Özgür Bilgi Kanalı

YİRMİLİK DİŞ AĞRISI VE YAPILMASI GEREKENLER

Yirmilik dişler hakkında merak ettiğiniz birçok bilgiyi bu makalede bulabilirsiniz. Çoğu zaman doktorlara yirmilik dişler hakkında çeşitli sorular yöneltiyor. Diş çıkarma döneminde oluşan ağrılar, ameliyat ve sonrası, yirmilik diş ağrısına ne iyi gelir?

Azı dişleri olarak 15 yaşımızdan sonra çıkan dişlere yirmilik dişler derler. Bazen yirmilik dişlerin dışarı çıkması için uygun alan olmadığında çenede gömülü kalırlar. Bu dişlerin çekilip çekilmemesi konusunda bazen fikir ayrılıkları oluşuyor. Bu konuda diş hekimine danışmamız en mantıklı yoldur. Eğer yirmilik dişlerinizde her hangi ağrı sızı yoksa ve damakta yerleşimi normal şekildeyse bu dişi çektirmemize gerek yoktur. Ama az önce anlattığımız gibi, diğer dişlerimizi rahatsız edecek derecede baskı yapıyorsa çektirmek daha uygundur. Eger damakta gömülüyse o zaman ameliyatla alınması gerekebilir.

Yirmilik diş Ağrısını nasıl geçirebiliriz?

Yirmilik dişler diğer dişlerimize göre çürümeye daha yatkındır. Bu dişler damakta en sonda yerleştiği için fırçalanma zamanı tam temizlenme mümkün olmayabiliyor. Aynı zamanda diş ipi kullanmak da zor olduğundan diş arasında kalan yemek parçacıkları diş çürümesini tetikliyor. Damakta gömülü dişlerde sorun olduğunda diğer dişlerin de çürümesini sebep ola biliyor. Yirmilik dişlerde ağrı oluştuğunda geçici çözüm olarak diş doktorunuzun önerdiği ağrı kesicini kullanabilirsiniz. Ama bu ağrılardan tamamen kurtulmanın tek yolu yirmilik dişleri çektirmektir. Doktorlar yirmilik dişleri erken yaşta diş doktoruna göstermeyi ve eğer sorun varsa çektirmeyi öneriyor. Çünkü bu dişleri 15-22 yaş arasında çekmek çok daha kolaydır. Daha ileri yaşlarda bir takım yan etkilerin oluşması muhtemeldir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.