Özgür Bilgi Kanalı

peluş oyuncak

Ebeveynlerin rahatı ve çocukların gelişimi için oyuncak seçiminde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Oyuncaklar, çocuk ve bebeklerde eğlenceli vakit geçirmenin ötesinde birçok kazanıma sahiptir. Miniklerin; duygusal, bilişsel, sosyal, fiziksel, ruhsal ve akademik yönden gelişimi, iyi seçilmiş oyuncaklar tarafından kolayca desteklenebilir. Ancak bu oyuncakların doğru seçilmesi de son derece önemlidir.

Peluş Oyuncak Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oyunsuz ve oyuncaksız bir çocukluk dönemi düşünülemez. Çocukların hemen hemen her ortamda her objeyle oynayabilme yeteneği vardır. Yetişkin olarak farkına varmasak da her çocuk, bulunduğu ortamda eğlenmek ve içgüdüsel olarak kendini eğitmek için nesnelere başvurur. Bunlardan biri de peluşlardır. Peluş oyuncak çeşitleri, her çocuğun ilgisini çeken ve kolayca oyun kurduğu oyuncaklar arasındadır. Ancak bu ürünlerin çocuğun sağlığı için son derece dikkatli seçilmesi gerekir.

Peluş oyuncak çeşitleri yumuşak bir bebekten ya da tüylü hayvandan oluşabilir. Çocuğun bilhassa yaşamın ilk yıllarında güven duygusunu pekiştirmesi, peluş oyuncaklarla mümkün hâle gelecektir. İngiliz bir psikanalist olan Winnicott, peluş oyuncakların çocuklar için anneden ayrışma sürecinde “geçiş nesnesi” olduğunu düşünmektedir. Bu oyuncak çeşitlerinin seçilmesi sırasında şunlara dikkat edilmesi gerekir;

Peluş oyuncakların doğru materyallerle doldurulmuş olması son derece önemlidir.

Oyuncakların kenar ve dikiş kısımlarının güvenli olduğundan emin olmak gerekir.

Bu ürünlerin mikropları kolayca barındırabileceği unutulmamalı ve sık temizlenmesine özen gösterilmelidir. Bu nedenle seçilen peluş oyuncak çeşidinin yıkanabilir olması gerekir.

Peluş oyuncakların kısa tüylü olanları tercih edilmelidir.

Sentetik gereçlerden değil doğal malzemelerde yapılan peluşlar seçilmelidir.

Satın alınacak peluş oyuncağın kumaşının boya vermediğinden emin olunmalıdır.

Peluş Oyuncak Nereden Alınır?

Peluş oyuncak çeşitleri, kolay mikrop barındıran ve temizlenmesi zor olan materyallerdir. Bu nedenle bu oyuncakları satın aldığınız yere ekstra dikkat etmelisiniz. Bu tip oyuncaklar doğru şartlarda üretilmediğinde solunum rahatsızlıklarına neden olabilir. İşte tam da bu yüzden peluş oyuncak seçimi yaparken satın alındığı alana dikkat edilmesi gerekir.

Herhangi bir yaş aralığı olmayan peluş oyuncaklar, küçük bebeklere ve çocuklara rahatlıkla alınabilir. Evin en küçük üyesinin yüzünü güldürecek hediyeyi satın alacağınız yer konusunda kafanızda soru işaretleri olabilir. Şayet böyle bir durum yaşıyorsanız peluş oyuncak seçimi yaparken sitesini https://miniso.com.tr/ güvenle tercih edebilirsiniz.

Eğitici Oyuncak Nasıl Seçilir?

