Özgür Bilgi Kanalı

İspanya, Berkeley Energia'nın uranyum fabrikasını reddetti

Yıllardır Avrupa’nın tek açık uranyum madenini inşa etmeye çalışan Avustralyalı şirket Berkeley Energia (ASX, LON: BKY), Retortillo’da bir uranyum konsantre tesisi kurma talebinin İspanya Ekoloji Bakanlığı tarafından reddedildiği bildirildi.

Haber, Temmuz ayında ülkenin nükleer düzenleyicisi CSN’nin güvenlik endişeleri konusunda projeye karşı bağlayıcı bir karar yayınlamış olması nedeniyle sürpriz olmadı.

Düzenleyiciye göre, tesiste radyoaktif atıkların nasıl depolanacağı konusunda güvenilirlik eksikliği ve yüksek düzeyde belirsizlikler olmasıydı.

O sırada Berkeley, karardan son derece hayal kırıklığına uğradığını ve çıkarlarını savunmak için seçenekleri değerlendireceğini bildirdi.

Nükleer Güvenlik Konseyi’nin radyolojik ve çevresel etkiler için operasyon öncesi gözetim planlarına ve yeraltı suyunun kontrolüne ilişkin iki kararı gibi çeşitli düzenleyici kurumlardan bir dizi olumlu değerlendirme aldı.

Bununla birlikte, bu arada birkaç çevre grubu şirketin lisans ve izinlerine itiraz ederken, hem İspanya hem de komşu Portekiz’deki politikacılar projeye karşı olduklarını dile getirdiler.

Bu nedenle, Bakanlığın son haberleri, projeye karşı çıkan aktivistler, özellikle de on yıldır madene karşı kampanya yürüten Stop Uranio çevre koruma grubu tarafından memnuniyetle karşılandı.

Projeyi çevreleyen endişeler arasında, başta sığır olmak üzere yakındaki çiftlik hayvanları üzerindeki etkisi de yer alıyor.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.