Özgür Bilgi Kanalı

kemer tatil

Kemer, Antalya’nın popüler tatil bölgesi olarak bilinir. Sadece Antalya’nın değil, tüm Akdeniz’in ve Türkiye’nin en popüler tatil noktalarından biridir. Özellikle deniz ve yaz tatilleri için sıklıkla tercih edilir. İsmini, eski yerlilerinin dağlardan gelen sellerden korunmak için ördükleri taş duvardan alan ilçe, Torosların eteklerinde kıyı boyunca uzanır. Böylece hem karanın hem denizin bereketli güzelliklerini gözler önüne serer.

Kemer’de tatil yapmanın en büyük avantajı, elbette sözü edilen doğal güzelliklerdir. Yemyeşil ağaçlar, masmavi deniz, tertemiz kumsallar ve mavi bayraklı plajlar, gerçek bir tatil deneyimi sunar. Fakat Kemer’de çok daha fazlası vardır. Tarihi M.Ö. 690 yılında dayanan ilçede derin bir kültür hazinesi saklıdır. Farklı medeniyetlerin kendilerinden izler bıraktığı Kemer’i tam anlamıyla tanıyabilmek için iyi bir tatil rotasına ihtiyaç duyarsınız.

Kemer Tatil Rotanızı Nasıl Belirlemelisiniz?

Kemer tatilinizi planlamak için öncelikle hayalini kurmalısınız. Örneğin ilçenin her köşesini gezmek için hareketli bir program hazırlamanız gerekir. Bunun için gezip görmek istediğiniz yerleri listeleyip, aralarındaki mesafeye göre sıralamalısınız. Ardından yüzmek istediğiniz sahiller, denemeyi düşündüğünüz restoranlar ve eğlence anlayışınıza uygun mekanlar için de aynısını yapmalısınız. Bu listede yoğunluğun olduğu bölgedeki otellerden birinde konaklarsanız daha hızlı ve konforlu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Setur’un listelediği oteller, seçim yapmanıza yardımcı olur.

Otelinizi seçtikten sonra ulaşım türüne de karar vermeniz gerekir. Örneğin Antalya Havalimanı ile Kemer arasındaki mesafe, 57 km’dir. Uçak kullanacaksanız Antalya’ya indikten sonra 1 saat içinde otelinize ulaşabilirsiniz. Otobüs kullanacak tatilciler ise doğrudan ilçe merkezinde bulunan Kemer Otogarında inebilirler. Ulaşımı da hallettikten sonra tatil rotanız hazır sayılır.

Ancak tüm Antalya tatillerinde olduğu gibi Kemer planında da vakit nakittir. Tatil takviminizin önceden belli olması, dilediğiniz otelde yer bulmanızı ve erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmanızı sağlar. Planlarınız değişirse rezervasyonunuzdan 72 saat öncesine kadar iptal ve iade hakkınızı kullanabilirsiniz.

Kemer’de Mutlaka Görmeniz Gerekenler Yerler Nelerdir?

Deniz, kum, güneş üçlüsü kulağa ne kadar çekici gelse de Kemer tatili yapıp ilçeyi gezmemek olmaz. Zira Kemer’de ören yerlerinden antik şehirlere, tarihi yapılardan doğal güzelliklere kadar birçok görülmeye değer nokta bulunur. Aşağıda bulunan Kemer’de gezilecek yerler listesi, rotanızı belirlemenize yardımcı olur.

  • Yörük Parkı
  • Ayışığı Plajı
  • Göynük Kanyonu
  • Kesmeboğazı Kanyonu
  • Adrasan
  • Tahtalı Dağı
  • Beldibi Mağarası
  • Phaselis Antik Kenti
  • Olympos Antik Kenti
  • Çıralı Yanartaş

Antalya’daki tatil yerleri arasında bulunan Kemer’de gezip görebileceğiniz daha birçok nokta mevcuttur. Her biri ayrı bir hikayeye, hatta bazıları efsanelere sahip olan bu noktalarda tarihi ve doğayı içinize çekebilirsiniz. Antik kentlerde fotoğraflar çekebilir, yüzyıllardır girilen denizlerde yüzebilir ve su kıyısında piknik yapabilirsiniz. Ayrıca su sporları ve ekstrem deneyimlerle şehre farklı açılardan bakmanız mümkündür. Birbirinden özel deneyimler edinmek için hemen Kemer’i keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kemer’de Tadabileceğiniz Akdeniz Mutfağı Lezzetleri Nelerdir?

Antalya tatil bölgeleri, yemekleriyle de meşhurdur. Akdeniz’in taze balıkları, zeytinyağlılar, mezeler ve ot yemekleri başta olmak üzere Kemer’de bulabileceğiniz birçok yöresel lezzet mevcuttur. Örneğin tahinin eksik olmadığı Antalya mutfağından hibeş mezesiyle başlayabilirsiniz. Daha sonra tahinli piyazı, Antalya usulü kabak tatlısını, baklavaya benzeyen sarı burmayı ve pekmezli susamlı çivirdiki deneyebilirsiniz. Keşkek, tarçınlı lohusa çorbası şilofta, Girit göçmenlerinin tavuklu böreği çulama, yöreye özgü otlarla hazırlanan yanhera ve havuçlu Gökçesu pilavı da Kemer tatilinde tadabileceğiniz lezzetler arasında.

Bu lezzetleri ve çok daha fazlasını otelinizden ayrılmadan denemeniz mümkün. Alakart restoranları, kafe ve barlarıyla Antalya Kemer otelleri, misafirlerine en taze lezzetleri sunar. Siz de bu lezzetlerden, özel plajlardan, tur rehberlerinden ve sayısız fırsattan yararlanmak için Setur’da listelenen Kemer otellerinden birine yerleşebilirsiniz. Fırsatlar süperse Setur ile tatil yaptığınızı bilirsiniz.


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.