Özgür Bilgi Kanalı

Küresel ısınma tanımını yazarsak, atmosfere salınan gazların sebep olduğu sanılan sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıllar içinde kara, deniz ve havada belirlenen ortalama sıcaklık ve soğuklukta görülen yükselmeye verilen addır. Peki, en önemli etkenler nelerdir? İnsanlar ve onun yaptığı sanayi, teknoloji vs. birçok şeyden gelen havayı ve atmosferi tamamen öldüren bilgisizliği mi? Yoksa bencilliği mi? Yazımızda buna detaylı bir şekilde anlatacağız.
Sanayi Devrimi’nden de bilindiği gibi, dünyamızda iklim değişikliğinin ilk kırılma noktasını yaşadık. Buhar motorlarının keşfiyle, mühendisler daha fazla hammadde, insan gücü veya başka faktörler arayışına girdiler. Yaşanabilir dünya. Fakat “yaşanabilir dünya” fikri yüzyıllar geçtikçe tüm dünyada ciddi bir soruna neden oldu. Bir araba monte edilmeden veya bir mühendislik yapısı (karayolları, köprüler, gökdelenler) yapılmadan önce tahmin edebiliyorlar ise, mühendisler çizimleri olan yer değiştirmelerin bazı hesaplamaları gibi bir fizibilite raporu elde ederler. Fakat 1. Sanayi Devrimi başladığında, bilim adamları ve mühendisler, teorik bilgilerin ne anlama geldiğine dair hiçbir fikri yoktu. İlk icatlar doğal dünyadaki gözlem tecrübelerinden geldi. Fakat tek bir şeyi kaçırdılar ve yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya yaratmanın en önemli unsuru oldu. Buna “doğanın saygısı” denir.

Bu soruna bir bilim adamının bakış açısı olarak yaklaşırsak, daha fazla enerji ürettiğimizin farkına varırız ve bu durum her yıl daha fazla ısınmaya neden olur. Bu, fosil yakıtlardan enerji ürettiğimizi, yeşil alanları yıktığımızı, tarımda kimyasallar ve sentetik gübreler kullandığımız anlamına geliyor. Diğer sorun, dünyanın en çok kullanılan malzemesi “su”, ikincisi somut… Bu noktadan itibaren somut üretimde kullanılan su doğal döngüye katılamaz. Bütün bu sorunları bir arada düşünürsek, kutuplardan buzulların erimesiyle dünyanın bize biraz su temin ettiğini söyleyebiliriz. Biyolojiden bildiğimiz gibi, enzimler zayıf su miktarı altında reaksiyona neden olamazlar. Dolayısı ile, kesin sonuç, yeryüzündeki kimyasal reaksiyonların zayıf su miktarlarıyla sorun yaşadığı ve doğanın bu sorunun kendiliğinden giderilmeye çalışılması olduğu

Yeni fiziksel ve matematiksel teorilerin yardımıyla iklim üzerindeki bu değişimlerin neden ortaya çıktığına dair bir ifade yapabiliriz. Termodinamik kurallar için toprak daha sıcak olur, icat ettiğimiz sistemler fiziksel bir iş yapıyor ve bir kayıp olarak ısı üretiyor. Demografik koşullar nedeniyle kimyasal elementlerin doğal yüzdesi azalıyor ve bu vakaların geri kalanı dünyada yaşanamayan bir yer haline geliyor.

Meteoroloji konusunda faaliyet gösteren bilim insanları, dünyanın birkaç noktasına yerleştirilen istasyonlardan gözlem sonuçlarını alıyor. Bu sonuçlar yaklaşık olarak 50 yıl kaydedildi. Dolayısıyla bu verilerin yardımıyla iklim değişikliğinin yıllar içinde dünyayı nasıl etkilediğini tahmin edebiliriz.

Bu doküman, küresel ısınmanın ve iklim değişikliklerinin dünyayı önceden bilgi olarak nasıl etkilediğini anlamak için yazılmıştır. Bir hata varsa lütfen bize bildirin. Dolayısıyla doğru olanla düzenleyebiliriz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.