Arsa Fiyatları Nelere Göre Değişir?


Arsa fiyatları hem arazinin değerini hem de üzerinde yapılan iyileştirmeleri içerecek şekilde belirlenir. Dolayısıyla arazi talebi mevcut arazi arzını aştığında veya belirli bir arazi parçasının gerçek değeri komşu alanlara göre daha yüksek olduğunda söz konusu fiyatta artış görülebilir. Arsa fiyatları, birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bunlardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

  • Arsanın yerleşim yerinde bulunması
  • Arsanın konumu
  • Arsanın büyüklüğü
  • Arsanın doğal özellikleri (ormanlık ya da tarım arazisi olması gibi)
  • Arsanın ulaşım imkânları

Arsa içerisinde yer alan yapıdaki her bir dairenin alım ve satım değerleri de arsa fiyatlarını belirleyen önemli faktörlerdendir. Diğer bir deyişle arsa payı, ana yapının gayrimenkul piyasasındaki değeri ile bağımsız bölümlerin değerinin oranına göre belirlenir. Arsa fiyatları hakkında güvenilir bir kaynağa ihtiyaç duyuyor, satın alma ve kiralama işlemlerinizi bütçe dostu fiyatlarla yapmak istiyorsanız Endeksa önerilerine göz atabilirsiniz.

Arsa Fiyatları Üzerinde Belirleyici Olan Faktörler

Arsanın yeri, konumu, boyutu, kullanım amaçları ve bölgede mevcut olan ekonomik koşullar gibi faktörler arsa fiyatlarını etkileyebilir. Bu değişikliğe sebep olan diğer faktörler arasında arsanın içinde bulunabilecek doğal kaynaklar, çevresinde yer alan tesisler ve ulaşım imkânları gibi unsurlar da sayılabilir. Fiyat üzerinde belirleyici olan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Arsanın yerleşim yeri: Yerleşim yerinin yoğunluğu, ulaşım imkânları ve okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yerlerin mevcudiyeti arsa fiyatları üzerinde etkilidir.
  • Arsanın konumu: Şehir merkezinde bulunan arsalar, yüksek fiyatlarla satışa sunulabilir.
  • Arsanın büyüklüğü: Arsanın büyüklüğü, fiyat üzerinde etkilidir. Örneğin; büyük arsalar, küçük arsalara göre daha yüksek fiyatlarla satılabilir.
  • Arsanın doğal özellikleri: Arsanın doğal özellikleri, fiyatlarda farklılığa neden olabilir. Örneğin; ormanlık arsalar, tarım arazisine göre daha yüksek fiyatlarla satışa sunulabilir.

 

Dilerseniz siz de arsa fiyatları için www.endeksa.com web sitesine göz atabilir, kendiniz için en doğru olan seçimi son derece hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.