Özgür Bilgi Kanalı

İskoçya dünya yemek kültürü açısından zengin alternatifler sunan ender ülkelerden biri. Sebzeden et yemeklerine, deniz ürünlerinden av etlerine kadar bol çeşitlilikler sunan her tür ürün İskoçya’da özel lezzetlere dönüştürülüyor. Yiyecek kültürünün bu ülkede önemli bir yer tutması karşısında içecek sektöründe de bira, şarap, viski markalarıyla iddialı bir ülke olduğunu kanıtlıyor. Bundan ötürü İskoçya dünya mutfak kültüründe çok ayrı bir değere sahiptir. İskoçyalılar bu kadar zengin bir mutfağa sahip olmasına karşın restoran ve ev mutfaklarında da özellikle tercihte bulunduğu yiyecek olan kahvaltıyı çok önemser. Kahvaltılık menüleri sınırlı sayıda ürünlerle kalmaz. Sosis çeşitlerinden marmelatlara, mantardan meyvelere, baldan kızarmış ekmek çeşitlerine varan bezenmiş kahvaltı sofraları İskoçya mutfaklarından çıkıyor. İskoçya’nın geçmiş tarihinde mevcut halkın yüzde 80’i fakir tabakayı oluşturduğundan günün 3 öğününü kahvaltılık yemekle geçirerek en çok tüketilen İskoç yumurtası ve yulaflı lapalar önemli besinleri sahneye çıkarmıştır.

Haggis En Ünlü Yemek

İskoçya’nın en meşhur yemeğinin ne olduğunu soranlara verilen cevap Haggis’tir. Haggis yeni doğmuş kuzudan çıkarılan ciğer ve kalp vb. sakatat denilen iç organlardan yapılan bir yemektir. Haggis yapımında bu organlar uzun süre pişirilir. Yağları sıyrılır ve kıyma halinde çekilir. Kıyma haline getirilen karışıma çeşitli baharat, kuyruk yağı, taze sebze ve salça ilavesi yapılır. Harmanlanan bu karışım kuzu işkembesinin içine doldurulur. Kuzu işkembesi yaklaşık 3 saat kadar ocakta pişirilmeye bırakılır. Haggis servise sunum anında işkembeden ayrılarak sunulur.

Kahvaltılık ve Atıştırmalıkların Gözdesi İskoç Yumurtası

İskoçya mutfaklarının diğer gözde menülerinden biri de İskoç Yumurtasıdır. İskoç yumurtasının ana malzemeleri ekmek kırıntısı, un, tuz, sosis ve zeytinyağından oluşur. Yumurtalar sıcak suda haşlanır. Haşlanma süresi yaklaşık 20-25 dakikadır. Haşlanma süresinden sonra soğuk suya tutulur. Haşlanmış yumurtalar kabuğundan çıkarılır. Sosisler az bir zamanda haşlanır ve ortadan ikiye uzunlamasına kesilir. Yumurtalar da aynı şekilde uzunlamasına kesilir. İkiye ayrılmış sosisler kesilen yumurta boyunda tekrar kesilerek üzerine yerleştirilir. İskoç yumurtasının farklı yeme çeşitleri bulunuyor. Bunlardan birisi tarif edilen yumurtaların sandviç arasına konularak tüketilmektedir. Diğeri ise birkaç yumurta bir kabın içinde çırpılır. Sosisli yumurtalar unun içine batırılır, sırayla çırpılan yumurtaların ve ekmek kırıntılarına bulanarak bir tava içinde kızmış zeytinyağının içine atılarak kızartılır. Kızarmış yumurtalar yağdan alınarak süzülür ve sıcak olarak yenmeye hazır hale getirilir.

Bisküvisiyle Damaklarda Hayranlık Yaratıyor

İskoçya’nın diğer geleneksel lezzetlerinden biri de bisküvidir. Yoğun tereyağı katılarak içine pirinç unu ilavesiyle yumuşak ve ağızlarda dağılan özelliğiyle beş çaylarının en tercihte bulunulan ikramlarından biri olmasıyla dikkat çeker. Bisküvinin ana malzemeleri tereyağı, un, pirinç unu, tuz ve vanilya özünden oluşur. Pişirilen bisküvilerin üzerine bir miktar pudra şekeri gezdirilerek servise sunulur. Bisküvi yapımı oldukça pratik ve zaman kaybına sebebiyet vermiyor. Bir kabın içine tereyağı ve toz şeker konularak iyice çırpılır. Çırpılan karışıma pirinç unu, un, tuz ve vanilya özü ilave edilerek yoğrulur. Yoğurma işlemi kulak memesi yumuşaklığına geldiğinde bırakılır. Pişirilecek fırın tepsisi tabanına yağlı kâğıt kaplanır. Hazırlanan karışım tepsinin ortasına konarak tepsinin kenarlarına doğru yaydırılır. Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 1 saat süreyle pişirilir. Pişirilen bisküvi fırından alınarak kenara alınır. 1 saat serin bir ortamda dinlendirmeye alınır. Soğumuş olan bisküviler bıçakla kare şeklinde kesilir. Üzerine pudra şekeri serpilerek servise sunulur. İskoçyalılar bu bisküvi üzerine eritilmiş çikolata sosu gezdirerek tüketmektedir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.