Diş Ağrılarına ne iyi gelir?


Hepimiz zaman zaman diş ağrısından şikayetçi oluruz. Hatta bazı zamanlar diş ağrısı o kadar dayanılmaz hale gelir ki hayatımızı çekilmez kılar. Peki diş ağrısının nedenleri nelerdir ve diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş Ağrısının Sebepleri:

Diş ağrısının birçok sebebi olabilir. Bunların başında dişin çürümesi, diş köklerinde hassasiyet oluşması, diş özü iltihaplanması sayılabilir.  Bunun dışında, dişeti hastalıkları, diş apsesi , dolgu düşmesi, gömülü dişler, sinüzit gibi ağız dışı hastalıklarda diş ağrısının sebepleri olabilir.

  1. Diş Çürüğü:
    Ağzımızda birçok bakteri bulunmaktadır ve bu bakteriler çoğunlukla dişlerin ve dilin üzerindedir. Bu bakteriler özellikle şekerli ve unlu yiyecekler tükettiğimizde ağızda kalan artıklardan asit oluşturabilmektedir ve bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözmekte ve dişin minesinin bozulmasına sebep olmaktadır. Bu da diş çürüğüne neden olur. Eğer dişte çürük meydana gelirse diş ağrısı da oluşur.

2.Diş Köklerindeki hassasiyet:
Diş kökü dişlerin altında bulunan üçte ikilik kısmı kapsar. Eğer diş kökünde hassasiyet meydana gelirse  dişlerde ağrı da meydana gelir. Hatta dişlerde çürümeye neden olan bakteri plağı, diş çevresinden köklere kadar inerek, kök etrafındaki kemiklere bile zarar verebilir. Bunun sonucunda diş kökünün etrafı açıkta kalır ve dişler kemiğin korumasından mahrum kalırsa soğuk ve sıcağa karşı da hassasiyet oluşur.

3.Diş Özü İltihaplanması:
Diş özü, dişlerin orta bölümünde bulunur. Eğer diş özünde iltihaplanma meydana gelirse dişte ağrı görülür. Gene dişlerde çürük, çatlak ya da kırık olduğu için iltihaplanma olursa iltihaplanma oldukça fazla ağrı yapar.

 

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Eğer dişiniz ağrıyorsa ilk olarak dişinizi fırçalamayı deneyin. Dişinizi fırçalayarak çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besin artıklarından kurtulabilirsiniz. Gene dişlerinizi diş ipiyle temizlemeniz de diş ağrınıza geçici  çözüm sağlayabilir. Eğer fırçalama ve diş ipi işe yaramazsa diş ağrılarına karşı sirkeli ya da tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Çünkü tuzlu ya da sirkeli su gargarası, dişi bakterilerden temizleyerek şişlikleri azaltır ve böylece ağrının azalmasını sağlar. Ayrıca gargaranın dişeti ve açık diş çürüklerine karşı dezenfektan etkisi de bulunmaktadır. Tüm yaptıklarınıza rağmen diş ağrınız azalmazsa kalıcı çözüm için hemen bir diş hekimine başvurmanızda fayda vardır.