Özgür Bilgi Kanalı

 Sülük Tedavisi Nelere iyi Gelir? Kendimiz uygulayabilir miyiz?


Sülük tedavisi birçok dolaşım sistemi hastalığına iyi gelmektedir. Atardamar ve toplardamar tıkanıklığı ve eklem romatizması, varis gibi sorunlarda oldukça etkilidir.

Felç, egzama, sedef, göz tansiyonu, baş ağrısı, yanık vakaları, geçmeyen yaralar, kangren, ameliyat izleri gibi çeşitli hastalıklarda da kullanılmakta.

Sülük tedavisi ortopedi, rekonstrüktif cerrahisi kapsamında kangren başlangıcı olan kopmuş organ tamirinde hemen hemen bütün dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yılda en az bir kere yapılan sülük tedavisi, o yıl içerisinde herhangi bir enfeksiyon ve diğer bazı hastalıklara karşı koruyucu etkisini göstermektedir.

Sülük Tedavisi Nasıl Yapılıyor?


Tıbbi amaç için kullanılacak olan sülüklerin çenelerinde 60 ve 100 arasında diş bulunur. Ortalama yarım saat sürecek olan bir sülük tedavisinde kendi ağırlığının 5 ve 10 katı kadar kan emer. Sadece kanı emerek tedavi etmezler. Sülükler kanı emerken vücuda salgı verirler. Sıvının içinde 100 den çok bioaktif madde vardır. Kanın pıhtılaşmasını önleyici, oluşan pıhtı durumunu çözme, ağrıları kesmede, kas gevşetici, stres giderici ve bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği bulunmakta.

Sülük Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?


Öncelikle sülük tedavisinin uygulanacağı kişinin kesinlikle kansızlık problemi olmaması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar, aktif kanaması olan hastalar, bir ay içinde mide kanaması veya bağırsak kanaması geçirenler, diyaliz hastaları, hamileler, emzikli anneler, şeker hastaları, kalp yetmezliği olan hastalar ve herhangi bir ameliyat öncesinde sülük tedavisi uygulamak sakıncalıdır.

Sülük Tedavisi Zararlımı?


Sülüklerin sterilize edilmiş olmaları şarttır. Uygulanacak yerin temiz olması ve sülüklerin sterilize edilmiş olmaları hiçbir enfeksiyona neden olmaz. Sülükler bir hastaya uygulandıktan sonra kesinlikle başka bir hastada kullanılmamalı ve hemen imha edilmelidir. Aksi takdirde kan yoluyla herhangi bir hastalık bulaşabilir. Sülük tedavisi yapıldıktan sonra yan etki olarak uygulama yapılan bölgede lokal kaşıntı oluşabilir. Kaşıntının geçmesi için sadece soğuk uygulamak yeterli olacaktır. Kaşıntı dışında başak bir yan etkisi yoktur.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.