Amerika I-134 Formu Hakkında Bilinmesi Gerekenler


abd-i-134-formu

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmenin önündeki en önemli engellerden biri, seyahatiniz boyunca kendi kendinize yeterli olduğunuzu ve konaklamanız için yeterli paraya sahip olduğunuzu ispatlama zorunluluğudur. ABD göçmenlik makamları, bir kişinin kamu kaynaklarından yararlanma riski olup olmadığı bakımından başvuruları dikkatle inceler. Vize başvuru sürecinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde kalacağınız süre için finansal yeterliliğe sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.

Amerika I-134 formu, diğer adıyla maddi destek beyannamesi, ABD’de ikamet eden ve ABD’ye gelmeyi planlayan bir kişi için göçmen olmayan vizeye sponsor olmayı kabul eden kişi tarafından verilen destekleyici bir beyandır ve sponsor ile ABD hükümeti arasındaki yasal bir sözleşme olarak da kabul edilir. Beyanname, ziyaretçinin yeterli mali desteğe sahip olmasını ve ABD hükümetinin bir yükümlülüğü haline gelmemesini sağlamayı hedeflemektedir.

I-134 formu ile sponsorlu vize işlemlerine dair soruları, ABD vize işlemlerinde 2018-2023 ylları arasında başvuru onay oranı en yüksek danışmanlık şirketi https://vizem.net/  danışmanı Esra Karataş’a yönelttik.

I-134 Formu Hangi Durumlarda Kullanılır?

I-134 formu; turistik seyahat, iş gezisi, tıbbi tedavi, eğitim ve değişim programına katılım gibi amaçlarla alınan Amerika geçici (göçmen olmayan) vize türleri ve ABD nişanlılık (K1) vizesi başvurularında kullanılabilmektedir.

 

ABD’den Vize Almak İçin I-134 Formunu Kimler Doldurabilir?

ABD’den vize almak için I-134 formunu doldurabilecek kişiler aşağıdaki gibidir.

  • ABD vatandaşları veya yeşil kart sahipleri
  • Hane büyüklüğü için Federal Yoksulluk Yönergesi gelir düzeyinin %100’ünü karşılayabilen kişiler
  • Sponsor olunan kişi veya kişileri, ihtiyaç duymaları halinde finansal olarak desteklemeye istekli olan kişiler
  • Mali durumunun ve vergi iadelerinin ABD federal göçmenlik yetkilileri tarafından incelenmesi bakımından sorunu olmayan kişiler

Amerika I-134 Formu Nasıl Doldurulur?

Formu .pdf formatında indirerek elde ya da bilgisayarda doldurabilirsiniz. Elde doldurulan formun, okunaklı şekilde siyah tükenmez kalemle doldurulması ve ıslak imzalı olması gerekmektedir. Formun tamamında hem sponsor kişi hem de vizeye başvuran kişiye ait bilgiler eksiksiz olarak verilmelidir.

Uygun şekilde imzalanmış ve doldurulmuş form I-134, yabancı ziyaretçiye gönderilir ve Amerika vize başvurusu esnasında ABD dış temsilciliğine iletilir. Dijital imzalı veya faks ya da e-postayla gönderilen bir formun reddedilme olasılığı daha yüksektir.

 

Form I-134 görseli aşağıdaki gibidir.

 

form

ABD Vize Sponsorluk Formuna Hangi Belgeler Eklenmelidir?

I-134 formu yanında aşağıda verilen sponsora ait evrakların 2 adet kopyasının vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir.

  • ABD’deki yasal statüsüyü gösterir kimlik veya green card fotokopisi gibi kanıtlar
  • Hesabın açıldığı tarihi, son yıl içinde yatırılan tutarı ve bakiyeyi açıkça gösteren, usulüne uygun olarak hazırlanmış banka hesap özeti
  • En son federal gelir vergisi beyannamesi ve W2 formunun kopyası
  • Sponsorun işvereninden alınmış, istihdamın niteliğini, ödenen maaşı ve şirketteki görev süresini ayrıntılarıyla açıklayan imzalı mektup
  • Güncel maaş bordroları

Esra Karataş

Amerika Uzmanı Esra Karataş Hakkında

Esra Karataş 1985 yılında doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversite’sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini derece ile tamamlamıştır. Mezuniyeti sonrası yüksek lisans alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev almıştır.

2021 yılından beri vizem.net çatısı altında Amerika başta olmak üzere kıdemli vize danışmanı olarak hizmet vermektedir.