Özgür Bilgi Kanalı

bosch çamaşır makinesi zaman ayarı

Her ay ağır elektrik faturalarımı ödüyorsunuz? Su ve enerji kullanımını azaltmanın en iyi yolu, çamaşır makineniz gibi ev aletlerini nasıl çalıştıracağınızı öğrenmektir. İşte başlamanıza yardımcı olacak 4 kolay adım.

Doğru sıcaklık ayarlarını kullanın

Soğuk su kullanmak sadece giysilerinize zarar vermemekle kalmaz, aynı zamanda çamaşır makinenizin suyu ısıtmak için ekstra enerji kullanmasına gerek kalmadığından en fazla enerji tasarrufu sağlayan seçenektir. Optimum yıkama sonuçları için soğuk suyla çalışacak şekilde tasarlanmış deterjanları arayın ve bebek kıyafetleri ve spor kıyafetleri gibi gerçekten sterilize edilmesi gereken eşyaları sıcak suda yıkamayı bırakın.

Yıkama talimatları için kıyafet etiketinizi kontrol edin. Genel olarak yün, ipek, saten gibi doğal kumaşlar ve polyester gibi sentetik kumaşlar 30°C’de yıkanabilir. Pamuk ve keten 60°C’de yıkanabilir.

Şüpheniz varsa, Karışık Yükleme programını veya 40°C sıcaklık ayarını kullanın. Havlu, yatak çarşafı ve kuş tüyü battaniye gibi ev eşyaları, derinlemesine temizlik için 60 – 90°C’de yıkanabilir.

Bosch Çamaşır Makinesi Zaman Ayarı Nasıl Yapılır

Eğer işten önce veya sonra çamaşır yıkama ve kurutma alışkanlığınız varsa, zamanlayıcı programları size fazlasıyla kolaylık sağlayabilir. Yıkama programını hızlı bir şekilde başlatmak için erken uyanmak veya programın bitmesini bekleyerek zaman kaybetmek yerine, bazı çamaşır makineleri otomatik olarak çalışacak şekilde programlanabilir. Öncelikle çamaşır makinesinin fişinin takılı ve açık olduğundan emin olun. Daha sonra kontrol düşmesini kullanarak istediğiniz yıkama programını seçin. Programı seçtikten sonra başlat düğmesine basın ve bir bip sesi duyana kadar basılı tutun. Bu, saatin ayarlandığını ve Bosch çamaşır makinenizin kullanıma hazır olduğunu gösterir.

Bosch’un Geciktirme Programı, yıkamanızın bitiş saatini 24 saate kadar önceden ayarlamanıza olanak tanır; bu, uyanabileceğiniz veya eve yeni yıkanmış ve kurumaya hazır çamaşırlarla gelebileceğiniz anlamına gelir!

Ağırlığı Göre Ayarlama

Çamaşır makinenizi her zaman en iyi şekilde ve kapasitesine kadar doldurun. Sanılanın aksine çoğu çamaşır makinesi kısmi yüklemelerde ve tam yüklemelerde aynı miktarda elektrik ve su kullanır. Bosch’un otomatik yıkama programları, yıkanacak kumaşların miktarını ve kirlilik derecesini tespit ederek her yük için en uygun yıkama programını ve su kullanımını belirler.

Yanlış dozlama aşırı dozda deterjana yol açabilir, bu da çamaşır makinenizin çamaşırlarınızı durulamak için daha fazla elektrik ve su kullanmasına neden olabilir.

Davullarınızı düzenli olarak temizleyin

Tıpkı bir gıda detoksu gibi, çamaşır makinenizi temizlemek, çamaşırlarınıza bulaşabilecek veya çamaşır makinenizin en iyi şekilde çalışmasını önleyebilecek fazla kir ve kiri, deterjanınızdaki kalıntıları ve küfü temizlemenize yardımcı olacaktır.

Tamburu 2-3 ayda bir temizleyerek üzerindeki birikintilerden kurtulun. Boş çamaşırla 90°C’de çalışan bir yıkama programı çalıştırın ve bir miktar çamaşır suyu ekleyin. Bazı Bosch çamaşır makineleri, çamaşır makinenizin taze ve hoş kokmasını sağlamak için Tambur Temizleme programıyla birlikte gelir.

https://www.bosch.com.tr/

https://www.bosch-home.com.tr/


Yemliha Toker

Yemliha Toker

Profesyonel SEO Uzmanı ve E-ticaret uzmanıyım. https://yemlihatoker.com web adresim aracılığı ile SEO hakkında yanlış bilinen gerçekleri bildirmek ve SEO'yu öğrenmek isteyen herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.