Özgür Bilgi Kanalı

Geleceğimizin umudu olan çocuklar bizler için çok önemlidir. Anne babalar, çocuklarının mutluluğu ve sağlığı için ellerinden geleni yaparlar. Onların mutsuz olmalarını asla istemezler. Hastalıklardan korunmaları için her zaman dikkatli ve özenli davranmaya çalışırlar.

Çocukların mutlu ve sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri için sağlıklı bir şekilde beslenmeleri çok önemlidir. Eğer sizler de çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini istiyorsanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız bu yazıya göz atabilirsiniz. Dört besin grubunda bulunan gıdalardan çocuklarımızın yeterli miktarda alabilmeleri, onların sağlıklı beslenmeleri açısından çok önemlidir. Her öğünde çocuğunuza süt, yoğurt, ekmek, meyve, et, tavuk vb. gıdaları yedirmeye çalışın.

Çocukların kemik ve diş gelişimleri açısından büyük önem taşıyan süt, yoğurt, peynir gibi besinleri mutlaka her gün yedirilmesi gerekir. Ayrıca anne babalar, çocukların olası hastalık risklerine karşı gelebilmeleri ve daha dirençli bir vücuda sahip olabilmeleri için sebze ve meyve tüketimine özen göstermeleri gerekir. Öğrenciler için onları güne en güçlü şekilde başlamalarını sağlayan öğün kahvaltıdır. Kahvaltının bu önemi nedeniyle çocuklarınıza mutlaka kahvaltı yaptırın. Aksi takdirde okulda dinlediği dersten verim alamayacaktır. Dikkati daha kolay dağılacak ve hafif bir baş ağrısı başlayacaktır. Bu yüzden çocuklarınızın her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığını kazanmalarına dikkat etmelisiniz.

Kahvaltıda özellikle protein yönünden zengin besinleri tüketmesine özen gösterin. Çocuklar gün boyu fiziksel ve zihinsel olarak aktif olurlar ve enerji sarf ederler. Kaybettikleri enerji ve gücü toparlayabilmeleri için gün içerisinde ara öğünleri ihmal etmemeleri gerekir. Çocuklarınızın tükettiği besinlerin hijyen açısından uygun olup olmadığını mutlaka denetlemelisiniz. Özellikle dışarıda açık havada satılan ve fast food tarzı yiyecekler çocuğunuzun sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Bu yüzden çocuklarınıza okulun çevresindeki açık yerlerden yiyecek almamalarını söylemelisiniz. Ayrıca kantinden yapacakları alışverişlerde seçecekleri besinlere de dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuza süt veya ayran gibi içecekleri tüketirken son kullanma tarihlerine bakmalarını söylemelisiniz. Çocuğunuzun ders çalışırken veya başka bir işle uğraşırken açlık hissi başladığında tükettiği besinlere dikkat edin. Çocuklarınızın çok fazla şekerli besinler tüketmelerine engel olun. Bunlar çocuklarınızın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilen yiyeceklerdir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.