Özgür Bilgi Kanalı

altın fiyatları

Ekonomide her gün değişen dengelerin, konunun uzmanı olmayan kişiler için anlamlandırılması zor olmaktadır. Altının neden arttığı, doların nereye gittiği, borsanın neden düştüğü konusunda fikir edinmek için uluslararası konjonktüre dikkat kesilmek gerekmektedir. Tüm bu gelişmeleri takip ederek altın alış satışı yapıp kar elde etmek mümkündür.

Altın, uluslararası piyasalarda ons bazında işlem görmektedir. Altının onsu ise dolar bazında piyasalarda değerlendirilmektedir. Bu nedenle altının gram fiyatı hem onsunun artıp azalmasına hem de dolar kurundaki azalış ya da artışa bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Altın Alış Satışı Nasıl Yapılmalı?

Altın alış satışı yaparak kar elde etmek isteyen vatandaşların ilk dikkat etmeleri gereken nokta uluslararası gelişmeler ve uluslararası piyasalardır. Dünyadaki en büyük ekonomi konumunda olan ABD, Çin ve AB topluluğu ile Rusya ile Japonya gibi başaltı ülkeler altın fiyatlarının belirlenmesinde önem arz etmektedirler.

Altın, ekonomik dengelerin uluslararası düzeyde aşırı oynak olduğu dönemlerde yatırımcı için güvenli liman konumundadır. Yani daha anlaşılabilir bir dille, dünyada işler iyi giderken, ticari olarak bir sıkıntı söz konusu değilken altın fiyatları düşer. Tersi durumda; siyasi ve ticari sıkıntılı süreçlerde altın fiyatları güvenli liman özelliğinden kaynaklı olarak yükselir.

Vatandaş bunu iyi takip ederek altını düşerken almalı ve yükselirken satmalıdır. Düşüşte dip noktası iyi tespit edilmeli ve yükselişte de zirve noktası ön görülerek alış satış işlemleri bu seviyelerden yapılmaya çalışılmalıdır. Altın alış satışından maksimum kar elde etmenin diğer önemli noktası ise olabildiğince aracıları ortadan kaldırmak ve işçiliksiz saf altın satın almaktır. Bunun için bankaların altın hesapları idealdir. Altının gram fiyatının çok yakın seviyelerinden altın alış ve altın satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu sayede minimum aracılık ücreti ile altın alış satışından kar elde edilebilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.