Özgür Bilgi Kanalı

Bakım işlerinin tasarlanması, istenilen şekilde yürütülmesi, geliştirilmesi ve belli bir denetim altında denetlenmesi için oluşturulan teknik yapıya “Bakım Yönetimi” denir. Elde olan varlıkların finansal zamanlarını artırarak, şirketlerin devamlılığını sağlayacak olan yönetimdir. Bakım yönetim sistemi elde olan varlıkların takibini, arıza durumlarında onarımını, düzenli bakımlarının planlanmasını, onarım esnasında gerekli eksik malzemelerinin yönetimini denetler. Bakım yönetiminin etkileri ise istenilen düzeyde iş sonucunda verim alabilmektir. Bakım işleri ne kadar iyi olursa bir işten alınan verimde onunla doğru orantılı şekilde artmaktadır. Bunun için belli başlı bazı şartlar vardır. Seçilen ana göstergelerin firmaların, şirketlerin temelde hedefledikleri amaçlara uygun olması gerekmektedir.

Bununla beraber yapılması gerek yönetimde istenilen hedefler doğru bir şekilde belirlenmelidir. Bakım yönetiminde benimsenen strateji kadar bakım için gerekli diğer unsurlar da büyük önem arz etmektedir. Bakımı yapacak usta, bakım için gerekli araç gereç, uygun mekân ve zaman gibi unsurlar fazlasıyla önemlidir. Bakım yönetim sistemini genel olarak ele aldığımızda bakım için gerekli araç gereçleri ve bakımı yapacak ustaların düzenlenmesini sağlayarak bunlarla ilişkin evrakları hazırlar. Sisteme uygun bakım programları oluşturur ve onları denetim altında tutarak uygulanmasını sağlar. Firmaların, şirketlerin bakım yönetiminden istedikleri verimi almaları, karlarını artırmaları için uymaları gereken belli şartlar vardır. Bunlar ellerinde bulunan teknolojiye dayanarak bir bakım yönetim stratejisi uygulamalarıdır. Bakıma ihtiyaç duyulduğunda, bakım için gerekli araç gereç temini edilmesidir. Yapılan bu bakımların düzenli bir şekilde evraklar, dosyalara dönüştürülmesidir. Ortaya çıkan arıza problemleri bir kaynakta toplanması ve üst düzeydeki kişinin onaylamasıyla gerçekleşmelidir. Bakım ve üretim gibi çalışan bölümlerdeki kişiler ayrı olmalı her alanda uzman kişilerle çalışılmalıdır.

Bakım yönetim programı nın temel amacı da işten daha çok verim alarak kaliteli bir iş ortaya koymaktır.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.