Özgür Bilgi Kanalı

Kullanıcıların arama motorlarında yaptığı sorgulamaların sonuçlarında, ürünlerin ve hizmetlerin görünürlüğünün artırılması amacına yönelik olarak web sitelerinde yapılan optimizasyon çalışmalarına SEO denilir. SEO çalışmaları söz konusu olduğunda birçok kişinin en büyük sorunu SEO’ya nerden başlanacağını ve nasıl planlacağını bilmemektedir. Türkiye’nin ilk ve tek olarak adım adım süreçleri anlatan SEO kitabı yani SEO 101 kitabı bu konuda farklı seviyelerdeki kişilerin en büyük yardımcısı olma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte profesyonel SEO hizmetlerinden yararlanmak isteyenler için başvurulacak ilk adres olan Simur Digital deneyimli ekibi ile müşterilerine etkili SEO çözümleri sunma ve organik trafiğin artırılması başta olmak üzere pek çok farklı konuda ciddi katkı sağlama konusundaki başarısı ile sektörünün önde gelen isimleri arasında yer almaktadır.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nedir?

SEO web sitelerinin arama motorlarının istediği şekilde düzenlenmesi için yapılan çalışmalardır. Web sitelerinin arama motoru kriterlerine uyumluluğu ne kadar fazlaysa arama motoru botları web sitesini o kadar kolay tarar, doğru şekilde kategorize eder ve indeksler. Arama motorları web sitesini indeksledikten sonra internet sitesindeki anahtar kelimelerle ilgili arama yapan kullanıcılara listelenen arama motoru sıralamalarında web sitesi de yer alır. Ancak bu sıralamalarda yer almak için yoğun rekabet ortamında rakiplerin önüne geçmeyi sağlamaz. Sayfanın organik sonuçlarda kendisine üst sıralarda yer bulması gerekir. İnternet sitesinin SEO uyumu ne kadar yüksek olursa sonuç sayfasında yukarılarda yer alma olasılığı o kadar fazladır. Bunun sağlanabilmesi için belli başlı web site SEO uyumluluk kriterlerine uyulması gerekir.

Sitenin Mobil Uyumluluğu

Günümüzde pek çok kullanıcı herhangi bir konuda araştırma yapmak için bilgisayarlardansa mobil cihazları tercih etmektedir. Masaüstü düşünülerek tasarlanmış, telefon ekranına sığmayan ve işlem yapılıp içeriğin görüntülenmesini zorlaştıracak internet sitelerine tıklanması kullanıcı açısından olumsuz bir deneyime yol açar. İnternet sitesi mobil uyumlu olmadığında kullanıcıların çoğu anında siteyi terk eder. Bunun sonucunda arama motoru sonuç sıralamalarında web sitesinin sıralaması düşer. İnternet sitesinin mobil aygıtlara uyumlu olmasının temel şartı “responsive” yani ekran boyutuna uyacak şekile tasarlanmış olmasıdır.

Sitenin Yüklenme Hızı

İnternet sitelerinin yüklenme hızı SEO açısından önemli kriterlerden biridir. Arama motorlarının yapay zekalarının alan adı adreslerine bakarak sayfaların yüklenme hızını hesaplaması mümkündür. Sayfanın hızlı yüklenemediği durumlarda web sitesinin sıralaması düşebilir. Sayfa yüklenme hızı belirli araçlar kullanılarak ölçülebilir.

Alt Metin Kullanımı

Google botları resimleri internet kullanıcıları gibi görmez. Bu nedenle resim dosyalarının isimleri ve alt metinleri çok önemlidir. Resimleri anlatan dosya isimleri ve alt metinler kullanılması durumunda Google botları dosya ismini ve alt metin açıklamalarını okuyarak resimde ne olduğunu anlayabilmektedir.

Gizli İçerikler

Web sitelerindeki içeriklerin bir kısmı formların ya da genişletilebilir menülerin ardına saklandığı durumlarda arama motorları bu içerikleri bulmada ve anlamada zorluk yaşayabilmektedir. Bu nedenle içeriklerin tamamının sayfada görünür olmasına özen gösterilmelidir.

Transkriptler

Google botları tıpkı resimler gibi video ve ses kayıtlarını da anlayamadığından dolayı bu ve benzeri multimedya içeriklerine, Google botları tarafından anlaşılabilmeleri için transkript eklenmesi gerekir.

Nonindex Etiket Kullanımı

“Nonindex” etiketi arama motorlarına ilgili içeriğin indekse eklenmemesi gerektiği mesajını verir. Bu personel kullanımı amacıyla hazırlanmış ya da yapım aşamasında olan sayfalarda oldukça yararlı bir etiket kullanımıdır. Ancak bu etiketin kullanıcının görüntülemesi istenilen bir sayfada yanlışlıkla kullanıldığında insanların sayfaya erişememesine ve sıralamanın düşmesine neden olabilir.

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya hesapları da arama motorları tarafından görüntülenebildiği için etkileşim ve takipçi sayısı yüksek olduğunda arama motorları nezdinde internet sitesi değerli hale gelir. Bu nedenle özellikle internet sitesinde yayınlanan içeriklerin sosyal medya hesaplarında paylaşılması etkili bir yöntemdir.

Favicon Tercihi

Her internet sitesi mutlaka bir favicon’a sahip olmalıdır. Minyatür logo olarak da tanımlanabilen favicon sayesinde kullanıcılar ilgili internet sitesini farklı mecralarda gördüklerinde de kolayca tanıyabilmektedirler.

Meta Description

Sayfalar için özgün açıklamalar anlamına gelen meta description’ın yazılması çok önemlidir. Bunlar her sayfa adına hazırlanan bir tür kısa tanıtım yazısıdırlar. Bu nedenle açıklama maksimum 160 karakter ve özgün olması aynı zamanda açıklama bölümünde anahtar kelimelere yer verilmelidir. Her bir sayfa için aynı tanıtımın kullanılması arama motorlarının sayfaları kopya içerik olarak algılamasına neden olabilir.

İletişim Bilgilerinin Bulunması

Her bir internet sitesinde proje ile ilgili olarak yeterli bilgiler içeren bir iletişim sayfasının bulunması çok önemlidir. İletişim sayfası kapsamında adres, telefon, e-mail adresi gibi bilgilere mutlaka yer verilmelidir. Önemli olan bir diğer nokta ise internet sitesine eklenen bilgilerin mutlaka Whoİs bilgileri ile eşleşmesidir.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.