Özgür Bilgi Kanalı

10 En İyi Film

10 en iyi film listesi, ölmeden önce izle. Fimlerin konusu, Fragmanı, IMDB puanları hakkında her şey.

1) THE SHAWSHANK REDEMPTION (ESARETİN BEDELİ) – 1994

esaretin bedeli

Bazı insanların izlediğinde ders çıkarması gereken, ibret alınacak bir başyapıt. Yıllardır zirvede yerini korumayı başaran, unutulmaz bir film.

Fragman İzle

Genç ve zengin bir adam olan Dufresne, sevdiği kadını öldürmekten suçlanarak ömür boyu hapis cezası alacaktır. Gittiği hapishane ise, her türlü suçu işlemiş kötü adamların olduğu ve hala suç işlenen bir yerdir. Dufresne ise, hayata bağlılığı ve inancından dolayı, güleryüzlü tutumundan asla vazgeçmeyecektir. Bu tutumu hapishanedeki kötü adamların bakış açısını da değiştirecektir.

Filmi Netflix’ten İzlemek İsterseniz: Esaretin Bedeli İzle

IMDb Puanı: 9.3

2) FORREST GUMP – 1994

10 en iyi film - Forrest Gump

Unutulmaz başyapıtların arasında yer alan Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir adamın hayatını anlatıyor. Zeka seviyesinden dolayı, devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump, bir süre içinde aklın almayacağı başarılara imza atar.

Fragman İzle

Zekası ne kadar düşük olursa olsun, fiziksel yönden son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişecek olay zinciri ile izleyiciyi hayal edemeyeceği bir dünyaya götürüyor.

IMDb Puanı: 8.8

Filmi Netflix’ten İzlemek İsterseniz: Forrest Gump İzle

3) SAVING PRIVATE RYAN (ER RYAN’I KURTARMAK) – 1998

10 en iyi film

Aksiyon, macera ve dram kategorisinde izleyebileceğiniz, muhteşem ve unutulmaz filmlerin başında gelen Er Ryan’ı Kurtarmak, 1998 yapımı başyapıtlardan biri.

Fragman İzle

Filmin yönetmen koltuğuna oturan isim Steven Spielberg, senaristi ve yazarı ise Robert Rodat’dır. Filmin unutulmaz başrol oyuncularından bazıları ise, Tom Hanks, Tom Sizemore ve Matt Damon’dur.

Filmi Netflixten İzle: Er Ryan’ı Kurtarmak

5 farklı dalda oscar ödülüne layık görülen filmde, İkinci Dünya Savaşı döneminde, üç erkek çocuğunu kaybeden bir anne, bu kayıplardan dolayı derinden etkilenmiştir. Savaşa giden dördüncü erkek çocuğu için, dua etmekten başka şansı yoktur. Çocuklarını kaybeden bu annenin durumunu öğrenen Başkan, ne pahasına olursa olsun James Ryan’ı sağ salim annesine getirmek için, bir görev başlatır. 8 kişilik bir ekipten oluşan grup, Er Ryan’ı kurtarmak adına görevlendirilmiştir. Yorucu savaş ortamının arasında kalan grubun başı, hem James Ryan’ı bu savaş ortamından çekip çıkarma, hem de ekibini bu zorlu görevden sağ bir şekilde kurtarma düşüncesiyle başbaşa kalır.

IMDb Puanı: 8.6

4) THE GREEN MILE (YEŞİL YOL) – 1999 – 10 En İyi Film

THE GREEN MILE

Unutulmaz filmlerin başında gelen Yeşil Yol’da, bir hapishane gardiyanı Paul Edgecomb’un görevi, idam edilecek olan mahkumların hücrelerinden alınarak, elektrikli sandalyenin olduğu ölüm odasına kadar, 1 millik yeşil yol adı verilen yoldan getirmektir.

Fragman İzle

Edgecomb yıllardır birçok idam mahkumunu bu yoldan nakletmiştir. Ancak hiç birisi gardiyan Edgecomb’u, John Coffey kadar etkilememiştir. Coffey, iki küçük kızı öldürmekten dolayı idama mahkum edilmiştir. Ürkütücü görünüme sahip olan Coffey, görüntüsünün aksine fazlasıyla duygusal ve anlaması zor biridir. Bu adam bazı doğa üstü güçlere sahiptir ve Edgecomb onunla yakınlık kurdukça, beklenmedik zamanlarda inanılmaz mucizelerin gerçekleşebileceğine inanmaya başlayacaktır.

IMDb Puanı: 8.5

5)FIGHT CLUB (DÖVÜŞ KULÜBÜ) – 1999

fight club

Chuck Palahniuk tarafından yazılan aynı adlı romanın sinemaya uyarlaması olan kült filmdir. David Fincher tarafılan yönetilen filmde, Brad Pitt, Helena Bonham Carter ve Edward Norton rol almıştır. Fight Club’te filmi anlatanın, tek düze yaşamına ortak olan kronik uykusuzluk sorunu ile hayatı çekilmez bir hal almuştır. Ailesi ve yakın arkadaşları olmayan anlatıcı, bir doktorun tavsiyesi üzerine, kanserli hastaların oluşturduğu terapi grubuna katılır. Bu toplantılarda, Marla ile tanışan anlatıcı, Marla’nın da hasta olmadığını öğrenecektir. Anlatıcı’nın bir yolculuk sonrasında evi yanar ve yolculukta tanıştığı sabun satıcısı Tyler bu durumda arayabileceği tek kişidir.

