tokyo

Dünyanın en yaşanabilir ve güzel şehirleri başlığı taşıyan listeler farklı farklı kaynaklarda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bunlardan bazılarında Türkiye‘den de şehirler görüyoruz ama nedense pek inanasımız gelmiyor bu duruma. Güvenilir ve gerçekçi bir liste de 2015 yılı sonunda İngiltere‘de yayınlanan Monocle dergisi tarafından hazırlandı.

Monocle dergisinin yayınladığı dünyanın en yaşanabilir şehirleri endeksi (The Most Liveable Cities Index) listesinde yer alan 25 şehir; yaşam kalitesi gözetilerek belirlenmiş. Sıralamayı oluşturan yaşam kalite endeksiyse güvenlik, suç oranı, ekonomik veriler, ulaşım, iklim, çevre duyarlılığı, şehir mimarisi ve planlaması, sağlık sistemi, uluslararası bağlantılar, iş dünyasına erişim, insan hakları ve özgürlükler gibi kriterler değerlendirilerek hesaplanmış.

Bu 25 şehrin birçoğu sadece yaşanılabilirlik açısından değil, tatil keyfi açısından da yüksek potansiyele sahip. Dolayısıyla tatil için bu şehirlerin hangisini seçerseniz seçin harika zaman geçirebilirsiniz.

İşte dünyanın en yaşanılabilir ve güzel şehirleri:

 1. PORTLAND – ABD

Oregon Eyaleti’nde yer alan Portland ABD’nin incisi gibi.

portland abd

PortlandABD‘nin Oregon eyaletinde yer alan en büyük şehir. Dört mevsim boyunca yağış alan şehrin dört bir yanı yeşilliklerle dolu ve gerek şehir yönetiminde gerekse şehir halkında çevre duyarlılığı çok yüksek. Gül yetiştiriciliğine ayrı bir önem veriliyor ve her sene Gül Festivali (Rose Fest) düzenleniyor. Portland’ın, daha doğrusu Oregon eyaletinin, en ilginç özelliklerinden biri tüketim vergisinin olmaması. Nüfusun yaklaşık 600.000 olduğu Portland’da yaşam standartları da bir hayli yüksek.

 1. BARCELONA – İSPANYA

Barcelona’nın işlek limanı şehrin köklü geçmişini yansıtan izler taşıyor.

very good city BARCELONA

İspanya‘nın ikinci büyük şehri Barselona / BarcelonaKatalonya Özerk Bölgesi‘nin göbeğinde yer alıyor ve ülkenin Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı ve ticaret merkezi konumunda. Kendine özgü kültürüyle farklılaşan şehir, modernist bir bakış açısıyla düzenli ve uyumlu şekilde planlanmış ve inşa edilmiş. Yumuşak Akdeniz ikliminin hakim olduğu Barselona 5 milyona varan nüfusuyla Avrupa‘nın 6. büyük metropolü olarak gösteriliyor.

 1. OSLO – NORVEÇ

Oslo’da beton yapılar doğal yaşam alanlarıyla iç içe olduğundan şehir yaşantısı boğuculuktan uzak.

very good city OSLO – NORVEÇ

Norveç‘in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Oslo, dünyanın en pahalı şehirleri arasında gösteriliyor. Dünya küresinin kuzeyinde yer almasına karşın, Atlas Okyanusu‘ndan gelen Golfstrim sıcak su akıntısının etkisiyle nemli ve ılık bir iklime sahip. Bu da şehri Norveç ekonomisinin beşiği haline getirmeye yetiyor. Oslo pek çok araştırmaya göre Avrupa‘nın yaşam kalitesi ve standartları en yüksek ilk üç şehrinden biri.

 1. CENEVRE – İSVİÇRE

Son dönemlerde CERN deneyleriyle ünlenen Cenevre, Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri.

very good city CENEVRE – İSVİÇRE

İsviçre‘nin Zürih şehrinden sonraki en yüksek nüfuslu ikinci şehri olan Cenevre aynı zamanda Cenevre Kantonu‘na da başkentlik ediyor. Nüfusunun yarısına yakını yabancılardan oluşan tam anlamıyla küresel bir şehir Cenevre. CERN yüksek enerji fiziği laboratuvarına, Birleşmiş Milletler‘in Avrupa‘daki merkezine, Dünya Sağlık Örgütü‘ne (WHO) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi‘nin merkezine ev sahipliği yaptığı yetmezmiş gibi, küresel bir finans merkezi olma özelliği de taşıyor.

