Özgür Bilgi Kanalı

Para kazanmak hayatı idame ettirebilmek için gerekli. Para, her şey demek olmasa da günümüz dünyasında çok şey demek. Eski çağlarda alış veriş mal değiş tokuşu ile yapılırken; fatura, kira gibi olgular da olmadığından paranın önemi nispeten daha azmış diyebiliriz. Peki para kazanmanın kolay bir yolu yok mu?

Öncelikle “kolay” kavramının görece bir kavram olduğunu vurgulamak gerekir. Zira araba kullanmak pek çok insana göre çok basit bir eylem iken, bazı insanlar için de zor bir eylemdir. O nedenle bir işin kolay ya da sor olması; kişinin o konudaki bilgi, beceri ve kabiliyeti ile doğru orantılıdır.

Kolay para kazanmak deyince insanların aklına genellikle gelen emek yoğun sektörlerden uzak durarak para elde etmektir. Bunun için yapılabilecek bazı şeyler vardır. Evde sizin işinize yaramadığını düşündüğünüz pek çok ürün başkaları için çok kıymetli olabilir. Bu ürünleri internet üzerinden satarak para kazanabilirsiniz. Örneğin büyükannelerinizden kalan iğne oyası gibi nostaljik olan ve şu anda pek de kullanılmayan ürünler, internet vasıtası ile satılarak gelir elde edilebilir.

Daha Fazla Para Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

Daha fazla para kazanmak istiyorsanız işe “düşünmekle” başlamalısınız. Zira ilginç ve eşi benzeri olmayan fikirler her zaman değerlidir. Herhangi bir konuda ilginç fikriniz varsa bunu yatırımcılara pazarlayabilirsiniz. Bu konuda maddi imkanı olmayan ancak fikri olan kişilere maddi destek veren melek yatırımcılar vardır. Bu yıl başında dünyadaki melek yatırımcılar İstanbul’da toplanmıştı.

Paranız var ancak büyütmek istiyorsanız, bir bankadan altın yahut döviz hesabı açtırarak internet üzerinden altın/ döviz alım satımı yapabilirsiniz. Altın ya da dövizi düştüğü durumlarda satın almak yükseldiğinde de satmak paranızın büyümesine yardımcı olabilir. Bunun için de piyasayı iyi takip etmek gerekmektedir. Bu noktada “piyasa” denince herkesin aklında farklı şeyler uyansa da pek çok kişi aslında piyasaların en çok neyden etkilendiğini bilmez.

Dolar, altın yahut Euro gibi yatırım araçlarında birikimlerini değerlendirmek isteyen vatandaşlar; bilhassa Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası FED’in faiz kararlarını iyi takip etmelidir. FED’in alacağı faiz kararları global çapta bütün piyasaları doğrudan etkileyeceğinden, kısa ve orta vadede FED kararlarının ne yönde şekilleneceğini gerek yerel ve gerekse de küresel medyadan takip etmek son derece faydalı olacaktır. FED’in atacağı faiz adımlarına göre yatırımlarına yön verenlerin birikimleri üzerinden kayıp yaşama olasılıkları son derece düşüktür.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.