Özgür Bilgi Kanalı

cimer nedir

Teknoloji ilerledikçe devletimizde bu konulardaki çalışmalarına hız vererek kamu ve idari işlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerletmek için yenilikler yapmaktadır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi yani CİMER 20 Kasım 2006 tarihinde vatandaşların kullanımına sunuldu. Bu uygulamanın amacı hiçbir aracı kuruma başvurmadan şahsi olarak devlete görüş, öneri, şikayet veya istek başlıkları adı altında resmi kamu kurumları ile direkt olarakiletişimkurarak sorun ve isteğinizin en kısa sürede çözüme kavuşturulması amaçlanmıştır. CİMER ile gönderilen başvurular en geç 30 gün içerisinde cevaplanmaktadır. Yapılan son açıklamalara göre 1 Ocak – 18 Ekim 2018 tarihleri arasında CİMER’e toplamda 2 milyon 784 bin 220başvuruyapıldığı belirtildi.

cimer nedir

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Nasıl Başvurulur?

Bir konu hakkında bir isteğiniz, öneriniz veya şikayetiniz varsa ve bunu devlete bildirmek istiyorsanız CİMER aracılığı ile tüm kamu kurumlarına şahsen başvuru yapabilirsiniz. Başvuru adımları şu şekildedir;

 • İlk olarakCumhurbaşkanlığıİletişim Merkezi (CİMER) resmi sitesi olan (https://www.cimer.gov.tr/) girmelisiniz.
 • Açılan sayfada ister kişisel bilgileriniz ile isterseniz e-devlet araçlığıyla başvuru yapabilirsiniz.
 • CİMER’in resmi sitesi üzerinden başvuru yapmak için açılan sayfada istenen TC No. , Ad, Soyad, Anenizin evlenmeden önceki soyadının ilk ve son harfi ve cep telefonu numaranızı yazarak ‘’Onay Kodu Gönder’’ butonuna tıklayın.
 • Yazmış olduğunuz cep telefon numaranıza 4 haneli bir kod gelecek ve bu kodu açılan sayfadaki kutucuğa yazıyoruz ve ‘’Devam ET’’ butununa tıklıyoruz.
 • Onay sürecini atlattıktan sonra açılan sayfada bazı bilgilerinizi otomatik olarak doldurularak sizde e-posta adresinizi iki kez yazmanız isteniyor.
 • En üstte bulunan kutucuktan İstek, Görüş Öneri, İhbar, Şikayet ve Bilgi Edinme Hakkı gibi başvuru tiplerinden biri seçtikten sonra ‘’İleri’’ butonuna tıklayın.
 • Başvurunuzu açıklayarak yazdıktan sonra varsa fotoğraf, belge ve dosyalarınızı seçiyoruz.
 • İsterseniz ‘’ Başvurunuz, CİMER aracılığıyla en kısa sürede sonuçlandırılmak üzere seçeceğiniz kuruma doğrudan iletilecektir.’’ Kutucuğunu işaretlerseniz başvurunuz direkt olarak istediğiniz kuruma iletilecektir. Bu kutucukta tüm bakanlıkları ve 81 ilin valiliklerini seçme imkanınız bulunmaktadır.
 • ‘’ Yasal bilgilendirmeyi okudum, kabul ediyorum.’’ Kutucuğunu işaretliyerek başvuru işlemini tamamlayabilirsizin.
 • E-devlet ile başvuru yapmak için ‘’ E-devlet ile başvuru yapmak için tıklayın.’’ Kutucuğuna tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.
 • bimer nedir

Başvuru Sonucumu Nasıl Öğrenebilirim?

Başvurunuzu yaptıktan sonra size başvuru işlemleri sonunda bir kod verilecektir. O kod ile başvurunuzu sorgulayabilirsiniz. CİMER, genellikle başvuru sonuçlarınızı ilk adımda yazdığınız e-posta adresinize göndermektedir. Eğer e-posta size ulaşmazsa CİMER’e başvuru yaptığınız bilgiler ile giriş yaparak ‘’Başvurularımı Görüntüle’’ seçeneğine sonucunuzu öğrenebilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.