 1. HAMBURG – ALMANYA

Hamburg, Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahip.

very good city HAMBURG – ALMANYA

Almanya‘nın ikinci büyük şehri olan Hamburg, aynı zamanda Avrupa Birliği‘ndeki en büyük 6. metropoldür. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı olarak da gösterilen şehir, Almanya’nın en büyük limanına sahip. Rotterdam‘ın ardından Avrupa’nın en büyük ikinci limanına sahip olan Hamburg, bu açıdan dünyada da 9. sırada yer alıyor. Ticaret ve hizmet sektörüyle Almanya’nın en büyük sanayi şehirlerinden biri; havacılık sektöründe ve uçak üretiminde dünyanın en büyük 3. şehri konumunda. Kimya, makina, gemi inşaat ve bankacılık sektörleri de şehir ekonomisinde önemli bir paya sahip. Elbette halk da şehrin bu ekonomik büyüklüğünden nasibini almış, 2013’te kişi başına düşen ulusal gelir 53.600€ gibi olağanüstü bir seviyeye ulaşmış.

 1. AMSTERDAM – HOLLANDA

Amsterdam Avrupa’nın en çok turist alan şehirlerinden biri, çünkü olağanüstü güzel!

very good city AMSTERDAM – HOLLANDA

Hollanda‘nın başkenti Amsterdam 17. yüzyıldan kalma yapılarıyla, Avrupa‘daki en köklü kent dokularından birini barındırır. Bu tarihi yapılar merkezde yer alan Dam Meydanı‘nı (Dam Square) çevreleyen iç içe geçmiş ay biçimindeki kanallarla birlikte şehrin karakteristiğini oluşturur. Bisikletler şehri olarak nam salan Amsterdam, şehir planlamacılığı ve belediyecilik açısından adeta ders niteliğindedir. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 5. şehri olan Amsterdam her yıl 4 milyondan fazla turist alır. Amsterdam Havalimanı (Amsterdam Airport Schiphol) Hollanda’nın en büyük, Avrupa’da 4. en büyük, dünyanın 10. en büyük; yılda 44 milyon kişiyi ağırlamasıyla da dünyanın en kalabalık 3. havalimanıdır.

 1. HONG KONG – HONG KONG

Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı; en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi…

very good city HONG KONG

1 Temmuz 1997 tarihine kadar Birleşik Krallık‘a (United Kingdom) bağlı bir sömürgeyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir eyalet olan Hong KongHong Kong AdasıKowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelir. Özellikle Birleşik Krallık himayesi döneminde çok iyi bir şehir planlamasıyla, modern bir şekilde inşa edilen şehir bugün dünyanın en önemli ve kalabalık metropollerinden biri; aynı zamanda Asya‘nın en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

 1. LİZBON – PORTEKİZ

Avrupa’nın en renkli başkentlerinden biri olan Lizbon, tıpkı Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş.

very good city LİZBON – PORTEKİZ

Portekiz’in başkenti ve en büyük şehri olan LizbonAtlantik Okyanusu kıyısında yer alır ve ılık Akdeniz iklimi etkisindedir. Lizbon’da sıcaklık kışın en soğuk zamanlarında bile nadiren 5°C altına düşer. Lizbon şehrini de içine alan Lizbon Metropolitan BölgesiAvrupa Birliği ortalamasının üzerindeki refah düzeyi ile Portekiz’in en zengin kesimidir; Portekiz Gayri Safi Milli Hasılasının %45’ini tek başına üretir. Avrupa’nın en renkli başkentlerinden birisi olan Lizbon, tıpkı Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur.

