Köy Kilimi Yıkanır mı?


koy-kilimi

Günümüzde birçok kişi dekorasyona köy kilimini de dahil eder. Bu kilimler son derece estetik bir görünüme sahip olmalarının yanı sıra hassastır. Köy kilimi vakti geldiğinde, ürün kirlenince elbette ki yıkanabilir. Fakat yıkama konusunda genel olarak dikkatli davranmak her zaman için en önemli kıstastır.

Tüm Biriken Kir ve Tozları Süpürün

Köy kilimini temizlemek adına öncelikle kilim üzerinde biriken tozları iyice çıkarmak gerek. Bunun için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Elektrik süpürgesinin başlığının halıya zarar vermeyeceğinden emin olmalısınız. Normal bir süpürge ile bu işlemi yapmamalısınız, aksi halde halının yüzeyi zedelenebilir.

Büyük Bir Küveti Su ile Doldurun

Büyük bir küveti su ile doldurduktan sonra içerisine bir miktar ılık su ve doğal sabun (Arap sabunu olabilir) ekleyin. Köy kilimini bu suya yatırdıktan sonra nazikçe ovarak temizleyebilirsiniz. Temizleme esnasında sert fırça kullanmayın, daha yumuşak kıllı fırçalardan yardım alabilirsiniz.

 

Kilimi tamamen duruladıktan sonra fazla gelen suyunu sıkabilirsiniz. Gölgede bir zemine serdikten sonra kendi halinde kuruması için bırakın. Böylelikle köy kilimini etkili bir biçimde temizlemiş, bakımını gerçekleştirmiş olacaksınız.

 

Dilerseniz Soho Antiq bünyesinde yer alan antika, vintage halı ve köy kilimi modellerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca yolluk halı modellerini de yine burada bulabilirsiniz. Her biri el dokumasıdır ve orijinaldir. El emeği içeren tüm bu halılar dekorasyonunuza geleneksel ve şık bir hava katar.


yemlihatoker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.