Özgür Bilgi Kanalı

Cevher, her madencinin maaşıdır ve daha fazla cevher çıkarılabilen, işlenebilen ve kârla satılabilen bir veya daha fazla mineralin doğal bir toplamı maaş çeki o kadar büyük olur.

En fazla cevheri taşıma imkanına sahip olanlardır ve kardeş şirketimiz Miningintelligence’ın verileriyle derlenen ilk on listemizdeki on şirketin tümü ana veya orta kademedir ve listemizdeki on şirketten sekizi MINING.com’un dünyanın en büyük 50 madencilik şirketi listesidir.

madencilik şirketleri

İlk sırada BHP tarafından işletilen dünyanın en büyük üreticisi Şili’deki Escondida bakır madeni yer alıyor. Dünyanın en büyük ikinci madenci olan Rio Tinto, günde ortalama 360.000 tonluk bir üretim yapan madende %30 hisseye sahiptir. İlk üç çeyreğe ilişkin üretim rakamlarına göre Escondida’nın 2021’de 130,78 milyon ton (mt) bakır, gümüş ve altın cevheri çıkarması bekleniyor.

İkinci sırada, yine Şili’de bulunan Anglo American ve Glencore’un ortaklaşa sahip olduğu Collahuasi madeni yer alıyor. 1 Yıl için öngörülen 104.65mt bakır, altın ve gümüş cevheri çıkarılması, 2020’de 71,9mt çıkarılmasından büyük bir sıçramadır.

Üçüncü sırada yer alan First Quantum Minerals’in Cobre Panama madeni, Vancouver merkezli şirketin bu yılki yılın üçüncü çeyreğinden rapor edilen üretim rakamlarına göre 96.24 milyon ton bakır, gümüş altın ve molibden cevheri çıkarması muhtemeldir. Hükümet rakamlarına göre, Cobre Panama tek başına ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %3,5’ine katkıda bulunuyor.

Dördüncülük sırası, dünyanın en büyük gümüş üreticisi olan Meksika’daki Southern Copper’s Buenavista madenine gidiyor. Southern Copper, birkaç yıl önce amiral gemisi bakır-molibden-çinko-gümüş madenini genişletmek için yaklaşık 1 milyar dolar harcadı.

MMG’nin Las Bambas madeni Peru, 2021 için öngörülen 65,26 mt bakır, gümüş altın ve molibden cevheri ile 5. sırada yer alıyor. Maden, yakınlarda yaşayan sakinlerin önemli bir ulaşım yolunu bloke etmesi nedeniyle bu yıl topluluk muhalefetiyle karşı karşıya kaldı. Topluluklar, Başbakan Mirtha Vasquez ile yaptığı halka açık görüşme sonrasında geçen ay yol ablukasını kaldırmayı kabul etti.

Altıncı sıra, First Quantum Minerals’in Zambiya’daki Sentinel bakır-nikel kobalt madenine gidiyor. Şirket, Zambiya bakır madenlerindeki hisselerini satma planlarını rafa kaldırdı ve Sentinel’in bu yıl 56.69 milyon ton cevher çıkarması bekleniyor.

Yedinci sırada, yıl boyunca 53,6 milyon ton cevher çıkarılacak olan Kaz Minerals’in Aktogay bakır, gümüş altın ve molibden madeni yer alıyor.

Kinross Gold’un Brezilya’daki Paracatu madeni, bu yıl 52.46 mt cevher çıkarması öngörülen sekizinci sırada yer alıyor ve BHP ve Glencore’un Peru’daki Antamina bakır-kurşun-çinko-molibden-gümüş madeni, 52.45 mt’luk çok yakın bir maden ile dokuzuncu sırada yer alıyor.

İlk 10’u, 2021’de çıkarılması öngörülen 43,64 milyon ton cevherle, Anglo American’ın Şili’deki Los Bronces bakır-molibden madeni oluşturuyor.

Mansiyon ödülü, bu yıl için öngörülen 40,26 mt cevherle Avustralya’daki Newcrest’in Tefler bakır-altın madenine ve tahmini olarak 38,40 mt’a sahip Meksika’daki Newmont’un Pensaquito altın-gümüş-kurşun-çinko madenine gidiyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.