Eğitici oyuncak seçimi ebeveynler için son derece önemli bir konudur. 0 – 6 yaş aralığında olan çocuklar, duyu organları ve zihinsel yönelimleriyle dünyayı keşfetmeye başlarlar. Bu dönemde seçilen oyuncak çeşitleri, çocuğun gelişimi ve dünyayı tanıması noktasında önemlidir. Önceleri duyu organları yardımıyla dünyayı keşfeden bir bebek, hayatına giren bir oyuncak ile zihinsel olarak da gelişim gösterecektir. Eğitici oyuncak çeşitleri, çocuklara erken yaşta birçok kazanım sağlar. Bunlar;

Sıralama

Eşleme

Gruplandırma

Farklı olanı keşfetme

Sayma

Çeşitli formlarda üretilen eğitici oyuncaklar arasında seçim yaparken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Neticede oyuncaklar yalnızca çocukların oyalanması ve ebeveynlerin zaman kazanması için gerekli değildir. Eğitici bir oyuncağın işlevi, çocuğa söz konusu beceriyi eğlendirerek kazandırmaktır. Bunun yanı sıra çocuğu gereğinden fazla zorlayan oyuncaklar tam tersi etki edecektir. Bu anlamda eğitici oyuncakların çocuğun fiziksel gelişimine ve yaşına uygun olarak seçilmesi gerekir.

Eğitici oyuncak seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar aşağıda sıralanmıştır;

Oyuncağın çocuğun ilgisini çekecek özelliklerde olması gerekir. Çocuğunuzun sesli nesnelere ilgisi varsa bu noktada seçilen oyuncağın sesli olması önemlidir.

6 yaşında bir çocuk ile 3 yaşındaki çocuğun fiziksel ve zihinsel yeterliliği aynı olmadığından yaş faktörüne eğitici oyuncaklarda ekstra dikkat edilmesi gerekir.

Bilhassa 0 – 3 yaş dönemindeki çocukların çevreyi duyuları aracılığıyla tanıdıkları bilinmektedir. Bu yaş grubundaki minikler için duyu organlarına hitap eden eğitici oyuncakların seçilmesi gerekir.

Tüm bunların yanı sıra seçilen oyuncağın çok yönlü olması da eğiticilik noktasında önemlidir. Örneğin bir oyuncağın aynı anda hem işitme hem görme duyusuna hitap etmesi önemli bir detaydır.

Yaş Aralığına Göre Oyuncak Nasıl Seçilir?

Yaş aralığına göre oyuncak seçimi atlanmaması gereken bir detaydır. Aşağıda bazı yaş gruplarına uygun oyuncaklar sıralanmıştır.

0 – 6 ay Oyuncakları

Bu yaş grubundaki oyuncak çeşitlerinin çocuğun duyularına hitap etmesi gerekir. Renkli ve sesli oyuncaklar, çocuğun dokunma duyusuna da hitap etmelidir. Çıngıraklar, birbirine geçmeli iki parçalı oyuncaklar, hayvan sesi çıkaran nesneler ve bunun gibi spesifik oyuncaklar bu yaşa uygundur.

6 ay – 1 Yaş Oyuncakları

Bu yaş grubunda basit motor gelişim ve zekâ gelişimi, duyu gelişiminin yanına dâhil olur. Üst üste konulan ahşap bloklar, davullar, piyanolar, renkli ve bol görselli kitaplar, bu yaş grubundaki çocukların gelişimine katkı sağlar.

2 Yaş Oyuncakları

Bu gruptaki miniklerin zihinsel gelişimi ve hedefe varan oyuncaklar tercih etmesi önemlidir. Büyük parçalı yapbozlar, legolar, dolgulu nesneler, denge sağlama üzerine kurulu oyuncaklar ve kitaplar 2 yaş çocukları için uygun olacaktır.

3 – 5 Yaş Oyuncakları

Bu yaş grubundaki çocuklar daha çok günlük yaşam hakkında fikir veren oyuncaklara çekilir. Doktor setleri, mutfak takımları, oyuncak gitarlar, arabalar ve matematiğe aşinalık sağlayacak sayı kartları, bu yaş grubu çocukları için son derece uygundur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.