBA Hesabı Oluştur” butonuna tıkla.
 2. e-Okul bilgilerini girip “Giriş” butonuna bas.
 3. EBA hesabın için yeni şifreni belirle. Kendinin ya da velinin e-posta adresini ve cep telefonu numarasını gir ve “Şifre Oluştur” butonuna tıkla.
 4. Girmiş olduğun cep telefonu numarasına gelen doğrulama kodunu gir ve “Gönder” butonuna bas.
 5. Adımları eksiksiz tamamladıysan EBA Giriş ekranına yönlendirileceksin. Bu ekranda TC Kimlik Numaranı ve EBA hesabın için belirlediğin yeni şifreni gir.
 6. Güvenlik kodunu girip ve “Gönder” butonuna bastığında “Ana Sayfa”ya ulaşacaksın.
 1. b) Veline ya da Öğretmenlerinden Birine Başvurarak Şifre Oluşturma:
 1. EBA Giriş ekranında Öğrenci -> EBA yolunu izle. EBA Giriş ekranına yönlendirileceksin.
 2. EBA Giriş ekranında TC Kimlik Numaranı ve velinden ya da öğretmeninden edindiğin tek kullanımlık şifreyi gir.
 3. Güvenlik kodunu gir ve “Gönder” butonuna tıkla.
 4. Bir aktivasyon yöntemi seç:
  1. “Veli Bilgileriyle Aktivasyon”u seçersen açılan ekranda velinin TC Kimlik Numarasını ve ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.
  2. “e-Postayla Aktivasyon”u seçersen “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna basmalısın. Sisteme kayıtlı e-posta hesabına gönderilen aktivasyon kodunu “Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.
  3. “Cep Telefonuyla Aktivasyon”u seçersen “Aktivasyon Kodu Gönder” butonuna basmalısın. Sisteme kayıtlı cep telefonu numarana gönderilen aktivasyon kodunu “Aktivasyon Kodunu Gir” bölümüne yazıp ekrandaki güvenlik kodunu girerek “Giriş Yap” butonuna tıklamalısın.
 5. Aktivasyon adımını geçtikten sonra açılan ekranda EBA hesabın için “Yeni Şifreni Belirle” ve “Kaydet”e tıkla.
 6. Adımları eksiksiz tamamladıysan EBA Giriş ekranına yönlendirileceksin. Bu ekranda TC Kimlik Numaranı ve EBA hesabın için belirlediğin yeni şifreni girmelisin.
 7. Güvenlik kodunu girip “Gönder” butonuna bastığında “Ana Sayfa”ya ulaşacaksın.

EBA şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

 1. EBA Giriş” ekranında Öğrenci → EBA yolunu izle.
 2. Açılan ekranda yer alan “Şifremi Unuttum” linkine tıkla.
 3. TC Kimlik Numaranı gir.
 4. Bir doğrulama yöntemi seç.
  • e-Postayı seçtiysen:
   1. Sisteme kayıtlı e-posta adresini gir ve “Gönder” butonuna bas (Sisteme kayıtlı e-posta adresin yoksa öğretmeninden veya velinden tek kullanımlık şifre edinerek ve “Öğrenci olarak EBA şifremi nasıl oluştururum” bölümünden yardım alarak şifreni yeniden oluşturabilirsin).
   2. e-Postana gelen doğrulama kodunu gir ve “Gönder” butonuna bas.
   3. Yeni şifreni belirle ve “Kaydet” butonuna tıkla.
  • Cep telefonunu seçtiysen:
   1. Sisteme kayıtlı cep telefonu numarasını gir ve “Gönder” butonuna bas (Sisteme kayıtlı cep telefonu numaran yoksa öğretmeninden veya velinden tek kullanımlık şifre edinerek ve “Öğrenci olarak EBA şifremi nasıl oluştururum” bölümünden yardım alarak şifreni yeniden oluşturabilirsin).
   2. Cep telefonuna gelen doğrulama kodunu gir ve “Gönder” butonuna bas.
   3. Yeni şifreni belirle ve “Kaydet” butonuna tıkla.
  • EBA Kod” nedir ve nasıl kullanılır?

   “EBA Kod”, öğretmenlerin derslerdeki akıllı tahtalarda kullanabilecekleri tek kullanımlık bir şifredir. Bu şifreyi kullanmak için;

   1. EBA’ya cep telefonunuzdan ya da bir bilgisayardan giriş yaptıktan sonra profil resminizin altında yer alan menüden “EBAKOD Oluştur” seçeneğine tıklayınız ve tek kullanımlık “EBA Kod”unuzu alınız.
   2. “EBA Giriş” ekranında yer alan “EBA Kod” butonuna tıklayınız.
   3. Açılan ekranda bu kodu girerek EBA’ya hızlı bir şekilde giriş yapabilirsiniz.

“Ana Sayfa”da “Takvimim”de neleri görebilirim?

“Duvar”da sana gönderilmiş olan etkinlikleri, ödevleri; yazılı sınavlarını takvimde görüp takip edebilirsin.

“Çalışmalarım” sayfası nedir?

Çalışmalarım sayfasında öğretmeninin gönderdiği çalışmaları görebilirsin. Çalışmalarını tarihine ve durumuna göre filtreleyerek geçmiş ya da devam eden çalışmalarını inceleyebilirsin.

“Dijital Çalışmalar” nedir?

EBA içerisindeki dijital içeriklerden oluşan çalışmalardır. Bir dijital çalışma, konu anlatımı, alıştırma, tarama testleri gibi farklı eğitsel içeriklerden oluşabilir. Öğretmenlerin, EBA’da yer alan içerikleri sana pekiştirmen için yollayabilir.

EBA Portfolyo“da bulunan alanlar nelerdir?

 • Öğrenci Künyesi:
  Öğrencinin profil fotoğrafını güncelleyebildiğin, “Sayfam” alanında yaptığı paylaşımların, dâhil olduğu grupların, EBA sistemi üzerinde yaptığı aksiyonlara göre topladığı puanların, kazandığı armaların ve istatistiklerinin sergilendiği alandır.
 • Akademik Durumu:
  Öğrencinin akademik performansının sergilendiği alandır.
 • Projeler Alanı:
  Öğrencinin yer aldığı sosyal sorumluluk ya da ders projelerinin sergilendiği alandır.
 • Katılımları ve Başarıları Alanı:
  Öğrencinin sertifika ve katılım belgelerinin, başarılarının, katıldığı etkinliklerin sergilendiği alandır.
 • Öğretmenin Görüşleri ve Seçtikleri Alanı:
  Öğretmenlerinin öğrenci hakkında görüş yazabildiği ve öğrencinin tartışma alanında yaptığı yorumlardan beğenilenleri paylaştığı EBA Portfolyo alanıdır.

EBA’DA NELER VAR?

Öğretmenler arasındaki iletişimi artırıp kolay bir hale büründüren EBA, aynı katkıyı öğrencilere de sunar. EBA giriş aşamasını geçen her birey, zengin bir içeriğe sahip olabilmektedir. Öğretmen ve öğrenciler kendi hazırladıkları not, sunum, çeşitli içerik vb. dosyaları EBA’ya yükleyebilirken; başkaları tarafından eklenen dökümanlara da ulaşabilir. Böylece materyal çokluğu başarıyı da beraberinde getirir.

EBA sistemi içerisinde bu zengin içeriklerin yanı sıra; bilgi alışverişi yapabilir, bilişim kültürünün eğitimde kullanılmasına katkıda bulunabilir, büyük bir arşive erişebilir, öğrenirken üretme yeteneği edinebilir, farklı öğrenme türlerine sahip öğrencilere hitap edilme kolaylığını yaşayabilir, teknolojinin amaç değil de araç olarak kullanılmasının keyfine varabilirsiniz.

