Özgür Bilgi Kanalı

Renkli masterbatch, plastikleri renklendirmek için kullanılan katı veya sıvı bir katkı maddesidir. Bir ısı işlemi sırasında bir taşıyıcı reçineye kapsüllenmiş, daha sonra soğutulan ve granüler bir şekle kesilen konsantre bir pigment veya katkı maddesi karışımıdır. Masterbatch‘ler, üreticilerin plastik üretim sürecinde ham polimeri ekonomik bir şekilde renklendirmelerine olanak tanır. Milyonlarca renk formülasyonu var. Firmaların renk uzmanlarından oluşan ekibi, paranızın karşılığını en iyi şekilde veren kişiye özel çözümler oluşturabiliyor. Günümüzde eşsiz renk bilgilerine dayanarak, özel üretim hatlarında bireysel masterbatchler yapılabiliyor. . İstenirse yıllarca formülasyonu garantili bağlılıkla en yüksek kalitede ve formülasyonu tutarlılığında müstahzarlar alacağınızı garanti edilebiliniyor.

Basınçlı döküm, profil ekstrüzyonu ve içi boş plastiklerin şişirilmesinden kalenderleme ve rotasyon sinterlemeye kadar, hemen hemen her üretim ortamında Color, Carbon ve Complex için bir uygulama vardır. Ürünler ev aletleri ve mobilyadan oyuncaklara, spor ve rekreasyondan otomotiv parçalarına kadar pek çok farklı uygulamada kullanılabiliniyor.

Renk tasarımının uygulanması genellikle plastik dönüştürücü de, yani kapakların ve kapakların imalatçısında gerçekleşir. Bu süreçte, işlemenin öngörülen renklendiriciler (pigmentler ve boyalar) üzerindeki etkilerini nasıl değerlendireceğini de bilen, hem renk hem de plastik konusunda uzman bir kişinin desteği vazgeçilmezdir.

İyi tasarım, bakanın gözündedir. Endüstriyel tasarımcılar, tasarımları ile mümkün olduğunca geniş alıcılar grubuna hitap etmenin günlük zorluğuyla karşı karşıyadır. Bu özellikle ambalaj tasarımı söz konusu olduğunda böyledir, çünkü bu daha fiyat odaklı segmentte aşırı abartılı, pahalı bir tasarıma sahip olmak daha az önemlidir.

Renkli masterbatch ne için kullanılır?

Genel olarak Color Masterbatch olarak bilinen renk pigmenti, boyalar veya pigmentler, katkı maddeleri ve taşıyıcılardan oluşan özel bir polimer renklendirme elementidir. Renkli masterbatch daha çok plastik üründe istenilen renk efektini elde etmek için kullanılır.

Bir renkli masterbatch veya renk konsantresi, termoplastikleri renklendirmek için kullanılan bir granüldür. Bir veya daha fazla renklendiriciden ve polimere özgü bir taşıyıcı reçineden oluşur. Renkli masterbatch‘in bileşimine tarifi denir.

Renklendiriciler birkaç kategoride sınıflandırılır: organik boyalar, organik pigmentler ve inorganik pigmentler.

Boyalar plastikte çözünür ve bu nedenle şeffaf renklendirme için kullanılabilir. Pigmentler, plastiğin içinde orijinal partikül formunda kalır ve plastiğin içinde dağılması gerekir.

Belirli bir renk masterbatch için reçete, bir müşterinin gereksinimlerine göre laboratuarımızda geliştirilir. Bir renkli masterbatch, % 60’a kadar renklendirici içerebilir. Sonraki üretim sürecinde renklendirici erimiş plastiğe eklenir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.