Özgür Bilgi Kanalı

Yükselen Lityum Fiyatları, Tedarik Sözleşmelerinde Değişikliğe Zorluyor

Elektrikli araç aküsü tedarik zincirindeki lityum tüketicileri, kıtlığın fiyatları 3 yılın en yüksek seviyesine çıkardığı bir pazarda, tedarikleri mümkün olduğunca uzun süre güvence altına almak için üreticilerle daha uzun vadeli sözleşmeler arıyorlar.

Çin’de şarj edilebilir piller yapmak için kullanılan önemli bir malzeme olan lityum karbonatın ton başına 197.500 yuan (30.940 $) olan fiyatları, elektrikli araç satışlarının hızlanmasının yanı sıra artan talep nedeniyle bu yılın başından bu yana %276 arttı.

Avustralyalı Pilbara Minerals, geçtiğimiz günlerde hard rock veya spodümen kaynaklı lityumunu ton başına 2.350$’a açık artırmaya çıkardı.

Daha yüksek fiyatlar, çoğunlukla elektrikli araç tedarik zincirine hakim olan Çin’deki lityum tüketicilerini ikna etti, bazı durumlarda 3 yıl kadar uzun olan sözleşmelerle arzı bağlamaları gerekiyor.

Sözleşme süresi için sabit fiyatlar, önceki yıllara kıyasla artık nadir görülüyor.

Müzakereler genellikle Eylül ve Ekim aylarında başlıyor ve Kasım ve Aralık aylarında sona eriyor.

Üreticiler, oynaklık nedeniyle sözleşme fiyatının daha sık müzakere edildiği aylık veya 3 aylık “fiyat indirimleri” arıyorlar.

Benchmark Mineral Intelligence analisti Caspar Rawles, “Fiyatlar, gerçekten de mevcut malzeme eksikliği çevresinde %230’un üzerinde bir artış gösterdi” dedi.

“Sonuç olarak, insanlar daha sık fiyat indirimleri ile 2022’ye giden daha uzun vadeli sözleşmelere kaydolmaya istekliler.”

Lityum piyasa kaynaklarına göre, 2022 yılı için spodumen kontratları, 2022’nin başında ton başına yaklaşık 1.500 dolardan başlıyor ve bu yıl içinde şimdiye kadar ton başına 400 dolardan 1500 dolara çıktığı görülüyor.

Dünyadaki lityumun yarısından fazlası, cep telefonlarında ve dizüstü bilgisayarlarda da kullanılan şarj edilebilir piller yapmak için kullanılırken, geri kalanı gözlük, seramik ve ilaç yapan endüstrilerde kullanılmaktadır.

Daha yüksek fiyatlar, bazı madencileri üretimi yeniden başlatmaya veya yeni projeleri hızlandırmaya teşvik etti ve fiyatların artan lityum arzına kurban gitme ihtimalini artırdı.

Ancak analistler, uzun bir kimyasal kalifikasyon süreci, madencilik projelerindeki gecikmeler ve son birkaç yılda yeni projelere yapılan yatırım eksikliğinin önemli ölçüde fazla arzın olası olmadığı anlamına geldiğini söylüyor.

Albemarle ve SQM dahil dünyanın en büyük beş üreticisi birlikte küresel lityum satışlarının yaklaşık %50’sini oluşturuyor.

(1$ = 6.3833 Çin yuanı renminbisi)


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.