Özgür Bilgi Kanalı

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısının en büyük sebebi diş çürüğü dür. Başlangıç aşamasında yakalanamayan çürük, derinleşip, dişin diğer dokularına ulaştığında, özellikle dişin merkezinde bulunan sinir dokusuna, diş artık ağrı yapmaya başlar. Bu çürükler daha da ilerlerse diş apselerine dönüşebilmektedir.

Diş ağrısı, çekenler için kabus niteliğindedir. Çoğunlukla, kişinin dayanma kapasitesinin üzerinde seyreden ağrılar, geçmediği sürece kişi başka hiçbir şey düşünemez. O zaman doktora gitmek en iyi çözümdür. Fakat bazen, doktora gitme imkanımız olmayabilir. Bu gibi durumlarda, evde ağrıyı kesmek için birkaç yol deneyebiliriz. Denenmiş ve yararı görülmüş olan bu yöntemler neler, kısaca anlatalım.

Evde diş ağrısı nasıl geçer ?

-Karanfil, diş ağrısı denildiğinde, akla ilk gelen seçenektir. Karanfilin yağından ve kendinden yararlanarak, diş ağrımızı geçirmek için kullanabiliriz. Evinizde karanfil yağı varsa, ağrıyan dişinizin üzerine damlatmanız yeterli olacaktır. Karanfilin kendini kullanmak için, biraz karanfili ezerek ağrıyan dişinizin üzerine koyup bir süre beklemeniz gereklidir. Uyuşma etkisi ile ağrınızın azaldığını göreceksiniz.

dis-agrisi-nasil-gecer-karanfil

-Bir başka etkili yöntem ise sarımsak ile tuzu ezerek, ağrıyan dişin üzerine koymaktır. Biraz beklettikten sonra, ağrının azalması ile uyguladığınız bölgeden alabilirsiniz. Aynı zamanda iltihaplı dişler içinde, en etkili yöntem olan sarımsak, devamlı uygulandığında iltihabın geçmesinde de faydalı olmaktadır.

dis-agrisi-nasil-gecer-sarimsak

-Sirke ve tuz ile hazırlayacağımız karışımda, diş ağrınıza iyi gelen yöntemlerden biridir. Bir fincan su, bir fincan sirke ve bir tatlı kaşığı tuzu karıştırarak, yarım saat ara ile bu karışımı ağrıyan bölge üzerinde gargara yaparak tükürün. Gargara yapma süreniz en az bir dakika olsun. Bu uygulama ile de ağrınızın azaldığını göreceksiniz.

dis-agrisi-nasil-gecer-sirke

-Kekik yağı ve kekikte etkili yöntemlerden biridir. Aynı karanfil ve karanfil yağını uyguladığımız gibi kullanacağımız kekikte, etkili bir ağrı kesici ve uyuşturucu özelliği olan bir baharattır.

-Dişlerinizde, soğuğa karşı hassasiyet yoksa ağrıyan diş bölgesine, buz koymakta etkili yöntemler arasındadır.

Bilinenin aksine, ağrıyan dişe ağrı kesici koymak, alkol ve kolonya damlatmak, çok yanlış uygulamalar arasındadır. Bu yanlış yöntemler yüzünden, ağrıyı gidermek isterken, kendinize zarar vermeniz, oldukça yüksek bir olasılıktır.

Diş ağrılarını gidermek için verdiğimiz örnekler, o an ağrınızı kesmek için etkilidir. Ancak tedavi ve kesin çözüm için yapılacak en doğru hareket, tabi ki bir diş hekimine giderek yardım almak olacaktır. Yapılacak tedavi ve işlem sonrası, problem giderileceği için, tekrar dişinizin ağrıma riski de tamamen ortadan kalkmış olacaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.