 1. AUCKLAND – YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’nın “kıymetlisi” Auckland, şehir merkezinde de kırsalda kesimlerinde de yüksek yaşam standartları sunuyor.

very good city AUCKLAND – YENİ ZELANDA

Auckland, 1.5 milyona yaklaşan nüfusuyla, Yeni Zelanda‘nın en kalabalık şehridir. Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri listelerinde her zaman kendine yer bulan bu güzel şehir; Yeni Zelanda’nın ana giriş kapısı, ticaret ve endüstri merkezidir. Geniş kumsalları, limanları, alış-veriş imkânları, gece eğlenceleri ile metropolit bir şehir kültürü sunar. Rengarenk doğal yaşam alanları ile doğa ve macera tutkunları için bir cazibe merkezidir. Az bulunan pahalı ve leziz deniz yemekleri içeren Yeni Zelanda mutfağı, dünyanın en iyi ve en taze mutfakları arasındadır. Kültürel ve sanatsal etkinlikler açısından bir hayli zengin olan Auckland, aynı zamanda Avrupa‘nın en kozmopolit şehirlerinden biri.

 1. MADRİD – İSPANYA

Madrid, Avrupa’nın ruhu olan az sayıdaki şehirlerinden biri.

MADRİD – İSPANYA

İspanya‘nın başkenti MadridİstanbulLondraBerlin ve Paris‘ten sonra Avrupa‘nın en en kalabalık beşinci şehri olma özelliğine sahiptir. Güncel nüfusu 4 milyondan fazla olan Madrid, zengin tarihi varlıklarının yanında canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşır. Ülke ekonomisinde ağırlık kazanarak bugünkü refah seviyesine ulaşması yakın dönemlerde gerçekleşmiş olsa da; Madrid büyük ölçüde bankacılık ve sigortacılığa dayanan ekonomisi, ulaşım ağının merkezi konumnunda bulunması ve turizm gelirleriyle çok kısa sürede dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasına girmeyi başarmıştır.

 1. PARİS – FRANSA

Aşıklar şehri Paris sadece turistler için değil, daha yüksek standartlarda yaşamak isteyen yabancılar için de cezbedici.

very good city PARİS – FRANSA

Aşıklar Şehri olarak bilinen ve Işık Şehir (Ville Lumière) adıyla anılan ParisFransa‘nın dünyaca ünlü başkenti; moda sektörüyle, kendine özgü lüks yaşam tarzıyla, tarihsel, sanatsal ve kültürel zenginliğiyle, dünyanın en önemli ve aynı ölçü de popüler şehirlerinden biri. Uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından biri olduğundan dünya ticareti açısından da hayati bir öneme sahip.

 1. KYOTO – JAPONYA

Kyoto’nun renkli bir şehir yaşantısı var ama kırsal kesimi olağanüstü güzelliğiyle insanı büyülüyor.

KYOTO – JAPONYA

KyotoJaponya‘da nüfusu yaklaşık 1,5 milyon olan tipik Japon şehirlerinden biri. Önceleri (1868’e kadar) Japon İmparatorluğu‘nun başkenti olan Kyoto, günümüzde Kyoto Bölgesi‘nin ve ayrıca Osaka-Kobe-Kyoto metropolitan bölgesinin büyük bir bölümüne başkentlik ediyor. Subtropikal iklim (savan iklimi) etkisindeki şehirde yazlar sıcak ve nemli, kışlarsa epey soğuk ve zaman zaman kar yağışlı. Şehrin önemli kültürel değerlerinden biri olan Eski Kyoto’nun Tarihi Anıtları (Historic Monuments of Ancient KyotoUNESCO‘nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Japonya’nın televizyon ve film endüstrisinin merkezi olan Kyoto’nun ekonomisinin bel kemiğini ise enformasyon teknolojileri ile elektronik endüstrisi oluşturuyor. NintendoKyocera ve OMRON gibi dev bilişim şirketlerinin merkezleri burada yer alıyor. Turizm, geleneksel japon el sanatları ve geleneksel Japon içkisi Sake‘nin üretimi Kyoto’nun diğer önemli gelir kaynakları.

 1. SİNGAPUR – SİNGAPUR

Singapur’un görkemli şehir manzarası her mevsim apayrı güzellikte.