Bunların yanı sıra eba.gov.tr/uzem adresine giderek EBA canlı yayın videolarını da izleyebilir, çeşitli konulardaki bilgilendirilme şansına sahip olabilirsiniz. Geçmişe yönelik EBA canlı yayınlarını da arşivden bulup izleyebilirsiniz. Canlı yayın dışında EBA video başlığı altında farklı alanlarda çekilmiş olan videoları da takip edebilirsiniz. EBA ders kitapları bölümünden ise öğretmenlere özel seçeneğine tıklayarak ayrı, öğrencilere özel başlığı altında çeşitli ders pekiştirme kitapları bulabilirsiniz. EBA ders kitaplarının içeriği geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Çocukların öğrenirken eğlenmesini de amaçlayan sistem, EBA oyunları kategorisi içerisinde 7’den 70’e herkesin hoşuna gidecek eğitsel oyunlar meydana getirmiş. Bu oyunları çocuklarınıza gönül rahatlığıyla oynatabilirsiniz.

EBA GİRİŞ NASIL YAPILIR?

EBA sistemine, web sitesi üzerinden üç farklı giriş seçeneği bulunuyor. Bunların birincisi öğretmen girişidir. EBA öğretmen girişi MEBBİS, e-Devlet, Yurt Dışı Giriş ve EBA kod ile yapılabiliyor. İkinci giriş ise öğrenciler içindir. EBA öğrenci girişi; e-Okul üzerinden, TC kimlik numarası ile birlikte,  Açıköğretim bilgileri ve Yurt Dışı Giriş seçeneklerinden tamamlanabilir. Üçüncü alternatif ise veli girişidir. EBA veli girişi için e-devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Ayrıca öğrenci ve öğretmenler EBA giriş işlemini karekod uygulaması ile de deneyebilirler.

EBA sistemine girdikten sonra Hızlı Erişim kategorisi altında ilgilenebileceğiniz başlıkları göreceksiniz. Bu başlıklar; Dil Öğrenim Portalı, Siber Güvenlik Portalı, Okul Öncesi Portalı, Ortaöğretim Materyal ve Din Öğretimi Materyalı olarak sıralanmıştır. Ayrıca bu dijital eğitim platormu üzerinde farklı alanlara dair bilgilendirici dökümanlar da bulabilirsiniz. Dersler ve Sayfam başlığından tüm ders içeriklerine, Mesleki Gelişim alanında öğretmenlere özel bilgilere erişilebilmektedir. Sizden Gelen haberler bölümünde ise eğitim dünyasına dair çeşitli haberler sizleri bekliyor.

EBA KÜTÜPHANE NEDİR?

EBA kütüphane sayfasında kullanıcılar farklı alanlarda pek çok içeriğe kolayca ulaşabilir. Eğitsel, genel kültür vb. alanlardaki bu dosyalar; ses, video, dergi, görsel olarak çeşitli şekillerde farklı duyularınıza hitap edecek şekilde bulunmaktadır.

Uygulamanın içerisinde bulunan EBA Takvim sistemi de kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Bu panoda kişiler sınav tarihlerini, etkinliklerini ya da ödev notlarını görerek takip edebilirler. Sistemin belki de en can alıcı özelliği ise EBA Portfolya adı altında ziyaret ediliyor. Burada çocukların akademik başarıları, katıldıkları projeler ve ders dışı sosyal aktiviteler eşsiz bir dijital bellekte arşivlenmektedir.

 

https://www.eba.gov.tr/dil-ogrenimi

https://www.eba.gov.tr/siber-guvenlik

https://okuloncesi.eba.gov.tr/

https://ogmmateryal.eba.gov.tr/panel/Default.aspx

https://dogm.eba.gov.tr/panel/Default.aspx

eba uzaktan eğitim giriş

Öğretmenlere Özel EBA Kullanım Simülasyonları

EBA sisteminin kullanımı hakkında detaylı videolu anlatım linklerini aşağıda bulabilirsiniz.