Rus Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’da şimdiye kadar kaybettiği asker ve teçhizat sayısı açıklandı.

Açıklama , Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’ndan geldi.

Çatışma sonucunda 29.200 Rus askeri etkisiz hale getirildi.

Ayrıca saldıran tarafta 1.293 tank, 3.166 zırhlı muharebe aracı, 604 topçu sistemi, 204 RYAS (roketatar), 93 hava savunma sistemi, 204 askeri uçak, 170 helikopter, 110 seyir füzesi, 2.206 araç ve motorlu araç, 13 gemi bulunuyor. / tekneler, 476 dron ve 43 özel ekipman imha edildi.

Rusya, Şubat 2014’te Kırım Özerk Cumhuriyeti’ni ilhak etti. Bundan sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde askeri operasyonlar başlattı. Sonuç olarak, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin çoğu ayrılıkçıların kontrolüne girdi. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ile Rus destekli Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinden militanlar arasında çatışma çıktı. Moskova, çatışmalara katıldığını yalanladı.

Ardından 2020 yılının sonundan itibaren Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkiler daha da gerginleşti ve Donbas’ta temas hattında ateşkes ihlalleri düzenli hale geldi. Ukrayna’nın ABD liderliğindeki müttefikleri, Kiev’e askeri ve mali açıdan yardım etseler bile çatışmaya doğrudan müdahale etmeyeceklerini söylediler.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 21 Şubat 2022’de ulusa hitaben yaptığı konuşmada, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde oluşturulan iki sözde cumhuriyeti tanıdığını söyledi. Bu konuda bir kararname imzaladı.

24 Şubat 2022’de Rus Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna’nın “ulusallaşmasını ve silahsızlandırılmasını” (Nazi unsurlarının temizlenmesi ve silahsızlandırılması) sağlamak için doğu, güney (Kırım) ve kuzeyden (Beyaz Rusya) ülkeye girdi. Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinin “toprak bütünlüğü” saldırmaya başladı. Rusya’daki sözde “özel askeri operasyon” şimdiye kadar Kherson ve Melitopol dahil olmak üzere bir dizi Ukrayna şehrini işgal etti. Binlerce sivil öldürüldü ve milyonlarca insan yerinden edildi. Savaşın ilk günlerinden itibaren Batı, Rusya’ya en sert ekonomik yaptırımları uyguladı. Sonuç olarak, ülkenin ulusal para birimi olan ruble çöküyor. İlk kez bu yaptırımlar insani alanı etkiledi.

Ayrıca Uluslararası Ceza Mahkemesi (Lahey), Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığıyla bağlantılı olarak insanlığa karşı işlenen suçlarla ilgili soruşturma başlattı.

Önceki İçerikBilmece Soruları ve Cevapları
Sonraki İçerikJoseph Biden, Japonya’nın BM Güvenlik Konseyi üyeliğini destekliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz