Yumurta Alırken Ve Tüketirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


“Yumurta yumurtadır.” demeyin, zira köylerde yetiştirilen tavuklar natural beslendikleri amacıyla yumurtaları da etleri de daha besleyicidir. Üretim çiftliklerinde yetişen tavuklardan çok yumurta almak amacıyla tavuklar kimyasallarla şişiriliyor. Üretim çiftliklerinde natural gıdalarla yetişen tavuklardan elde edilen, marketlerde satılan natural besi yumurtaları da var. Bu yumurtalar başkalerine göre biraz daha pahalıdır. Köy yumurtası bulabilmek zor olmasından insanımız bu organik yumurtaları tüketmeyi daha çok tercih ediyor. Piyasada üstüne birkaç tutam saman serpiştirilerek seri üretimle elde edilen tavuk yumurtaları insanlara köy yumurtası diye satılıyor. Artık kurulan köy pazarlarına sızmış ,iyi niyetli ve dürüst satıcıların ismini kirleten insanlar da var. İnanın üstünde seri numarası olan yumurtaların altına biraz saman koyarak köy yumurtası diye satanını gördüm.

Yumurta bilhassa A, D, E ve B grubu vitaminleri mühim oranda içerir. Protein, vitamin ve mineral yönünden varlıklıdır ve her bireyin bedenine lüzumlu olan enerjiyi verir. Genellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi yönünden her gün bir yumurta yemeleri önerilmektedir. Yumurtanın içersindeki kolin maddesi beynin gelişiminde mühim rol oynamaktadır. Hem de yumurtanın bünyesinde tespit edilen losin amino asit, yağ yakmak amacıyla yardımınıza koşuyor. Kahvaltıda haşlama yumurta Yemeniz zayıflamanıza yardımcı oluyor. Çoğu diyetisyen sabah kahvaltısında yenmesini ve gün boyu gereksiniminiz olan enerjinin yumurta ile alınmasını ideal görüyor. Tabi aldığınız ve yediğiniz yumurtanın tam manasıyla beneninize yarar dayanıklıasını istiyorsanız gıda sayısal sayısal değeri yüksek ve taze yumurta yemelisiniz. Peki bu karışıklığın içersinde biz köy yumurtası ve üretim çiftliklerinde elde edilen natural besi yumurtasını başka seri üretim yumurtalardan nasıl ayıracağız? Sizleri bu hususta biraz aydınlatmak istiyorum.

Çoğumuz “Nerde eski köy yumurtaları,etinin tadına doyum olmayan köy tavukları…” diyor. Artık kent içerisinde köy yumurtalarına ulaşmak zorlaştı. İnsanlar günden güne kısa yoldan çok para kazanma çabası içersinde olduklarından aldığınız yumurtanın aslında köy yumurtası olup olmadığını fakat eve döndüğünüzde anlayabiliyorsunuz. Ama yumurta alırken kabuğunun dayanıklı olup olmadığına ilgi ederseniz yanılma oranınızı düşürmüş olursunuz. Yumurtayı kırdığınızda yada haşladığınızda pis kokmuyorsa, su dolu bir kaba koyduğunuzda su da yüzmüyorsa, yumurtayı haşladığınızda kabuğunun altında rengarenk bir görüntü oluşmuyorsa,yumurtayı kırdığınızda sarısı dağılmıyorsa kandırılmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu şartları gerçekleştiren yumurta taze ve gıda sayısal sayısal değeri yüksek bir köy yumurtasıdır.Diğer yumurtaların tazeliğinin tespitinde de bu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Doğal Besi Yumurtaları

İçinde hiçbir kimyasal madde bulunmayan yemlerle ve natural ortamlar yaratılarak beslenen aynı vakitte natural döllenme yöntemleri ile üremesi sağlanan tavuklardan elde edilen yumurtalar natural besi yumurtalarıdır. Peki bu yumurtaları alırken nelere ilgi etmeliyiz?

“Türk Besin Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği”, yumurtanın üretiminden kullanımına kadar geride bıraktığımız süreçteki bütün aşamalarının standartlarını belirtmekte ilaveten “A sınıfı” yumurtaların işletme ve kümes numarasının yumurta kabuğu üstüne damgalanması, bu yumurtaların ağırlık ve özellik katagorilerinin etiketlerinde ürün adı ile aynı yüzde olması lüzumluliğini yapımcı firmaların bu kurallara muhakkak uyması lüzumluliğini vurgulamaktadır. Etikette ilaveten, son tüketim tarihinin de belirtilmiş olması gerekiyor. Bu koşullarda yetişmeyen tavukların yumurtaları kırıldığında, sarısı dağılıverir.

Doğal Besi Yumurtasını Seri Üretim Yumurtalarından Nasıl Ayırt Edeceğiz?

Doğal besi yumurtası ile başka üretim yumurtalar aynı ırk tavuklar kullanılarak üretildikleri amacıyla yumurta kabuğu rengi ve yapısı yönünden birbirine çok benzerler. Yetişme şartları bambaşka olan bu tavukların yumurtalarını fakat tadarak ayırt edebilirsiniz. Doğal besi yumurtasının çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Hangi tür yumurta alırsanız alın, serin yerde muhafaza edilmiş olmasına, çatlak ve kırık olmamasına, kabuğunun sertliğine ve dayanıklılığına ilaveten kendi karton kutusunda olmasına ilgi etmeyi unutmayın!