SİNGAPUR

Singapur CumhuriyetiMalay Yarımadası‘nın güney ucunda, ekvatorun 137 kilometre kuzeyinde yer alan bir ada devletidir. Tropikal iklime sahip olan bu şehir devletinde sıcaklık ve nem miktarı yüksektir ve bol bol yağışlar görülür. Mevsimlere göre nem, ısı ve yağış değişikliği oldukça azdır. Nüfusu 6 milyonu bulan şehir nüfusun %74’ünü Çin asıllılar, %13’ünü Malaylar, %9’unu Hint asıllılar ve gerisini de diğer azınlıklar oluşturur. Yaşam kaliteleri yüksek olan Singapurluların sağlık, sosyal ve kültür hayatları oldukça iyidir. Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ticarete dayanır. Bunun yanında ulaştırma, bankacılık, sigortacılık, haberleşme, tamirat ve depolama gibi hizmetlerden de önemli ölçüde gelir elde edilmektedir. Singapur’un önde gelen endüstri dallarıysa gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri, elektronik aletler, tekstil, gıda ve kereste endüstrisidir. Turizm ülke için bir diğer önemli gelir kaynağıdır. Balıkçılık da, özellikle son zamanlarda ülke ekonomisine önemli ölçüde gelir sağlamaktadır.

 1. FUKUOKA – JAPONYA

İsmi yaygın olarak bilinmese de Fukuoka gerek Japonya’nın gerekse dünyanın en büyük şehirlerinden biri.

FUKUOKA – JAPONYA

Japonya‘daki Kyushu adasının Fukuoka Bölgesi‘ne başkentlik eden Fukuoka, 1,5 milyonluk nüfusu ile Japonya’nın altıncı büyük şehridir. Kyushu bölgesinin ekonomik merkezi olan Fukuoka’nın en önemli gelir kaynağı hizmet sektörüdür. 2006’da Newsweek tarafından dünyanın en dinamik 10 şehrinden biri olarak gösterilmesinin sebebi Asya‘da turizm, ticaret, deniz ve hava taşımacılığı alanlarında şehrin üstlendiği rolün yükselen bir ivmeyle artıyor olmasıdır. Zengin ve rengarenk kültürel yapısıyla ilgi uyandıran Fukuoka alış-veriş olanakları, enfes yiyecekleri, kolay & rahat ulaşımı, hayranlık uyandıran müzeleri, büyüleyici yeşil alanları, temiz ve güvenli oluşuyla Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri arasında girmeye hak kazanmıştır.

 1. KOPENHAG – DANİMARKA

Kopenhag, Avrupa’nın şiir gibi, büyüleyici ve yüksek yaşam kalitesine sahip şehirlerinden biri.

KOPENHAG – DANİMARKA

Kopenhag, ismini København kelimesinden alır. Danca’da Koben “tüccar” ve Havn ise “liman” demektir. Yani şehrin çok eski dönemlerden beri ticaret limanı olma özelliği adına bile yansımış. 10 yy.’da bir balıkçı köyü olarak kurulan Kopenhag; bugün Danimarka‘nın sadece başkenti değil, aynı zamanda kültürel ve ekonomik merkezi haline gelmiştir. Kopenhag borsası Kuzey Avrupa‘nın en büyük finans merkezlerinden biridir. Aynı zamanda dünyanın en çevre dostu şehirlerinden biri olan Kopenhag, en yüksek çevre standartlarına sahiptir. Kopenhag; istikrarlı ekonomisi, zengin eğitim hizmetleri, sosyal güvenlik seviyesinin yüksekliği, modern ulaşım olanakları, sağlıklı çevresi ve daha pek çok yaşam kalitesini yükselten faktöre sahip olduğundan dünyanın en yaşanabilir şehirleri listelerinin vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiş durumdadır.

 1. ZÜRİH – İSVİÇRE

Zürih’in tarihi ve kültürel varlıklarıyla iç içe mimarisi, çok iyi planlanmış şehir yerleşimiyle bir metropolün nasıl olması gerektiğini anlatıyor adeta.

