Özgür Bilgi Kanalı

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Ağız sağlığımız ve diş sağlığımız vücut sağlığımız için büyük önem taşımaktadır. Bunun için sağlıklı dişlere sahip olmak çok önemlidir. Sadece diş fırçalamak dişlerimizin sağlam olmasına yetmiyor. Dikkat etmemiz gereken birçok başka noktalar da var. Uzmanlar aşağıdaki konulara dikkat etmemiz gerektiğini söylüyor.

 • Türk toplumu olarak çay bizim alışkanlığımız haline gelmiştir. Aynı zamanda gün içerisinde iş yerinde veya evde verdiğimiz kahve molası, zararlı atıştırmalıklar, fazla içilen hazır meyve suları, şeker ve tatlılar ağızdaki asit seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. Asit seviyesinin yüksek olması ise diş çürümelerini hızlandırmaktadır. Çay veya kahve kullanımını kısıtlamalı, aynı zamanda sağlığımız için bu ürünleri şekersiz kullanmaya dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda süt ve süt ürünleri tüketimini de artırmak hem dişlerimiz hem de vücut sağlığımız için çok büyük faydalar sağlamaktadır.

 • Sigara alışkanlığımızdan kurtulmak kolay olmasa da önceliğimiz olmalı. Çünkü sigara kullanımı ağız kokusu, ağız kuruluğu gibi küçük sorunlardan başka ağız kanseri gibi ileri derece hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Sigara bırakmada zorluk yaşayanlar sigara bırakma hatlarını kullana bilirler. Bununla birlikte sigarayı bırakmak için ilk başta bunu başaracağına, çok da zor olmayacağına kendi inandırmak gerekledir.

 • Ağız bakımında sadece diş fırçalamak yeterli değildir. Diş ipi kullanımını ihmal etmemeli, her gün yatmazdan önce diş aralarını yemek kırıntılarından temizlemek için kullanmalıyız.

 • Dişleri fırçalamak ne kadar önemliyse doğru fırçalamak da o kadar önemlidir. Küçük yaşlardan yani ilk dişlerimiz çıkmaya başladığı andan dişler fırçalanmalıdır. Günde en az iki kere olmakla, iki dakika sürede, doğru seçilmiş diş fırçası ve diş macunu ile dişler fırçalanmalıdır. Dişleri fırçalarken, diş macununu ıslamaya gerek yoktur. Diş fırçası 3 ayda bir değişilmeli, yapay telli diş fırçası almaya dikkat edilmelidir.

 • Ana öğünler dışında çok fazla olan tatlı tüketimini azaltmalı, tatlıları öğünler zamanı yemeye dikkat etmeliyiz.

 • Yemeklerden sonra su içmek ağızdaki asit seviyesini dengelediğinden buna önem vermekte fayda var. Su yerine süt de içile bilir. Süt su görevini yerine getirmekle beraber dişteki kalsiyum oranını yükseltiyor. Yemekleri peynirle bitirmek de aynı görevi yerine getiriyor.

 • Sakız kullanımı da dişlerimize zarar vermektedir. Bu yüzden elimizden geldiğince kısıtlamalı, şekersiz sakızları tercih etmeliyiz. Kuruyemiş, şerbetli tatlılar yedikten sonra ağzımızı dikkatlice temizlemeliyiz. Yani bu yiyeceklerin fazlalıklarının diş aralarında kalmamasına dikkat etmeliyiz.

 • Meyve suyu yerine meyve yemek diş sağlığımıza faydalı olmaktadır. Çiğ sebze tüketimi de dişlerin mekanik temizliğini sağlamakla birlikte içerdiği çeşitli vitaminler diş etleri için önem kesp etmektedir. Sert meyve sebzeler ön dişlerimiz için beyazlatma görevini de yerine getiriyor. Elma, havuç tüketimini artırmak öneriler arasındadır.

 • Peynir içeriğinde olan kalsiyum fosfat ağız boşluğundaki asit seviyesini azaltıyor, ayrıca bakterilerin çoğalmasını önlüyor ve dişlerdeki kalsiyum seviyesini yükselmesine yardımcı oluyor.

 • Yer fıstığı, kakao da dişler için yararlı yiyeceklerdendir.

 • karbonatla diş beyazlatma yöntemini kullanabilirsiniz

 • Kepek de dişlerde olan bakterilerin asit oluşturmasını azaltan maddeler olduğundan, kepekli undan yapılmış ekmek ve un mamullerini kullanmakta fayda vardır.

Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.