Özgür Bilgi Kanalı

ÇOCUKLARDA SÜNNET

Birçok çocuk sünnetten son derece korkmaktadır. Aileler de kara kara çocuklarını nasıl ve ne zaman sünnet ettireceklerini düşünmektedirler. Sünnet dini olarak da çok büyük bir gerekliliktir. Bu nedenle bu yazımızda sünnet nedir, ne zaman yapılmalıdır ? Bu başlıkları öz bir şekilde incelemeye çalışacağız.

SÜNNET NEDİR, NE İÇİN YAPILMAKTADIR?

Sünnet, penisin ucundaki gevşek deri parçasının cerrahi bir müdahale ile kesilip alınmasıdır. Özellikle küçük yaşlarda yapılması nedeniyle çocukların korkulu rüyasıdır. Sünnet genelde dini inanışlar sebebiyle yaptırılmaktadır. Özellikle İslam ve Yahudi dinlerinde sünnete büyük önem verilmektedir. Ayrıca sünnet sağlığa uygunluk bakımından da çok önemlidir. Sünnetten sonra penis ucunun bakımı kolaylaşmaktadır. Rastlanan her 10 idrar yolu enfeksiyonunun sadece 1 tanesi sünnet olmuş bireydir. Bu da sünnetin ne kadar büyük bir gereklilik olduğunu ortaya çıkarmaktadır. İşte bu nedenle herkes çocuğunu en uygun ve en doğru bir zamanda sünnet ettirmelidir.

SÜNNET OLMAK İÇİN EN UYGUN YAŞ ARALIĞI NEDİR?

Toplumumuzda sünnet genellikle erken yaşlarda yaptırılmaktadır. Ancak psikologlar tarafından 2-6 yaş aralığı kesinlikle önerilmemektedir. Bu yaş aralığında çocuklar psikolojik gelişim evresinde bulundukları için olumsuz etkilenme riskleri vardır. 6 yaşından sonra ve ergenlikten önce, psikolojik gelişimin durgunluğa ulaştığı çağda yaptırılması daha çok önerilmektedir. Yani 6-12 yaş arası ve 2 yaş altı sünnet için en ideal yaşlar olarak önerilmektedir.

ÇOCUĞUMU PSİKOLOJİK OLARAK SÜNNETE NASIL HAZIRLARIM?

Sünneti çocuklarınıza mutlaka anlatın, sünnet olunca ne gibi faydalar olacağını uygun bir dille çocuklarınıza kavratın. Çocuk sünnete korkarak değil, ne olacağının bilincinde girerse, psikolojik olarak hazır bir halde sünnet olmuş olur. Eğer bu süreci doğru bir şekilde yönetebilirseniz, çocuğunuz için sünnet, çok büyük bir problem olmayacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.