Özgür Bilgi Kanalı

Mariana çukuru, Büyük okyanusun batısındaki Mariana adalarının en büyüğü olan ve en güneyindeki adası olarak tanınan Guam adasının güney batısında, Japonya ve Endonezya’nın tam ortasında yer alır. Dünya üzerindeki en derin noktadır. Bilim adamları doğrulusunda oluşturulan incelemeler neticesinda en derin noktasının 10.994 metre bulunduğu belirlenmiş ilaveten uzunluğunun 2542 kilometre bulunduğu belirleme edilmiştir. Çukurun genişliği ise 69 kilometredir.

Mariana Çukuru’nun nasıl oluştuğunu tanımlamak gerek görülürse ; Kimi vakitler yerkabuğunu meydana getiren plakalardan bazıları birbirlerine yaklaşarak çarpışırlar. Bu çarpışma neticesinda plakalardan biri diğerinin altına girerek ‘’dalma’’ adı verdiği bir hal gerçekleştirir.

Dalma halunun manası ise yoğunluk bakımından üstün olan plakanın, daha az yoğun olan plakanın altına kayması olayıdır. Sonuç olarak bu bölgelerde kuvvetli depremler görülebilir ve depremlerin oluştuğu derinlikler levhaların büyüklüğüne göre 700 kilometreyi bulabilir. İşte Mariana Çukuru’da Pasifik plakası ile Mariana Plakası’nın birbirine çarpması neticesi oluşmuş bir çukurdur.

Doğal olarak oluşmuş bu çok büyük derinliğe ilk olarak inen şahıslar Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Jacques Pİccard’tır. Dalışı yapmak amacıyla Batiskaf (çok yüksek basınçlara dayanabilen sert maddeden yapılmış çelik küre biçimli, dalış amacıyla benzin boşaltarak onun yerine deniz suyu alarak demir safra atan vasıta) isimli su altına dalıp çıkabilen bir vasıta kullanmışlardır. Dalış tam 5 saat sürmüş ve 10916 metre derinliğe inilmiştir. 25 Mart 2012 tarihinde’de Titanik, Terminatör, Aliens ve Avatar gibi ünlü filmlerin yönetmenliğini ve aynı vakitte prodüktörlüğünü yapmış olan James Cameron kendi özel denizaltısıyla 156 dakikada tabana inmeyi başardı ve bu derinlikte yapmış bulunduğu saatler süren tetkik neticesinda 70 dakikalık bir yukarıya çıkış yolculuğu ile serüvenini tamamladı.

Mariana Çukuru’nun derinliklerine doğru oluşturulan bu yolculuklar her ne kadar kazasız ve belasız atlatılmışsa da göğüs gerilen ve göz ardı edilen tehlikeler gerektiğince büyüktür zira dip noktadaki basınç yeryüzü basıncının neredeyse 1000 katı oranındadır. James Cameron’un dalış yaptığı denizaltıda bu nedenden ötürü metrekare başına 7250 tondan daha çok meydana gelebilecek bir basınca karşı sağlam olarak yapılmıştır. Okyanusta basınç her 10 metrede santimetrekareye 1 kilogram artar. Bu numune verildiğinde esasen hiçbir insanın yardımsız ve tasarlanmış vasıta v.b ekipmanlar olmadan bu tarz derinliklere iniş yapamayacağı net bir şekilde anlaşılabilir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.