Özgür Bilgi Kanalı

Son dönemde piyasalardaki aşırı iniş çıkışlı grafik, yatırımcının gözünü korkutuyor. Birikimlerini değerlendirmek isteyen vatandaş da bu ortamda hangi yatırım aracına yönelmesi gerektiğini kestiremiyor. Türk Halkı’nın “güvenli liman” olarak tabir ettiği ve her zaman yastık altında bulundurmak istediği altın, her zamanki gibi ilk sıradaki yerini koruyor. Peki altın alım satımı nasıl yapılmalı?

Altın alım satımında “yatırımcı” vasfıyla hareket etmek isteyen, yani altın alım satımından kar elde etmek isteyen vatandaşların en büyük yaptıkları yanlış; altını fiziki olarak satın almak. Bu da ne demek oluyor? Altının madde, yani metal olarak satın alınması vatandaşın daha alırken kaybetmesine neden oluyor. Hele bir de satın alınan altın “işçilik” harcanmış takı hüviyetindeyse bu durum tamamen vatandaşın aleyhine işliyor.

Altından Nasıl Kar Edilir?

Vatandaşın öncelikle altın fiyatlarında dikkat etmesi gereken iki hususu belirtmek gerekir. Altına yatırım yapacak vatandaş altının ons fiyatını ve doların değerini göz önünde bulundurmalı. Bu iki parametrenin de en azından orta vadede ne yönde yol alacağını kestirmeye çalıştıktan sonra harekete geçmeli.

Altın fiyatları ons bazında Temmuz ayı başında bin 300 dolar seviyesinden Ağustos ayı başına doğru bin 250 dolar düzeyine kadar geriledi. Hali hazırda bin 255 dolar düzeyinde işlem görüyor. Altının iç piyasada durmadan değerlenmesinin sebebi ise aşırı değerli dolar kuru. Ons bazında dolar üzerinden işlem gören altın, dolar değer kazandıkça da değer kazanıyor.

Altına yatırım yapmaya karar veren bir vatandaşın yapabileceği en mantıklı yatırım hamlelerinden biri, bankadan altın hesabı açtırarak bu hesap üzerinden internetten veya şube kanalıyla gram bazında altın alım satımı yapmak. Bu sayede altının fiziki saklanma risklerinden kurtulunmuş olunur hem de aracı payları en aza indirgenmiş olunur. Bu sayede kar maksimizasyonu ile elde edilebilecek gelir en üst seviyeye çekilebilecektir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.