Özgür Bilgi Kanalı

Altın Satıcıları - Savaş, Enflasyon Korkusu Yaratırken Talepler Çok Artmış Durumda

Altın, savaşlar ve krizler zamanlarında güvenli liman olarak asırlık rolünü oynuyor ve dünyanın her yerinden insanlar birikiyor.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, petrol ve gazdan buğday ve metallere kadar her şeyin fiyatını hızla artırdı. Enflasyon korkularını ateşledi ve küresel büyümeyi tehdit etti. Bu, perakende yatırımcıları Viyana ve Singapur’dan New York’a kadar her yerde, pandemi sırasında ulaşılan rekora yakın, ons başına 2.070,44 dolara yükselen altının her zamanki güvenli limanına yönlendiriyor.

Altın fiyatlarında yılın başından bu yana görülen yaklaşık %10’luk artış, Philoro Edelmetalle GmbH’nin kurucusu Rudolf Brenner gibi altın külçe tüccarları için bir nimete dönüşüyor ve Almanca konuşulan Avrupa’daki mağazalarında artık uzun alıcı kuyrukları var. hiçbir azalma belirtisi göstermeyen çatışmaya devam ediliyor.

Satışları normal seviyesinin üç katına çıkan Brenner, “Ukrayna’da kriz başladığında büyük siparişler gördük” dedi. “İnsanlar her şeyi satın alıyor.”

Benzer hikayeler dünyanın dört bir yanındaki altın bayilerinden çıkıyor. New York’taki Empire Gold Buyers’ın CEO’su Gene Furman, müşterilerinin saat ve mücevher gibi lüks ürünler ticareti yapan %30’unun nakit yerine külçe altın istediğini söylüyor. Singapur’daki Silver Bullion Pte Ltd.’nin kurucusu Gregor Gregersen, Rusya’nın işgalini takip eden ilk haftada altın ve gümüş satışlarının %235 arttığını gördü ve talep o zamandan beri sadece artışa geçti.

Gregersen, “Yatırımcılar, Ukrayna’daki savaşla ilgili en kötü senaryo doğrultusunda düşünüyor ve Singapur gibi güvenli bir yargı bölgesinde fiziksel güvenli liman varlıkları satın almayı ihtiyatlı buluyorlar” dedi.

Artan talep, özellikle batı ülkelerinde fiziksel metal alımı için zaten güçlü bir yılın ardından geliyor. Dünya Altın Konseyi’ne göre, külçe ve madeni paralara olan talep, 2021’de neredeyse on yılın en yüksek seviyesi olan 1.124 tona ulaştı. Bu, kurumsal yatırımcıların fazla düşmediği bir zamanda fiyatları desteklemeye yardımcı oldu.

altın madeni grafik

Fiziksel altın için mevcut yaygara, perakende yatırımcıların metalin favori versiyonlarında kazançlarını artırmak için zaten yüksek primlere neden oluyor, bu da kıtlıklarının bir işareti. Ellerini bir onsluk bir bara almak için, alıcıların spot fiyatın 100 dolara kadar çıkması gerekebilir.

Fiziki külçe komisyonculuğu Goldcore’da primler yaklaşık %25 arttı ve CEO’su Stephen Flood’a göre daha da artması bekleniyor. Ona göre, ana itici güç, ödeme sistemini “siyasallaştıran ve silahlandıran” Rusya’ya yönelik mali yaptırımlarla ilgili endişelerden kaynaklıdır.

Flood, “Metalin elinizin altında olması nihai yedekleme planıdır,” dedi. “Herkes ve anneleri şimdi değerli metallere bakıyor.”

Ama bu tek yönlü bir yol değil. Birçoğu, 2020 yazından bu yana bu kadar yüksek olmayan fiyatlardan yararlanmak için külçelerini, madeni paralarını ve mücevherlerini bayilere geri getiriyor. O zamanlar, karantinalar hafifledikçe ve insanlar altın mağazalarına akın ettiğinden faaliyetlerde ani bir artış yaşandı.

Yine de, Londra’nın tarihi Hatton Garden mücevher mahallesinde J Blundell & Sons’u işleten Ash Kundra’ya göre, şu anda satıcılardan daha fazla altın alıcısı var. Bunu perakende yatırımcılar arasındaki çok daha korkulu ortama bağlıyor.

“2020’de aldığımın yaklaşık %60’ını satın alıyorum” dedi. “Şimdi daha çok satıyorum.”

(Eddie Spence, Yvonne Yue Li ve Ranjeetha Pakiam tarafından bildiriliyor).


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.