Bağışıklık Güçlendirmek İçin Ne İçilir?


Sağlıklı bir bedenin yolu bağışıklık sisteminden geçer, bağışıklık sistemi güçsüz olan bireyler çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. Bundan dolayı birçok kişi bağışıklık güçlendirmek için ne içilir sorusunu da merak etmektedir.

Sağlıklı bir bedenin yolu bağışıklık sisteminden geçer, bağışıklık sistemi güçsüz olan bireyler çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilmektedir. Bundan dolayı birçok kişi bağışıklık güçlendirmek için ne içilir sorusunu da merak etmektedir.

Bağışıklık sistemi; vücudu bütün hastalıklara karşı koruyan, patojenler ve tümör hücrelerini tanıyıp yok eden bütün bileşenlerdir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, aynı zamanda da hastalıklara karşı direnç kazanmak, özellikle kanserden etkilenme olasılığını azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Bağışıklık sistemini düzenini sağlamak açısından beslenme alışkanlığının gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen birçok uzman herhangi bir sorun yaşandığında kanser ve benzeri etmenlere neden olabileceğini belirtmektedir.

Hangi Vitaminler Bağışıklık Sistemini Destekliyor?

Bağışıklık sistemini güçlendiren birden fazla vitamin bulunmaktadır. Bunlar gerek besinlerde gerekse takviye edici gıdalarda yer alır. Bağışıklık sistemini güçlendiren vitaminler şu şekildedir;

A vitamini: Bünyede yer alan bakterileri yok eden A vitamini bağışıklık sistemine katkı sağlayan en önemli vitaminlerden biridir. Süt, balık ve yumurtada yer alan bu vitamin yaşanan herhangi bir rahatsızlığa karşı koruyucu görevi üstlenir.

C vitamini: Turunçgiller, kiraz, kavun ve karpuzda bulunan C vitamini antibakteriyel özellikli bir vitamin olup her yaştan bireyi hastalıklara karşı koruyucudur.

E vitamini: Serbest koruyucu bakterilerin tutulmasını sağlar. Susam, cevizde bulunur.

B6 vitamini: Birey için çok önemli bir vitamindir. Eksikliği halinde çeşitli rahatsızlıklar yaşanır.

B12 vitamini: Eksikliği halinde enfeksiyon riski artar. Yeşil ıspanak gibi sebzelerde bulunur.

Betakaroten: Kırmızı, turuncu ve yeşil renkli sebzelerde yer alır. Eksikliği çeşitli rahatsızlıklara neden olur.

Bağışıklık Sistemini Geliştiren Faktörler

Bağışıklık sistemini güçlendiren birden fazla öge bulunsa da bunlar arasında en önemli olanı beslenmedir. Yetişkin ve çocuk bireylerde bağışıklık sisteminin önemi farksızdır. Her iki grupta olan insanların bağışıklık sisteminde yaşamış olduğu herhangi bir kusur ileri yaşlarda daha büyük rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir. Özellikle düşük yaştaki bireylerde beslenmenin yanı sıra uyku düzeni gibi faktörlere de özen gösterilmelidir.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinin en büyük etkisi uykudan kaynaklanır. Uyku sırasında kendini sürekli yenileyen vücut, çocukluk aşamasında bağışıklık sisteminin daha düzenli olmasına katkı sağlar. Gıda ve beslenmeyle beraber alınan vitaminler vücuda sağlıklı bir katkı sağlarken aynı zamanda bağışıklık sistemi dahil olmak üzere tüm sistemlerin en iyi şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Mevsim değişiklikleri ile beraber bağışıklık sisteminden kaynaklanan bazı rahatsızlıklar görülmeye başlar. Çoğu kişi yaşanan bu mevsim değişimlerinde çeşitli rahatsızlıklara yakalanır, bunu önlemek açısından hem beslenme, uyku hem de spor çok mühimdir. Bu açıdan mevsimsel olarak bazı besinler tüketmek gerekir.

Sarımsak

Sarımsak her yemeğe lezzet katan bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidan görevi görür.

Ispanak

Antioksidan kaynağı olan ıspanak mineral dolu, sonbahar, kış aylarını sağlıklı geçirmenizi sağlayan müthiş bir bağışıklık sistemini düzenleyen kaynaktır.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası, birçok besini bir arada birleştiren tavuk içinde bulunan etmenlerden dolayı tamamen bir antioksidan kaynağıdır.

Zencefil

Soğuk algınlığı ve öksürük denildiği zaman aklımıza gelen baharatlardan birisi zencefildir. Kışın bağışıklık sisteminizi güçlendirmesi bakımından önemli bir gıdadır.

Çay

Bitkisel çaylarda aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin kaynağıdır. Yapılan araştırmalara bağlı olarak günlük olarak yeterli miktarda çay içen kişiler zararlı bakterilere savaş açan bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur.

Marul

Yeşil yapraklı sebzeler demir ve mineral ve mineral bakımından önemli gıdalardan birisidir. Marul, C vitamini açısından zengin bir besindir.

Bağışıklığı Güçlendiren İçecekler Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı korunaklı olması için yiyeceklerin yanı sıra aynı zamanda içeceklerin de önemi büyüktür. Bağışıklık sistemini güçlendiren içecekler nelerdir? Sorusuna bakacak olursak doğal içeceklerin yanı sıra aynı zamanda takviye edici gıdalarda kullanılabilir.

Portakal Ananas Zencefil Karışımı Suyu

Uzmanların aktardığı bilgilere bağlı olarak C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Kış aylarında en çok tüketilen C vitaminini portakalda buluyoruz. C vitamininin dışında protein emilimini sağlayan aynı zamanda da bağışıklığın en iyi şekilde güçlenmesine yardımcı olan bir antioksidan görevi gören ananas ve zencefille beraber yapabileceğiniz bu tarif, bağışıklık sistemine en büyük katkıyı sağlayan içeceklerdendir.

Zencefil Çayı

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bir diğer içecek ise zencefildir. Bağışıklığı güçlendiren aynı zamanda enfeksiyonlara karşı daha yüksek direnç sağlayan bunun yanı sıra da sindirim sistemini rahatlatma özelliği olan zencefille beraber lezzetli bir çay yapabilirsiniz. Zencefil, limon ve balı karıştırarak bağışıklığı güçlendiren sağlıklı bir içecek elde edebilirsiniz.

Yeşil Smoothie

Yeşil yapraklı sebzelerin içesinde C, K, E, A Vitaminleri bulunur. Bunlar bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda antioksidan içerdiklerine bağlı olarak vücuttaki zararlı maddeleri de hızlı bir şekilde uzaklaştırmaktadır. Bu yeşil yapraklı sebzeleri smoothe yaparak tüketebilirsiniz.

Çilekli ve Mangolu Smoothie

İlkbahar ve yaz sezonlarında çokça tüketilen çilek ile mangoda aynı diğer besinler gibi bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. C ve K vitaminleri bakımından zengin çilekler de E vitamini bakımından zengin mango kullanarak hazırlayacağınız bu smoothie’yi dilerseniz dondurulmuş dilerseniz de içecek şeklinde tüketebilirsiniz.

Tarhana Çorbası

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendiren içecekler arasında yer alan tarhana çorbası da sağlıklı bir bünyeye kavuşmanız açısından önemli besinlerden birisidir.