Özgür Bilgi Kanalı

Gebelikte Doktor Kontrolünün Önemi

Anne adayları hamileliklerinden haberdar oldukları andan doğuma kadar düzenli olarak kontrole gitmelidir. Ne yazık ki bazı hamileler sadece bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için doktora gittikten sonra çok ciddi bir sorunları olmadığı sürece bir daha kontrole gitmemektedir. Bu tür durumlar neticesinde anne ve bebek için çeşitli tehlikeler meydana gelebilmekte hatta bu durum anne veya bebeğin ölümüyle bile sonuçlanabilmektedir.

Gebelikte doktor kontrolüile ilk etapta dış gebelik ya da düşük riski olup olmadığı öğrenilebilir. Dış gebelik var ise gereken müdahale yapılarak gebelik sonlandırılır. Herhangi bir düşük riski var ise doktor anne adayına nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatır ve gebe olan bayan da ona göre tedbirli davranır.

Gebelikte doktor kontrolüne gidildiği zaman anne adayının kilosu kontrol edilir. Hamileler için kilonun belli bir seviyede kalması çok önemlidir çünkü aşırı kilo alınması durumunda normal doğum şansı kalmayacak ve aşırı kilodan dolayı sezaryen de riskli hale gelecektir. Düzenli olarak kontrole giden gebelere nasıl beslenmeleri gerektiğine dair bilgiler verilecek, bu sayede anne adayı da kilosuna dikkat ederek uygun şekilde bebeğine yarayacak gıdalarla beslenecektir.

Gebelikte yapılan doktor kontrolü esnasında bebeğin gelişimi gözlenerek bu konuda herhangi bir problem varsa zamanında müdahale etme fırsatı oluşacaktır. Gebeliğe bağlı olarak anne adayında şeker hastalığı, kansızlık, demir eksikliği gibi sorunlar da meydana gelebilir. Yapılan kontrollerde bu durum ortaya çıktıktan sonra gerekli tedaviler uygulanarak sorun ortadan kaldırılacak veya kontrol altına alınacaktır.

Bazı durumlarda normal seyreden bir gebeliğin ilerleyen dönemlerinde çeşitli problemler oluşabilir. Düzenli olarak doktora giden gebelerde bu sorunlar çözülerek rahat bir hamilelik yaşaması sağlanacaktır. Herşey kontrol altında olduğu için hamile olan bayan da bebeğinin sağlığından emin olmanın huzurunu yaşayacaktır.

Gebelikte doktor kontrolü doğumun nasıl gerçekleşeceği konusunda da bilgi sahibi olmak açısından ayrı bir önem taşır. Düzenli olarak doktora giden hamileler gebelik süreciyle ve doğumla ilgili gerekli en doğru bilgileri doktorlarından öğrenebildikleri için bebeklerinin sağlık durumuyla ve doğumla ilgili endişeleri de olmaz. Bu da onların rahat ve huzurlu bir hamilelik yaşamalarına büyük katkı sağlar.

Gebelikte Doktor Kontrolü Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Gebelikte ilk doktor kontrolü hamileliğin anlaşıldığı an yapılmalıdır. Bu ilk muayenenin sonucuna göre doktor belirli dönemlerde ekstra kontrol isteyebilir. Bunun dışında normal gelişen bir hamilelikte 28. haftaya kadar dörder hafta arayla, 28 ile 36. haftalar arasında ikişer hafta arayla ve 36. haftanın sonrasında ise her hafta doktor kontrolü yapılması gerekmektedir.

Anne ve bebeğin sağlığı, gerçekleşecek doğumun tehlikesiz geçmesi bakımından gebelikte doktor kontrolü çok önemlidir. Anne adayları bu konuda bilinçli davranmalı ve doktorunun önerdiği şekilde aksatmadan kontrollerine gitmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.