ZÜRİH – İSVİÇRE

2 milyona yaklaşan nüfusuyla İsviçre‘nin en büyük kenti olan Zürih, aynı adı taşıyan kantona da başkentlik eder. İsviçre’nin ekonomik ve kültürel merkezi olmasının yanı sıra, görece düşük nüfusuna rağmen, dünyanın en önemli ve işlek finans merkezlerinden biri. Çok sayıda finans kuruluşu ve pek çok banka devi burada konuşlanmıştır. Düşük vergi ve teşvik uygulamalarına bağlı olarak deniz aşırı şirketler merkezlerini İsviçre’de kurmayı tercih ederler. Ayrıca İsviçre’nin araştırma ve geliştirme merkezlerinin çoğu yine Zürih’te yer alır. FIFA‘nın merkezine de ev sahipliği yapan, tam anlamıyla küresel bir şehir olan Zürih; yaşam standartlarının çok yüksek oluşuyla,  Avrupa‘nın en yaşanabilir ve en zengin şehirler listelerinde her daim yer alır.

 1. MÜNİH – ALMANYA

Müthiş zenginliklere sahip Münih için Oktoberfest buzdağının sadece görünen yüzü.

MÜNİH – ALMANYA

Bavyera bölgesinin en büyük şehri ve başkenti olan MünihBerlin ve Hamburg‘dan sonra Almanya‘nın en büyük üçüncü şehri, Avrupa Birliği‘ninse onikinci en büyük şehridir. Almanya’nın en önemli finansal merkezlerinden biri olan ve Frankfurt‘tan sonra en yüksek kişi başına düşen ulusal gelire sahip olan Zürih, yüksek yaşam standartlarıyla birçok göçmenin kalıcı olarak yerleşmek için tercih ettiği bir şehirdir. Almanya’nın teknoloji merkezi olarak gösterilen Münih; Siemens ve BMW gibi çok uluslu dev şirketlerin genel merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca GoogleMicrosoftIBM ve Intel gibi uluslararası firmaların Almanya ofisleri de yine Zürih’tedir. Her yıl Eylül ayının son haftası ile Ekim’in ilk haftası düzenlenen ve binlerce turistin ziyaret ettiği “Ekim Festivali” (Oktoberfest) adlı bira festivaline ev sahipliği yapar ki bu festival, dünyanın en büyük 10 festivalinden biridir.

 1. HELSİNKİ – FİNLANDİYA

Helsinki içinde olmaktan büyük mutluluk duyacağınız sevimli ve aynı zamanda yaşam standartları hayli yüksek bir şehir.

HELSİNKİ – FİNLANDİYA

Finlandiya‘nın nüfus bakımından en kalabalık şehri ve başkenti olan Helsinki ülkenin geçiş yolu olarak konumlandığından; iş, finans, moda, sağlık, eğlence, medya ve kültürel alanlarda ülkenin nabzının attığı yerdir. RusyaEstonyaİsveç, SomaliSırbistanÇinIrak ve Almanya vatandaşları 130’dan fazla ülke vatandaşına ev sahipliği yapan Helsinki, Finlandiya’nın en fazla yabancı nüfusa sahip şehri. Ayrıca Finlandiya’daki yabancı şirketlerin de %75’i yine bu şehirde yer alıyor. Doğal olarak da Helsinki, halkına başta geniş iş olanakları ve sosyal hizmetler; sağlıklı, güvenli ve yüksek standartlarda yaşam sunarak dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yerini alıyor.

 1. VANCOUVER – KANADA

Kanada’nın incisi Vancouver, geniş iş olanakları ve yüksek yaşam kalitesiyle yeni ve dört dörtlük bir hayat isteyenlere göz kırpıyor.

VANCOUVER – KANADA

Kanada‘nın Britanya Kolombiyası bölgesinde yer alan VancouverBatı Kanada‘nın en büyük, ülke genelininse üçüncü büyük metropol şehridir. Farklı farklı uluslardan 5 milyon civarında insanın yaşadığı bu kozmopolit şehir; Hollywood ve New York‘un ardından Amerika‘nın üçüncü büyük film üretim merkezidir. Kanada’nın en büyük endüstri merkezi olan şehir aynı zamanda Kanada’nın en büyük ticari limanına sahiptir. Son yıllarda yazılım geliştirme, biyoteknoloji, havacılık, video oyun geliştirme, animasyon stüdyoları, televizyon ve film endüstrisi alanlarında da önemli bir merkez haline gelmiş olan Vancouver vatandaşlarına dünyada ulaşılabilmiş en yüksek standartlarda yaşama olanağı sunuyor.

