Özgür Bilgi Kanalı

Diş Fırçası Ve Diş Macunu Seçimi

Diş fırçasını nasıl seçmeliyiz:

Dişlerimizin bakımında birçok farklı etkenler vardır. Diş fırçası ve diş macunu seçimi de bu etkenler arasında. Diş fırçalının farklı çeşitleri vardır. İnce telli ve kalın telli diş fırçaları, düz ve ya arka dişleri temizlemekte kolaylık sağlayan eğimli diş fırçaları, son zamanlarda çok tercih edilen elektrikli diş fırçaları mevcuttur. Diş fırçasını seçerken ilk başta onun ağzın bütün bölgelerine ulaşabileceğine dikkat etmek gereklidir. Fırça telleri doğal ve ya yapay olabiliyor. Doğal kılla yapılmış olanlar kısa zamanda yıpranıp parçalanabiliyor. Bu sebeple daha çok yapay telli diş fırçaları tercih edilmelidir. Diş hekimleri diş fırçası seçerken ne çok sert ne de çok yumuşak, orta sertlikteki diş fırçası seçmemizi öneriyor. Önemli noktalardan biri de diş fırçasını en az 3 ayda bir değişmemiz gerektiğidir.

Diş macunu seçiminde dikkat etmemiz gereken noktalar:

Diş macunun da flüorit olması olmazsa olmazlardandır. Çünkü flüoridin diş çürüklerinin karşısını aldığı uzmanlar tarafından kanıtlanmış gerçektir. Diş macununu fazla kullanmaya gerek yoktur. Bezelye tanesi büyüklüğünde olması yeterlidir. Aynı zamanda diş macununu diş fırçasına yerleştirdikten sonra suyla temas ettirmenize gerek yoktur. Çünkü suyla temas eden diş macunu içerdiği birçok etken maddeni kaybedebiliyor. Diş macununda olan partiküller ne kadar çok büyük olursa dişlerimizde o kadar çok aşınmaya sebep ola bilir. Dişleri beyazlatıcı özelliği olan diş macunları dişlerimizde fazla aşınmaya nede olabiliyor. Bu nedenle elimizden geldiği kadar bu tür diş macunlarını seçmemeliyiz.

Diş fırçalarken kullanabileceğimiz farklı teknikler.

Diş fırçalarken dikkat etmemiz gereken en önemli nokta bütün dişlerimizin fırçalandığından emin olmaktır. Üst çene dişleri ayrı alt çene dişleri ayrı fırçalanmalıdır. Sırasıyla ön taraf, iç taraf ve en sonda ise arka dişlerimiz fırçalanmalıdır. Dişlerle diş fırçası arasında 45 derece açı olması ve her taraf için 20-25 kez tekrar yapılmalıdır. Diş fırçalama işlemi bittikten sonra dili de fırçalamalıyız. Bunun için yeni diş fırçalarının arka tarafında dil temizliği için yumuşak bir bölüm var. Bununla dil temizliğimizi yapıyoruz. En sonda bol suyla ağzımızı çalkalıyoruz. Diş ipi kullanmak diş çürüklerinden korunmak için en önemli ağız bakım aracıdır. Her akşam yemeğinden sonra diş ipiyle dişler arasında kalan yemek parçalarını temizlemek diş sağlığımız için olmazsa olmazlardandır.

Halk arasında diş macununun sivilcelere iyi geldiği söylentisi var. Bu tür bilgilere güvenerek, derinizde enfeksiyonların çoğalmasına, kalıcı zararlara ya da leke oluşumuna neden olabilirsiniz. Deride alerjik tepkiler görülebilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.