Özgür Bilgi Kanalı

Katılım Bankacılığı sektörüne dahil olan ve kısa zamanda kendisine önemli bir yer edinme başarısı gösteren Ziraat Katılım Bankası, konut finansmanı ürünleri ile de adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Ev sahibi olurken İslami usullerde finansman desteği almak isteyenler için bankanın bu hizmeti geniş kitleler için önemli bir seçenek konumunda. Ziraat Katılım Bankası 1 milyon liraya kadar konut finansmanı talebi olan müşterilerine aylık yüzde 0,9’dan başlayan kar oranları ile likidite olanağı sunuyor.

Ziraat Katılım Bankası konut finansmanı kapsamında müşterilere tatbik edilecek kar oranları yüzde 0,9 seviyesinden başlayarak tercih edilen vadeye göre artış gösteriyor. Azami 24 ay vadeye kadar geçerli olan 0,9 düzeyindeki kar oranı, 35 ila 60 ay aralığı için yüzde 0,95 noktasına çıkıyor.

61 ila 120 ay aralığında konut finansmanı edinmek isteyen müşteriler için banka tarafından belirlenen kar oranı yüzde 0,99 noktasında. Ziraat Katılım Bankası konut finansmanından yararlanarak ev sahibi olmak isteyen müşterilerinden finansman tahsis ücreti olarak kullanılan likidite meblağının binde beşi seviyesinde ücret tahsil etmektedir. Ayrıca finansmana konu ev için ekspertiz ücreti, DASK poliçe primi, konut ipotek tesis bedeli, konut sigortası poliçe prim ücreti de müşteriden ayrıca tahsil edilmektedir.

Ziraat Katılım Bankası Konut Finansmanı Örnek Hesaplama

Ziraat Katılım Bankası konut finansmanı uyarınca bankadan, alınacak evin ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar nakit kullanılabilmektedir. 130 bin lira değerindeki bir ev için kullanılabilecek azami finansman tutarı 96 bin Türk Lirası’dır.

96 bin Türk Lirası finansman edinen bir müşterinin borcunu bankaya 120 ay vadede geri ödemek istemesi durumunda aylık ödemesi gereken taksit tutarı takribi bin 370,67 Türk Lirası olacaktır. Vade sonunda müşterinin bankaya yapacağı toplam geri ödeme meblağı ise yaklaşık 164 bin 480 lira civarında gerçekleşecektir. Müşterinin 10 yılda katlanacağı faiz yükü 68.480,38 TL olarak ortaya çıkacaktır. Finansmana başvuru için Ziraat Katılım Bankası şubelerinden işlem yapılabilmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.