Özgür Bilgi Kanalı

Diş tellerine braket denilmektedir. Diş tellerini kullanarak uygulanan tedaviye ise ortodontik tedavi adı verilmektedir. Diş bozukluklarının tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntem dişlerin rengini değiştirmemektedir dolayısıyla dişlere zarar veren bir uygulama değildir aksine yararı daha fazladır. İlk takıldığında uygulanan yoğun işlemden dolayı biraz ağrı görülmektedir. Ancak ilerleyen zamanlarda bu ağrı giderek hafiflemektedir. Bu tellerin ortalama beş yıl dişlerde kalması tavsiye edilmektedir.

Dişlerde görülen çarpıklıklar, boşluklar, alt çene çıkıklıkları gibi sorunlar için kullanılır. Pek çok soruna çözüm olarak uygulandığından dolayı birden fazla çeşidi vardır. Şu şekilde sınıflandırılır: metal diş telleri, seramik diş telleri, içe takılan diş telleri, altın diş telleri ve damon diş telleri.

metal-dis-teli

Metal diş telleri en çok tercih edilen çeşitlerden biridir. Öncelikli olarak çocuklarda rastlanan diş bozukluklarının tedavisinde uygulanır. Paslanmayan çelik malzemeden üretilir. Diş yapısı ile fazlaca uyumludur. Kullanımı oldukça rahattır. Son dönemlerde çok fazla kullanılmaktadır. Çocuklara uygulanırken tercihe göre teller üzerine renkli esnek bantlar uygulanabilir.

seramik-dis-teli

Seramik diş telleri metal diş telleri ile fiyat olarak karşılaştırıldığında biraz daha pahalıdır. Görünüş olarak rahatsızlık hissi vermez. Dişlerle bir bütün olarak göründüğü için tercih edilmektedir. Bu özelliğinden dolayı yetişkinler ve çocuklar bu diş tellerine öncelik verirler. Kullanımı son derece kolaydır sadece biraz özen gerektirmektedir. Temiz kullanmaya dikkat edilmelidir.

ice-takilan-dis-teli

İçe takılan diş telleri görünüş olarak diğer diş tellerinden farklıdır. Diğer çeşitleri dişin dış tarafına takılırken bu diş teli çeşidi dişin iç yüzeyine uygulanmaktadır. Dışarıdan görünüşte teller belli olmamaktadır. Nereye takılacağı belirlenirken gelişen teknolojiden yardım alınır. Yoğun bir çalışma gerektirdiğinden dolayı tedavi ücretlerinde yükselmeye sebep olmaktadır. İç yüzeyde kalması nedeniyle estetik kaygısı fazla olan bireylerce tercih edilir.

altin-dis-teli

Altın diş tellerinin fiyatları biraz yüksek olduğundan dolayı oldukça maliyetli bir tel çeşididir. Alerji karşıtı olma özeliği vardır. Kullanımı rahattır.

damon-dis-teli-braket

Damon diş telleri hastalar tarafından takılıp çıkarılabilmektedir. Hareketli bir sistem olarak uygulanır. Diğer tel çeşitleri ile kıyasla maliyeti düşüktür.

Bu yazıdan diş teli fiyatlarına ulaşa bilirsiniz:http://ozgurlukicin.com/saglikli-yasam/dis-teli-fiyatlari/


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.