Özgür Bilgi Kanalı

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Sağlığımıza zarar gelmemesi için uzmanların önerilerine uymamız ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmememiz çok önemlidir. Bir araştırmaya göre ağız ve diş sağlığı konusunda maalesef Türkiye ülkeler arasında son sıralarda geliyor. Halk arasında yaygın olan çok yanlış bilgiler ve önem vermediğimiz küçük detaylar aslında ağız ve diş sağlığımızı kaybetmemizde büyük etkenler. Uyguladığımız, doğru bildiğimiz aslında kendi sağlığımıza zarar verdiğimiz yanlışlar nelerdir. Bunları aşağıda sıraladık:

  • Yemek yedikten az sonra dişleri fırçalamayın

Yemek yedikten az sonra dişlerimizi fırçalarsak yiyeceklerdeki asitler ağzımızda dağılıyor ve diş minesinin zayıflamasına neden oluyor. Dişlerimizi yemek yedikten minimum 1 saat sonra fırçalamamız gereklidir.

  • Dişlerimizi fırçalarken diş macununu suyla ıslatmak doğru değil

Çoğumuz dişlerimizi fırçalarken diş macununu diş fırçasının üzerine koyduktan sonra suyla ıslatıyoruz. Bu doğru bildiğimiz yanlışlardan bir tanesi. Suyla ıslanan diş macunu içindeki etken maddesini kaybeder ve daha az yararlı olur. Aynı zamanda diş macunu fazla miktarda kullanmanın yararı yoktur. Sadece bezelye büyüklüğünde bir miktar kullanmamız yeterli olacaktır. Çünkü, diş macununun en önemli görevi diş fırçalamayı kolaylaştırmaktır ki, bunun için de küçük bir miktar yeterlidir.

  • Çok uzun süre fırçalarsam daha beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olacağım düşüncesi yanlıştır

Doğru bildiğimiz yanlışlardan birisi de budur. Çok fazla ve sert bir şekilde fırçalama daha çok bakterini öldürmemize yardımcı oluyor. Son araştırmalar 2 dakikadan fazla fırçalamanın zaman kaybından başka bir şey olmadığını gösteriyor. En doğru uygulama dişleri günde iki kere 2 dakika sürecek şekilde yumuşak bir fırça ile sert olmayacak şekilde fırçalamak, bunun yanında diş ipi ile diş aralarındaki yemek parçalarından düzenli olarak temizlemektir. Eğer sigara veya çay, kahve çok tüketiyorsanız o zaman diş fırçalandıktan sonra dilinizi de fırçalamanız ağız kokusunu azaltacaktır.

  • Arıtıcı yiyecekler kullanmak ağız sağlığımız için önemlidir

Elma, pişmemiş havuç, mısır patlağı ve kerevizi yemek sırasında kullanırsanız doğal diş fırçası görevini yerine getirecektir ve dişlerinizin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

  • Suya elma sirkesi katılarak yapılan gargara da uzmanların önerileri sırasındadır

Sabahları elma sirkesi katılmış suyla gargar yaptıktan sonra dişleriniz fırçalamanız, dişlerdeki lekelerin ortadan kalkmasına, dişlerin daha beyaz olmasına ve ağızdaki bakterilerin azalmasına yardımcı olacaktır.

  • Ağız kokusundan şikâyetçi olanlara güzel bir öneri “kahve çekirdeğini çiğnemek” Ağız kokusu çok rahatsız edici ve insanı psikolojik olarak kötü yönde etkileyen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağız kokusu hem ağız ve dişle alakalı sorunlardan hem de farklı dâhili hastalıklardan dolayı olabilir. Ağız ve diş aralarında olan bakterilerin sülfürlü bileşikleri kötü kokuya neden olur. Ağız kokusundan kurtulmak için kahve çekirdeğini çiğnemek etkili bir çözüm ola bilir. Çünkü, kahve çekirdeği sülfürlü bileşikleri ortadan kaldırır.
  • Leziz bir keşif olan kakao hakkında

Kakao çekirdeğinde olan antibekteriyal bileşenler çikolatanın dişlere zarar vermesini engelliyor. Buna kıyasla şekerler dişlerdeki çürüklerin esas nedenidir. Meyve sularındaki asit seviyesinin yüksek olması da dişlere zarar veriyor. Süt ve süt ürünlerindeki, laktoz da diş çürüklerine neden olmaktadır. Yalnız laktoz içermeyen sütler de mevcuttur.

  • Yemek yedikten sonra peynir yemek

Meyve suyu, şerbetli tatlılar, şekerler, muz, karamel ve bu gibi yemekler dişde çürük oluşmasını tetikliyor. Bu yiyeceklerden sonra peynir yemek ve ya süt, ayran içmek şekerden dolayı oluşan asidin zararlı etkisini azaltır. Ph seviyesini dengelediğinden dişlerde koruyucu tabaka oluşturur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.