Özgür Bilgi Kanalı

Diş Fırçalama Teknikleri ve Dil Temizliği

Fırçayı ıslatmadan kullanmak önemlidir. Ağızdaki tükürük miktarı macunun yeteri kadar köpürmesi için yeterlidir. Macunu ise fırçayı dolduracak şekilde sıkmak yanlıştır. En fazla mercimek büyüklüğünde macun sıkılmalıdır çünkü fazla macun kullanılması ağızda acı bir tat bırakır bu da dişler tam olarak temizlenmedendiş fırçalamaişlemini bitirmeye neden olur.

Ayrıca Ağız ve Diş Sağlığımız İçin Ne Yapmalıyız? adlı knumuzda ağız ve diş sağlığınızı nasıl koruyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Diş fırçalamaişlemi de kesinlikle yatay yönlü olmamalıdır. Yatay fırçalama diş minesini aşındırır, bu da dişlerinizin ömrünü kısaltır. Ayrıca diş hassasiyeti artar ve dişlerde renk değişikliğine sebep olur. Diş etlerinin çekilmesine yol açar.

Sağlıklı Diş Fırçalama Teknikleri

  1. Sık yapılan hatalardan biri diş fırçasını ıslatarak fırçalama işleminin yapılmasıdır. Doğru olan fırçanın kuru olmasıdır.
  2. Diş macunu olabildiğinde az sıkılmalıdır.Çok diş macunu sıkmak dişleri daha iyi temizlemez.
  3. Fırçalama işlemi 45 derecelik açıyla dişetinden dişe doğru ve dairesel hareketler uygulayarak yapılmalıdır.
  4. Fırçalanma ön dişlerden başlanmalı ve arka dişlere doğru tüm dişlerin fırçalanmasına dikkat edilmelidir.
  5. Dişerin sadece ön yüzü değil, arka yüzleri de fırçalanmalıdır.İşlem, ön dişlerin arka yüzlerine doğru fırça dikine tutularak ve çok bastırmadan yapılmalıdır.
  6. Son olarak da ileri geri hareketlerle dişler temizlenmelidir.

Dil Temizliği

Dil Temizliği

Ağız bakımının son aşaması ise dil temizliğidir. Bu aşama da en az diş temizliği kadar önemlidir. Çünkü ağız kokusuna neden olan bakteriler dilde bulunur. Dil temizliği iyi yapılmazsa bu bakteriler rahatsız edici biçimde koku yapabilir.

Dil için özel fırçalar kullanılabileceği gibi normal diş fırçaları da kullanılabilir. Fırçayı dilin arka bölümünden öne doğru bastırmadan, süpürür gibi temizlemek en doğrudil fırçalama tekniğidir. Ancak bu işlem yapılırken çok bastırılmamalıdır. Dili aşındıracak şekilde bastırmak istenmeyen yaraların çıkmasına neden olur.

Alternatif Ağız Temizliği Ürünleri

Bunlar dışında diş ipleri, ağız duşları, ağız gargaraları ve spreyleri de diş temizliğinde kullanılabilecek ürünlerdir. Sadece alınan ürünün kaliteli olması gerekir. Onun dışında bu ürünleri kullanmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

Diş Fırçası Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Ortalama 3 ay içinde diş fırçası yıpranır. Bu da fırçada bakteri oluşumuna neden olur. O nedenle en geç 3-6 ay içinde diş fırçaları yenilenmelidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.