Özgür Bilgi Kanalı

İlişkilerimiz de her zaman sorunlar olur. Bu sorunlar genelde ufak problemlerdir ve kısa süre içerisinde çözüme kavuşur. Fakat bazı durumlarda bu ufak problemler bir anda büyük bir sorun haline gelebilir ve çözümü mümkün olmaz. Sonuç olarak ise ilişkide çok ciddi sorunlar oluşmaya başlar, bir noktadan sonra ayrılık dahi söz konusu olabilir. Peki, bu tür küçük sorunlar karşısında siz hiç eşinizi zorladığınızı düşünüyor musunuz? Yoksa çoğu Türk kadını gibi sorunun karşı tarafta olduğunu düşünerek tüm problemin içinden sıyrılıyor musunuz? Eğer böyle yapıyorsanız bu tür sorunların ilişkiniz de hiç bitmeyeceğini açıkça söyleyebiliriz.

İlk olarak sorunların karşılıklı oluştuğunun farkına varmalıyız. Eğer bir ilişkide sorun varsa, bu sorunun her iki tarafın yüzünden olduğunu yani bizimde sorunlarımızın olduğunu bilmeliyiz. Özellikle de kadınların eşlerini ne kadar zorladığını hepimiz iyi kötü biliyoruz. Bir çok kadın kendisinin de suçu olduğunu bilmesine rağmen bu sorunu çözmek adına hareket etmez. Daha çok eşinin üstüne gider, tüm sorunun onun yüzünden oluştuğunu düşünerek hareket eder. Böyle olunca da bir noktadan sonra eşlerimizin bize karşı yaklaşımı da daha farklı ve anlayışsız olur. Çünkü biz onları zorluyor, onların tüm adımları atmasını istiyoruz. Bazen kadın olarak herhangi bir sorun durumunda ilk adımı bizim atmamız gerekebilir. Eğer bu şekilde doğru düşünebilirsek, eşlerimize karşı daha anlayışlı bir partner olarak görünürüz. Bu durumda ise emin olun onlar suçsuz olduklarını bilseler dahi sırf bizim anlayışlı yaklaşımımız yüzünden bize daha farklı yaklaşırlar, daha çözüm odaklı hareket ederler.

Ciddi Durumlarda İlişki Terapistlerine Başvurmak

Bazen eşlerimizi çok fazla zorlayabiliyor ve ciddi sorunların oluşmasına neden olabiliyoruz. Eğer sizinde ilişkiniz de bu şekilde bir sorun söz konusu oldu ise ve tam olarak ne yapacağınızı bilmiyorsanız mutlaka profesyonel bir destek almak için gayret gösterin. Zira bazı durumlarda çıkmazları sona erdirmek için bu konularda deneyimli bir uzmandan destek almak büyük önem arz edecektir. Üstelik bu tür uzman destekleri eşiniz ile katılacağınız terapiler halinde olacağı için aranızda ki ilişkinin de daha üst bir boyuta taşınması mümkün olacaktır. Alacağınız ufak bir terapi süreci hem sorunları önlemenize, hem de daha iyi bir çift olmanıza büyük oranda yardımcı olacaktır.

Bizim önerimiz her zaman anlayışlı olmanız ve bilinçli bir şekilde eşinize yaklaşmanız yönündedir. Eğer ortada bir sorun varsa ki genelde vardır. Bu tür sorunlarda “acaba benimde suçum var mı? Acaba ben nerede yanlış yaptım?” Şeklinde soruları kendinize sorarak ilerlemeye gayret edin. Böylelikle bir çok sorunu önlemek ve sorunlara bakış açınızı daha anlayışlı bir yapıya taşımak mümkün hale gelecektir. Aksi halde unutmayınız ki her zaman ciddi bir çıkmazın içinde kalırsınız anlayışsız ve zorlayıcı, tek taraflı yaklaşmanız durumunda.

Çocuklarınız Varsa İki Kat Dikkatli Düşünmelisiniz

Eğer bir ilişkide çocuklar varsa, hatayı arama konusunda iki kat daha dikkatli hareket etmelisiniz. Hatta öncelikle kendinizi sorgulamanız ve sorunları eşinize atmak, eşinizi zorlamak yerine sorunları daha hızlı bir şekilde çözmek için hareket etmeniz gerekir. Ancak bu şekilde çocuklarınıza sorunları yansıtmadan daha hızlı bir şekilde çözmeniz mümkün hale gelecektir. Eğer aksi şekilde hareket ederseniz, bir çok sorunu doğurmuş olursunuz ve bu sorunlar aile içerisin de çocuklarınızı da zorlayıcı bir hale gelir. Çocuklarınızın böyle bir ortamda kalması ve bu tür sorunların sıkça yaşanması ise onları eğitim hayatından, özel hayatlarına kadar olumsuz olarak etkileyecektir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.