Özgür Bilgi Kanalı

PEDİATRİ NEDİR

Pediatri çocuklarla ilgilenen bilim dalıdır. Kişi doğduğu andan ergenliğe girdiği ana kadar çocuk olarak kabul edilebilir. Yaş sınırlaması açısından hukuki açıdan farklılıklar olsa da tıbbi açıdan kişinin çocukluk çağından çıkması ergenliğe girmesi ile ilişkilidir.

Çok geniş bir yaş grubunu kapsaması açısından pediatri oldukça zorlu bir bilim dalıdır. Çoğu zaman kendisini ifade edemeyen hasta grubuyla ilgilenmektedir. Gerek yeni doğan bebekler gerekse henüz kendini ifade edemeyen yaş grupları da dâhil olmak üzere çok geniş bir yelpazede hizmet veren bir daldır.

Yaş grubunun yanı sıra erişkinler için geçerli olan tüm dallar “pediatrik” olarak nitelendirilerek çocukluk çağı için ayrı bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Pediatrik kardiyoloji bilim dalı çocukların kalp problemleri ile ilgilenen bir daldır. Pediatrik onkoloji çocuklarda gözlenen tümörlerle ilgilenen bir daldır. Bunun gibi pek çok örnek verilebilmektedir.

pediatri

Pediatri insanoğlunun üremeye başladığı ilk zamanlardan beri içgüdüsel olarak da hissedebildiği bir bilgi birikiminin neticesinde oluşturulmuş bir bilim dalıdır. Bir kadının gebe kalması ile birlikte bebeğin takibine başlanır ve devamında doğumundan sonra ergenliğe kadar bu bilim dalının ilgi alanına girmektedir.

“Konjenital” olarak ifade edilen doğuştan gelen hastalıkların çözümlenmesi için yapılacakları pediatrik bilim belirler. Basit küçük lekelerden ciddi boyutlu anomalilere kadar gidebilen bir hastalık grubu söz konusudur. Doğum başlı başına bir mucizedir ancak sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmek görülecek en büyük mucizelerin başında gelir. Gebelik ve doğum süreci gerek anne gerekse bebek için ciddi sıkıntılara yol açabilmektedir.

pediatri

Ebeveynlerin çocukları konusunda çok hassas olması çoğu zaman yapılan işlemler sırasında sorunlara sebep olabilmektedir. Ancak yalnızca duygusal yaklaşımla ne yazık ki objektif karar vermek mümkün değildir. Bu nedenle pediatrik bilimlerde öncelikle çocukların sağılığı göz önünde bulundurulmalıdır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.