Fragman İzle

Buluşan ikili birkaç biranın ardından kavgaya tutuşur ve kahramınımız Tyler’ı kendine vurması için kışkırtır. Aralarında gelişen bu kavga Anlatıcı’nın hayatının değişmesine neden olacaktır. Anlatıcı bir süre sonra, Tyler’a taşınır. Tyler’ın kurduğu bir dövüş kulübünde, kulüpte olacakların sayısının 50 kişiyi aşmaması kaydıyla, genç erkekler birbirleriyle dövüşecektir. Popüler hale gelmesi fazla zaman almayan kulüp, durumu günç geçtikçe içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır.

IMDb Puanı: 8.9

6) SHUTTER ISLAND (ZİNDAN ADASI) – 2010

shutter island

Yakın zaman başyapıtlarından biri olan Zindan Adası’nda, Massachussets sahili açıklarında bulunan bir adada, suç işleyen akıl hastaları tedavi edilmektedir.

Fragman İzle

Bu hastanede bulunan tehlikeli bir katilin, esrarengiz şekilde kaybolması üzerine, kayboluşunu araştırmak ve soruşturmak için, Teddy Daniels ve Chuck Aule adlı iki polis görevlendirilir. Bu görev iki polis içinde, baş döndürücü bir hikaye haline gelecektir.

IMDb Puanı: 8.1

7) A BEAUTIFUL MIND (AKIL OYUNLARI) – 2001

a beautiful mind

John Forbes Nash Jr., genç yaşta geliştirdiği kuramları ile, matematik dünyasının en önemli ismi haline gelir. Fakat bencilliği ve aşırı güveni nedeniyle, kısa süre içerisinde kişisel problemleri ortaya çıkacaktır.

Fragman İzle

Bu problemler ile baş edemeyen Nash, dahilik ve delilik arasında bulunan ince çizgide, deliliğe doğru sürüklenmeye başlar.

IMDb Puanı: 8.2

8) MY NAME IS KHAN (BENİM ADIM KHAN) – 2010 -10 En İyi Film

my name is khan

Rızvan, çocukluğunu annesiyle birlikte, ıssız bir yerde geçiren bir müslümandır. Annesi ölünce Amerika’ya kardeşinin yanına giden Rızvan Khan, orada tanıştığı Mandira adında dul ve Hindu bir kadınla evlilik yapar. Khan aynı zamanda Asperger sendromu hastasıdır. Otizm rahatsızlığının bir çeşidi olan bu hastalık, ömür boyu süren, sosyal etkileşim ve iletişimi engellemeye başlayan, sınırlı davranışlara yol açan ve beyin gelişiminin engellenmesine sebep olan bir hastalıktır.

My Name İs Khan Fragman İzle

Mandira ile Khan evlendikten sonra yaşanan, 11 Eylül saldırılarının ardından faşist kesimler Mandira’nın oğlunu döverek öldürürler. Oğlunun öldürülme sebebi ise, Mandira evlendikten sonra, Khan soyadını almış olmalarıdır.

IMDb Puanı: 8.0

9) SCHINDLER’S LIST (SCHINDLER’İN LİSTESİ) – 1993

10 en iyi film listesi

2. Dünya Savaşı Dönemindeki Nazi Almanya’sında girişimci bir Alman olan Oskar Schindler, askeriye için metal kap üreten bir fabrika kurmuştur. Bu fabrika için sermayeyi ve iş gücünü ise, Yahudiler üzerinden sağlamaktadır.

Fragman İzle

İlerleyen dönemlerde Yahudiler’in gördüğü baskıya sessiz kalamayan Shindler, onları kurtarmak için bir liste yapacaktır.

IMDb Puanı: 8.9

10) PERFUME: THE STORY OF A MURDERER (KOKU: BİR KATİLİN HİKAYESİ) – 2006

perfume

18. Yüzyılda Fransa’da geçen filmde, Jean- Baptiste Greenouille, balık satan bir kadının oğlu olarak tezgah arkasındaki çöplerin arasında dünyaya gelir. Annesi onun da, diğer çocukları gibi öleceğini düşünerek, çöplerin arasına atar. Ancak Jean yaşar ve bir yetimhanede büyür.

Koku Bir Katilin Hikayesi – Fragman İzle

Jean’in güçlü bir koku alma yeteneği vardır ve bunu çok geçmeden farkeder. Gençlik döneminde bir tabakhanede işe başlayan Jean, bir gün şehire iner. Şehirde güzel ve genç bir kızın kokusunu duyar ve büyüsüne kapılarak onu takip etmeye başlar. Bir süre sonra kıza ulaşır ve kız korkudan çığlık atar. Çevre duymasın diye Jean, hemen kızın ağzını elleriyle kapadır. İşte bu durum kızın ölümüyle sonuçlanacaktır. Jean ölen kızın heryerini koklar ve ölüm ile güzelliğin kokusunu içine çeker.

Bir süre sonra bir koku imparatorluğu olan Giuseppe Baldini, Jean’ın koku alma özelliğini keşfeder ve Jean’ın en zor kokuyu gözleri önünde kısa sürede hazırlaması ile onu bünyesine çalışmaya alır. Bundan sonra Jean’ın tek hedefi herşeyin kokusunu esir edebilmek olacaktır. İnsanların kokusu da buna dahildir.

IMDb Puanı: 7.5


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.