 1. STOCKHOLM – İSVEÇ

“Kuzeyin Venedik’i” olarak anılan Stockholm’ün her yıl yüzbinlerce turist tarafından ziyaret ediliyor olması tesadüf değil.

STOCKHOLM – İSVEÇ

İsveç‘in başkenti Stockholm, 2 milyonu aşan nüfusuyla İsveç’in en büyük şehri. Stockholm, 13. yy.dan beri İskandinavya‘nın kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezi olma özelliğini koruyor. Coğrafi yerleşim açısından adalara ve kanallara yayılmış olduğu için “Kuzeyin Venediği” olarak anılan Stockholm; yapıları, parkları, tarihi ve kültürel merkezleri, yeşil alanları ve eğitim merkezleriyle oldukça ileri bir Avrupa şehri. Her yıl 1 milyondan fazla turist tarafından ziyaret ediliyor olması boşuna değil.

 1. SİDNEY – AVUSTRALYA

Dünyanın en büyük doğal limanına sahip olan Sidney, hemen her açıdan hayranlık uyandırıyor.

SİDNEY – AVUSTRALYA

Avustralya‘daki en eski yerleşim birimlerinden biri olan Sidney; ülkenin başkenti olmamasına rağmen başta ekonomi olmak üzere her açıdan ülkenin merkezi konumunda. Gerek Avustralya’nın gerekse Okyanusya kıtasının en kalabalık şehri olan Sidney; tarihsel ve kültürel yapıları, dünyanın en büyük doğal limanı sayılan Sidney Limanı ve hayranlık uyandıran sahilleriyle gidilebilecek en güzel turistik şehirlerden biri olarak kabul ediliyor. Haliyle turizm şehrin önemli gelir kalemlerinden biri ama finansal merkez olmasından kaynaklanan pazar ekonomisi Sidney’i farklı endekslere ve araştırmalara göre ekonomik açından en iyi durumda olan ilk 20 küresel şehir arasına sokuyor. Sidney aynı zamanda dünyanın en pahalı ama işçi ücretlerinin de en yüksek olduğu şehirlerden biri.

 1. MELBOURNE – AVUSTRALYA

Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri listesindeki bir diğer Avustralya şehri Melbourne rüya gibi…

MELBOURNE – AVUSTRALYA

Avustralya‘nın Victoria eyaletinin başkenti ve 4 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin ikinci en kalabalık şehri olan Melbourne; gerek Avustralya, gerek Avrupa gerekse Dünya ekonomisi açısından çok önemli bir finans merkezidir. Avustralya’nın en büyük üç şirketine ev sahipliği yapmaktadır: TelstraBHP Billiton ve National Australia BankAvustralya Ticaret KonseyiAvustralya Sendika Konseyi ve Avustralya Menkul Kıymetler Borsası‘nda işlem gören şirketlerin çoğunluğu Melbourne’da bulunmaktadır. Melbourne ayrıca 2011’de The Economist dergisinin yayınladığı Dünyanın En Yaşanabilir Şehirleri listesinde kültürel zenginlikler, iklim koşulları, asgari standartlarda yaşama maliyeti, sağlık olanakları, suç oranları ve güvenlik gibi sosyal koşullar göz önünde bulundurularak ilk sırada gösterilmiş.

 1. BERLİN – ALMANYA

Almanya’nın ve Avrupa’nın göz bebeği Berlin’de yaşamak bir ayrıcalık.

