Özgür Bilgi Kanalı

Diş Teli Fiyatları

Son yıllarda ülkemizde, ağız ve diş sağlığına verdiği önemin, daha önceki yıllara göre oldukça arttığı gözlenmekte. Özellikle çocukluk döneminde, ağız ve diş sağlığına dikkat edilmesi, ilerleyen yaşlarda, sağlıklı ve güzel görünümlü dişlere sahip olmak için önemli. Bu alanda, teknolojinin ilerlemesine paralel olarak, sürekli yeni teknikler geliştiriliyor. Bu yöntemlerden, son yıllarda en çok kullanılanıdiş teli tedavisidir. Kısaca, çapraşık dişlerin düzene sokulması amacıyla uygulanandiş teli tedavisi, bu alanda özel eğitim almış ortodontistler tarafından uygulanır.Diş teli tedavisine, ne kadar erken başlanırsa, alınacak sonuç da o kadar başarılı olur. Ortodontistler, kemik yapısının tam olarak sertleşmeye başladığı 15- 16 yaşlarından önce, diş teli tedavisine başlamanın en uygun dönem olduğunu söylemektedirler. Tedavi süreci genellikle iki yıldır. Ancak, düzeltilecek dişlerin durumuna göre, bu süre üç yıla kadar uzayabilir.

Diş teli tedavisisüresince dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle her ay düzenli olarak kontrollere gidilmeli, asitli içecekler kesinlikle içilmemeli ve dişler sık sık fırçalanmalıdır.

Diş teli tedavisi fiyatları, ülkemizde ilk uygulanmaya başladığı yıllarda oldukça yüksekti. Bunun nedenleri arasında, tedavi türünün yaygınlaşmamış olması, bu alanda yeterli ortodontist bulunmaması, tedavide kullanılan malzemelerin yurt dışından temin edilmesi gibi faktörler yer almaktaydı. Günümüzde ise, diş teli tedavisi oldukça yaygınlaşmış ve bu alanda uzman ortodontistlerin sayısı oldukça artmıştır. Buna bağlı olarak,diş teli fiyatlarıuygun seviyelere düşmüştür.

Diş teli tedavisinde, Türkiye’nin her yerinde, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen fiyatlar uygulanmaktadır. Diş teli uygulanacak diş sayısı, dişlerdeki bozukluğun derecesi, alt çene, üst çene ya da her iki yöne de uygulanması gerekliliği gibi durumlara göre, diş teli fiyatları değişmektedir. Örneğin, sadece alt çenede veya sadece üst çenede hafif bir çapraşıklık durumunda, bir senelik bir tedavi yeterli gelebilmektedir. Bu tür bir tedavinin fiyatı, 1500- 2500 TL arasındadır. Dişlerde seyreklik ya da sıkışıklık gibi sorunlarda uygulanacak tedavi süreci iki senedir. Bu tedavinin fiyatı 4000- 4500 TL arasındadır. Dişlerde görülen diş ve çene uyumsuzluğu, normalden fazla üst üste gelmiş dişler, ya da normalden çok seyrek dişler için uygulanan tedavi 3 sene gibi uzun bir süreç gerektirir. Fazla sık görülmeyen bu durumlarda ise,diş teli fiyatı5000- 5500 TL tutarındadır.

Fiyatlar yüksek gibi görünse de, uygulanan işlemin zorluğu ve sonucun her zaman başarılı olması, yapılan harcamanın yerini bulduğunu göstermektedir. Bunun yanında,diş teli tedavisiuzun bir süre devam ettiği için, ortodontistlerin büyük çoğunluğu, hastalarına ödeme kolaylığı sağlamakta, başlangıçta malzeme fiyatını alıp kalan miktarı tedavi süreci içinde, kontroller sırasında almaktadırlar.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.