Özgür Bilgi Kanalı

Kara listeye girenler ve bu nedenle bankalardan kredi edinemeyenlerin en çok sorduğu sorular arasında yer alıyor banka dışında kredi alınıp alınamayacağı. Banka dışında kredi alınabileceğini ve bunu talep eden müşterilere yardımcı olunacağını söyleyen internet siteleri ile karşılaşmaktayız. Peki bu durum ne kadar gerçekçi ya da ne kadar mümkün?

Bankalar, piyasaların en önemli kuruluşları arasında yer almaktadır. Yasal olarak devlet tarafından kredi vermeye yetkilendirilmiş olan bankalardan finansman edinen ve edindiği finansmanı geri ödeyemediği için sıkıntı içerisine düşen vatandaşlar, kara listeye girdikleri için bir daha bankalardan kredi edinememektedirler. Böyle bir durumda acil nakit ve acil kredi arayan kişilerin banka haricindeki kurumlarda arayışa girmesi dolandırıcıların iştahını kabartmaktadır.

Bankadan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?

Konunun uzmanlarına sorduğumuz banka dışında kredi alınabilir mi sorunusun cevabı kesinlikle hayırdır. Bu şekilde kredi sağladığını ve kredi çıkarttırmak için yardımcı olacağını söyleyen kişilere kesinlikle güvenilmemelidir. Çok düşük kredi puanınız olmasına rağmen size kredi çıkarttıracağını söyleyen yahut banka dışında kredi alınabileceğini söyleyen kişiler ya dolandırıcıdır, ya da tefeci. Peki banklardan kredi alamayan kişi ne yapmalı?

Bankalardan istediği finansmanı elde edemeyen vatandaşların önünde çok iyi iki seçenek bulunmaktadır. Bunun ilki, bu yıl başında gündeme gelen ve Resmi Gazete’de yayımlanan sicil affından yararlanmaktır. Sicil affından yararlanan vatandaşlara bankalar tekrar kredi sağlamaya başlayabileceklerdir.

Bununla birlikte pek çok vatandaş bankaların sicil affını tam olarak uygulamadığı yönünde serzenişte bulunmaktadır. Bu nedenle sicil affından sonuç alamayan ve acil nakit ihtiyacı olan, acil para bulmam lazım diyen kişiler için ise çare yine bankalardan gelmektedir. Bu kapsamda Aktifbank; kredi notu düşük olan vatandaşlar için, ödeme geçmişinde sorun olan vatandaşlar için kredi vermektedir. Bununla birlikte farklı bankalarda kredi notu düşük olan müşterilerin kredi edinebileceği kampanyalar mevcuttur. Bu kampanyalar takip edilerek finansman desteği elde edilebilir ve alınan kredinin geri ödemeleri düzenli şekilde yapılarak kredi notunun tekrar yükselmesi de bu sayede sağlanabilinir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.