BERLİN – ALMANYA

Almanya‘nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin aynı zamanda bir eyalet-şehir konumunda. 1961’den 1990’a kadar (Komünist) Doğu ve Batı Berlin olarak ikiye ayrılmış olan şehri ikiye bölen Berlin Duvarı‘na sonradan “Utanç Duvarı” adı verildi. Duvarın yıkılmasının ardından gerek Berlin gerekse Almanya büyük bir kalkınma sürecine girdi. Bugün Berlin tüm dünya uluslarının imrendiği; kültür, politika, medya ve bilim alanlarında öncülük eden küresel dünya şehirlerinden biri. Berlin ekonomisi büyük ölçüde yüksek teknoloji temelli hizmet sektörüne dayanıyor ve nüfusun yarıya yakını bu sektörde istihdam ediliyor. Son dönemde yapılan yatırımlar şehrin geleceğinde özellikle bilişim sektörünün ağırlık kazanacağını gösteriyor. Teknoloji, elektrtonik, yazılım ve video oyunu geliştirme alanlarından elde edilen gelirlerin hızla arttığı görülüyor. Bunun yanında Berlin; ilaç endüstrisi, biyomedikal mühendislik, biyoteknoloji, inşaat, film, reklamcılık, moda, gösteri sanatları, yayımcılık ve yayıncılık alanlarında da bir hayli gelişmiş durumda. Der SpiegelDie ZeitMTV EuropeVIVAN24Deutsche WelleZDF ve RTL gibi büyük medya şirketlerinin merkezlerine ya da ofislerine ev sahipliği yapan şehir geniş iş olanaklarının yanında, yüksek yaşam standartlarıyla da dünyanın en yaşanabilir şehirleri sıralamalarında üst sıralardaki yerini korumaya devam ediyor.

 1. VİYANA – AVUSTURYA

Viyana, halkına dünyanın en yüksek refah seviyesini sunuyor.

VİYANA – AVUSTURYA

Avusturya‘nın başkenti Viyana, ülkenin 9 şehrinden yüz ölçümü bakımından en küçüğü olmasına rağmen 2 milyonu aşan nüfusuyla en kalabalık şehri. Yüzyıllar boyu Habsburg hanedanının yerleşim yeri olan Viyana, coğrafi konumu ve çoğu imparatorluğa yıllarca başkentlik yapmış olmasından dolayı, gerek mimari gerekse kültürel açıdan Avrupa’nın en zengin şehirlerinden biri. Avusturya’nın ekonomi, kültür ve politika merkezi olan bu köklü şehir; bugün Birleşmiş Milletler‘in resmi 4 merkez temsilciliğinden birine; OPECAGİT ve Uluslararası Atom Enerjisi Örgütü gibi önemli kurum ve kuruluşların ise merkez ofislerine ev sahipliği yapıyor. Viyana; Birleşmiş Milletler (UN) tarafından 2013 yılında ortaya konan dünyanın en yüksek refahına sahip şehirleri sıralamasında da birinci olmuş.

 1. TOKYO – JAPONYA

Ve Tokyo… Dünyanın en yaşanabilir şehri!

TOKYO – JAPONYA

Ve işte dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinin zirvesine ulaştık. Manocle dergisinin dünyanın en yaşanabilir şehri olarak gösterdiği TokyoJaponya‘nın başkenti. Kelime anlamı “Doğu’nun başkenti” olan Tokyo; 600 km²’lik yüz ölçümü, 35 milyonluk nüfusuyla dünyanın en geniş metropol şehri. 2006 yılına kadar dünyanın en pahalı şehri unvanını da koruyan Tokyo halen en pahalı şehirler arasında gösteriliyor. Bu devasa metropol, aynı zamanda büyük bir küresel finans merkezi ve dünyanın en büyük yatırım bankalarıyla sigorta şirketlerinin birkaçının merkezine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük 500 küresel şirketinden 51’i Tokyo’da. Japonya’nın ulaşım, yayımcılık, elektronik ve yayıncılık endüstrilerinin merkezi de Tokyo. TripAdvisor‘un Dünya Şehir Anketi’nin (World City Survey) tam 6 kategorisinde birinci olmuş. “Hangi kategoriler?” diye soracak olursanız sıralayalım: Halkın Yardımseverliği, Gece Hayatı, Alışveriş, Yerel Ulaşım ve Sokakların Temizliği. 2020 Yaz Olimpiyatları‘na (2020 Summer Olympics) ev sahipliği yapacak olan, hemen her açıdan dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Tokyo’nun dünyanın en yaşanabilir şehri olarak görülmesi kesinlikle tesadüf değil!

TOKYO – JAPONYA
 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı

Önceki İçerikAmatör Fotoğrafçılar İçin Fotoğraf Makinesi Tavsiyeleri
Sonraki İçerike-Ticarete Başlamak İçin Bilinmesi Gerekenler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz