Özgür Bilgi Kanalı

işbankası kredi

Ekonomik koşullar her geçen gün zorlaşırken, ekonominin kötüye gitmesi bilhassa emekli vatandaşları derinden etkilemektedir. Zira zaten az olan maaşları ile kıt kanaat geçinmeye çalışan emeklilerin maaşları yüksek enflasyon karşısında eriyip gitmektedir. Bu nedenle emekli vatandaşlar ekstra masraf çıkması durumunda nakit desteğine ihtiyaç duyabilmektedirler. Emekli vatandaşların nakit desteği elde edebilecekleri en uygun kurumların başında bankalar gelmektedir. Bu bağlamda emeklilere özel kredi veren İş Bankası Emekli Kredisi düzenlemiştir.

İş Bankası emekli kredisi kapsamında bankadan finansman kullanmak isteyen vatandaşın, kredi isminden de anlaşılacağı üzere “emekli” olması gerekmektedir. Lakin bu emeklilik özel hayat sigortalarından olması durumunda banka tarafından kabul edilmemektedir. Yalnızca Emekli Sandığı, SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olan vatandaşlar İş Bankası emekli kredisi kapsamında finansman desteği elde edebileceklerdir.

İş Bankası Emekli Kredisi Faiz Oranları ve Vadesi

İş Bankası emekli kredisi uyarınca finansman edinmek isteyen müşteriler için belirlenen faiz oranı aylık yüzde 1,5 seviyesindedir. İş Bankası emekli kredisi kullanacak emekli vatandaşlar, bankadan kullandıkları nakdi bankaya 1 aydan 48 aya kadar vadelendirerek geri ödeme imkanına sahiptirler. İş Bankası emekli kredisi faiz oranı olarak tayin edilen aylık yüzde 1,5 faiz oranı, müşterinin kredi geri ödeme için tercih ettiği vade dilimine göre farklılık arz etmemektedir.

İş Bankası emekli kredisi kullanacak vatandaşlardan banka tarafından kredi tahsis ücreti talep edilmektedir. Dosya masrafı olarak da bilinen bu ücret, kullanılacak kredi meblağının binde beşi (yüzde yarımı) olarak müşteriden tahsil edilecektir. Müşteriden emekli kredisi dahilinde başkaca zorunlu masraf alınmayacaktır. Zira İş Bankası emekli kredisi kapsamında hayat sigortası zorunlu tutulmamış ve müşterinin inisiyatifine bırakılmıştır.

İş Bankası Emekli Kredisi Hesaplama!

İş Bankası’ndan emekli kredisi kullanmayı düşünen vatandaşlar için yapacağımız iki farklı örnek hesaplamayla yol gösterici olunabilecektir.

İş Bankası’ndan emekli kredisi kapsamında 10 bin Türk Lirası finansman kullanan ve kullandığı krediyi 24 ay vadede geri ödemek isteyen vatandaşın karşılaşacağı aylık taksit tutarı 516,81 Türk Lirası’dır. 24 ay vade tamamlandığında müşteri bankaya 12 bin 403,44 Türk Lirası toplam geri ödeme yapmış olacaktır. Ayrıca müşteriden bir defaya mahsus olmak üzere ve kredi kullandırımı esnasında peşin olarak 52,5 Türk Lirası (BSMV dahil) kredi tahsis ücreti masraf olarak alınacaktır. Yıllık maliyet oranı yüzde 24,5466 olarak gerçekleşecektir. ⇒https://www.isbank.com.tr/TR/bireysel/krediler/kredi-hesaplama/Sayfalar/kredi-hesaplama.aspx#Taksit_ihtiyac

İş Bankası’ndan söz konusu kredi kapsamında 20 bin TL emekli kredisi kullanacak vatandaşın geri ödemelerini bankaya 48 ay vadede yapmak istemesi durumunda her ay bin 33,62 Türk Lirası kredi taksiti ödemeleri yapmak durumundadır. Ayrıca bu örnekte de müşteriden yine BSMV dahil olmak üzere 105 Türk Lirası kredi tahsis ücretinin peşin olarak kredi edinimi esnasında tahsil edileceğini hatırlatmakta yarar var. 4 yılın sonunda emekli vatandaşın İş Bankası’na ödeyeceği yekun meblağ 24.806,88 Türk Lirası olarak gerçekleşecektir. İş Bankası 20 bin TL emekli kredisi kullanan vatandaşın geri ödemelerini 48 ay vadede yaptığı bu örnekte, kredinin müşteriye yıllık maliyet oranı yine yüzde 24,5466 olacaktır.

İş Bankası Emekli Kredisi Başvuru!

İş Bankası emekli kredisi başvurusu yalnızca bankanın İş Bankası şubelerinden yapılabilmektedir. İş Bankası emekli kredisine başvuru yapmak isteyen emekli vatandaşlardan istenilen belgeler şunlardır:

Başvuru Formu (Bu belge banka tarafından temin edilecektir.)

Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesi aslı ile fotokopisi.

Emekli aynı zamanda çalışıyorsa gelir belgesi.

Emekli aylığının yattığı bankanın hesap cüzdanı.

Bu belgeler krediye başvuran kişiden talep edildiği gibi; normalde kefil şartı aranmamakla birlikte, bankaca talep edilmesi durumunda kefil için de istenmektedir. Kredi başvurusu için tıklayın


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.