Özgür Bilgi Kanalı

egen barkot

Barkod teknolojisi, işletmeler için oldukça kullanışlı bir teknolojidir. Barkod teknolojisi hataları minumuma indirir, zamandan tasarruf sağlar ve iş verimini artırır. Günümüzde neredeyse her firma, barkod teknolojisini kullanmaktadır.

Barkod nedir?

Barkod, bir dizi siyah çubuk ve boşluklardan oluşan optik bir veridir. Barkodun en basit tanımı, sembolik bir veri ilişkilendirme yöntemi olmasıdır. Barkodun kullanım amacı, bir kod kullanarak bir bilgiye hızlı ve doğru bir şekilde erişim sağlamaktır. Barkodlarda bulunan verileri okuyan cihazlara barkod tarayıcı denir. Bugün barkodlar cep telefonları ile uygulamalar yardımıyla okunabilmekte, bir mağazanın ürün bilgilerine bu kodlar yardımıyla anında ulaşılabilmektedir. Her barkodun belli bir baskı kalitesinde olması, minumum çözünürlük standartlarını karşılaması gerekmektedir.

Barkod Yazıcılar

Barkod yazıcılar barkodların yazdırılması için tasarlanmış özel yazıcılardır. Bu yazıcılar barkodların yazdırılmasında müşterilere en iyi performansı sunmaktadır. Barkodların yazdırılması için özel olarak üretilen bu yazıcılarda yapışkan etiket kağıtları kullanılır. Bu yazıcılar genellikle termal yazıcılardır. Termal yazıcılar, mürekkep püskürtmeli yazıcılar gibi barkodu oluşturmak için mürekkep kullanmaz. Bunun yerine ısı kullanarak görüntüyü oluşturur. Bunu yapabilmek için termal yazıcılar termokromik kimyasallar kullanır.

Termal yazıcılar iki farklı çeşitte üretilir. Bunlar; doğrudan termal yazıcılar ile transfer termal yazıcılardır. Transfer termal yazıcılar çok dayanıklı yazıcılardır. Renkli etiketler de basabildikleri için kurumsal firmalar tarafından çok tercih edilmektedir. Ancak bu yazıcılar şerit kullanırlar. En büyük dezavantajları ise doğrudan termal yazıcılara göre oldukça pahalı olmalarıdır. Hem doğrudan termal hem de transfer termal olarak kullanılabilen yazıcılar da vardır. Bu yazıcılar en ideal termal yazıcılardır. Bir termal yazıcı almaya karar verdiğinizde Argox ve Zebra gibi deneyimli firmaların ürettiği yazıcıları tercih etmelisiniz. Bu yazıcılar barkod yazıcı modelleri arasında en çok bilinen, en fazla tercih edilen, dayanıklı ve kaliteli yazıcılardır.

Egen Barkod Etiket San.Tic.Ltd.Sti.

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi, Atatürk Bulvarı 13.Cadde,

Mutfakcılar MUTSAN Başakşehir Mahallesi Sanayi İstanbul TR,

İkitelli Cd No:24 D:Sitesi 10.Blok, 34306 Başakşehir

TEL: 02126591515


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.