Özgür Bilgi Kanalı

Doğru bir şekilde yatırım yapmak istiyorsanız, yatırım analizlerinizi en iyi şekilde yapmanız gerekir. Aksi takdirde yanlış ve eksik analiz yatırımınızın zarara uğramasına neden olabilir. Aynı zamanda yatırım yapmayı düşünüyorsanız yatırım teşvik fonları da devlet desteği ile yatırımlarınızın daha karlı olmasını sağlayacaktır. Yatırım destek ve bilgi talebinde bulunmak için https://www.turkiye.gov.tr/ üzerinden Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi sistemine giriş yapabilirsiniz. Yatırım planlarınızı desteklemek, fon ve proje planlarından yararlanmak için devlet destekli projelere başvurmanızı öneririz.

Karlı bir yatırıma imza atmak istiyorsanız bilmeniz gereken başlıca konu yatırım analizleri ve grafik okuma olacaktır. Bugün, sizlerle yatırımınız için çok önemli bir yöntem olan doji candlestick hakkında bilgi vereceğiz.

Doji Mum Çubuğu Nedir?

Pek çok analistin kullandığı grafik şekillerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu grafik ilk kez Japonlar tarafından geliştirilerek kullanılan önemli bir teknik analiz yöntemi olduğundan kar ve zarar dengesi kurmak için mutlaka yararlanmanız gereken bir yöntemdir. En düşük, en yüksek, açılış ve kapanış fiyatlarının yer aldığı bu çubuk gövde adı verilen bir kutucuk ve gövdenin altında ve üstünde yer alan ince dikey gölge çizgilerden oluşur.

Doji ya da daha doğru ifadesiyle dо̄ji bir menkul kıymet için mum çubuğunun hemen hemen eşit olan ve genelde modellerin bileşenleri olarak bir açık ve kapalı olduğu durumdur. Doji, artı, haç ya da ters haç gibi biçimlerde görülebilmektedir. Tek başına doji bir dizi modelde nötr model olarak yer alabilmektedir. Japoncada dо̄ji açılış ve kapanış fiyatının tamamen aynı olmasının nadir gerçekleşmesine atıfta bulunmaktadır ve Japoncada hata ya da falso gibi anlamlara gelmektedir. Doji mum çubuğu da bir menkul kıymetin açılış ve kapanış fiyatının neredeyse eşit olduğu durumda oluşur ve finansal teknik analistler için tersine dönüş modeli anlamına gelir.

Doji Ne Zaman Oluşur?

Dojinin oluştuğu zaman olarak kapanışın açılışa yakın olması gibi bir durumun ortaya çıktığı zamanı gösterebiliriz. Bu durumda beyaz mumdan sonra direkt olarak doji yukarı yönde boşluk oluşturup ilerler. Bu söz konusu olduğunda güncel dönüşler olabileceği anlaşılır. Doji bir tür formasyon olduğundan bu formasyonların kesinliğinden bahsetmek mümkün değildir. Eğer mum çubuğu formasyonu ile ilgili olarak bir tahmin yürüttüyseniz bu durumda stoploss ile zararı durdur noktası belirlemenizi öneririz. Stoploss noktasını doğru bir şekilde belirlerseniz zararı durdurmak için kendinizi korumuş olursunuz. Aynı zamanda take profit olarak tanımlanan kar al seçeneği ile de bir pozisyon belirleyebilir ve kar elde edebilirsiniz. Doji yıldızı dengelenmeyi gösteren bir faktördür.

Doji Anlama Aşamaları

Dojiyi fırsata çevirmek mi istiyorsunuz? Bu durumda dojiyi anlamanız ve öngörmeniz çok önemlidir. Peki, dojiyi nasıl anlarsınız? Dojiyi anlamak için öncelikle piyasada yükseliş trendi söz konusu olmalıdır. Diğer anlama aşaması da ilk günlerde grafikte görülen beyaz gövdedir. Bu aşamanın ardından yukarı yönde oluşan boşluk doji şeklini alır. Bu yönde birkaç gün geçtikten sonra, açılış ve kapanış fiyatı aynı ya da hemen hemen aynıysa bu durumda mum çubukları oluşacak demektir.

Beyaz bir yükseliş mumunun ardından bıraktığı boşluklar yukarı yönde boş kısımlar oluşturur. İkinci mum oluşması durumunda ise piyasa kararsız ve kapanışın açılışa göre yakın seviyede olacağı yönünde fikir edinilir. Üçüncü günde doji siyah düşüş mumu seyredecek ve bu mum birinci gün oluşan beyaz mum içerisinde yer alacaktır.

Doji Mum Grafiği Nasıl Doğru Analiz Edilir?

Pek çok analist mum grafiğini tek mum çubuğuna bakarak analiz eder. Ancak bu çok doğruluk payı olmayan bir analiz yöntemi olacaktır. Daha doğru, başarılı ve güvenilir bir mum grafiği analizi için birbiri ardında sıralanan mumlara bakarak inceleme yapmanızı öneririz. Kısa ve orta vadeli grafiklerde mum grafiği analizi çok daha başarılı bir analiz yöntemi olacaktır. Doji mum grafiklerini en doğru şekilde analiz etmek istiyorsanız doğru ve güncel bilgiler paylaşan bir platforma danışmanızı öneririz. Doğru, güvenilir ve deneyimli yatırım analistlerinin sunduğu doji candlestick hakkinda bilgi alın ve yatırımlarınızı bir adım öteye taşıyın!

Doji Mum Grafiği Çeşitleri Nelerdir?

Doji mum grafiği pek çok farklı çeşitte oluşabilmektedir. Doji mum grafiğinin çeşitlerini bilirseniz grafiklerde kolaylıkla tespitini yapabilir ve yatırım analinize doğru bir şekilde yön verebilirsiniz. Doji mum çubukları gölge boyuna, gölgelerin olup olmamasına ve gövde uzunluklarına göre farklı isimler alarak sınıflandırılır. Eğer mumun gövde uzunluğu küçükse ya da gövdesi yoksa bu durumda piyasada kararsız bir durum olduğu anlaşılır. Düz doji söz konusuysa bu işlem görmeyen günlere ya da veri hatalarına işaret eder. Aşağı, yukarı ya da iki gölgesi de olmayan uzun beyaz ya da uzun siyah gövdeli dojiler söz konusuysa bu piyasanın alıcı ya da satıcılar tarafından kontrol edildiğini anlamamızı sağlar.

Doğru Finans Analizleri İle Yatırımınızı Şahlandırın

Eğer başarılı ve uzun vadede size kazanç getirecek bir yatırım istiyorsanız doji mum grafiği yönteminin genel olarak kısa ya da orta vadeli yatırımlar için tercih edildiğini bilmelisiniz. Özellikle günlük alım satım yapan yatırımcılar için çok ideal bir yatırım olsa da, uzun vadede başarılı bir yatırım için uzun vadeli bir yatırım yapmalısınız. Uzun vadede yatırımınızı başarıyla sonuçlandırmak için devlet desteğinden ve fonlarından yararlanabileceğiniz bir yatırım yapmanızı öneririz. Eğer yatırım yapmak için devlet fon ve teşvik programlarından yararlanmak istiyorsanız ulusal ve uluslararası sermayeli firmaların gerçekleştireceği yatırımlar için sunulan yatırım teşvik sistemine https://www.sanayi.gov.tr/ adresinden kayıt olabilirsiniz. Hem proje bazlı hem de destek fonları ile yatırım analizinize destek olabilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.