Özgür Bilgi Kanalı

Ev hanımı olmak, kişisel olarak kendimize vakit ayıramayacağımız anlamına gelmez. Aksine ev hanımı olanlar, kendilerine daha çok vakit ayırabilirler. Zira doğru bir plânlama ile hayatınızın hemen her aşamasında kendinize ait özel anlar yaratabilirsiniz. Çünkü bu zamanları yaratacak olan bir patronunuz yok. Bu zamanları, izinleri ve yapacağınız işleri plânlayacak olan kişi sizsiniz. Ne kadar bilinçli hareket ederseniz, etkili bir sonuç almanız da o kadar mümkün olur hayatınızda.

Neleri Sevdiğinize Karar Verin

Her türlü plândan, kendinize vakit ayırma çabalarından önce neleri sevip sevmediğiniz konusunda net bir şekilde karar vermeniz lâzım. Siz kimsiniz? Nelerden hoşlanırsınız? Neleri seversiniz? Neleri yapmak sizi mutlu eder? Nerelere gitmek istiyorsunuz? Öncelikle bu sorulara cevap verir ve kendinize bir liste yapabilirseniz, daha net bir şekilde plânlama yaparsınız. Örneğin yaşadığınız yere sadece 30-40 dakika mesafede bir gezi alanı vardır. Burayı çok gezmek istersiniz ama hep uzak gelir. Oysa ki orası değil, sizin plânsız halleriniz uzaktır bu isteğinize. Siz oraya gitmek için toplamda ne kadar zaman gerektiğini hesaplarsanız, biraz sonra sizinle paylaşacağımız diğer maddelerde ki unsurlara dikkat ederek çok rahat bir şekilde o zamanı kendinize sunabilirsiniz. Ama siz bu konuda henüz daha ne yapmak istediğinize, kendinize nasıl ve ne amaçla vakit ayırmak istediğinize karar vermedi iseniz, bu noktada yapılabilecek pek bir şey yoktur. Çünkü ne istediğini bilmeyen bir çok ev hanımı, sadece bazı isteklerini dile getirmekle yetinir ve bu istekleri tam olarak yapamadığı içinde sürekli olarak yeni bir sorun yaratarak hayatına devam eder. Bu sorunlar hep ev, aile, çocuklar olur… Onlara bakmakla yükümlü olduğu için, ev işleri yoğun olduğu için kendine zaman ayıramadığını söyler çoğu ev kadını. Oysa ki bu tamamen yanlıştır ve burada ki temel sorun kişisel analizler ve plânlamalardır.

Evin Temel İhtiyaçları ve Düzeni

İlk olarak evinizin ne gibi temel ihtiyaçları olduğunu ve günlük dönemde evinizde ne gibi işler yapılması gerektiğini plânlayın. Temizlik, yemek öğünleri, mutfak ve diğer unsurlar… Eğer bu temel unsurları net olarak plânlar ve diğer evin fertleri ile yani eşiniz, varsa çocuklarınız ile bu plânları paylaşırsanız hangi zamanlarınızın ne kadar dolu olacağını, ne zaman kendinize vakit ayırabileceğinizi daha net bilirsiniz. Tabii her zaman ev ve genel günlük düzen içerisinde ek işler çıkabilir. Ama bunlar her zaman çıkmayacağı için, yapacağınız günlük temel düzen hayatınızın çoğunluğunda sizlere fayda sağlayacaktır.

Çocuklarınıza Göre Şekillenmeyi Öğrenmelisiniz

Eğer çocuklarınız varsa, günlük düzeninizde her zaman onlara göre plân yapmayı öğrenmelisiniz. Üstelik bu plânları her zaman esnetmeye uygun şekilde ayarlamanız gerekir. Zira çocuklarınız her zaman eksiksiz bir düzende büyümezler. Kendi hayatlarında, okullarında ya da diğer dönemlerinde mutlaka hiç bir şekilde hesaplamadığınız çeşitli sorunlar söz konusu olabilir. Siz, bu sorunları da önceden hesaba katmalı ve bu tür durumlarda esnek bir yapı içerisine girerek plânlarınızı ayarlama şansına sahip olmalısınız. Böylelikle çocuklarınızı genel olarak bir unsur olarak görmez, hayatınızın tamamını kaplayan, sizin kendinize vakit ayırmanızı engelleyen bir faktör olarak plânlarınız da yer almasına neden olmazsınız. Bir çok kadın, çocukları ile ilgili plân yapmaz ve onları her zaman şu bir kaç cümle ile hayatının tamamına endeksler; “çocuklar var, kitap okuyamıyorum. Çocuklar var dışarı çıkamıyorum…” İşte, bu cümleler sizlere doğru plânlamalar yapmadığınız için sadece bir avuntu sağlayan cümlelerdir.

Örneğin çocuklarınızın eğitim süreçlerini ele alalım. Her çocuk, günün belli bir çoğunluğunu özellikle de gündüz saatlerinde okulda olur. Eğitim hayatı gereği, sizden bağımsız bir çok saat geçirir. Siz, bu sizden bağımsız olunan saatlerde ev içerisinde ki temel işlerinizi doğru plânlar ve bu doğrultuda hareket ederseniz, bir çok etkinlik, gezi gibi konularda gün içerisinde kendinize olumlu bir sonuç çıkarabilirsiniz. Eğer siz çocuklarınız okuldayken, öğlene kadar yatan ve güne erken başlayıp günden faydalanmak adına hareket etmeye gayret eden biri değilseniz, haliyle çocuklarınız sizin için bir çok etkinliğinizi önleyen bir faktör gibi görünür. Oysa ki burada sorun tamamen sizin plânsız bir şekilde hareket ediyor olmanızdan kaynaklanmaktadır. Unutmayın, plânlı bir yaşam size istediğiniz her şeyi sunacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.